Twój koszyk jest pusty!

Kinesiotaping - co to jest i jak działa na skórę?

12 maja 2023
Pielęgnacja
Pielęgnacja
Spis treści

Kinesiotaping to metoda wykorzystywana w fizjoterapii. Opiera się na zaaplikowaniu na skórę specjalnych taśm, których celem jest złagodzenie bólu oraz poprawa funkcjonowania. Taśmy do kinesiotapingu zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Pomagają na wiele dolegliwości i przede wszystkim - przynoszą ulgę w bólu i dyskomforcie. Dowiedz się, czym dokładnie jest kinesiotaping, jak działa na skórę i jak może Ci pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń. Sprawdź również, co kryje się za pojęciem kinesiotaping na twarz. 

Kinezjotaping znany jest również pod określeniami k-taping albo taśmowanie kinezjologiczne. Ta terapeutyczna technika wspiera mięśnie oraz stawy, poprawia krążenie, przepływ limfy oraz zmniejsza różnego rodzaju dolegliwości. Kinesiotaping niegdyś był stosowany przede wszystkim u sportowców. Dzisiaj sięga po niego coraz więcej osób borykających się z różnorodnymi dolegliwościami fizjoterapeutycznymi.

Kinesiotaping - co to jest? Wszystko o zabiegu!

Co to jest kinesiotaping? To metoda terapii manualnej polegająca na zaaplikowaniu specjalnych taśm na ciało lub twarz. Działanie to ma na celu zmniejszyć ból, stany zapalne, poprawić krążenie krwi i przyspieszyć regenerację tkanek. W przypadku różnych części ciała przyczynia się również do zwiększenia ruchomości stawów. Taśmy te produkowane są z elastycznego oraz lekkiego materiału przepuszczającego powietrze. Nie jest on więc inwazyjny wobec skóry – w żaden sposób jej nie uszkadza. Aplikowanie taśm jest dość skomplikowane – wymaga odpowiedniej precyzji, wiedzy oraz kompetencji. Dlatego tejpy powinny być naklejane przez specjalistę. Kinesiotaping stosowany jest w fizjoterapii, ortopedii, rehabilitacji, reumatologii, neurologii oraz w kosmetologii.

undefined

Przeczytaj również: Multimasking - najlepszy domowy sposób na suchą skórę 

Kinesiotaping twarzy - na czym polega?

Wyróżniamy również kinesiotaping twarzy. To również metoda stosowana w fizjoterapii, ale też w kosmetologii. Specjalne taśmy pomagają zmniejszyć obrzęki, poprawiają krążenie krwi oraz elastyczność skóry. Doskonale redukują również ból w okolicach szyi twarzy. Taśmy do kinesiotapingu są bardzo elastyczne, miękkie i przepuszczają powietrze. Są zatem w pełni bezpieczne do stosowania na twarz bez ryzyka powstania podrażnień czy uszkodzeń skóry. Co ciekawe taśmy tego typu mogą również zredukować zmarszczki, zlikwidować obrzęki czy poprawić kontur twarzy.

Co to są tejpy?

Tejpy to spolszczenie od angielskiego terminu tapes czyli taśmy. Tejpy do kinesiotapingu to wspomniane już elastyczne taśmy stosowane w terapii manualnej, fizjoterapii czy na przykład kosmetologii. To podstawa tej innowacyjnej metody. Tejpy są lekkie i nie szkodzą skórze. Dostępne są w różnego rodzaju kształtach oraz kolorach. Wiele osób dopasowuje je również pod względem estetycznym. Zazwyczaj i tak wykorzystuje się przede wszystkim jasne taśmy, aby były jak najmniej widoczne na skórze, szczególnie w miejscach, które na co dzień są odkryte. 

Plastry kinesiotaping - jak naklejać, aby zobaczyć efekty?

Jak przyklejać plastry kinesiotaping? Działanie to nie jest tak proste, jak może się wydawać. Wymaga ogromnej wiedzy i przede wszystkim precyzji. Dlatego zadanie to powierzamy specjaliście, np. wykwalifikowanemu fizjoterapeucie czy na przykład kosmetologowi (np. w przypadku kinesiotapingu twarzy). Przede wszystkim należy oczyścić skórę z brudu, potu i tłuszczu. Specjalista przygotowuje teraz plaster, czyli odcina odpowiedni jego kawałek i dostosowuje długość do danego obszaru. Teraz powinien zaokrąglić końce plastra, aby nie doszło do powstania zagnieceń. Dzięki temu tape o wiele lepiej będzie przylegał do skóry. Teraz czas na oderwanie papieru ochronnego od plastra. Kolejny krok to nałożenie plastra na skórę i delikatne przylepienie go. Najczęściej w tym momencie ekspert rozciąga plaster i tworzy napięcie na skórze. Teraz czas na skrócenie końców – po nałożeniu plastra można skrócić końce tak, aby nie krępowały ruchów. To wszystko.

Trzeba pamiętać, że kinesiotaping nie jest bardzo jednoznaczną metodą. Oznacza to, że może wymagać innego rodzaju aplikacji wobec każdego przypadku medycznego czy kosmetycznego.

undefined

Przeczytaj również: Jakie zabiegi na wiosnę są najpopularniejsze w tym roku? Sprawdź! 

Jak stosować taśmy kinezjologiczne na twarz? 

Stosowanie taśm kinezjologicznych w przypadku twarzy jest bardzo podobne, jak w przypadku ciała. Również należy dokładnie przygotować skórę, wybrać odpowiednią taśmę i po przycięciu i zaokrągleniu rogów przykleić na skórę. Tutaj także zaleca się, aby zadanie to wykonywał specjalista. To właśnie on jest w stanie dokładnie określić, gdzie występuje napięcie na twarzy.

Jak usunąć tejpy? 

Taśmę kinezjologiczne trzeba usuwać bardzo ostrożnie i powoli. Zazwyczaj zaczyna się od końca. Nagłe zerwanie taśmy może spowodować niepotrzebne podrażnienia.

Czy taśmę kinezjologiczne wyrywają włosy?

Nie, taśmę do kinesiotapingu nie powinny wyrywać włosów. Są bowiem odpowiednio zaprojektowane tak, aby nie uszkadzać ani skóry ani włosów. Są elastyczne i miękkie i pozwalają na swobodne ruchy. Może się zdarzyć, że po zaaplikowaniu taśm na bardzo owłosione miejsca, tejpy będą przyklejać się do włosów i przez to będą trudniejsze w usunięciu. Wówczas trzeba szczególnie delikatnie ściągać tejpy.

Kinesiotaping – co jeszcze warto wiedzieć

Kinesiotaping stosowany jest w terapii kontuzji oraz bólu. Trzeba jednak pamiętać, że ma również wiele innych zastosowań. Poprawia postawę ciała, zmniejsza obrzęki, redukuje blizny, jak również poprawia krążenie limfy i krwi. Wykorzystywany jest w sporcie do poprawy wydajności i zmniejszenia ryzyka urazów. Oczywiście kluczowe jest to, o czym już wspomnieliśmy. A więc taśmy do kinesiotapingu powinny być naklejane przez doświadczonego terapeutę. Tylko dzięki temu można uzyskać maksymalny efekt terapeutyczny. Oczywiście pamiętajmy o tym, że kinesiotaping nie stanowi metody leczenia chorób, a jedynie jest wsparciem w terapii bólu oraz poprawy funkcjonowania ciała.

undefined

Jak długo należy trzymać taśmę kinezjologiczną na twarzy?

Trudno jednoznacznie określić czas, w którym taśmy do kinesiotapingu powinny być przyklejone do skóry. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Zazwyczaj taśma znajduje się na skórze około 3-5 dni, ale czasem okres ten może się skrócić lub wydłużyć w zależności od intensywności ćwiczeń, które wykonujemy czy nawet wilgotności powietrza. Oczywiście jeżeli w trakcie noszenia taśm odczuwamy jakiekolwiek przykre objawy, takie jak zaczerwienienie skóry czy pieczenie, trzeba ją delikatnie usunąć i skonsultować się ze specjalistą.

Kinesiotaping twarzy - czy to zabieg dla Ciebie?

Kinesiotaping to innowacyjna metoda terapeutyczna, która może przynieść bardzo wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla twarzy. Polega na przyklejeniu na skórę specjalnych taśm, które poprawiają kondycję ciała i przynoszą ulgę w bólu. Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim w medycynie sportowej, rehabilitacji, fizjoterapii, ale również w kosmetologii. Kinesiotaping twarzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Może posłużyć do redukcji zmarszczek i poprawy ogólnego wyglądu skóry. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Aerobik w wodzie - czy pomaga w utrzymaniu sylwetki?
Aqua aerobik to forma treningu odpowiednia dla osób w każdym wieku, ponieważ przynosi widoczne efekty nie tylko w redukc...
Modelowanie nosa - na czym polega?
Odpowiednia krzywizna, proporcje, symetria - nos, centralny element naszej twarzy, odgrywa kluczową rolę w definiowaniu ...
Jak regulować brwi męskie? Poradnik krok po kroku
Wyregulowanie brwi u mężczyzn, mimo że niektórym może wydać się zbędne, stanowi istotny aspekt osiągnięcia atrakcyjnego ...

Proponowane zabiegi