Twój koszyk jest pusty!

Trychologia. Czym zajmuje się trycholog i kiedy się do niego udać?

17 czerwca 2021
Ciekawostki
Spis treści

Trycholog, czyli specjalista zajmujący m.in. zmianami na skórze głowy oraz nadmiernym wypadaniem włosów, to stosunkowo nowy zawód. Mimo to zdobył już ogromną popularność. Czym jeszcze zajmuje się osoba o takiej specjalizacji i kiedy warto się do niej udać?

Kim jest trycholog? To specjalista zajmujący się tylko włosami i skórą głowy. Nie musi być lekarzem, choć blisko mu do kompetencji dermatologa. Co ważne – specjalizuje się tylko i wyłącznie ww. fragmentami ciała, a nie schorzeniami skórnymi na plecach, rękach, nogach, miejscach intymnych i innych rejonach. Trycholog bardzo dokładnie analizuje stan skóry głowy. Sprawdza cebulki i leczy łupież, łuszczycę czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. 

Trycholodzy zyskali ogromną popularność głównie dzięki skutecznemu leczeniu wypadających włosów – problemu, z którym borykają się tysiące ludzi. Specjalista ten dobiera także odpowiednie indywidualne sposoby pielęgnacji, co skutkuje mocnymi, lśniącymi i przepięknymi włosami. To jednak nie wszystko. Trychologia to, mimo wydawać by się mogło wąskiej specjalizacji, jest w stanie zaradzić wielu problemom. Jakim? Sprawdź poniżej. 

Młoda blondynka na białym tle szarpie za swoje blond włosy i krzyczy.

Co to jest trychologia? 

Trychologia to dziedzina nauki (a właściwie medycyny), która skupia się na poprawie kondycji włosów oraz skóry głowy. Nazwa wzięła się od greckiego słowa „trikhos”, które oznacza „włos”. Trychologia to stosunkowo młoda dziedzina nauki. W 1860 roku londyński profesor Wheeler, rozpoczął badania nad wypadaniem włosów. W Polsce fokus na tę kwestię pojawił się dopiero w 1970 roku. Wtedy to Wojciech Konstanecki napisał książkę pt.: „Choroby włosów”. 

Dziś trychologa jest coraz bardziej znaną i co za tym idzie – dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Na studiach medycznych można wybierać ją jako specjalizację. Kosmetolodzy zaś odbywają specjalistyczne kursy. W Stanach Zjednoczonych działa nawet Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów.

Czym zajmuje się trycholog?

Tak jak wspomnieliśmy – trycholog to lekarz od włosów i skóry głowy (ewentualnie kosmetolog). Zajmuje się dolegliwościami związanymi właśnie z tymi miejscami na ciele. Główne problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do tego typu specjalisty to:

  • wypadające włosy,
  • słabe i łamliwe włosy,
  • łysienie,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • intensywny łupież,
  • łuszczyca,
  • podrażnienie skóry głowy,
  • swędzenie skóry głowy.

Lekarz od włosów – jak wygląda wizyta u trychologa?

Podstawą wizyty u trychologa jest wywiad medyczny. Specjalista zadaje wiele szczegółowych pytań, które mają mu pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn występujących u pacjenta problemów. Kolejny krok to specjalistyczne badania. Są to między innymi: trichoskopia, trichogram, analiza pierwiastkowa włosa czy badanie kamerką. 

To pierwsze polega na wielokrotnym sfotografowaniu skóry głowy na potylicy, nad czołem i po bokach głowy. Następnie trycholog za pomocą nowoczesnych technik cyfrowych powiększa zdjęcia i na tej podstawie określa typ łysienia. 

Trichogram opiera się na pobraniu od pacjenta ok. 100-150 włosów wraz z cebulkami. Te następnie poddaje się badaniu mikroskopem. Dzięki temu specjalista określa stadium włosów. Np. jeżeli stwierdzi tzw. łysienie telogenowe (czyli włosy znajdują się w fazie spoczynku), to najprawdopodobniej są to problemy tylko przejściowe. Inne przypadki mogą być poważniejsze – dlatego priorytetem specjalisty jest rozpoznać genezę łysienia i podjęcie stosownego leczenia. 

Coraz częściej stosowanym przez trychologa narzędziem pracy są też tzw. kamerki trychologiczne. Dzięki nim można oglądać skórę głowy nawet w… 400-krotnym powiększeniu. Analiza pierwiastkowa włosa ocenia włos dogłębnie, pozwalając na uzyskanie informacji o tym, jak przyjmowanie są substancje odżywcze oraz czy doszło do zatrucia metalami ciężkimi. 

O co może zapytać lekarz od włosów podczas badania? Głównie chodzi o kwestie dotyczące dziedziczności chorób, przebyte choroby, przyjmowane leki, sposobu pielęgnacji włosów i skóry głowy, odżywiania, przebytych diet itd. Trycholog powinien także zadać pytania natury emocjonalno-psychicznej. Stres może mieć bowiem ogromny wpływ na wypadanie włosów czy problemy ze skórą głowy. Ogromne znacznie ma też wywiad pod kątem problemów hormonalnych, np. jakie środki antykoncepcyjne przyjmowała pacjentka. To właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej bardzo często są przyczyną wypadania włosów i innych tego typu problemów. 

Trycholog – lekarz? Rozwiewamy wątpliwości

Trychologia jest dziedziną dermatologii, a więc możemy mówić o lekarzach trychologach w momencie gdy lekarz dermatolog (albo lekarz innej specjalizacji) podejmuje leczenie problemów skóry głowy czy włosów. 

Trychologią mogą zajmować się też kosmetolodzy. Każdy z tych specjalistów, czy jest to lekarz, czy kosmetolog, będzie realizował swoją strategię leczenia w zależności od swoich kompetencji czy uprawnień.

Badanie trychologiczne – jak się przygotować?

Jak przygotować się do badania trychologicznego? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że nieprawidłowy stan włosów nie jest problemem samym w sobie, ale objawem najprawdopodobniej innych kłopotów ze zdrowiem. Dlatego tak istotny jest, wspomniany już przez nas, wywiad trychologa z pacjentem. Podstawą takiej rozmowy są wykonane wcześniej wyniki badań. Przygotowująć się na wizytę u trychologa zbierz je wszystkie. Dokumentacja medyczna może bardzo ułatwić diagnozę i dobranie odpowiedniej metody leczenia. 

W dniu wizyty u specjalisty trychologa nie myj głowy – zrób to po prostu dzień wcześniej. Nie obawiaj się badania – nie będzie bolesne, ani nawet niekomfortowe. Pamiętaj jednak, aby znaleźć dobry gabinet trychologiczny – w renomowanym miejscu tego typu stosuje się profesjonalne narzędzia do diagnostyki. Sprawdź opinie o danej placówce. Im więcej ich zweryfikujesz (w różnych źródłach) tym lepiej. 

Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje wizyta u trychologa. Cena zróżnicowana jest w zależności od rejonu, czasu badania czy renomy gabinetu. Jednorazowa wizyta to najczęściej koszt rzędu 100-150 zł. 

Jak często należy odwiedzać trychologa? Częstotliwość wizyt zależy od wagi problemu. Często problem zostaje rozwiązany bardzo szybko. Wtedy w grę wchodzą tylko spotkania kontrolne co 2-3 miesiące. 

Lekarz trycholog – czy warto skorzystać z jego usług?

Oczywiście, że tak! Już wiesz, kim jest trycholog i jak bardzo może Ci pomóc w wielu kwestiach. Jeżeli tylko masz jakiekolwiek wyżej opisane objawy – nie zwlekaj. Umów się na spotkanie z trychologiem, który nie tylko dobierze odpowiednie leczenie, ale także przekaże Ci wskazówki na temat codziennej pielęgnacji. Powodzenia! 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.82
Ilość ocen: 11
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Najskuteczniejsze zabiegi ujędrniające - jakie wybrać?
W miarę upływu lat i wpływu różnych czynników zewnętrznych nasza skóra i ciało mogą ulegać naturalnemu procesowi utraty ...
Hormony a owłosienie. Czy zaburzenia hormonalne mają wpływ n...
Owłosienie jest naturalnym elementem ludzkiego ciała, jednak jego ilość i rozmieszczenie mogą być regulowane przez wiele...
Jak sprawić, żeby wąsik był niewidoczny?
Wąsik, choć często charakterystyczny i wyrazisty, może być czasem powodem dyskomfortu lub braku pewności siebie. Dla nie...

Proponowane zabiegi