Czy wiesz, jak wiele dobrego potrafi zdziałać laseroterapia stosowana w lecznictwie i estetyce? A może chcesz poznać zabiegi, w których stosuje się laser? W tym artykule opowiemy o tym, jak wynalazek z lat 60 ubiegłego wieku zmienił świat medycyny i kosmetologii.
Laser w medycynie pojawił się stosunkowo niedawno, bo dopiero w drugiej połowie XX wieku. Mimo że jest to stosunkowo nowa technologia, gwałtowny postęp technologiczny uczynił laseroterapię jedną z najczęściej zalecanych przez lekarzy i kosmetologów. Lasery wykorzystywane są w medycynie, ale najszersze zastosowanie laseroterapia znalazła w medycynie estetycznej. Odpowiemy na pytanie “laseroterapia – co to jest?” oraz opiszemy kilka zabiegów, które dla Was wybraliśmy. Dowiecie się między innymi, co daje laser w rehabilitacji oraz jakie znalazł zastosowanie w przypadku medycyny estetycznej. Zapraszamy do lektury!
Co to jest laseroterapia?
Zapewne niektórzy zastanawiają się nad pojęciem laseroterapia – co to jest i na czym polega mechanizm jej działania? W tym rodzaju terapii wykorzystuje się skoncentrowaną energię świetlną, generowaną przez różne źródła światła. W medycynie estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim lasery CO2, rubinowe, aleksandrytowe, neodymowo – yagowe, diodowe oraz kryptonowe. Czym różni się światło generowane przez laser od tego naturalnego? W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z promieniowaniem spolaryzowanym, czyli precyzyjnie ukierunkowanym. Gdy trafia ono w swój cel, energia świetlna przekształcana jest w cieplną, która w sposób kontrolowany uszkadza konkretne komórki. Najpopularniejszym zabiegiem z użyciem lasera jest w kosmetologii depilacja laserowa. Zapewnia długotrwałe efekty, jest prawie bezbolesna i wyjątkowo bezpieczna. Kobiety i mężczyźni na całym świecie uznają ją za najlepszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia.
Laseroterapia – zabiegi z użyciem lasera
Istnieje szereg zabiegów opartych na dobroczynnym działaniu promienia lasera. Są one wykonywane przy pomocy wiązek światła o różnej długości, innym czasie naświetlania oraz przy zastosowaniu innych filtrów. Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie, dające ogólny pogląd na to, jak szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie znajduje laseroterapia:
Laseroterapia w medycynie estetycznej
Medycyna estetyczna wykorzystuje szerokie spektrum dostępnych rodzajów laserów do przeprowadzania zabiegów upiększających, korekcyjnych oraz leczniczych. Przy pomocy urządzeń ablacyjnych (odparowujących wodę z tkanek skóry) znacząco przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka. Niszcząc stare, stymuluje nasze organizmy do produkcji nowych komórek, nadających nam młodszy wygląd. Laseroterapia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod walki z trądzikiem, jak również bliznami po wypryskach i silnych stanach zapalnych. Przy pomocy tych urządzeń lekarze są w stanie pomóc ofiarom poparzeń, ponieważ lasery są w stanie wyrównać koloryt skóry oraz przywrócić jej miękkość. Lasery świetnie sprawdzają się jako narzędzia do depilacji, ponieważ najskuteczniej ze wszystkich dostępnych metod, uszkadzają mieszki włosowe.
Laser – rehabilitacja
Jaka dziedzina medycyny najszerzej wykorzystuje laser? Fizjoterapia, będąca gałęzią rehabilitacji. Laseroterapia dostarcza konkretnym partiom ciała bodźce, które stymulują je do czynności naprawczych. Naświetlanie uszkodzonych tkanek, np. blizn lub zrostów powoduje, iż nieprawidłowe komórki zostają unicestwione a następnie zastąpione nowymi, zawierającymi pełnowartościowe włókna tkanki łącznej (kolagen i elastynę). Laseroterapię wykorzystuje się przy nerwo- i mięśniobólach, reumatyzmie, skręceniach, zwichnięciach, a nawet złamaniach. Gdy do leczenia wykorzystuje się laser, zabiegi rehabilitacyjne są bezbolesne, krótkie i bezpieczne. Wiązki światła mają udowodnione działanie przeciwbólowe, zarówno w przypadku chorób reumatoidalnych, urazów mechanicznych, jak i w przypadku przeciążenia mięśni przez zawodowych sportowców.
Laseroterapia i różne działy medycyny
W chirurgii ogólnej zastosowanie znalazły w szczególności laser CO2 oraz neodymowo – yagowy (ND: YAG), które zastępują skalpel. Poza funkcją tnącą, posiadają one zdolność do koagulacji, co zmniejsza krwawienie. Szeroko rozpowszechniona jest laseroterapia w urologii, która pomaga rozbijać kamienie bez nacinania tkanek. Również ginekolodzy chętnie wykorzystują to narzędzie, przede wszystkim w leczeniu niepłodności. W stomatologii stosuje się laser pikosekundowy, czyli działający w trybie ultrakrótkich “wystrzałów”. Zapewnia on o wiele większą precyzję pracy oraz zmniejszenie odczuwania bólu powodowanego przez wzrost temperatury wywoływany przez klasyczne wiertła. Dzięki tej bezinwazyjnej metodzie zabiegi okulistyczne nie wymagają fizycznej ingerencji w gałkę oczną, to zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa operacji oka. Ogromnym plusem jest również brak konieczności podawania w czasie zabiegu obciążającej organizm narkozy ogólnej.
Przeczytaj także:Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?
Laseroterapia – wskazania
Istnieje szereg wskazań do poddania się laseroterapii. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich, jednak skupimy się na wymienieniu tych najważniejszych, w szczególności związanych z medycyną estetyczną:
- leczenie trądziku i blizn potrądzikowych;
- napinanie wiotkich tkanek, np. luźnej skóry na brzuchu, pozostałej po ciąży;
- niwelowanie pierwszych oznak starzenia się skóry, poprzez jej stymulację do wytwarzania włókien kolagenowych, utrzymujących właściwe napięcie;
- spłycanie bruzd i zmarszczek;
- przeprowadzanie bezinwazyjnego liftingu;
- usuwanie przebarwień i znamion;
- redukcja widoczności i twardości poparzeń;
- redukowanie cellulitu i wygładzenie skóry;
- zamykanie drobnych naczyń krwionośnych;
- głęboki peeling;
- poprawienie kolorytu skóry.
Przeciwwskazania do laseroterapii
Przed rozpoczęciem każdej laseroterapii należy bezwzględnie odbyć konsultację z lekarzem. Specjalista podejmie decyzję o dopuszczeniu do leczenia biorąc pod uwagę Wasz wiek, ogólny stan zdrowia oraz stan skóry. Jak w przypadku każdego innego rodzaju zabiegów, również laseroterapia posiada przeciwwskazania. Lasera nie wolno stosować w przypadku padaczki, na otwarte rany, jak również na silnie podrażnioną i uszkodzoną skórę. Z niektórych zabiegów zrezygnować muszą osoby dotknięte chorobami naskórka, takimi jak “rybia łuska”, zaogniona egzema, łuszczyca czy też aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe.
Z laseroterapii nie mogą korzystać pacjenci onkologiczni, o ile oczywiście zabieg nie jest skierowany stricte przeciwko nowotworowi . Komórki rakowe mają tendencję do pochłaniania wiązki świetlnej, która może doprowadzić do szybszego namnażania się nowotworu. Na zabiegi nie są przyjmowane również kobiety w ciąży i karmiące – wynika to z braku danych dotyczących wpływu laserów na rozwijający się płód oraz skład mleka. Tymczasowe przeciwwskazania do podjęcia tego typu terapii to: niedawne stosowanie samoopalacza, opalenizna, menstruacja, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, sterydów i leków lub ziół fotouczulających (np. Furosemid, sulfonamidy, dziurawiec, nagietek).
Jak widzicie, laseroterapia ma tak szerokie zastosowanie, że nie sposób nie znaleźć zabiegu odpowiedniego dla siebie. Lecznicze wiązki światła są bezpieczne, skuteczne i wyjątkowo łatwe do zastosowania na dowolnej części ciała, dlatego też laseroterapia ma tak szerokie grono fanów, również wśród kosmetologów i lekarzy – specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej np. na temat depilacji laserowej, zachęcamy do przeczytania dotyczących jej wpisów na naszym blogu lub do kontaktu z nami – z chęcią udzielimy wszelkich informacji. Bezpłatną konsultację z kosmetologiem możesz umówić tu.
Zapraszamy!