Przed Tobą zabieg chirurgiczny i zastanawiasz się, czy depilacja ciała będzie w tym przypadku wskazana? Czy występują przypadki, gdy ta jest koniecznością? Kto wykonuje golenie przed operacją – pacjent czy obsługa medyczna? Jaka metoda okaże się wówczas najlepsza? Odpowiadamy na pytania z tego zakresu.
Niektóre zabiegi chirurgiczne wymagają usunięcia owłosienia, także w miejscach intymnych. Wiele osób, szczególnie mężczyzn, odczuwa spory niepokój z tym związany. Nie ma się jednak czego obawiać ani tym bardziej wstydzić. To standardowa procedura – nierzadko wymagana celem odpowiedniego przygotowania do operacji. Co ciekawe nie zawsze depilacja jest wskazana. O co dokładnie chodzi? Sprawdź w dalszej części artykułu.
➡️ Przeczytaj również: Wszystko o depilacji bikini
Depilacja przed operacją – czy jest konieczna?
Aktualne zalecenia CDC (Center for Disease Control) oraz AORN (Association of Operating Room Nurses) mówią jasno: usuwanie owłosienia z operowanych miejsc nie powinno mieć miejsca, chyba, że włosy utrudniają przeprowadzenie zabiegu. Z tych słów jasno wynika, że w wielu przypadkach usuwanie owłosienia przed operacją to ostateczność. Takie działanie zwiększa bowiem ryzyko infekcji. Jeżeli w żaden sposób owłosienie nie będzie przeszkadzało w przeprowadzeniu zabiegu – depilacja czy po prostu standardowe golenie nie będą koniecznością. A to z pewnością stanowi bardzo dobrą wiadomość dla wielu osób. Nie wszyscy bowiem usuwają na co dzień owłosienie. Niektórzy zaś mogą się wstydzić – zwłaszcza, że depilacja przedoperacyjna najczęściej realizowana jest przez personel medyczny.
Kiedy najlepiej wykonać depilację przed zabiegiem?
Jeżeli operacja wymaga usunięcia włosów, to zaleca się wykonać depilację tuż przed zabiegiem, maksymalnie do 2 godzin. Rzekomo wówczas ryzyko wystąpienia infekcji jest najmniejsze. Z pewnością jednak należy postępować według zaleceń personelu medycznego.
Jak golić miejsca intymne przed operacją?
Jak powinno wyglądać golenie do operacji? Najczęściej zabieg ten przeprowadzany jest przez personel medyczny tuż przed operacją. Zazwyczaj nie jest potrzebne usunięcie wszystkich włosów i uzyskanie efektu gładkiej skóry. Chodzi bowiem o to, aby owłosienie nie utrudniało przeprowadzenia operacji. Golenie maszynką jednorazową zwiększa ryzyko wystąpienia mikrouszkodzeń skóry i co za tym idzie infekcji. Ta jest bardzo groźna i może doprowadzić do samej infekcji obszaru zabiegowego. Co ciekawe mikrouszkodzenia te najczęściej nie są widoczne gołym okiem. Można je dostrzec dopiero pod mikroskopem. Mogłoby się wydawać zatem, że są minimalne i tym samym – niegroźne. Jednak nawet najmniejsze zadrapanie, skaleczenie czy uszkodzenie może skończyć się zakażeniem.
Dlatego najczęściej wybieranym sposobem na przygotowanie skóry do operacji jest przystrzyżenie włosków. Wówczas ryzyko wystąpienia infekcji jest minimalne. W tym przypadku bardzo często stosuje się specjalne strzygarki chirurgiczne.
Co ciekawe dr Ethan Daniel Grober z Women’s College Hospital w Toronto nie uważa wyższości strzygarek nad innymi metodami usuwania owłosienia przed operacją. Specjalista przebadał ponad 200 pacjentów. U około połowy z nich włoski usunięto strzygarką, a u drugiej połowy zastosowano tradycyjne golenie. W obydwu grupach pojawiły się po dwa przypadki infekcji.
➡️ Przeczytaj również: 7 najczęściej popełnianych błędów podczas golenia. Jak się golić prawidłowo?
Absolutnie przed operacją odradza się stosowanie kremów czy innych środków do depilacji chemicznej. Tego typu preparaty bardzo często wywołują reakcje alergiczne i podrażniają skórę, tym samym doprowadzając do reakcji uczuleniowych.
Czasem zdarza się, że przed operacją wskazane jest zgolenie owłosienia. Wówczas zaleca się raczej golenie elektryczne aniżeli mechaniczne. To drugie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, choć te zdarzają się także w przypadku zastosowania depilatorów elektrycznych.
Depilacja laserowa przed zabiegiem
Depilacja laserowa przed samą operacją chirurgiczną nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jesteś w trakcie laseroterapii i przed Tobą jeszcze kilka wizyt w gabinecie depilacji laserowej, a masz zlecony zabieg chirurgiczny – poinformuj o tym kosmetologa. Skóra po depilacji laserem zazwyczaj jest podrażniona. Stan ten może trwać nawet kilka dni. Zazwyczaj nie utrudnia codziennego funkcjonowania, ale tak jak wspomnieliśmy – nawet mikrouszkodzenia skóry mogą doprowadzić do infekcji miejsca zabiegowego.
Jeżeli dokonałaś serii zabiegów depilacji laserowej na kilka tygodni, miesięcy czy lat przed operacją – to nie musisz się niczego obawiać. Wręcz jesteś w idealnej sytuacji – w razie wskazania przez lekarza do usunięcia włosków, nie trzeba będzie tego robić. Skóra będzie też gładka i niepodrażniona, więc ryzyko infekcji jest minimalne.
➡️ Przeczytaj również: Czarne kropki po goleniu – jak się ich pozbyć?
Depilacja przed operacją. Kilka słów na koniec
Zastanawiasz się, czy golić się do zabiegu ginekologicznego? Już wiesz, że nie zawsze jest to konieczne. Golenie przed operacją ginekologiczną czy każdą inną powinno być zalecone przez lekarza. Ten, według najnowszych doniesień medycznych, powinien wydać takie zalecenie tylko wtedy, gdy włosy utrudniałyby przeprowadzenie operacji.