Kiedy laseroterapia zawitała na rynku medycyny estetycznej? Do czego jest wykorzystywana i jakie przynosi korzyści? Czy lasery służą jedynie do depilacji, czy również poprawiają wygląd skóry? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście, zatem zapraszamy!
Laseroterapia jest technologią stosunkowo nową, jednak postęp, jaki w niej następuje, można określić jako jeden z najszybszych w dziedzinie medycyny estetycznej. Laser w kosmetologii jest stosowany od lat 60 XX w. i od tamtego czasu przeszedł prawdziwą metamorfozę i rozkwit, zarówno pod względem skuteczności, ilości stosowanych rodzajów laserów, jak i komfortu stosowania. Poniżej przedstawimy krótką historię wprowadzenia lasera na rynek kosmetyczny oraz dostępne obecnie rodzaje tych urządzeń.
Laser w kosmetologii – kiedy użyto po raz pierwszy?
Po raz pierwszy laser w medycynie został zastosowany w 1960 roku w USA. Jako pierwszy rodzaj lasera w kosmetologii posłużył laser rubinowy. Pierwsze dowody skuteczności tego rodzaju terapii zostały potwierdzone przez lekarzy – pionierów w dziedzinie terapii wiązkami światła, w 1963 roku, a zatem nie tak dawno temu. Około 20 lat później lasery zaczęto kalibrować tak, aby ich działanie miało wpływ na tkanki powierzchowne, dające efekty estetyczne oraz zdrowotne. Od tego czasu trwa nieustanne poszukiwanie nowych metod zastosowania lasera w kosmetologii oraz rozwój już istniejących.
Zastosowanie laserów w kosmetologii
Zastosowanie laserów w przypadku medycyny estetycznej jest coraz szersze. Skoncentrowane wiązki światła o kontrolowanej długości służą nie tylko poprawie estetyki, na przykład poprzez usuwanie zbędnego owłosienia, ale również poprzez działanie mające wpływ na wygląd i jakość skóry. W zależności od czasu i sposobu emisji wiązek światła, lasery w kosmetologii znajdują szerokie zastosowanie głównie na polu walki z oznakami starzenia. Są też skuteczną metodą leczenia wszelkich zmian, zarówno mechanicznych, jak i patologicznych.
Przeczytaj także: 3 powody dla których warto skorzystać z depilacji laserowej
Laser w kosmetologii pozwala nie tylko na trwałe pozbycie się mieszków włosowych i wyeliminowania problemu wrastających włosów. Jest stosowany do takich zabiegów, jak spłycanie i przywracanie naturalnej barwy bliznom i rozstępom, zamykanie podskórnych naczynek krwionośnych, redukcja zmarszczek, podnoszenie gęstości i jędrności skóry, redukcji przebarwień oraz odnawiania wierzchniej warstwy naskórka. Przy pomocy laserów można skutecznie usunąć niechciany tatuaż oraz pozbyć się makijażu permanentnego.
Rodzaje laserów w kosmetologii
Obecnie w kosmetologii wykorzystuje się kilka podstawowych rodzajów laserów. Są to:
Lasery diodowe
Wykorzystywane do usuwania zbędnego owłosienia. Należą one do laserów frakcyjnych nieablacyjnych, co oznacza, że nie nagrzewają skóry na całej długości wiązki, a jedynie w cebulce włosa. Ich fale są w stanie dotrzeć do warstwy skóry leżącej na głębokości ponad 2 mm. Lasery diodowe pozwalają na dostosowanie długości wiązki światła do indywidualnych potrzeb, co powoduje, że zabiegi są prawie bezbolesne, a do tego mają wysoką skuteczność.
Lasery frakcyjne CO2
Należą one do laserów ablacyjnych, co oznacza, że działają na zasadzie odparowania wody. Jest ona waporyzowana z dwóch pierwszych warstw skóry, czyli naskórka i skóry właściwej. Odparowywanie powoduje również obkurczanie włókien kolagenowych, co zmusza nasz organizm do produkcji nowych, wraz z regeneracją naskórka i pierwszej warstwy skóry właściwej. Dzięki powstawaniu nowych komórek, skóra rewitalizuje się i odmładza, co daje jej zdrowszy, ładniejszy wygląd, a w rezultacie zmniejsza widoczność blizn, rozstępów i przebarwień.
Lasery rubinowe
Stanowią one przykład laserów impulsowych, działających na ciele stałym, czyli pręciku rubinowym. Jest to najstarszy rodzaj lasera używanego w przypadku zabiegu depilacji. Ma stosunkowo krótką wiązkę światła, dochodzącą do 694 nm. Działa na zasadzie emisji wielu krótkich serii emisji wiązek świetlnych. Dzięki swoim właściwościom cechuje go wysoka absorpcja przez melaninę, czyli niszczy cząsteczki barwnika nawet w tych miejscach, w których jest ich mało. Jest idealny do usuwania tatuażu, naturalnych przebarwień skóry oraz do depilacji zbędnego owłosienia u posiadaczy bardzo jasnej i bladej cery.
Lasery aleksandrytowe
Ich źródło stanowią kryształy aleksandrytu skupiające wiązkę światła. Długość wiązki wynosi w tym przypadku 755 nm, czyli penetruje głębszą warstwę tkanek, niż laser rubinowy. Jest on w stanie spenetrować warstwy skóry na głębokość 2 mm, co stawia go na wysokiej pozycji pod względem skuteczności i częstotliwości wyboru tej metody w gabinetach medycyny estetycznej. Ze względu na to, iż jego wiązka jest pochłaniana nawet przez niewielkie ilości barwników, jest on chętnie stosowany do usuwania tatuażu oraz depilacji laserowej u osób o jasnej cerze.
Lasery neodymowo – yagowe
W przypadku tych urządzeń najdłuższa na rynku wiązka światła ma długość aż 1064 nm. Jest on również uznawany za najbardziej zaawansowany technologicznie laser wykorzystywany w kosmetologii. Jest bezpiecznym narzędziem do depilacji w przypadku posiadaczy ciemnej karnacji, ponieważ nie uszkadza cząstek barwnika znajdujących się w tkankach, a jedynie w samym włosie oraz w strukturze odżywiającej mieszek włosowy. Lasery ND: YAG są z dużym powodzeniem stosowane w terapii usuwania znamion naczyniowych, leczenia trądziku różowatego, rumienia oraz zamykania naczynek krwionośnych.
Picolaser
Nieablacyjny laser pikosekundowy jest to bardzo popularny laser w kosmetologii. Działa on na zasadzie uwalniania ultraszybkich wiązek światła, które nie nagrzewają tkanek, a jedynie pobudzają fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, które produkują kolagen i elastynę. Zwiększenie produkcji mikrowłókien powoduje zwiększenie elastyczności i napięcia skóry, zmniejszenie głębokości zmarszczek oraz zwiększenie gęstości. Przy pomocy lasera pikosekundowego można usuwać tatuaże i makijaż permanentny, przebarwienia, wpływać na poprawę kolorytu skóry oraz spłycenie nawet najgłębszych zmarszczek.
Przeczytaj również: Depilacja laserowa – jak się przygotować do zabiegu?
Depilacja laserowa najpopularniejszym zabiegiem
Zdecydowanie najszersze zastosowanie lasera w kosmetologii ma miejsce w przypadku depilacji. Dawniej bardzo bolesny, dziś często ledwo odczuwalny zabieg jest wybierany do zadbania o każdy możliwy fragment ciała, na którym mogą pojawić się niechciane włoski. I nic w tym dziwnego, ponieważ lasery obecnie są równie skuteczne zarówno do ciemnych, jak i bardzo jasnych włosów. Zazwyczaj wystarcza 6 lub 8 zabiegów, aby całkowicie pozbyć się niechcianego owłosienia, ale również pożegnać raz na zawsze stany zapalne po goleniu, spowodowane przez wrastanie włosów w tkanki podskórne lub zakażeniebakteryjne mieszka włosowego.
Laser w kosmetologii może nie być najnowszym odkryciem, jednak z roku na rok są czynione kolejne odkrycia i ulepszenia tej metody stosowanej zarówno przy zabiegach medycyny estetycznej ukierunkowanych na poczucie estetyki, jak i zdrowie skóry. Oszałamiająca ilość przeprowadzanych na całym świecie zabiegów z wykorzystaniem lasera w gabinetach kosmetycznych może stanowić najlepszy dowód na to, że odkrycie zmieniło na zawsze świat medycyny estetycznej, a jeszcze wiele pozostaje przed nami do odkrycia.
Do wyboru masz aż 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.