Cellulit to defekt natury estetycznej. Powstaje głównie w okolicach bioder, pośladków i ud. Ze względu na przyczynę występowania, rozróżnia się dwa jego rodzaje – wodny oraz tłuszczowy. Z cellulitem można walczyć. Są na to różne sposoby.
Cellulit zwany potocznie skórką pomarańczową, a fachowo lipodystrofią, to przypadłość, która dotyka tysięcy Polek. Mimo że to problem głównie kobiet, to z cellulitem mierzą się także mężczyźni. Skórka pomarańczowa powstaje w wyniku nieprawidłowego rozmieszczenia i nadmiernego odkładania się pod tkanką skórną tłuszczu i/lub wody. W konsekwencji na ciele powstają widoczne zgrubienia. Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. W walce z nim nieocenioną okazuje się wiedza o tym: dlaczego cellulit w ogóle powstaje, jakie są i jak odróżnić jego rodzaje oraz jakimi metodami im przeciwdziałać.
🎥 Zobacz wideo: Jak się pozbyć cellulitu?
Rodzaje cellulitu – cellulit cellulitowi nierówny
W zależności od stopnia, w jakim lipodystrofia objęła poszczególne partie ciała, a także ze względu na to, co ją wywołało, rozróżnia się cellulit wodny i tłuszczowy. Cellulit wodny jest pierwszym stopniem cellulitu, łagodniejszą jego wersją. Może (choć wcale nie musi) przeobrazić się w cellulit tłuszczowy. Cellulit wodny pojawia się w konsekwencji zaburzeń prawidłowego przepływu chłonki (limfy) oraz krwi w tkankach podskórnych. Z tego powodu w komórkach pojawia się nadwyżka zasobów wody, a ta objawia się podskórnymi zmianami. Zmiany obrzękowo-włókniste w tkance podskórnej są różne ze względu na budowę ciała, dlatego wyodrębnia się postać twardą, obrzękową, wiotką lub mieszaną cellulitu. Przeczytaj również: Endermologia na cellulit – fakty, które przekonają Cię do zabiegu!
Cellulit wodny – czym się charakteryzuje?
Cellulit wodny jest dużo mniej widoczny niż cellulit tłuszczowy. Niekiedy dopiero po ściśnięciu fałdy skóry dostrzec można pojawiające się na niej nierówności. Ten rodzaj cellulitu dotyka kobiety w różnym wieku, niezależnie od stopnia ich aktywności fizycznej czy wagi. Pierwszych oznak cellulitu wodnego nie należy ignorować, lecz nie zawsze są one powodem do niepokoju. Występowanie cellulitu wodnego warunkują w dużej mierze zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej organizmu. Oznacza to, że w zależności od cyklu miesiączkowego, menopauzy oraz schorzeń o podłożu hormonalnym, może się on nasilać. Dieta, w której dominują produkty bogate w sól, zaburzenia krążenia oraz genetyczne uwarunkowania, sprzyjają powstawaniu cellulitu. Siedzący tryb życia i stosowanie antykoncepcji hormonalnej zaburza prawidłowe wydalanie wody z organizmu. Jej nadmiar uniemożliwia usuwanie toksyn, a te, wraz z wodą, formują charakterystyczne dla cellulitu nierówności. Cellulit wodny na początku pojawia się zwykle w okolicach łydek, kolan i kostek, a później na udach.
Cellulit tłuszczowy – jak się objawia?
Cellulit tłuszczowy, zwany także lipidowym, to bardziej zaawansowany rodzaj cellulitu. Często jest konsekwencją nieleczonego cellulitu wodnego. Towarzyszy głównie osobom z nadwagą, ale nie tylko. Pojawia się przy siedzącym trybie życia, niezbilansowanej diecie oraz w przypadku nagłego spadku wagi. Cellulit tłuszczowy rozprzestrzenia się w miejscach, gdzie naturalnie w organizmie odkłada się więcej tłuszczu, np. w okolicach pośladków. Cellulit tłuszczowy wyróżnia się nie tylko widocznymi zgrubieniami na skórze, ale i dziurkami. Patologiczne zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej, ich przerost uciska naczynia krwionośne, zaburzając prawidłowe krążenie krwi. Cellulit tłuszczowy do pewnego stopnia jest tylko defektem estetycznym. Bardziej zaawansowany wywołuje miejscowe niedokrwienia, którym towarzyszy ból.
Cellulit tłuszczowy– jak się go pozbyć?
Ciężko pozbyć się cellulitu tłuszczowego, jest to jednak możliwe. Do walki z nim potrzeba systematyczności. Są sposoby, które można zastosować w domu. Medycyna estetyczna również proponuje kilka rozwiązań. Najważniejsze w walce z cellulitem jest działanie dwutorowe, czyli zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
Dieta
Pierwszym krokiem powinna być zmiana nawyków żywieniowych – eliminacja z diety przekąsek typu fast food i słodyczy. Ważne jest systematyczne nawadnianie organizmu i wzbogacenie posiłków w kwasy tłuszczowe omega. Pobudzają one metabolizm tkanek tłuszczowych, co przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu. Warto włączyć do diety ryby, orzechy, naturalne oleje oraz źródło błonnika w postaci produktów pełnoziarnistych. Dieta antycellulitowa powinna zawierać solidną dawkę witamin, przede wszystkim witaminę C.
Ćwiczenia
Sport pomaga spalać tkankę tłuszczową i poprawia metabolizm. Regularne ćwiczenia ujędrniają ciało oraz wspomagają prawidłowy przepływ krwi. W zależności od potrzeb i kondycji fizycznej, warto ułożyć swój indywidualny plan ćwiczeń. Przykładowe to: przysiady (także z obciążeniem), wykroki z hantlami (zamiast hantli mogą być butelki z wodą), ćwiczenia interwałowe i treningi cardio.
Masaże, bańki chińskie i szczotkowanie na sucho
Masaże pomagają rozbijać zgrubioną tkankę tłuszczową. Regularne, wykonywane bańkami chińskimi, normują odpowiedni przepływ limfy, rozgrzewają i uelastyczniają skórę. Baniek chińskich nie powinno używać się codziennie. Osoby ze skłonnością do pękających naczynek krwionośnych powinny całkowicie zrezygnować z tej metody. Równie skutecznym jest szczotkowanie na sucho. Taki masaż można wykonać w zaciszu własnej łazienki. Już 5 minut regularnego szczotkowania widocznie wpływa na wygląd skóry. W przypadku wrażliwej należy obserwować i dostosowywać częstotliwość masażu do indywidualnego poziomu tolerancji skóry.
Kosmetyki
Coraz więcej w ofercie drogerii kosmetyków antycellulitowych. Sam krem diametralnie nic jednak nie zmieni. Kosmetyki stanowią uzupełnienie dla masażu lub sportu. Rozgrzane ciało lepiej wchłania składniki aktywne, a tym samym lepiej nawilża głębokie warstwy skóry.
Zabiegi kosmetologiczne
Jedną z metod są zabiegi kosmetologiczne. Najpopularniejsze to: endermologia, mezoterapia igłowa, karboksyterapia i laser frakcyjny. To dość kosztowne (biorąc pod uwagę, że należy poddać się kilku seriom zabiegów), lecz skuteczne rozwiązania. Zabiegi dedykowane są zabieganym, którzy nie mają czasu na regularne ćwiczenia, ale nie tylko im. Wiele osób poddało się już w swojej walce i to jedna z najczęściej wybieranych alternatyw, na które się decydują. Medycyna estetyczna bywa ostatnią deską ratunku, jednak warto uzupełnić nią różnorodne metody zwalczania cellulitu, aby kompleksowo uporać się z problemem.
Cellulit wodny a tłuszczowy – teraz już wiesz, czym się różnią!
Mając podstawową wiedzę o rodzajach cellulitu i przyczynach ich występowania, łatwiej go zwalczyć. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego że problem cellulitu nawraca. Zdrowe nawyki żywieniowe, aktywny tryb życia i masaże działają cuda. Jeżeli oczekujemy szybkich rezultatów, warto zapoznać się z ofertą medycyny estetycznej. Jedną z metod jest laser, a nasi specjaliści chętnie podzielą się swoją wiedzą na jego temat i tego, jak jeszcze można radzić sobie z cellulitem. Zachęcamy do skorzystania z naszych porad oraz oferty.
Przeczytaj również: Najskuteczniejsze zabiegi wyszczuplające