Skóra w okresie menopauzy jest bardzo wymagająca. Często jej kondycja nie jest za dobra, a wszystko to przez duże zmiany hormonalne. Co zrobić, aby cera wyglądała nadal atrakcyjnie? Podpowiadamy.
Menopauza to fizjologiczny proces (jeden z wielu), który ma miejsce w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne, które w nim zachodzą, mają ogromny wpływ na skórę – niestety negatywny. Czy można im przeciwdziałać? Sprawdź, jak przygotować się na menopauzę i jak pielęgnować skórę w tym wymagającym czasie.
Menopauza – co to jest?
Teoretycznie każdy wie, co to jest menopauza (inaczej zwana klimakterium) i jak się objawia. To okres, w który organizm dojrzałej kobiety przechodzi w stan bezpłodności. Gdyby tylko dochodziło do tego, to zapewne nikt nie narzekałby na tę wielką, jakby nie było zmianę. Kobiety przechodzące przez menopauzę są jednak zazwyczaj w takim wieku, że i tak nie planują już dzieci. Problem leży gdzie indziej. Z klimakterium wiążą się liczne dolegliwości, tj. uderzenia gorąca i wahania nastroju. To normalne – menopauza związana jest bowiem z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Nie należy się nim przejmować, choć oczywiście może bardzo utrudniać codzienne życie.
Menopauza to przeciwieństwo menarche czyli pojawienia się u dziewczynek pierwszej miesiączki. Klimakterium ma miejsce zazwyczaj pomiędzy 45. a 55 rokiem życia (wg statystyk średnio w wieku 51 lat). Trzeba jednak pamiętać, że w większości przypadków płodność zanika już 10 lat przed menopauzą. Klimakterium jest określane ostatecznie, gdy przez 12 miesięcy kobieta nie miała miesiączki i nie produkowała komórek jajowych.
Klimakterium – objawy
Pierwszy objaw zbliżającej się menopauzy to niesystematyczne miesiączkowanie. Ta znacznie różni się od dotychczasowej – jest dłuższa lub krótsza, mniej lub bardziej obfita. Do tego dochodzą charakterystyczne fale gorąca, które mogą trwać aż do minuty. Częste symptomy klimakterium to także nadpotliwość, czerwienienie się skóry (tzw. rumień), osteoporoza, zmniejszone libido, drżenie ciała, suchość pochwy, kłopoty ze snem. Jak długo kobieta może zmagać się z tego typu objawami? Okazuje się, że nawet od roku do dwóch lat. To zazwyczaj wymagający okres, szczególnie, że wiąże się także z wahaniami nastrojów.
Menopauza a problemy ze skórą i nie tylko
Niestety skóra źle znosi menopauzę. Zmiany hormonalne są tak duże i intensywne, że wywierają duży wpływ na cerę. Pogarszają jej kondycję i przyspieszają procesy starzenia. Jak jeszcze może wpływać na nią menopauza? Swędzenie skóry, jak również jej przesuszenie, to częste objawy. Czy można temu przeciwdziałać i opóźniać ten stan? Tak.
Wszystkie zmiany skórne w okresie klimakterium wywołane są spadkiem produkcji estrogenów, czyli silnych przeciwutleniaczy. Za mała ich ilość doprowadza do nadmiaru wolnych rodników. Co to oznacza w praktyce? Skóra szybciej się starzeje – staje się mniej napięta, cieńsza i delikatniejsza. Poza tym dochodzi do:
- mniejszego nawilżenia skóry,
- zmniejszenia bariery ochronnej skóry,
- zaburzeń mikrokrążenia,
- spadku produkcji sebum,
- wolniejszego gojenia się ran,
- pojawienia się „pomarańczowej skórki”,
- wypadania włosów.
Sucha cera w okresie menopauzy
Częsty objaw menopauzy to bardzo sucha skóra. Towarzyszą jej często następujące dolegliwości:
- łuszczenie się skóry,
- pękanie skóry na dłoniach i stopach,
- uczucie ściągniętej skóry,
- plamy na skórze,
- silne swędzenie.
Do tego typu objawów dochodzi wskutek odnowy keratynocytów (komórek, które stanowią 90% zewnętrznej warstwy skóry), a to sprzyja nagromadzaniu się starych komórek na powierzchni naskórka. Bariera ochronna staje się słabsza, skóra jest mniej odporna, a więc jeszcze bardziej narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych.
Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy
Odpowiednia pielęgnacja skóry w okresie menopauzy jest bardzo ważna. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów dedykowanych kobietom w klimakterium. Warto się nimi zainteresować. Pomogą zmniejszyć dyskomfort wywołany suchością skóry. Poprawią też jej gęstość. Oto kilka wskazówek, jak dbać o ciało i twarz w tym specyficznym czasie:
- używaj kosmetyków o niskim pH – niezależnie czy są to preparaty myjące czy stricte nawilżające,
- nie kąp się długo w ciepłej ani tym bardziej gorącej wodzie. Ta jeszcze bardziej wysuszy skórę,
- pamiętaj o nawilżeniu, najlepiej wybieraj kosmetyki z pochodnymi retinoidów,
- pij dużo wody – nawodnienie od środka odgrywa tutaj kluczową rolę,
- stosuj preparaty z przeciwutleniaczami, witaminą C oraz witaminą E. Obecność tych dwóch składników jest bardzo istotna, gdyż witamina E wzmacnia działanie witaminy C,
- dobrze jest również wybierać kosmetyki z kwasem hialuronowym – to substancja naturalnie zawarta w naszym organizmie, która odpowiada za młody i zdrowy wygląd skóry.
Skóra w okresie menopauzy – polecane zabiegi
Same kosmetyki mogą jednak nie wystarczyć. Jeżeli Twoja skóra będzie bardzo wysuszona i cienka, a dłuższe stosowanie odpowiednich preparatów nie przyniesie ulgi, możesz skorzystać z bezpiecznych i skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Te zdecydowanie poprawią jakość skóry w okresie klimakterium, gdyż będą hamować objawy starzenia, które wynikają z niedoborów estrogenu.
Przeczytaj także: 6 nowatorskich zabiegów medycyny estetycznej, o których jeszcze nie słyszałaś
Mezoterapia
To nowoczesny i bardzo popularny zabieg, który polega na ostrzykiwaniu skóry nieusieciowanym kwasem hialuronowym (czasami w połączeniu z innymi składnikami, np. aminokwasami czy witaminami). Substancja ta, naturalnie zawarta w naszym organizmie, nie tylko mocno nawilża skórę, ale odznacza się również działaniem rewitalizującym. W efekcie dodaje blasku cerze, wzmacnia jej barierę ochronną czy poprawia koloryt. Mezoterapia sprawdzi się nie tylko w okresie menopauzy. To po prostu świetna terapia przeciwstarzeniowa na każdym etapie.
Peelingi chemiczne
Peelingi kojarzą się przede wszystkim ze złuszczaniem, ale nie można zapominać, że wiele z nich przyczynia się także do wzrostu nawilżenia naskórka i skóry właściwej. Takim działaniem charakteryzuje się między innymi kwas glikolowy (w stężeniu do 35%), który świetnie nawadnia naskórek. Jeżeli wybierzemy większe stężenie, to wówczas dojdzie też do silnego złuszczania i odnowy skóry poprzez aktywowanie fibroblastów do produkowania kolagenu.
Metoda niechirurgicznego liftingu
W tym zabiegu dochodzi do przenikania wysokoenergetycznej skoncentrowanej fali ultradźwiękowej do naskórka i „podgrzewania” powięzi mięśniowej, co powoduje niemal natychmiastowy efekt liftingu. Pobudza też kolagen do wzmożonej produkcji, co ujędrnia i uelastycznia skórę.
Menopauza a skóra – podsumowanie
Okres menopauzy jest bardzo specyficzny i dla wielu kobiet – bardzo uciążliwy. Warto otoczyć się wówczas szczególną opieką – nie tylko jeśli chodzi o pielęgnację, ale też zdrowie psychiczne. A wszystko po to, by głowa i skóra po menopauzie i w trakcie odwdzięczyły się dobrą kondycją. Zawsze warto wspomóc się również wsparciem specjalisty – w wielu przypadkach menopauza jest tak trudna do zniesienia, że wymaga terapii hormonalnej.