Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Alergia skórna - przyczyny, objawy, leczenie

12 grudnia 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i bąble – to typowe objawy uczulenia skórnego. Reakcje alergiczne skóry mogą być wywoływane przez wiele czynników. Ich lista stale się poszerza. Sprawdź, jak rozpoznać uczulenie na skórze i jak je złagodzić.

Dla większości osób, których dotyka alergia skóry, problem ten jest bardzo uciążliwy. Nie dość, że objawy typu zaczerwienienie i bąble są bardzo nieestetyczne, to często jeszcze dochodzą do tego nieprzyjemne swędzenie czy pieczenie. Warto jednak pamiętać, że uczulenie skórne można złagodzić. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji.

undefined

Czym jest alergia skórna? 

Alergia skórna to zespół objawów takich jak pęcherze, obrzęki, bąble, wysypka czy czerwone miejsca. W związku z silnym uczuleniem mogą pojawić się również inne objawy. Zazwyczaj dochodzi do takiej sytuacji, gdy skóra ma kontakt z alergenem. Sytuacja ta wynika z nadwrażliwości układu immunologicznego. Skóra osoby chorej nadreaktywnie reaguje na zewnętrzne bodźce. Do takiej sytuacji nie dochodzi u osób zdrowych.

Choroby skórne na tle alergicznym dzielimy na:

  • alergiczny wyprysk kontaktowy– czyli inaczej kontaktowe i alergiczne zapalenie skóry. Objawy powstają, gdy skóra ma kontakt z tzw. haptenami, czyli drobnocząsteczkowymi substancjami przenikającymi przez barierę naskórka. Wówczas te tworzą zmiany, które układ immunologiczny traktuje jako potencjalne zagrożenie. Stąd dochodzi do reakcji zapalnej i wyżej opisanych objawów. Za uczulenie w tym przypadku odpowiadają głównie olejki eteryczne, balsam peruwiański, detergenty, lanolina czy na przykład lateks,
  • pokrzywka alergiczna – rodzaj uczulenia skórnego wywoływanego przez alergeny pokarmowe, wziewne czy kontaktowe. Reakcje alergiczne mogą wywoływać tutaj jad owadów czy niektóre leki. Pokrzywka często pojawia się bardzo szybko i szybko też znika. Może przybrać też postać przewlekłą, jeżeli utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni. Wówczas bardzo ciężko jest ustalić przyczynę,
  • wyprysk fotoalergiczny – rodzaj uczulenia skórnego, które wywołują promienie słoneczne, filtry słoneczne lub niektóre leki przeciwzapalne,
  • atopowe zapalenie skóry – przewlekła choroba skóry o podłożu zapalnym, w której występują okresy z zaostrzonymi objawami. Przyczyny AZS mogą być różne, ale jako najważniejsze wymienia się uwarunkowania genetyczne. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry nierzadko występują już w pierwszym roku życia. Czasem choroba przybiera na sile w wieku dojrzałym. Skóra w AZS przesusza się i daje odczyny zapalne. Nawet jeżeli występuje okres remisji i nie pojawiają się żadne objawy, nadal w głębokich warstwach skóry ma miejsce proces zapalny, który może nagle wywołać reakcję alergiczną.

Uczulenie na skórze - na co zwrócić uwagę?

Objawów uczulenia skórnego może być mnóstwo i mogą być też zlokalizowane w różnych miejscach. Jak ustalić, dlaczego doszło do wystąpienia reakcji alergicznej? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim świąd – to najczęściej występujący objaw reakcji alergicznych. Warto przyjrzeć się również wysypce, tj. jak ona wygląda. Przy pokrzywce alergicznej pojawiają się bezbolesne bąble, które mogą przybierać barwy od czerwonego po prawie biały. Bąble mogą mieć różne kształty i różne rozmiary. Jeżeli naciśniemy taki bąbel i ten zblednie, to wówczas mamy niemal pewność, że to alergia skórna.

Kolejna kwestia to lokalizacja zmian. Objawy alergii zazwyczaj pojawiają się w miejscu, gdzie doszło do zetknięcie alergenu ze skórą. Czasami dochodzi do nich w okolicy węzłów chłonnych. U małych dzieci, w tym niemowląt, objawy atopowego zapalenia skóry występują przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, szyi i twarzy. U dorosłych oraz starszych dzieci głównie na zgięciach kolanowych i łokciowych, jak również na powierzchni karku, nadgarstkach i dłoni. Jeżeli chodzi o pokrzywkę alergiczną, to jej objawy mogą pokrywać właściwie całe ciało.

Nie należy pomijać także kwestii momentu wystąpienia zmian. Pokrzywka, tak jak wspomnieliśmy, zazwyczaj pojawia się nagle i szybko znika. Jeśli chodzi o kontaktowe zapalenie skóry, to rozwija się zazwyczaj po 24 – 72 godzinach od kontaktu z czynnikiem alergizującym.

undefined

Alergia - objawy skórne

Główne objawy alergii skórnych to zaczerwienienie skóry, uporczywy świąd, szorstkość i rogowacenie naskórka, pękające pęcherzyki, obrzęk naczynioruchowy czy pieczenie skóry.

Reakcje alergiczne na skórze - przyczyny

Objawy uczulenia skórnego mogą zostać wywołane przez mnóstwo czynników. Najczęściej pojawiające się alergeny to: 

  • jad owadów, np. osy czy pszczoły, 
  • dodatki do żywności w postaci barwników spożywczych czy glutaminianu sodu, 
  • niektóre leki np. aspiryna czy penicylina, 
  • alergeny pokarmowe – orzechy, białko krowie, soja, gluten, owoce morza, seler, truskawki i wiele innych, 
  • alergeny wziewne – sierść zwierząt, roztocza kurzu, pyłki roślin, zarodniki pleśni, 
  • składniki kosmetyków - głównie konserwanty, zapachy i barwniki, 
  • metale - palat, kobalt, chrom czy nikiel, 
  • detergenty - SLS, 
  • propolis, 
  • balsam peruwiański, 
  • olejki eteryczne, 
  • lateks, guma i żywice epoksydowe, 
  • lanolina.

Alergia skórna - leczenie

Często bardzo ciężko jest ustalić przyczynę wystąpienia alergii skórnej. Warto udać się do doświadczonego lekarza, który na podstawie wywiadu oraz zbadaniu zmian skórnych powinien potrafić rozpoznać podłoże schorzenia i podjąć odpowiednie leczenie objawowe.

Bardzo ważne jest to, aby unikać alergenów. W leczeniu alergii skórnej często podaje się leki przeciwhistaminowe nowej generacji taki jak np. cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna. W przypadku bardzo uporczywego swędzenia, lekarz często proponuje leki o działaniu nie tylko łagodzącym, ale też uspokajającym. Czasami, przy bardzo silnej pokrzywce, podaje się doustne glikokortykosteroidy. Niestety w przypadku tych leków dochodzi do bardzo licznych skutków ubocznych, więc tego typu preparaty nie powinny być stosowane zbyt długo.

undefined

Jak na co dzień łagodzić reakcje alergiczne na skórze? Oczywiście kluczowe jest unikanie kontaktu z alergenami. Warto nawilżać skórę emolientami, a w przypadku codziennej pielęgnacji stosować tylko i wyłącznie naturalne kosmetyki. Ważne, by nie zawierały żadnych barwników, czy substancji zapachowych. W sklepach znajdziemy dzisiaj delikatne środki piorące dedykowane alergikom. Warto po nie sięgać i nie stosować zapachowych płynów do płukania. Ubrania powinny być wykonane z jak najbardziej naturalnych tkanin. Najlepiej by nie były zbyt ciasne, gdyż sam kontakt ze skórą może wywołać reakcję alergiczną. Jeżeli dojdzie do kontaktu z alergenem, jak najszybciej należy przemyć skórę chłodną wodą. Alergicy powinni pamiętać też o regularnym sprzątaniu mieszkania i zmianie pościeli.

Depilacja laserowa a alergia skóry

Czy można skorzystać z zabiegów laserowego usuwania owłosienia jeśli choruje się na AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) lub egzemę? W salonach depilacja.pl atopowe zapalenie skóry, egzema, a także pokrzywka kontaktowa i alergie skórne są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Jeśli schorzenia znajdują się w stanie remisji i skóra jest dobrze nawilżona to przystąpienie do zabiegu należy poprzedzić konsultacją z lekarzem oraz przedstawić jego pisemną opinię i zgodę osobie wykonującej zabieg. W większości przypadków zalecamy jednak depilację innymi metodami. Maszynka do golenia lub wosk, dają efekty na pewien czas. Dostępna w większości gabinetów kosmetycznych depilacja laserowa dla jednych okazuje się wybawieniem, dla innych może skończyć się alergią. Epilacja może wywołać poważne uczulenie na skórze u osób podatnych na alergie. Pojawia się ono w postaci rozległej pokrzywki nawet kilka godzin po zabiegu. Reakcja alergiczna, która pojawiła się podczas pierwszego zabiegu, mimo leczenia, wraca także przy kolejnych sesjach depilacji. Co odpowiada za alergię? Laser niszczy cebulki włosów, uniemożliwiając ich wzrost. Jednak pozostałe w skórze martwe komórki włosów zawierają białko, antygen, który wywołuje reakcje alergiczne w formie pokrzywki, opuchniętych, zaczerwienionych ognisk na skórze. Nie jest to częsty objaw, niemniej jednak osoby z epizodami innych alergii przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania włosów, powinny poprosić o miejscowy test na skórze przeprowadzony przez kosmetologa. Jeśli po 72 godzinach nie pojawi się reakcja uczuleniowa, można stosować depilację na większych obszarach skóry.

Alergia skóry - podsumowanie

Alergia skórna może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Nierzadko pojawia się niespodziewanie. Może występować pod różnymi formami i często towarzyszą jej przykre objawy takie jak szorstkość skóry, zaczerwienienie czy mocne przesuszenie. Warto jak najszybciej dowiedzieć się, jaki czynnik wywołuje reakcję alergizujące. A wszystko po to, by wyeliminować go ze swojej codzienności i tym samym poprawić swój komfort. Niezależnie od przyczyny występowania alergii, warto świadomie pielęgnować swoją skórę, by nie zaostrzać uczulenia.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły