Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Czym jest rogowacenie słoneczne skóry?

22 grudnia 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Rogowacenie słoneczne to bardzo często występująca choroba dermatologiczna. Pojawia się przede wszystkim u osób starszych pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Czy rogowacenie słoneczne to tylko problem estetyczny? Poniżej znajdziesz szczegóły na ten temat.

Ekspozycja na słońce jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pobudza w skórze syntezę witaminy D3, jak również zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną organizmu. Zresztą to właśnie wiosną czy latem, gdy odbieramy więcej promieni słonecznych, mamy lepsze samopoczucie i więcej energii do działania. Trzeba jednak pamiętać, że niekontrolowane korzystanie z promieni słonecznych może być dla nas bardzo niekorzystne, wręcz niebezpieczne. Przyspiesza proces starzenia się skóry i może powodować stany przed nowotworowe albo nawet nowotworowe. Jednym z efektów nadmiernej ekspozycji na słońce jest wystąpienie rogowacenia słonecznego. Inna nazwa to rogowacenie starcze. Niestety dolegliwość ta może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Co to jest rogowacenie słoneczne?

Rogowacenie słoneczne, czyli inaczej rogowacenie starcze, to dolegliwość dotykająca nie tylko naszą skórę, ale również cały organizm. Objawia się nieestetycznymi zmianami na skórze, ale może okazać się też bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dotyczy przede wszystkim osób starszych. Czasami borykają się z nim również młodsi, szczególnie ci, którzy spędzają dużo czasu na słońcu ze względu na uprawiane sporty czy wykonywane zawody.

Rogowacenie słoneczne – objawy

Jakie są objawy rogowacenia słonecznego? Charakterystyczna dla tej dolegliwości jest szorstka powierzchnia skóry. Jej specyficzną strukturę można wyczuć dotykiem, jak również dojrzeć gołym okiem. Zmiany są szczególnie zauważalne we wczesnej fazie rogowacenia słonecznego. Z czasem również są widoczne ze względu na występujący rumień oraz strupy i łuskę. Zmiany pojawiają się przede wszystkim w miejscach szczególnie eksponowanych na promieniowanie słoneczne, np. na twarzy, nieowłosionej skórze głowy, na grzbiecie i koniuszku nosa, czole, dolnej wardze czy policzkach, na grzbietach rąk, na podudziach u kobiet, czy na szczytowej powierzchni małżowin usznych. Warto pamiętać, że rogowacenie słoneczne rzadko pojawia się w formie pojedynczego ogniska. Zmiany zazwyczaj są liczne i z czasem mogą się powiększać i obejmować coraz większe powierzchnie na skórze.

 co_to_jest_rogowacenie_sloneczne

Rogowacenie słoneczne – niebezpieczeństwo

Czy rogowacenie słoneczne może okazać się niebezpieczne? To zależy. Bardzo często stanowi łagodną zmianę, ale trzeba pamiętać, że zaliczane jest do stanów przedrakowych skóry. Stany przednowotworowe to takie, które statystycznie częściej niż u innych ludzi mogą przerodzić się w nowotwór. Oznacza to, że rogowacenie słoneczne w przypadku od 10 do 20% może rozwinąć się w raka. Szczególnie jeżeli zmianom wizualnym towarzyszą takie objawy jak obwódka zapalna, stwardnienie na skórze, bolesność oraz powiększające się zmiany czy krwawienie zmian przy drobnych urazach np. po tarciu ręcznikiem. W każdym z tych przypadków należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

klinika medycyny estetycznej darmowa konsultacja

Rogowacenie słoneczne – przyczyny

Jakie są przyczyny powstawania rogowacenia słonecznego? Do rozwoju tej choroby skóry przyczyniają się czynniki genetyczne oraz środowiskowe, takie jak wspomniane już promieniowanie UV. Dolegliwość ta dotyka przede wszystkim osoby starsze, u których postępują procesy starzenia się. Wyżej wymienione czynniki oraz postępujące starzenie mogą powodować rogowacenie słoneczne. Trzeba jednak pamiętać, że bezpośrednim powodem powstawania rogowacenia starczego jest nadmierne eksponowanie skóry na słońce. Wówczas dochodzi bowiem do kumulacji uszkodzeń powstałych z racji promieniowania. To właśnie one powodują zmiany w DNA komórek, które niekontrolowanie namnażają się i wzrastają. Przez to na powierzchni skóry dochodzi do zgromadzenia się zniszczonych komórek naskórka, który z racji obfitej ekspozycji na słońce nie ma się jak zregenerować.

Uwaga! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że promienie UV może nam szkodzić również podczas pochmurnego dnia. Promienie mogą przedostawać się przez chmury. Mało tego. Promieniowanie UV może odbijać się od piasku lub śniegu, jak również przenikać przez szyby w domach czy samochodach.

Rogowacenie słoneczne – leczenie

Jak leczyć rogowacenie słoneczne? Najpierw trzeba tę dolegliwość rozpoznać. Diagnozę stawia się na podstawie obrazu klinicznego oraz przeprowadzonego profesjonalnego, medycznego wywiadu. Na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednie leczenie. W przypadku rogowacenia słonecznego stosuje się przede wszystkim dwie metody. Jedna z nich polega na bezpośrednim usunięciu widocznych ognisk, np. za pomocą krioterapii płynnym azotem, laserem czy chirurgicznie. Inna terapia to tzw. terapia pola, w której leczone są widoczne zmiany oraz obszary pomiędzy nimi. W tym przypadku stosowane są specyfiki m.in. z retinoidami. W ten sposób zmiękcza się zrogowaciałe zmiany i wspomaga naturalny proces rogowacenia skóry. Niestety niektóre z podejść terapeutycznych mogą doprowadzać do powstawania blizn czy innych defektów kosmetycznych. Skutkiem ubocznym może być również uwrażliwienie skóry na promieniowanie UV.

Domowe sposoby na rogowacenie słoneczne? Tych nie brakuje, trzeba jednak pamiętać, że kluczowe są diagnoza oraz terapia wprowadzone przez lekarzy. W przypadku domowych sposobów poleca się olej kokosowy, który zawiera kwasy tłuszczowe o działaniu antybakteryjnym. Ten specyfik łagodzi stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Warto sprawdzić także ocet jabłkowy, który również przyspiesza regenerację naskórka. W occie znajdują się liczne kwasy przez co specyfik ten może złuszczać naskórek. Najlepiej nakładać ocet na skórę płatkiem kosmetycznym i delikatnie przecierać. Zaleca się również stosowanie delikatnych peelingów, ale nie wtedy, gdy doszło do ostrej postaci rogowacenia słonecznego. W przeciwnym razie można jeszcze bardziej pogorszyć swój stan, a nawet doprowadzić do silnych podrażnień i wystąpienia ran. W przypadku łagodniejszych zmian delikatny peeling, np. wykonany ze zmiksowanych płatków owsianych w połączeniu z olejem, pomoże złuszczyć naskórek i wygładzić go.

rogowacenie_sloneczne_przyczyny_objawy

Rogowacenie słoneczne skóry – podsumowanie

Lek na rogowacenie słoneczne? Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto unikać słońca szczególnie, gdy jest najbardziej intensywne, tj. pomiędzy godziną 11:00 a 16:00. Konieczne jest również stosowanie na co dzień ochrony przeciwsłonecznej w postaci różnego rodzaju specyfików z filtrem o szerokim spektrum. Warto zawsze sprawdzić instrukcję stosowania wyżej wymienionych preparatów. Często trzeba je bowiem dokładać, nie tylko wtedy gdy wchodzimy do wody czy pocimy się. Gdy promieniowanie słoneczne jest intensywne, najlepiej nosić ubrania w jasnych kolorach. Wszelkie podejrzane zmiany na skórze trzeba natychmiast skonsultować ze specjalistą. 

undefined

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.44
Ilość ocen: 9
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły