Dobry krem z filtrem do twarzy to punkt obowiązkowy pielęgnacji. Czy wiesz, jak dobrać taki specyfik i przede wszystkim co to jest SPF, czyli określenie znajdujące się właściwie na każdym kosmetyku do opalania? Sprawdź szczegóły!
Brak ochrony przeciwsłonecznej w mniej lub bardziej słoneczne dni może skutkować powstawaniu podrażnień, plam i przebarwień. Brak regularnego zabezpieczania przed promieniowaniem UV przyspiesza także procesy starzenia. W efekcie skóra szybko przestaje wyglądać młodo i zdrowo. Dowiedz się co to SPF, jaki krem z filtrem wybrać, jak również ile nakładać SPF, aby skutecznie zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego.
➡️ Przeczytaj również: Ochrona przed promieniowaniem UV – dlaczego jest potrzebna Twojej skórze?
Długości promieniowania UV
Zanim przeczytasz, czym jest filtr SPF i poznasz więcej szczegółów na ten temat, sprawdź informacje na temat długości promieniowania UV i przede wszystkim jego wpływu na skórę.
Promieniowanie UVA
To aż 95% promieniowania UV, które dociera do Ziemi. Co ciekawe jego natężenie jest takie same przez wszystkie miesiące w roku. Przenika przez chmury i szyby, więc jeżeli myślisz, że np. przebywanie w samochodzie chroni Cię przed promieniami, to jesteś w błędzie. UVA wnika do naskórka docierając do skóry właściwej. Niszczy komórki, które są odpowiedzialne za produkcję kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu. W efekcie skóra staje się widocznie poszarzała i wiotka, gdyż szybciej się starzeje.
Promieniowanie UVB
To 5% promieniowania UV docierającego do Ziemi. Szczególnie daje się we znaki letnią porą, głównie w czerwcu. Najsilniejsze natężenie wykazuje w godzinach od 10 do 15. Promieniowanie UVB przenika nawet przez wodę. Może powodować rumień i poparzenia – to wynik dłuższej ekspozycji na słońcu.
Jak widzisz – odpowiednia ochrona przed promieniowaniem słonecznym to podstawa. Należy również dodać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.
Co to jest SPF?
Na opakowaniach kosmetyków można znaleźć skrót SPF. Zawsze towarzyszy mu liczba, np. 6, 10, 15, 30 lub nawet 50. Co dokładnie oznaczają te wartości? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Krem z filtrem 50 lub o innej wartości zawsze powinien znajdować się (nie tylko w letniej) kosmetyczce. Latem, niezależnie od stopnia promieniowania, trzeba nakładać go codziennie. Oprócz twarzy powinien znaleźć się także na dłoniach, uszach, dekolcie czy nogach. To właśnie te części ciała są najbardziej narażone na promieniowanie UV.
➡️ Przeczytaj również: Plamy posłoneczne – czym są i jak się ich pozbyć?
Wróćmy jednak do samego SPF. To skrót od Sun Protection Factor – określa ile razy mniej promieniowania UVB dostanie się do naszej skóry po zaaplikowaniu produktu. SPF to coraz bardziej powszechne określenie. Potocznie mówi się nawet: „Nałożyłam SPF na twarz”. To nic innego jak zaaplikowanie produktu zapewniającego wysoką ochronę przed słońcem.
W drogeriach i aptekach dostępne są głównie produkty SPF o wartościach 6, 10, 15, 20, 30 i 50. Produkty podzielono na 4 poziomy ochronne (wg zaleceń Komisji Europejskiej):
– SPF6-10 – to oznaczenie niskiej albo nawet bardzo niskiej ochrony przeciwsłonecznej. Specjaliści z zakresu kosmetologii zdecydowanie odradzają korzystanie z tego typu specyfików. Dają one po prostu złudne poczucie ochrony,
– SPF15-25 – stosowanie kremów SPF 15, 20 oraz 25 oznacza średnią ochronę przeciwsłoneczną. To znacznie bezpieczniejszy wybór niż SPF 6-10, niemniej jednak nadal pozostawia wiele do życzenia. SPF 15 może blokować ok. 93% promieniowania UVB. Wiele źródeł podaje, że wartość ta jest odpowiednia dla osób z IV fototypem skóry (wg skali Fitzpatricka), czyli posiadających średniobrązową, śniadą skórę oraz ciemne włosy). Kosmetolodzy Depilacja.pl uważają, że wybierając krem z filtrem trzeba wziąć pod uwagę więcej czynników, nie tylko sam fototyp. O tym więcej przeczytasz później,
– SPF30-50 – produkty z takim SPF-em charakteryzują się wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Co ciekawe SPF30 blokuje promieniowanie UVB w ok. 97%, a SPF50 w ok. 98%. Różnica zatem nie jest tu duża,
– SPF50+ – wybierając takie produkty decydujesz się na bardzo wysoką ochronę słoneczną (ok. 98%). Niestety nie spodziewaj się, że nawet takie specyfiki ochronią Twoją skórę w 100%.
SPF50 – co to znaczy? Już wiesz, że tego typu produkty zapewniają wysoką ochronę przed słońcem. Nigdy jednak nie będą stanowić 100-procentowej bariery, dlatego niezależnie od smarowania się kremami, balsamami eksponuj skórę na słońce odpowiedzialnie.
➡️ Przeczytaj również: Jak utrzymać opaleniznę na dłużej? Poznaj 5 sposobów!
Kiedy należy stosować filtr SPF?
Kremy z ochroną przeciwsłoneczną należy nakładać po oczyszczeniu cery (pod ewentualny makijaż) w okresie wiosenno-letnim, ale też… jesienno-zimowym. Twarz jest bardzo newralgicznym miejscem. Jej skóra jest delikatna i przy tym bardzo wymagająca. Promieniowanie UV, tak jak już pisaliśmy, przedostaje się przez chmury czy szyby. Inne części ciała nie wymagają zabezpieczenia jeżeli są okryte ubraniami (np. w zimie). Należy także pamiętać o reaplikowaniu SPF-ów. Po kilku godzinach ich noszenia, a tym bardziej po kąpieli, przestają działać.
Ile SPF na twarz należy nałożyć, aby mieć pewność, że posiadamy odpowiednią ochronę? Najlepiej nakładać na twarz oraz szyję od około 1, do 1,25 ml kremu z filtrem SPF. To około 1/3 lub 1/2 łyżeczki do herbaty. Oczywiście każda twarz jest inna, więc ciężko podać odpowiednie ilości odpowiadające każdemu. Przyjęto, że 1 centymetr kwadratowy twarzy wymaga ok. 2 mg kremu.
Jaki krem z filtrem wybrać?
Krem i SPF – jaki wybrać, by cieszyć się odpowiednią ochroną? Zanim powiemy na ten temat więcej, wspomnimy o rodzajach filtrów. Dzielimy je na chemiczne, fizyczne oraz mieszane. Te pierwsze pochłaniają energię z promieniowania słonecznego zamieniając ją w energię cieplną. Filtry fizyczne nie przepuszczają promieniowania UV. Ich działanie porównuje się do lustra. Określane są jako bardzo bezpieczne także w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i okresie laktacji. Filtry mieszanie to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie filtrów chemicznych i fizycznych.
Dobierając dla siebie krem z filtrem, kieruj się swoim typem skóry. Cera mieszana w kierunku tłustej i trądzikowej dobrze „przyjmie” lekkie produkty o działaniu nie komedogennym. Nie będą obciążać i zapychać skóry. Posiadacze skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej powinni zwracać uwagę, oprócz wysokiej wartości SPF oczywiście, na działanie nawilżające, odżywiające i przeciwzmarszczkowe. I wreszcie cera wrażliwa, naczyniowa czy atopowa. Tutaj sprawdzą się produkty bardzo delikatne oparte na filtrach fizycznych.
Warto pamiętać, że filtry można stosować na kremy używane na co dzień. Niektórzy wolą jednak aplikować jeden specyfik. Wówczas warto pamiętać, by oprócz ochrony przeciwsłonecznej zawierał ważne dla skóry składniki.
➡️ Przeczytaj również: Depilacja laserowa a samoopalacz. Czy można go używać przed depilacją lub po niej?
Filtr SPF – podsumowanie
Dbaj o swoją skórę i chroń ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. To bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych (młodziej i zdrowiej wyglądająca skóra), ale też zdrowotnych. Promienie UV mogą wywoływać nowotwory.
Pamiętaj też, że opalenizna stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej. Jeżeli chcesz wykonać zabieg w okresie wiosenno-letnim, nie opalaj się, a na co dzień stosuj kosmetyki z wysokim SPF.