Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Odciski na dłoniach – jak sobie z nimi poradzić i właściwie zadbać o ręce?

2 lutego 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Odciski to nieestetyczne i niekomfortowe zmiany skórne często pojawiające się na dłoniach. Zazwyczaj biorą się ze stałego oraz silnego ucisku. Jaki jest ich cel i czy pęcherze te można przebijać? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić.

Odciski na dłoniach są nie tylko nieestetyczne, ale mogą również wywoływać spory dyskomfort, a nawet ból. Dolegliwość ta często występuje na dłoniach, ale nierzadko także na stopach. Sprawdź poniżej, jak dokładnie powstają odciski, jaka jest ich funkcja i przede wszystkim – jak sobie z nimi poradzić.

Czym jest odcisk na dłoni?

Odcisk na dłoni to po prostu zgrubienie naskórka, które nie wygląda elegancko, a przy tym, co najważniejsze, powoduje silny dyskomfort, a w wielu przypadkach nawet ból. Podobny problem może występować również na stopach. Zmiany te są bardzo dobrze ograniczone. Mogą pojawiać się w formie miękkich pęcherzy wypełnionych płynem, jak i zdecydowanie bardziej zwartych struktur. Wyróżniamy dwie formy odcisków. Pierwsze z nich to nagniotki, czyli twarde, małe punkty z rdzeniem wrastającym w skórę, który bardzo często uciska nerw. Drugi rodzaj to modzele, które są znacznie większe i nierzadko przybierają żółtą barwę. Są bardziej miękkie od nagniotków i nierzadko towarzyszy im zaczerwieniona skóra.

Jak powstają pęcherze, odciski na dłoniach?

Odciski na dłoniach czy na stopach to objawy reakcji obronnej organizmu na intensywny i duży nacisk na małym obszarze skórnym. Poprzez to obciążenie dochodzi do obumierania naskórka, na którym tworzą się specjalne warstwy układające się w odciski. A zatem taki odcisk czy pęcherz to nic innego jak ochrona przed ranami i przerwaniem ciągłości tkanki. Dobrym przykładem jest między innymi podnoszenie ciężarów. Trzymanie sztangi w jednym miejscu i podnoszenie jej, doprowadza do wspomnianego wyżej obciążenia skóry i właśnie obumieranie naskórka. Właśnie w taki sposób łatwo przyprawić dłonie o odciski. Inne przyczyny? Sprawdź:

  • ciężka praca fizyczna,
  • długa jazda na rowerze,
  • granie na niektórych instrumentach,
  • zakładanie niewygodnych i za małych rękawiczek,
  • długie prace kuchenne, np. krojenie warzyw,
  • intensywne i długie pisanie długopisem,
  • trzymanie rakiety tenisowej (granie w tenisa przez długi czas),
  • stosowanie nieodpowiedniej myszki komputerowej, tj.bardzo niewygodnej.

Może się zdarzyć, że odciski pojawią się na skutek różnego rodzaju wad oraz deformacji kości dłoni. Pęcherze te to także efekt zbyt szybkiego procesu rogowacenia skóry.

undefined

Odciski na dłoniach - objawy uszkodzenia naskórka

Każdy mniej więcej zdaje sobie sprawę, jak wyglądają odciski na dłoniach. Często przybierają postać wspomnianych wyżej modzeli. Te zazwyczaj powstają po wewnętrznej stronie dłoni. Nagniotki, które również opisaliśmy wyżej, charakteryzują się żółtym kolorem i zazwyczaj osiągają rozmiar od 1 mm do 2 cm. Mogą być zarówno miękkie jak i twarde. Często występują pomiędzy palcami, choć głównie obserwujemy je na stopach, a nie na dłoniach. To właśnie ten rodzaj pęcherzy powoduje najsilniejszy ból.

Jak pozbyć się odcisków na dłoniach?

Masz odciski na dłoniach? Jak pozbyć się tego problemu? Możesz spróbować następujących metod:

  1. Użyj ciepłej wody i mydła, aby dokładnie umyć dłonie.
  2. Posmaruj odciski maścią z witaminą A lub kremem z kwasem salicylowym, które pomogą zmiękczyć i rozjaśnić skórę.
  3. Użyj pumeksu lub pilnika do paznokci, aby delikatnie zeszlifować martwą skórę z odcisków.
  4. Zastosuj plasterek złuszczający, który pomoże rozpuścić martwą skórę i przyspiesza proces gojenia.
  5. Nałóż krem nawilżający na noc na odciski, aby zmiękczyć skórę.
  6. W aptekach znajdziesz mnóstwo różnego rodzaju preparatów na odciski. Są to gotowe plasterki, jak również maści. Do tych pierwszych dodawane są kwas salicylowy lub mlekowy.

Zapobieganiu odcisków, jak również w walce z nimi, przydadzą się odpowiednie kremy do pielęgnacji skóry rąk. Specyfiki te powinny zawierać takie składniki jak między innymi papaina, oleje roślinne, masło kakaowe, masło shea, ekstrakt z ananasa, witamina A, lanolina, ekstrakt z jagód, kozie mleko, aloes i mocznik.

W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli produkty apteczne czy domowe sposoby nie sprawdzają się. Musisz bowiem pamiętać, że odciski mogą stanowić objaw takich chorób jak: nadciśnienie, reumatyzm, cukrzyca, tarczyca, problemy z krążeniem w kończynach dolnych.

undefined

Specjalny peeling - sposób na odciski na dłoniach

By pozbyć się odcisków i jednocześnie wypielęgnować skórę warto zastosować specjalny peeling. Przygotujesz go np. z cukru, cytryny oraz oliwy z oliwek. Wymieszaj składniki te w takich proporcjach, aby uzyskać konsystencję podobną do peelingu właśnie. Taki domowy specyfik zrobisz również z płatków owsianych oraz oleju kokosowego, albo z miodu i mielonych migdałów.

Na pęcherze na dłoni mogą pomóc również kąpiele, np. z rumiankiem, płatkami owsianymi, mlekiem czy solą zmiękczającą, jak również okłady z owsianki, skórki cytryny, olejku rycynowego, ananasa czy nawet kwasu chlebowego.

Pęcherz na palcu dłoni – czy można go przebijać?

Czy pęcherze i odciski na dłoniach można przebijać? Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do takiego sposobu na pozbycie się problemu, ale okazuje się, że w wielu przypadkach jest on bardzo wskazany. Chodzi oczywiście o bardzo dokuczliwe i niekomfortowe odciski. Podczas przekłuwania należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Konieczne będzie zdezynfekowanie skóry i zastosowanie jednorazowej igły do skóry. Po tego typu zabiegu najlepiej zastosować maść antybiotykową. W bardzo sporadycznych sytuacjach może dojść do zakażenia rany - wówczas konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza.

Teraz już wiesz, jak poradzić sobie z odciskami

Jak widzisz pozbycie się odcisków nie będzie wcale trudne. Pamiętaj jednak, że jeżeli te nie sprawiają Ci dużego dyskomfortu, to pozostawione bez żadnego leczenia, wkrótce zagoją się same. Ewentualnie można przykryć je plastrami i nie nadwyrężać dłoni.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły