Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Ostuda – co to jest i jak ją leczyć?

8 października 2021
Pielęgnacja
Porady
Spis treści

Samo schorzenie, choć mało znane, może dotyczyć mnóstwa osób. Ostuda na twarzy objawia się w postaci plam. Jakie są przyczyny ich pojawiania? Jak poradzić sobie z tym schorzeniem? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań.

Ostuda (z łac. chloasma lub melasma) to schorzenie objawiające się przebarwieniami w obrębie skóry twarzy. Czasem plamy pojawiają się także na szyi, choć nie jest to regułą. Przebarwienia mogą przybierać barwę od jasnobrązowej po ciemnobrązową. Choroba ta dotyka przede wszystkim kobiet, choć zdarza się, że i mężczyźni narzekają na jej objawy. Poznaj szczegóły na temat ostudy i przekonaj się, czy problem może dotyczyć także Ciebie – teraz lub w przyszłości. 

Ostuda – co to jest?

Ostuda znana jest także pod nazwą melanodermii. To choroba skóry objawiająca się występowaniem plam w postaci przebarwień. Zazwyczaj te pojawiają się na policzkach oraz czole, choć zdarzają się również na karku czy górnej wardze. Ostuda to schorzenie, które uaktywnia się przy w momencie zwiększonej produkcji melaniny, czyli barwnika w skórze. Przebarwienia przybierają nieregularny kształt i osiągają różne odcienie brązu czy beżu. Ostuda pojawia się pod wpływem ekspozycji na słońce. W dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy jeszcze zwiększa się ryzyko jej wystąpienia. 

Ostuda – przyczyny pojawiania się plam

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie są dokładne przyczyny występowania ostudy. Na pewno możemy jednak wymienić kilka czynników, które sprzyjają ich występowaniu. Jeden z nich, właściwie najważniejszy, to ekspozycja na słońce. Patologiczne zmiany mogą się też pojawić u osób przyjmujących hormony (np. tabletki antykoncepcyjne) albo u kobiet w ciąży, u których następuje wzmożona produkcja hormonów. 

Ciekawostkę może stanowić fakt, iż przebarwienia pojawiające się u kobiet w ciąży na 50% wystąpią także przy późniejszym stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych (głównie estrogenowo-progestagennych). 

Co jeszcze może wzmagać ryzyko wystąpienia ostudy? Oto inne czynniki:

– przewlekła choroba wątroby,

– zapalenie przydatków,

– przyjmowanie niektórych leków niehormonalnych np. przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwwirusowych czy przeciwarytmicznych,

– stosowanie niektórych produktów kosmetycznych ze środkami światłouczulającymi w składzie (np. z olejkiem bergamotkowym).

Ostuda – objawy

Jak objawia się ostuda? Głównie poprzez symetryczne, plamiste i oddzielone od siebie ogniska przebarwień. Plamom nie towarzyszą żadne inne objawy, np. pieczenie czy swędzenie. Zmiany skórne występują głównie na twarzy, tj. na policzkach, nad górną wargą, na brodzie, na czole czy na nosie (rzadziej na szyi). Głównie zauważamy je latem ze względu na częstą ekspozycję na słońce.

W przypadku kobiet w ciąży plamy znikają często po porodzie. Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych również może pozbawić problemu. 

Czy ostuda może być niebezpieczna?

Nie, ostuda nie jest zaliczana do poważnych schorzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Niestety różnych rozmiarów przebarwienia nie wyglądają atrakcyjnie – wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach mogą być wręcz szpecące, przez co nierzadko stanowią przyczynę poważnych kompleksów. 

Jak zdiagnozować ostudę?

Zdiagnozowanie ostudy nie powinno być problematyczne. Warto jednak w razie najmniejszych nawet wątpliwości udać się do lekarza, aby przekonać się, że plamy nie są objawem groźnej choroby. Specjalista wykona rozpoznanie na bazie wywiadu, spyta m.in. o przyjmowane leki, częstotliwość ekspozycji na słońce itp. Oczywiście zbada też przebarwienia i jeżeli ma taką możliwość – ustali głębokość lokalizacji barwnika. Takie działanie wykonuje się na podstawie lampy Wooda. Ta emituje długofalowe promieniowanie ultrafioletowe nazywane czarnym światłem albo po prostu światłem Wooda. Badanie nie jest bolesne. 

Ostuda – jak się pozbyć plam? 

Dopadła Cię ostuda? Leczenie niestety nie należy do krótkotrwałych. By zauważyć satysfakcjonujące efekty, musisz uzbroić się w cierpliwość. Najszybszy sposób na usunięcie plam to wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych lub/i dermatologicznych. Głównie stosuje się w tym przypadku terapię laserem frakcyjnym, peelingi kwasami czy zabiegi Dermamelan i Cosmelan. Sprawdź szczegóły na temat wszystkich wspomnianych metod.

Peeling ziołowy

Dla miłośników naturalnych zabiegów kosmetologicznych z pomocą przyjdzie Peeling Ziołowy Jadwiga, który jest zabiegiem głęboko oczyszczającym opartym na składnikach roślinnych polskiego pochodzenia. Jest to zabieg bardzo skuteczny, nie powodujący uczuleń. Peeling złuszcza średnie i głębokie warstwy naskórka, niwelując widoczność blizn, przebarwień i większość zmian pigmentacyjnych. Proces wymiany naskórka obejmuje do 5 warstw, co przyczynia się do całkowitej rekonstrukcji naskórka, wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Sam zabieg przyczynia się nie tylko do likwidowania defektów estetycznych, ma silne działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące i odmładzające i rozjaśniające.

Peelingi kwasowe

Profesjonalny peeling kwasowy to nic innego jak nałożenie bezpośrednio na skórę specjalnej mieszanki związków chemicznych. Ta aktywizuje produkcję kolagenu i elastyny, które stanowią elementy podporowe dla skóry. Peelingi odnawiają skórę. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dopasować preparaty, przede wszystkim biorąc pod uwagę stopień wrażliwości cery. Mamy do wyboru wiele rodzajów peelingów kwasowych. Najbardziej znanymi i powszechnie stosowanymi w walce z przebarwieniami jest peeling TCA (trójchlorooctowy), kwas felurowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy oraz retinol, który jest pochodną witaminy A. Ich działanie jest rewelacyjne i działa wielokierunkowo. Głównym ich zadaniem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, oczyszczenie skóry i przyspieszenie odnowy komórkowej. Seria zabiegów z użyciem kwasów pozwoli usunąć przebarwienia skórne, wygładzi skórę oraz ujednolici jej kolor. 

Zabiegi Dermamelan i Cosmelan

Dermamelan i Cosmelan to zabiegi, które zniwelują przebarwienia na twarzy, ale na tym nie kończy się ich dobroczynne działanie. Te znane w medycynie estetycznej i kosmetologii techniki poprawią wygląd twarzy, która znowu nabierze promiennego blasku. Zabieg jest bardzo skuteczny w walce z przebarwieniami. Usuwa do 95% przebarwień. Terapia polega na skoncentrowanym działaniu substancji blokujących enzym biorący udział w powstawaniu melaniny . Cosmelan pomaga odzyskać naturalny koloryt skóry,  ponieważ działa regeneracyjnie na poziomie tkankowym. Zabiegi składają się z dwóch etapów. Pierwszy to przygotowanie skóry poprzez intensywnie złuszczający zabieg w salonie kosmetycznym. Kolejny etap kuracji trwa od 3-4 miesięcy i polega na stosowaniu specjalnych kremów Cosmelan. Cały proces rozjaśniania odbywa się od kontrolą kosmetologa. Rezultaty widoczne są dość szybko, bo nawet po tygodniu od przeprowadzenia zabiegu! Terapia Dermamelanen charakteryzuje się  wyższą koncentracją składników aktywnych w porównaniu do Cosmelanu oraz dodatkowo wzbogacony jest o kwas salicylowy. Terapia dermamelanem pozwala skutecznie pozbyć się plam barwnikowych, które istnieją od wielu lat, nawet tych które nie poddają się innym leczeniem. 

Laser frakcyjny

Przebarwienia na skórze powstałe pod wpływem wystąpienia Ostudy mogą być leczone również laserem frakcyjnym. Ten wnika głęboko w skórę i doprowadza do powstania mikrouszkodzeń (nazywane są: kontrolowanymi mikrouszkodzeniami). Pod wpływem takiego działania dochodzi do dynamicznych procesów regeneracyjnych. Uszkodzone komórki skóry zostają zastąpione przez odnowioną i zdrową tkankę przez co problemy estetyczne ustępują. Zabieg nie trwa długo, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Dobrze się sprawdzi u osób o niskim progu bólu, ponieważ zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, a złuszczanie naskórka może utrzymywać się przez kilka dni. Skóra po zabiegu goi się bardzo szybko. Zabieg przynosi bardzo zadowalające efekty w leczeniu blizn, bruzd i nierówności w kolorycie skóry oraz redukcji przebarwień. 

Jak przeciwdziałać ostudzie? 

Niestety osoby borykające się z ostudą, mogą być niemal pewne, że schorzenie to będzie nawracać. Można jednak zminimalizować ryzyko powstawania plam. Warto, szczególnie latem, gdy promieniowanie słoneczne jest nasilone, stosować kremy z filtrami (SPF +50). Wielu specjalistów zaleca podobne zabiegi przez cały rok. Promieniowanie UV bowiem występuje również w pochmurne dni jesienią czy zimą.

Domowe sposoby na przebarwienia

W przypadku niewielkich plam posłonecznych na skórze można spróbować domowych metod. Oto kilka z nich:

mieszanka ziemniaka i ogórka – ziemniaka zetrzyj na tarce, odciśnij sok, dodaj łyżkę jogurtu naturalnego i kilka kropli soku z cytryny. Mieszankę nałóż na plamy na skórze. Po około 15-20 minutach zmyj letnią wodą,

mieszanka cytryny i jogurtu – skórkę i miąższ z cytryny wymieszaj z 2 łyżkami jogurtu naturalnego. Nałóż na przebarwienia i poczekaj aż domowa maseczka wyschnie. Zmyj dokładnie letnią wodą,

żel z aloesu – dobry nie tylko na przebarwienia, ale też na podrażnienia czy przesuszoną skórę. Żel aloesowy z dobrym składem znajdziesz w drogeriach. Warto mieć taki w domu, by stosować doraźnie. 

Pamiętaj jednak, że zawsze tego typu zmiany powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza! Domowe metody zatem to dodatek, a nie forma leczenia.

 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły