Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Pielęgnacja skóry zimą – kompendium wiedzy o zimowej pielęgnacji

12 grudnia 2021
Pielęgnacja
Pielęgnacja
Spis treści

Zima to bardzo wymagający czas dla skóry. Niekorzystne czynniki atmosferyczne mogą pogorszyć jej stan. Jak temu przeciwdziałać? Poznaj najskuteczniejsze zasady zimowej pielęgnacji, dzięki czemu sucha skórą zimą będzie już tylko przeszłością.

Skóra nie lubi zimy – to fakt. Często reaguje na nią łuszczeniem, przesuszeniem, a nawet ściąganiem. To bardzo niekomfortowy stan dla jej właścicielki. Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest zimowa pielęgnacja twarzy, to jednak mało kto zna jej szczegóły. Dzisiaj wszystkie te najbardziej istotne postanowiliśmy przypomnieć. Koniecznie zatem zapoznaj się z poniższą lekturą, a Twoja skóra Ci podziękuje!

Dlaczego zimowa aura niekorzystnie wpływa na skórę?

Sprawdź, dlaczego ściągnięta, sucha skóra zimą to norma. Oto lista najpopularniejszych czynników wpływających na skórę negatywnie właśnie podczas tej specyficznej pory roku. 

Spora różnica temperatur

Zimą dużo przebywamy w bardzo nagrzanych pomieszczeniach, z których wychodzimy na zewnątrz, gdzie warunki atmosferyczne nie są korzystne, ani komfortowe. To sprawia, że skóra w krótkim czasie traci sporo wody. W efekcie szybko staje się przesuszona. To właśnie objawia się przede wszystkim ciągnięciem i pieczeniem. Nic przyjemnego!

Skóra, która nie oddycha

Zimą dużo się opatulamy. Zakładamy ciepłe szaliki, rajstopy, grube płaszcze. Również przykrywamy twarz, nie tylko z racji COVID-19 maseczkami, ale też kominami. Nic dziwnego – chcemy przecież, by było nam ciepło. To jednak sprawia, że skóra mało oddycha, aby była w dobrej kondycji – musi to robić. W efekcie jest niedotleniona i wygląda gorzej.

Gorsza dieta

Lato to najlepszy okres kulinarny. Świeże owoce i warzywa są na wyciągnięcie ręki. Nie wspominając o promieniach słońca, które dodają nam na co dzień wigoru. W efekcie skóra nie jest najlepiej odżywiona. Może wydawać się poszarzała. Po prostu brak jej tego blasku, który aż razi (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) w letnim okresie. Stąd już niedaleka droga do stanów zapalnych i podrażnień. Zdarzają się częściej zimą niż latem, prawda?

Krótkie dni

Zimą więcej czasu spędzamy w sztucznym niż naturalnym świetle. Promienie UVA nie wpływają pozytywnie na skórę. Mogą zwiększać jej suchość, a to zaś doprowadza do uaktywnienia przedwczesnych procesów starzenia. 

Pielęgnacja skóry zimą – najważniejsze zasady

Jak powinna wyglądać zimowa pielęgnacja skóry? Przede wszystkim skup się na odżywianiu i nawilżaniu. Tego Twoja skóra szczególnie potrzebuje. Mogłoby się wydawać, że zimą lepiej skórę natłuszczać niż nawilżać. Z drugiej strony przypomnij sobie jeden z głównych objawów skóry zimą. Nadmierne wysuszenie, prawda? No właśnie. Dlatego musisz postarać się o odpowiednie nawilżenie. A te zapewnią Ci między innymi wysokiej jakości produkty kosmetyczne, które szybko regenerują skórę i przenikają do głębszych warstw. 

Kolejna kwestia to odżywienie skóry, która szczególnie zimą właśnie ma problem z niedoborem składników odżywczych. Warto więc zastosować dobrej jakości serum, czyli skoncentrowany kosmetyk, który nie bez powodu nazywany jest eliksirem młodości. Warto także rozpocząć suplementację witaminą D3.

Jak dbać o skórę zimą? 7 skutecznych sposobów

Odżywianie i nawilżanie, o których wspomnieliśmy wyżej, to pierwsze dwa, niezmiernie istotne, kroki w kierunku odpowiedniej pielęgnacji skóry zimą. O czym jeszcze warto pamiętać? Sprawdź koniecznie te 5 zasad.

1. Dobieraj kosmetyki do typu swojej cery

Myślisz, że grunt to dobrać kosmetyki do pory roku? Niekoniecznie. Może się okazać, że nie będzie takiej potrzeby. Jeżeli Twoje dotychczasowe kosmetyki sprawdzają się przy niskich temperaturach i trudnych warunkach atmosferycznych, to nic nie zmieniaj. Grunt to stosować specyfiki dobrane do typu cery, np. do mieszanej, trądzikowej czy suchej. Z drugiej strony, przypomnimy kolejny raz, każda skóra wymaga odżywienia i nawilżenia.

Przeczytaj również: Spierzchnięte usta – poznaj X domowych sposobów

2. Nie wysuszaj skóry

Bardzo często skóra zimą ma tendencje do wysuszania. Dlatego uważaj, aby nie pogłębiać tych objawów. Zimą odstaw silne żele do mycia twarzy i zastosuj preparaty o konsystencji mleczka. Będą delikatne, a równie skuteczne. Oczyszczanie skóry to bardzo ważny etap w pielęgnacji nie tylko zimą. Możesz pokusić się o mycie bez zastosowania wody. Dobre produkty, takie jak wysokiej jakości mleczka, świetnie oczyszczą skórą i pozostawią ją gładką i gotową na wchłanianie substancji odżywczych z kremów czy serum. Pamiętaj także o tym, aby codziennie wypijać około 2l wody. W czasie zimowym ogrzewamy nasze domy i mieszkania. Powietrze w takich pomieszczeniach staje się suche i powoduje wysuszanie śluzówki nosa oraz skóry. Dodatkowo należy codziennie wietrzyć pomieszczenia w których się znajdujemy. 

3. Zimowa pielęgnacja skóry ust

Zimą pamiętaj szczególnie o ustach, które właśnie o tej porze roku są szczególnie narażone na wysuszenie. W skórze warg bowiem nie znajdują się gruczoły łojowe, które stanowią naturalną ochronę. Stosuj zatem gęste, nawilżające błyszczyki lub balsamy do ust. Tego typu produkty nakładaj także na noc – wtedy skóra ust najlepiej się regeneruje. 

4. Kremy z filtrem

Mogłoby się wydawać, że zimą nie eksponujemy przecież skóry na promienie słoneczne. Po co zatem mielibyśmy stosować kremy z filtrami? Okazuje się, że te są niezmiernie istotne o każdej porze roku. Promienie UVA przenikają bowiem przez chmury i wpływają negatywnie na skórę. Ich zawartość jest duża także zimą, szczególnie w mocno słoneczne dni. Pamiętajmy przede wszystkim o ochronie skóry naszych dzieci, która jest bardzo wrażliwa i delikatna. Przed każdym wyjściem na zewnątrz powinniśmy ją zabezpieczyć kremem ochronnym. Kremy ochronne na zimę zabezpieczają nie tylko przed niechcianymi promieniami UVA, ale także przed zimnem i wiatrem. 

5. Pielęgnacja ciała zimą – nawilżenie dłoń i stóp

Nawilżenie twarzy i ciała to podstawa wiosną, latem, jesienią i zimą. Nie pomijaj w tej ważnym rodzaju pielęgnacji dłoni i stóp. Smaruj je po każdym myciu i przed wyjściem z domu. Na noc możesz wykonywać specjalne okłady/maseczki. Posmaruj grubą warstwą kremu dłonie i stopy i nałóż na nie rękawiczki/skarpetki (oczywiście bawełniane). Efekt murowany!

6. Uwaga na peelingi pełnoziarniste

Zimą skóra może być szczególnie sucha i podrażniona. Lepiej zatem uważać z grubymi peelingami, gdyż grozi to usunięcie naturalnej bariery ochronnej, która o tej porze roku jest szczególnie istotna. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz zastosować delikatnych scrubów (np. z dodatkiem olejku) czy balsamów z kwasami AHA i BHA. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też peeling enzymatyczny. 

7. Gorące kąpiele – niekoniecznie

Wydawać by się mogło, że zima to idealna pora roku na gorące kąpiele. W końcu jest nam zimno i mamy potrzebę silnego rozgrzania. Niestety gorąca woda może pozbawić Cię płaszcza ochronnego, co jeszcze bardziej naraża skórę na podrażnienia. 

Zdrowa skóra zimą – jakie zabiegi kosmetyczne warto wybrać?

Zimą postaw na zabiegi złuszczające, których ze względu na promienie słoneczne, są niewskazane latem. Złuszczanie laserem, mechanicznie (mikrodermabrazja) czy kwasami zapewni Ci szczególnie dobre efekty, jeżeli na co dzień narzekasz na spore ilości przebarwień, zmarszczek czy rozszerzonych porów. Warto zaplanować serię wizyt w gabinecie kosmetycznym, by zdążyć z terapią do wiosny. Wówczas, gdy wyjdzie wiosenno-letnie słońce będziesz cieszyć się znacznie zdrowiej i młodziej wyglądającą skórą niż parę miesięcy wcześniej. 

Uwaga! Pamiętaj, aby zabiegi silnie złuszczające nie był realizowane podczas silnych mrozów. 

Już wiesz, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą. Zacznij stosować powyższe zasady już dziś, a będziesz cieszyć się większym komfortem przez cały okres zimowy. Powodzenia!

 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły