Twoja skóra często piecze, swędzi, jest wysuszona lub się łuszczy? Najprawdopodobniej jest bardzo wrażliwa, a to oznacza, że wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak się za nią zabrać? Wszystko dokładnie tłumaczymy.
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. U dorosłego człowieka jej powierzchnia wynosi około 2 m², a waga 3 kg. Różna jest za to grubość skóry – w miejscach, które nie są na co dzień narażone na otarcia, może mieć około 0,5 mm. W innych, tych najaktywniej pracujących, nawet 5 mm.
Główną funkcją skóry jest zabezpieczenie narządów wewnętrznych przed uszkodzeniem oraz utratą wody. Skóra reguluje temperaturę ciała i pozwala na odbieranie bodźców. Jej kolor zależy od unaczynienia, zawartości melaniny (barwnika) czy grubości naskórka.
O skórę należy dbać w sposób szczególny, żeby na co dzień nie sprawiała problemów. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji wymaga poznania typu swojej cery. Coraz więcej osób na świecie boryka się ze skórą wrażliwą. Ta mocno reaguje na niektóre środki kosmetyczne czy detergenty, co może prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale nawet bólu.
Skóra wrażliwa – czym się charakteryzuje?
Czym dokładnie jest skóra wrażliwa? To skóra tzw. nadreaktywna, czyli nadmiernie reagująca na niektóre z bodźców. Odznacza się zaburzoną funkcją barierową. Cera wrażliwa jest znacznie mniej tolerancyjna niż cera normalna. Często wynika to z podłoża genetycznego. Wrażliwą skórę możesz odziedziczyć po swoich rodzicach. Zdarza się jednak, że staje się ona nadreaktywna ze względu na stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
Okazuje się, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma ten typ cery. Z czego wynika fakt, że już ponad połowa kobiet i około 30% mężczyzn uważa swoją skórę za nadwrażliwą? Głównym winowajcą, jak w przypadku wielu innych dolegliwości zdrowotnych, jest współczesny tryb życia. Nieodpowiednia dieta, używki (alkohol, papierosy), stosowanie mocnych przypraw, nadużywanie kawy, picie małych ilości wody oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów.
Warto wspomnieć także o czynnikach środowiskowych. Coraz większy poziom zanieczyszczeń, w tym smog, bardzo negatywnie wpływają na cerę. Podobnie reaguje ona na nagłe wahania temperatury oraz inne czynniki pogodowe.
Przeczytaj również: Rodzaje cery – jakie są i jak je rozpoznać?
Wrażliwa skóra – jak ją rozpoznać?
Zastanawiasz się, czy Twoja skóra jest wrażliwa? Wbrew pozorom rozpoznanie tego typu cery wcale nie jest trudne. Robi się to przede wszystkim na bazie własnych odczuć. Warto pamiętać, że nie wszystkie osoby z wrażliwą cerą mają nasilone objawy związane z suchością czy pieczeniem. Czasem symptomy mogą być mało zauważalne albo uaktywniać się w zależności od okresu (np. w zimie, gdy panują bardzo niskie temperatury).
Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja skóra jest wrażliwa, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. To typ cery, który sprawia wiele trudności w zdiagnozowaniu. Często może być „przykrywką” dla poważnych schorzeń, takich jak atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty.
Wrażliwa skóra – jak o nią zadbać?
Szybkie zdefiniowanie skóry wrażliwej pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację. To bardzo ważne, aby zacząć ją stosować jak najwcześniej. Skóra nadwrażliwa szybciej bowiem się starzeje (głównie z racji intensywnego odwodnienia). Zatem jak pielęgnować skórę wrażliwą?
Pamiętaj, że często przyczyną występowania skóry wrażliwej albo nasilenia objawów z nią związanych jest niewłaściwy dobór produktów kosmetycznych. Dzisiaj w drogeriach znajdziemy dużo preparatów tzw. uniwersalnych (przeznaczonych do każdego typu cery) lub tych dopasowanych pod konkretny typ skóry. Wiele z nich nie odpowiada skórze wrażliwej, dlatego najpierw należy zdiagnozować typ cery, a potem dobrać odpowiednie produkty.
Przeczytaj także: Pielęgnacja męskiej twarzy, czyli jak dbać o swoją skórę w każdym wieku?
Świadoma pielęgnacja twarzy – sposób na piękną cerę
Świadoma pielęgnacja twarzy to klucz do pięknej, zdrowej i młodo wyglądającej cery. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku skóry wrażliwej, która jest bardzo wymagająca. Zanim jednak przejdziesz do etapu doboru kosmetyków, koniecznie wprowadź dobre nawykizwiązane z pielęgnacją cery wrażliwej. Zadbaj o siebie od środka – dzięki temu odbudujesz warstwę ochronną.
Codziennie pij co najmniej 2 litry wody, w tym jedną szklankę na czczo zaraz po przebudzeniu. Regularnie myj twarz, również rano. Możesz stosować mineralną wodę w sprayu, a także domowe napary rumiankowe albo z lipy. Wiele osób z cerą wrażliwą nie używa wody, tylko myje skórę specjalnym mleczkiem lub śmietanką. Warto znaleźć sposób idealny dla siebie.
Kosmetyki do skóry wrażliwej – jak je dobierać?
Skóra wrażliwa jest wymagająca. Nie zadowoli się preparatami z niskiej półki, a już na pewno nie tymi o nieodpowiednich składach. Wybierając krem, zwróć uwagę na składniki czynne, konserwanty, substancje zapachowe i barwiące – im mniej będzie się ich znajdowało w kosmetyku, tym lepiej. Sprawdź preparaty z kwasami tłuszczowymi, witaminą E, ceramidami, pantenolem, wodą termalną, wyciągiem z rumianku lub melisy czy kwasem hialuronowym. Tego typu składniki pomagają wzmacniać naskórek, uszczelniają warstwę hydrolipidową oraz łagodzą podrażnienia.
Ważna jest także odpowiednia aplikacja kosmetyków. Nie należy ich mocno wcierać w skórę. Wystarczy delikatne wklepywanie bez naciągania. W ciągu dnia warto dbać o utrzymanie nawilżenia cery. W drogeriach znajdziesz wiele interesujących preparatów w postaci sprayów i mgiełek. Spryskuj skórę w ciągu dnia, by poczuć się bardziej komfortowo.
A co z kosmetykami kolorowymi? Czy osoby z wrażliwą cerą mogą sobie pozwolić na codzienny makijaż? Rzeczywiście skóra tego typu zazwyczaj źle reaguje na podkłady, cienie do powiek i inne kosmetyki kolorowe. W składzie tego rodzaju preparatów znajdują się m.in. chrom czy nikiel, a to substancje, które często mocno podrażniają.
Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków kolorowych przeznaczonych do cery wrażliwej. Zawsze przed pełnym zastosowaniem danego preparatu, warto wykonać próbę uczuleniową, czyli zaaplikować produkt na bardzo mały fragment skóry i odczekać 24-48 godzin. Jeżeli nic się nie wydarzy (nie pojawi się zaczerwienienie itp.), to śmiało możesz zastosować produkt zgodnie z jego przeznaczeniem.
Duże znaczenie ma również zmywanie makijażu. Tutaj najczęściej sprawdzają się mleczka kosmetyczne przeznaczone do cery wrażliwej. Ich nadmiar trzeba ściągnąć wacikiem. Kolejny krok to zaaplikowanie delikatnego toniku. Pamiętaj, aby produkty do demakijażu (jak również inne) nie miały w składzie konserwantów. Ich konsystencja powinna być lekko tłusta, a pH – neutralne.
Przeczytaj również: Kosmetyki pod lupą. Analiza składu kosmetyków krok po kroku
Cera wrażliwa – podsumowanie
Podrażniona skóra to Twoja codzienność? Nie wahaj się dłużej, tylko jak najszybciej umów wizytę u dermatologa. Ten pomoże Ci na sto procent stwierdzić, że masz do czynienia właśnie z takim typem cery. Z tą wiedzą możesz zacząć działać – zastosować odpowiednią pielęgnację i dedykowane kosmetyki. Szybko poczujesz ulgę i ogromny komfort na co dzień. Twoja skóra się odwdzięczy. Powodzenia!