Trądzik to temat bardzo często poruszany w kontekście nastolatków oraz kobiet. Tymczasem wypryski na twarzy u mężczyzn także się zdarzają. Trądzik u mężczyzn to często poważny problem, któremu można jednak zaradzić. Skąd się bierze trądzik u mężczyzn? Dlaczego w ogóle dochodzi do powstawania tego typu wyprysków? Jakie są najlepsze na nie sposoby? Odpowiadamy!
Trądzik u mężczyzn – co go powoduje i jak się objawia?
Każdy rodzaj trądziku, niezależnie od tego gdzie się pojawia (np. trądzik na plecach u mężczyzn, twarzy, klatce piersiowej itd.), jest nierzadko powodem zmartwień i kompleksów. Trudno się dziwić, że takie zmiany skórne mogą powodować brak pewności siebie. Jakie są przyczyny powstawania trądziku u mężczyzn? Tak jak w przypadku kobiet jest ich całkiem sporo. Do głównych winowajców zaliczamy hormony. Nic dziwnego, że pierwsze, często bardzo nieestetycznie wyglądające wypryski, pojawiają się w wieku dojrzewania. Nie ma jednak nic dziwnego w tym, że pojawiają się także w późniejszym okresie.
Trądzik zależny jest od tzw. androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które produkowane są przez gonady. Gruczoły łojowe bardzo intensywnie reagują na hormony, także ich nadprodukcję. W wieku nastoletnim można szczególnie to zauważyć. Wtedy to bowiem w organizmie szaleje wręcz burza hormonów. Jednym z najaktywniejszych męskich hormonów jest testosteron. Ten, należąc do adrogenów, pobudza gruczoły łojowe w skórze do produkcji łoju (sebum). Tym samym skóra staje się mocno przetłuszczona, czego efektem jest zaczopowanie ujść gruczołów. Tym samym dochodzi do namnażania się bakterii, a to objawia się zaskórnikami oraz ropnymi krostkami.
Czasem trądzik to pokłosie przyjmowanych leków, takich jak np. anaboliki (sterydy) przyjmowane w celu szybkiego powiększenia się masy mięśniowej. Inne przyczyny to czynniki środowiskowe, stres, dieta, promieniowanie UVA. Nie bez znaczenia jest także genetyka. Często problemy z wypryskami są dziedziczne po członkach rodziny. Jeżeli np. ojciec lub matka mieli trądzik, to często u ich potomka występuje bardzo ciężka postać tej choroby.
Nie można zapomnieć także o tzw. przyczynie mikrobiologicznej. Bezpośrednią przyczyną wyprysków są tutaj bakterie Propionibacterium Acnes, które znajdują się w ujściach gruczołów łojowych. Są bardzo aktywne i dlatego potrafią mocno podrażnić ścianki gruczołów. Między innymi z tego właśnie powodu warto na co dzień dbać o higienę oraz właściwie pielęgnować skórę.
Rodzaje trądziku u mężczyzn
Oto jakie rodzaje trądziku wyróżniamy u mężczyzn:
- Trądzik zwykły – objawia się nie tylko zaskórnikami, ale także wykwitami grudkowymi i grudkowo–krostkowymi.
- Trądzik różowaty u mężczyzn – przewlekła choroba występująca na skórze twarzy, rozwijająca się na podłożu zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Na trądzik różowaty częściej chorują kobiety, ale ciężkie postacie występują także u mężczyzn. Zmiany skórne w trądziku różowatym zaczynają się na skórze nosa, następnie przechodzą na policzki, podbródek, czoło oraz powierzchnie boczne dekoltu i szyi.
- Trądzik młodzieńczy – jak sama nazwa wskazuje, występuje przede wszystkim w wieku nastoletnim. Objawia się występowaniem zaskórników oraz wykwitów grudkowych przede wszystkim na plecach oraz na twarzy.
- Trądzik hormonalny u mężczyzn – wypryski są przyczyną nieprawidłowości hormonalnych występujących w organizmie. Przez to zwiększa się ilość wydzielanego łoju. Trądzikowi hormonalnemu często towarzyszy wypadanie włosów.
- Trądzik ropowiczy – towarzyszą mu przede wszystkim cysty ropne, które nierzadko zostawiają po sobie bardzo nieestetycznie wyglądające blizny.
- Trądzik krostkowy – objawia się, jak sama nazwa wskazuje, w postaci krost.
- Trądzik skupiony – charakterystyczne dla tego rodzaju trądziku są głębokie nacieki oraz torbiele ropne, które w późniejszym okresie pozostawiają spore blizny.
- Trądzik bliznowcowy – często bliznowce, tworzące się przy trądziku bliznowcowym, towarzyszą również trądzikowi skupionemu lub ropowiczemu.
- Trądzik piorunujący – to ciężka odmiana trądziku pospolitego, która pojawia się rzadko. Towarzyszą jej bóle stawowe i blizny.
5 sposobów na trądzik u mężczyzn
Jakie są najlepsze sposoby na trądzik u mężczyzn? Warto przede wszystkim pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Są to:
- Wizyta u dermatologa i specjalistyczne leczenie
Każda osoba, którą dotknie trądzik, powinna udać się do dermatologa. Ten zarekomenduje i przepisze odpowiednie leki, w tym maści oraz tabletki (na receptę bądź nie). Należy stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim wykazywać się w tej kwestii cierpliwością. Leczenie może być bowiem długotrwałe.
Nierzadko jakaś kuracja może się nie sprawdzić i trzeba będzie wprowadzić kolejną. Niestety pokłosiem prowadzonego leczenia mogą być tzw. zmiany trądzikowe, takie jak blizny czy przebarwienia. Tutaj pomogą zabiegi z kwasem glikolowym, peelingi kwasem trójchlorooctowym czy laseroterapia, np. laserem frakcyjnym,
2. Regularne oczyszczanie skóry
To bardzo ważna porada dla wszystkich, nie tylko dla tych, których skóra wykazuje skłonność do powstawania trądziku. By Twoja skóra była gładka i zdrowa, dbaj o nią codziennie. Oczyszczaj dokładnie skórę twarzy, dekoltu oraz pleców. Warto wybierać dobre kosmetyki dedykowane skórze trądzikowej. Te znajdziemy w każdej drogerii, chociaż lepiej udać się po nie do apteki. Maści, żele, pasty myjące – farmaceuta na pewno doradzi Ci odpowiednie produkty. Z pewnością będą to te z nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym czy stężeniami kwasów glikolowych.
Warto mieć jednak na uwadze, aby nie były to specyfiki zbyt wysuszające skórę, czyli te mające w składzie alkohol. Warto mieć także na uwadze to, aby oczyszczaj skórę zaraz po tym, gdy ta intensywnie się spoci albo bardzo zabrudzi. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź nasz artykuł o pielęgnacji twarzy zimą.
3. Golenie – jak wpływa na trądzik?
Jeżeli walczysz z trądzikiem, to zwróć także uwagę na swoje kosmetyki do golenia. Wiele z nich bardzo wysusza w skórę, gdyż posiada w swoim składzie m.in. alkohol. Szczególnie problematyczne mogą okazać się pianki w puszkach. Są bardzo proste i wygodne w użyciu, ale posiadają mnóstwo wysuszających składników.
Warto zwrócić uwagę na specyfiki do golenia delikatne i naturalne. Nie bez znaczenia są też akcesoria do golenia – pędzel zawsze musi być czysty. Inaczej transportuje bakterie i jeszcze rozwija trądzik. Nie można pomijać też zastosowania balsamu po goleniu. Ten odkazi skórę, złagodzi podrażnienia i nawilży.
4. Odpowiednia dieta na trądzik
Oczywiście nie bez znaczenia w leczeniu trądziku jest dieta. Zresztą łatwo zauważyć, że stan skóry pogarsza się, np. po zakrapianej imprezie czy po spotkaniu z suto zastawionym (niekoniecznie zdrowymi potrawami) stołem. Warto unikać alkoholu, ostrych przypraw, produktów o wysokim IG i oczywiście jedzenia przetworzonego.
Co jeść, aby złagodzić stany zapalne na skórze? Przede wszystkim produkty z cynkiem (znajdziemy go m.in. w orzechach, nasionach, czosnku czy arbuzie), witaminą A (tran, masło, marchew, zielone warzywa) oraz witaminą B6 i B12.
5. Nie podrażniaj skóry
Uważaj na to, aby nie podrażniać skóry. Nie noś syntetycznych ubrań, które nie przepuszczają powietrza (bluzki, bluzy, szaliki, kominy). Skóra musi oddychać!
A jakie są Twoje doświadczenia z trądzikiem? Czy kiedykolwiek się z nim zmagałeś, albo ktoś z Twoich bliskich? Jeżeli dotknął Cię ten problem, to spokojnie – istnieje mnóstwo sposobów na to, aby sobie z nim poradzić. Powodzenia!