To, że słońce w nadmiarze szkodzi, wiemy nie od dzisiaj. Nie chodzi tylko o ryzyko podrażnień czy przesuszenia, ale przede wszystkim przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Czym jest fotostarzenie skóry i jak można mu zapobiegać?
Większość z nas kocha opaleniznę. Trudno się dziwić – ta najczęściej podnosi atrakcyjność, optycznie wyszczupla i przede wszystkim – kojarzy się z czasem wakacji tj. relaksu, chwil zapomnienia i błogości. Z drugiej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wylegiwanie się na słońcu nie przyniesie nam nic dobrego, wręcz przeciwnie. Silne i długotrwałe promieniowanie UV spowoduje przesuszenie i podrażnienie skóry. Jest jeszcze jeden istotny fakt. Nadmierna ekspozycja na słońce aktywuje procesu fotostarzenia skóry. Jak tego uniknąć, aby skóra jak najdłużej wyglądała pięknie i młodo? Są na to sposoby!
Przeczytaj również: Ochrona przed promieniowaniem UV – dlaczego jest potrzebna Twojej skórze?
Czym jest fotostarzenie skóry?
Fotostarzenie się skóry to proces uszkadzania skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, które może być emitowane przez słońce, ale też np. lampy w solarium. Degeneracja skóry może być znaczna – będzie dotyczyć przede wszystkim tych miejsc, które są szczególnie wystawione na ekspozycję słoneczną (czyli np. niezabezpieczone preparatami z filtrami i nieosłonięte ubraniem). Oczywiście fotostarzenie nie nastąpi tu i teraz – to efekt wieloletnich, złych nawyków. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jedna zbyt długa i intensywna wizyta na słońcu może skończyć się przykrymi konsekwencjami, np. udarem lub silnym poparzeniem. Przyspieszy też proces fotostarzenia.
Photoaging – objawy
Jakie mogą być objawy fotostarzenia skóry? To przede wszystkim:
- liczne zmarszczki, m.in. zmarszczki na czole, lwia zmarszczka czy kurze łapki. Promieniowanie słoneczne uaktywnia wolne rodniki, które przyspieszają starzenie skóry. Warto pamiętać też, że podczas ekspozycji na słońce mimowolnie marszczymy czoło i oczy, a to przecież najprostsza droga do powstawania zmarszczek mimicznych;
- plamy posłoneczne – zaburzenia pigmentacji skóry to typowy objaw po intensywnym opalaniu. Na skórze pojawiają się liczne plamy posłoneczne, piegi czy przebarwienia. Często są nie tylko trudne do usunięcia, ale nawet zamaskowania makijażem. Rzadko kiedy prezentują się estetycznie, dlatego najczęściej są przyczyną kompleksów;
- pogorszenie stanu skóry – promienie słoneczne mogą dodać atrakcyjności skórze, ale tylko na chwilę. Nadmierna ekspozycja ciała na słońce kończy się pogorszeniem jakości skóry. Ta staje się mniej sprężysta i elastyczna, a co za tym idzie – znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. Po prostu starzeje się szybciej i jest to bardzo widoczne;
- zmiany nowotworowe – zbyt długie przebywanie na słońcu może powodować zmiany przednowotworowe oraz nowotworowe;
Oczywiście to jakim stopniu słońce uszkadza naszą skórę zależy przede wszystkim od naszego wieku, ale też naszych działań profilaktycznych. Już w dzieciństwie powtarzano nam o konieczności nakładania na skórę preparatów ochronnych z filtrami UVA i UVB. Dzisiaj praktyki te są jeszcze powszechniejsze. To dobrze! Nadal jednak świadomość na temat szkodliwości promieniowania nie jest wysoka. Np. wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że szkodliwe promienie mogą przenikać przez szybę (np. w domu czy w samochodzie) oraz ubrania. A to oznacza, że ciągle mają kontakt z naszą skórą uszkadzając fibroblasty oraz włókna elastyny i kolagenu, czego efektem jest starzej wyglądająca, mało jędrna, wręcz zwiotczała skóra.
Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem skóra jest coraz mniej odporna na działanie promieni słonecznych. Dlatego warto zastosować więcej praktyk mających na celu jej ochronę.
Przeczytaj również: Ile warstw ma skóra człowieka? Budowa skóry i jej funkcje
Fotostarzenie się skóry – jak temu zapobiec? Profilaktyka
By spowolnić proces fotostarzenia skóry, zacznij odpowiednio chronić swoją skórę. Czas na wdrożenie aktywności profilaktycznych, które znacznie zmniejszą negatywny wpływ promieniowania. Sprawdź te kilka najważniejszych porad i wdróż je w swoje życie jak najszybciej!
Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
Wylegiwanie się na słońcu jest już passe. Oczywiście nie oznacza to, że nagle masz zrezygnować z ukochanego plażowania. Przyda się jednak parasol czy po prostu rozłożenie się pod drzewem. Nie spędzaj też czasu na zewnątrz w godzinach najsilniejszego promieniowania słonecznego, a więc w godzinach 11-15.
Kremy z filtrem
W drogeriach znajdziesz dzisiaj masę produktów z filtrami UVA i UVB, które zabezpieczą Twoją skórę przed szkodliwymi promieniami. Pamiętaj, by wybierać kosmetyki wysokiej jakości (im bardziej naturalny skład tym lepiej) z wysokimi filtrami, a więc minimum SPF 30. Dobre produkty nie tylko ochronią Cię przed poparzeniami czy podrażnieniami, ale też pomogą w uzyskaniu pięknej, naturalnie wyglądającej opalenizny, gdyż tak jak wspomnieliśmy – promienie słoneczne są wszechobecne – przenikają przez ubrania czy szybę. Dlatego warto nakładać kremy z filtrem też na co dzień, nie tylko na wakacyjne plażowanie.
Produkty wodoodporne
Jeżeli spędzasz czas nad wodą, to pamiętaj o tym, aby regularnie nakładać produkty do opalania (szczególnie po wyjściu z wody). Dla pełnego bezpieczeństwa zastosuj specyfiki wodoodporne – bez problemu znajdziesz je na drogeryjnych półkach.
Skóra wokół oczu
Skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na negatywne działanie promieni słonecznych. Dlatego nie tylko nie zapominaj o produktach z filtrem, ale też o okularach przeciwsłonecznych. Najlepiej kup je w renomowanym zakładzie optycznym, nie na targu czy u podejrzanego sprzedawcy w internecie. Pamiętaj, że tutaj chodzi o ochronę oczu – bardzo delikatnego organu, który wymaga szczególnego traktowania.
Najskuteczniejsze zabiegi na fotostarzenie
A co zrobić, gdy pierwsze objawy fotostarzenia skóry już się pojawiły? Tutaj domowe sposoby raczej nie zdadzą egzaminu. Są jednak sposoby, by poprawić jakość skóry. Tutaj z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i jej efektywne zabiegi. Warto wybierać te, które skupiają się na stymulacji fibroblastów do produkcji elastyny, kolagenu oraz glikozaminoglikanów. Powinny też wzmacniać funkcje odpornościowe skóry. Dobrze by było, aby techniki te dostarczały również skórze antyoksydantów czy uszczelniały naczynia krwionośne. Sprawdź takie zabiegi jak Nithya (preparat odmładzający i przywracający młody wygląd skóry), Bio Nutri Lift (innowacyjne połączenie dwóch zabiegów o działaniu silnie liftingującym) czy MRF-X (niweluje oznaki starzenia).
Przeczytaj również: 3 najlepsze zabiegi kosmetyczne na lato. Jakie zabiegi można wykonywać latem?
A co w przypadku wyraźnych już przebarwień? Warto sięgnąć po metody złuszczające oraz rozjaśniające. Tutaj z pewnością sprawdzą się zabiegi laserowe, np. laser frakcyjny CO2 oraz Picolaser. Dowiedz się więcej na temat tych innowacyjnych metod klikając w ich nazwy.
Przeczytaj również: Plamy posłoneczne – czym są i jak się ich pozbyć?
Fotostarzenie – podsumowanie
Pamiętaj, że to Ty masz największy wpływ na to jak dzisiaj wygląda Twoja skóra i na to, jak będzie prezentować się w przyszłości. Dlatego koniecznie skorzystaj z naszych porad i odpowiednio zabezpieczaj się przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. A jeśli już pojawiły się u Ciebie pierwsze oznaki fotostarzenia – nie przejmuj się tylko sięgnij po skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.