Grzybica paznokci objawia się bardzo niekorzystnym wyglądem w okolicach stóp czy dłoni. Nieleczona może doprowadzić nawet do utraty paznokcia. Jakie są jeszcze objawy grzybicy paznokci i jak ją leczyć? Sprawdź.
Co to jest grzybica paznokci i jakie są jej rodzaje?
Grzybica paznokci to zmiana choroba wywoływana przez grzyby. Najlepsze warunki do jej rozwoju to dość wysoka temperatura i wysoka wilgotność. Dolegliwość ta często dotyczy tylko płytki paznokciowej, ale zaniedbana może doprowadzić także do rozległej infekcji w inne części ciała. Grzybica w okolicach stóp najczęściej dotyka pierwszego oraz piątego palca u stopy oraz paznokci. Niestety choroba ta ma tendencje do nawracania, dlatego tak istotna jest dbałość o higienę osobistą oraz reagowanie w jak najwcześniejszym stadium choroby.
Grzybica paznokci to dość często występująca infekcja. Większość ludzi wie, jak się objawia, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że występuje kilka jej rodzajów. Jakie konkretnie i czym wyróżnia się każdy z nich?
Rodzaje grzybicy paznokcia:
- grzybica wewnątrzpłytkowa – występuje stosunkowo rzadko. Pierwotnie rozwija się bezpośrednio w płytce od wolnego brzegu. W tej wersji nie pojawia się rogowacenie,
- grzybica dystroficzna – występuje w zaawansowanym stadium i obejmuje cały paznokieć,
- grzybica podpaznokciowa boczna i dalsza – najczęściej występujący rodzaj choroby. Pojawia się w łożysku i prowadzi do rogowacenia. Charakteryzuje się żółtawo-brunatnym zabarwieniem,
- grzybica podpaznokciowa bliższa – pojawia się przede wszystkim na paznokciach dłoni rozwijając się od bliższej części płytki,
- grzybica powierzchowna – rozwija się tylko na powierzchni paznokcia i nie przechodzi do wnętrza. Objawia się małymi, białymi plamami (stąd inna często występująca nazwa: grzybica powierzchowna biała).
Często występującym rodzajem grzybicy jest drożdżyca paznokci, którą wywołują drożdżaki z rodziny Candida. Dotyka przede wszystkim płytki paznokcia oraz wałów paznokciowych.
Grzybica paznokci – przyczyny
Grzybica paznokci u nóg to najczęstsza przyczyna powstawania grzybicy paznokci. Objawia się poprzez swędzenie, pieczenie oraz nieestetyczny wygląd. Grzybica paznokci bardzo dobrze rozwija się w ciepłym, wilgotnym środowisku, stąd okolice stóp, na których zazwyczaj znajdują się skarpetki i buty. Do rozwoju infekcji przyczyniają się sztuczne materiały, dlatego warto wybierać te naturalne, organiczne. Rozwijaniu choroby sprzyjają też skaleczenia lub zbyt krótko przystrzyżone paznokcie. Nie bez znaczenia jest też rodzaj manicure – akrylowe paznokcie i standardowe lakiery mogą pogłębiać infekcje.
Kosmetolodzy podkreślają też ogromne znaczenie rodzaju stosowanych kosmetyków. Te źle dobrane lub o złym składzie mogą przyczyniać się do powstawania grzybicy. Wiele osób narzeka też na przykre objawy infekcji po korzystaniu z publicznych pływalni, saun czy łaźni. Nie wolno również zakładać cudzych butów – sklepom typu second-hand mówimy stanowcze tak, ale zakupy obuwia w tego typu miejscach lepiej odpuścić.
Grzybica paznokci – objawy
Bardzo ciężko dojrzeć pierwsze objawy choroby. Zazwyczaj są mało widoczne (tym bardziej pod lakierem), dlatego wiele osób nie ma pojęcia, że zaczyna rozwijać się u nich infekcja. Grzybica może pojawić się na każdym z paznokci, ale najczęściej występuje na pierwszym lub ostatnim.
Jak wygląda grzybica paznokci? Najczęściej objawia się białą, żółtą, brązową płytką. Mogą również pojawić się czarne przebarwienia. Inne objawy grzybicy paznokci:
- zgrubienia paznokci,
- łamliwość,
- pofałdowanie paznokcia,
- odkształcenie paznokcia,
- odklejanie się paznokcia od łożyska,
- nieprzyjemny zapach z paznokcia,
- zaczerwienienie wokół paznokcia,
- ból w miejscu infekcji,
- poczucie ciepła w miejscu infekcji.
Warto pamiętać, że powyższe objawy mogą też świadczyć o innych dolegliwościach, np. liszaju, zapaleniu skóry, niedoborach pokarmowych, łuszczycy czy rozwoju nowotworu. Mogą być również następstwem przyjmowania niektórych leków. Dlatego konieczna będzie konsultacja lekarska.
Co na grzybicę paznokci? Domowe sposoby
Leczenie grzybicy paznokci, szczególnie przy rozległych zmianach, powinno odbywać się pod opieką lekarza. Nie przeszkadza to jednak w zastosowaniu domowych metod, które mogą złagodzić objawy. Ważne, by pacjent jak najbardziej skrócił chorego paznokcia. Najlepiej zastosować do tego jednorazowe pilniki/nożyczki. Chorzy nie powinni nakładać na paznokcie lakierów, chyba, że są przeznaczone do leczenia grzybicy. Warto wykazać się też szczególną ostrożnością, aby nie uszkodzić chorego paznokcia. Jakiekolwiek uderzenia mogą pogorszyć stan, wpływając na rozwój infekcji.
Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu grzybicy, kluczowa jest dbałość o higienę. Regularne mycie stóp, szczególnie po skorzystaniu z publicznych łaźni czy pływalni, to podstawa.
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Przy leczeniu grzybicy warto uzbroić się w cierpliwość. Pacjent musi wykazać się systematycznością – doraźne działania najprawdopodobniej na nic się nie zdadzą. Gdy zmiany są niewielkie, można podjąć się leczenia samodzielnego korzystając z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Farmaceuta podpowie jaką maść, żel, lakier lub spray dobrać. W preparatach tego typu znajdują się takie substancje jak mikonazol, amorolfina czy cyklopiroks.
Leczenie farmakologiczne grzybicy paznokci
Zaawansowane zakażenia wymagają leczenia farmakologicznego. Specjalista po rozpoznaniu choroby przepisze odpowiednie maści oraz leki doustne. Występuje duże prawdopodobieństwo, że lekarz zastosuje tzw. terapię pulsową, tj. zaleci pacjentowi przyjmowanie leku przez 7 dni, a następnie 3-tygodniową przerwę. Taka kuracja powinna przynieść zamierzony efekt po około 3 miesiącach. Może się jednak okazać, że grzybica jest bardzo rozległa, wówczas będzie wymagała dłuższego leczenia, nawet 9-miesięcznego.
Skutecznym sposobem leczenia grzybicy paznokci może okazać się laseroterapia. Skupia się na naświetlaniu płytki specjalnym światłem, które niszczy drobnoustroje.
O całkowitym wyleczeniu grzybicy paznokci możemy mówić wtedy, gdy w miejscu zainfekowanego paznokcia pojawił się całkowicie nowy, zdrowy. Reszta paznokci może być osłabiona, a nawet mocno zniszczona. By wróciły do stanu sprzed choroby potrzeba czasu, albo zabiegu rekonstrukcji w gabinecie kosmetycznym. Usługa ta polega na nałożeniu na płytę warstwy specjalnej substancji (np. silikonu), która wzmacnia paznokieć.
Grzybica paznokci – profilaktyka:
- zakładanie obuwia w publicznych miejscach typu sauny, pływalnie itd. (klapki),
- noszenie obuwia i skarpetek zapewniających wentylację,
- częsta higiena,
- stosowanie jednorazowych narzędzi do manicure (cążki, pilniki, nożyczki),
- korzystanie z renomowanych gabinetów kosmetycznych, w których dbanie o dezynfekcję to podstawa,
- dokładne osuszanie palców po kąpieli,
- częste zmiany ręczników i pościeli.
Grzybica paznokci, choć bardzo uciążliwa, jest wyleczalna. Zastosuj się do powyższych zaleceń, a na pewno zapobiegniesz tej dolegliwości, albo poradzisz sobie z tą już występującą.