Niacynamid, znany przede wszystkim jako witamina B3, to składnik coraz częściej stosowany w kosmetyce. Nic dziwnego – ma bardzo wiele cennych właściwości. Poznaj je wszystkie.
Niacynamid coraz częściej możemy spotkać w składzie kosmetyków do pielęgnacji domowej. Znany jest przede wszystkim pod szyldem witaminy B3, ale także PP, nikotynamidu czy niacyny. Charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum działania i dodatkowo jest bardzo uniwersalny. Sprawdzi się w przypadku skóry suchej, wrażliwej, tłustej czy trądzikowej. Sprawdź dlaczego niacynamid robi w dzisiejszych czasach taką furorę.
Niacynamid – co to jest?
Niacynamid to pochodna witaminy B3. Jeżeli popatrzymy na ten składnik z punktu widzenia chemii, to jest to po prostu połączenie dwóch związków – amidu oraz kwasu nikotynowego. Produkowany jest w organizmie z tryptofanu czyli podstawowego aminokwasu. Ciało człowieka produkuje jednak niewielkie ilości witaminy B3. Mimo to jest ona nam bardzo potrzebna, dlatego najlepiej uzupełniać ją poprzez dietę, a w wyjątkowych sytuacjach także poprzez suplementację. Witamina B3 znajduje się przede wszystkim w jajkach, mięsie, nabiale, rybach, produktach pełnoziarnistych, drożdżach, orzechach, a także w ciemno zielonych liściastych warzywach. Witamina ta jest rozpuszczalna w wodzie i bardzo odporna na wysoką temperaturę czy procesy utleniania.
➡️ Przeczytaj również: Bakuchiol – poznaj cudowne właściwości roślinnego retinolu!
Dlaczego tak bardzo jest istotna dla naszego organizmu? Przede wszystkim bierze udział w syntezie węglowodanów, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych. Działa też antybakteryjnie, obniża cholesterol, reguluje pracę układu nerwowego, czy wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Co ciekawe niacynamid jest wpisany na listę podstawowych leków według Światowej Organizacji Zdrowia WHO.
Dlaczego niacynamid nazywany jest także witaminą PP? Chodzi o słowo “przeciwpelagryczny”. Zbyt mało tego związku w organizmie może doprowadzić bowiem do rozwoju pelagry, czyli choroby objawiającej się osłabieniem, biegunką, bezsennością, zaburzeniami koordynacji ruchów ciała czy otępieniem. Dlatego tak bardzo istotne jest to, aby nie dopuścić do niedoboru tej witaminy w naszym organizmie.
Niacynamid – właściwości
Niacynamid ma bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w kosmetologii, ale też dermatologii. Sprawdź jego właściwości.
Zapobieganie i niwelowanie hiperpigmentacji skóry
Składnik ten hamuje transport melaniny z melanocytów do komórek naskórka. Przez to pigment nie odkłada się już w keratynocytach. W efekcie skóra staje się widocznie jaśniejsza i występuje na niej mniej przebarwień.
Zmniejszenie zaczerwienień potrądzikowych
Niacynamid rozjaśnia i rozświetla cerę, także po poważnych stanach zapalnych czy urazach.
Właściwości przeciwtrądzikowe
Witamina B3 zmniejsza produkcję łoju i hamuje intensywną produkcję bakterii, które wpływają negatywnie na skórę.
Działanie przeciwstarzeniowe
Niacynamid zwiększa produkcję kolagenu i bardzo pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Bariera skórna zaczyna o wiele lepiej funkcjonować, m.in. dlatego, że traci mniej wody. W efekcie skóra jest bardziej nawilżona i wygląda znacznie atrakcyjniej.
Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
Poprawa ukrwienia skóry
A wszystko przez to, że niacynamid uczestniczy w rozszerzeniu naczyń krwionośnych.
Działanie antyoksydacyjne
Niacynamid neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników na skórę. Przez to hamuje uszkodzenia, które mogą być wywołane stresem oksydacyjnym.
➡️ Przeczytaj również: Cienie pod oczami. Jak poradzić sobie z workami pod oczami?
Niacynamid – działanie na poszczególne rodzaje skóry
Niacynamid może być stosowany w przypadku każdego typu cery. Przede wszystkim na składnik ten powinny zwrócić uwagę osoby posiadające:
– skórę suchą, odwodniona i przesuszoną,
– skórę zniszczoną słońcem, z widocznymi objawami fotostarzenia,
– skórę wrażliwą i nadwrażliwością, także atopową,
– trądzik, blizny potrądzikowe, zaskórniki, rozszerzone pory,
– skórę ze zmarszczkami bruzdami
– wiotką skórą.
Niacynamid – jak stosować kosmetyki z tym składnikiem?
Skóra bardzo dobrze toleruje niacynamid, nawet jeżeli ten występuje w wysokich stężeniach. Jeżeli jednak sięgasz po kosmetyki i z tym składnikiem, to warto żebyś wiedziała o kilku zasadach:
– najlepiej zacząć stosowanie kosmetyków z niacynamidem od niższych stężeń, tj. 3-5%. Chodzi bowiem o to, aby przyzwyczaić do nich skórę. Wyższe stężenia mogą doprowadzać do przejściowego zaczerwienienia skóry, a wszystko to przez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Po kilku dniach jednak odporność skóry może zostać dobrze zbudowana. Wówczas jest to dobry moment, aby sięgnąć po wyższe stężenie tych składników,
– specjaliści zalecają stosowanie witaminy B3 na przykład co 2 dni. Jeżeli dojdzie już do przyzwyczajenia się skóry, można składnik ten stosować codziennie,
– maksymalne stężenie niacynamidu wynosi 10%. W takiej opcji polecany jest osobom ze skórą bardzo grubą, głównie z łojotokiem, przebarwieniami czy trądzikiem,
– nie wolno stosować więcej niż jednego produktu z niacynamidem w jednym czasie,
– kosmetyki z witaminą B3 można stosować zarówno na dzień jak i na noc,
– kosmetyki z niacynamidem charakteryzują się działaniem naprawczym, antyoksydacyjnym i fotoodmładzającym. Zatem jest to składnik pożądany w kosmetykach z filtrami przeciwsłonecznymi,
– witamina B3 dodawana jest także do produktów takich jak żele do mycia twarzy czy tonik. Sprawdzi się także w pielęgnacji włosów, a wszystko to ze względu na działanie wzmacniające,
– nie warto łączyć niacynamidu w jednej aplikacji z witaminą C. Ta ostatnia działa bowiem najlepiej przy niskim pH, a witamina B3 charakteryzuje się wysokim pH,
– warto łączyć witaminę B3 z retinolem. W takiej korelacji łagodzi wysuszające i drażniące działanie retinolu.
➡️ Przeczytaj również: Bakuchiol – poznaj cudowne właściwości roślinnego retinolu!
Niacynamid w ciąży – czy można go stosować?
Zastanawiasz się czy możesz stosować witaminę B3 będąc w ciąży lub karmiąc piersią? Oczywiście. Jest to bardzo bezpieczny składnik i nawet w takich sytuacjach możesz po niego sięgać bez obaw. Najlepiej jednak witaminy B3 nie łączyć z kwasami AHA i BHA. Silne kwasowe pH skóry nie pozwoli na pełne wykorzystanie jego potencjału. Można natomiast stosować te dwa składniki w trakcie jednego dnia – jeden rano, a drugi wieczorem. Niacynamid a słońce? Tutaj także nie musisz się obawiać. Witamina B3 nie wchodzi w reakcję z promieniami UV. Dlatego możesz składnik ten stosować przez cały rok, również latem w ciągu dnia. Jeżeli chciałabyś skorzystać z zabiegów depilacji laserowej to niacynamid również nie będzie przeciwwskazaniem i nie będziesz musiała go odstawić na czas wykonywanych zabiegów przy użyciu lasera. Jeżeli miałabyś dodatkowe pytania odnośnie depilacji laserowej umów się na bezpłatną wizytę w jednym z naszych renomowanych salonów depilacja.pl. Tam doświadczony kosmetolog odpowie na Twoje wszystkie pytania i zapozna z przeciwwskazaniami dotyczącymi wykonywania zabiegu. Możesz także zarezerwować swój zabieg z rabatem -20%. Wystarczy, że na ostatnim kroku rezerwacji online wpiszesz dedykowany kod rabatowy ➡️ BLOG20 ⬅️
Do wyboru masz aż 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.
Jakie kosmetyki z niacynamidem?
W drogeriach znajdziesz dzisiaj bardzo wiele kosmetyków z witaminą B3 w składzie. Najczęstsze preparaty tego typu to serum czy kremy do twarzy. Niacynamid bardzo często umieszczany jest także w produktach do mycia twarzy. Witamina B3 nierzadko występuje także w produktach antytrądzikowych, zarówno tych dedykowanych osobom z trądzikiem pospolitym jaki różowatym. Wybieraj specyfiki, która najbardziej Ci odpowiadają i testuj różne rozwiązania. Na pewno wkrótce przekonasz się, jak Twoja skóra z dnia na dzień będzie stawała się coraz bardziej promienna.
➡️ Przeczytaj również: Blizny po trądziku – jak sobie z nimi poradzić?
Szukasz składnika kosmetyków, który sprawdzi się przy wielu problemach skórnych? Odpowiedź to niacynamid. Efekty jego stosowania są wręcz spektakularne! To naprawdę cudowne antidotum na problemy skórne. Przekonaj się sama.