Ciekawostki o skórze człowieka. 10 interesujących faktów.

Spis treści

1. Skóra ludzka - najważniejsza funkcja

2. Skóra człowieka - ciekawostki

2.1. 1. Jak zewnętrzna warstwa skóry, naskórek, usuwa kurz i łój?

2.2. 2. Co to są receptory na skórze właściwej?

2.3. 3. Tkanka podskórna źródłem energii

2.4. 4. "Gęsia skórka" - co to takiego?

2.5. 5. Kurz powstaje z... naszych włosków?

2.6. 6. Miliony, miliony bakterii

2.7. 7. Za kolor skóry odpowiada melanina

2.8. 8. Najczęstsza choroba skóry to...

2.9. 9. Ile ruchów potrzeba, aby utrwalić zmarszczkę mimiczną?

2.10. 10. Najlepszy lek na regenerację skóry

3. Po czym poznać, że skóra jest zdrowa?

4. Skóra człowieka - jak osiągnąć pełną gładkość na stałe?

Czy wiesz, że skóra jest największym organem ludzkiego ciała i może ważyć nawet 4 kilogramy? Jakie jeszcze ciekawostki o skórze warto poznać? Wybraliśmy dla najbardziej zaskakujące!

Skóra, choć wydaje się mało skomplikowana, stanowi bardzo zawiły system, który na swój sposób przekazuje informacje z zewnątrz do środka organizmu (za pomocą systemu czujników). Tym samym dba o to, aby ciało zawsze sprawnie dostosowywało się do warunków, które panują w danym momencie. Dlatego tak istotne jest dbanie o skórę szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy fundujemy jej mnóstwo niedogodności. Nie służą jej stres, chemikalia, kontakt z tworzywami sztucznymi itp. Brak odpowiedniej dbałości o ten największy ludzki organ, doprowadza do osłabienia płaszcza wodno-lipidowego. Gdy ten staje się coraz cieńszy, skóra staje się coraz bardziej wrażliwa, a co za tym idzie – podatna na różne schorzenia, m.in. infekcje. 

Skóra ludzka – najważniejsza funkcja

Czy wiesz, że skóra ludzka ma około 2 metrów kwadratowych powierzchni, waży 3-4 kilogramy i ma grubość nawet do 4 milimetrów? To, jak już wspomnieliśmy, największy ludzki organ. Skóra człowieka pełni niezmiernie ważną funkcję. Przede wszystkim chroni organizm przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego (np. zabezpiecza przed upałem, mrozem, promieniami UV), ale też czy drobnoustrojami, które mogą wywoływać choroby. Jest odporna na wodę, kwasy i zasady (chyba, że mają bardzo wysokie stężenia). Jest bardzo elastyczna i miękka. Służy człowiekowi nawet po latach nadmiernego eksponowania ją na szkodliwe promieniowanie UV czy wysuszania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skóra stanowi doskonałą ochronę dla wewnętrznych tkanek oraz narządów. 

kobieta odwrócona plecami z rękom oparta o biodro

Skóra człowieka – ciekawostki

Zastanawiasz się, jakie jeszcze interesujące informacje kryje w sobie ludzka skóra? Ciekawostki, które dla Ciebie przygotowaliśmy, na pewno Cię zaskoczą. Sprawdź:

1. Jak zewnętrzna warstwa skóry, naskórek, usuwa kurz i łój?

Skóra składa się z trzech warstw. Każda z nich charakteryzuje się różną grubością. Pierwsza to naskórek, czyli to co znajduje się na samym wierzchu skóry. Zbudowany jest z tkanki nabłonkowej. Komórki na naskórku są ułożone bardzo blisko siebie – dzięki temu tworzą świetną barierę ochronną dla grzybów, bakterii czy innych szkodliwych czynników. Komórki tworzą warstwy. Najgłębsza z nich to warstwa rozrodcza, zewnętrzna zaś to warstwa rogowa. Komórki naskórka mają tendencję do złuszczania się – w ten sposób z powierzchni skóry usuwane są drobnoustroje, łój czy kurz.

2. Co to są receptory na skórze właściwej?

Druga warstwa to skóra właściwa. Składa się m.in. z włókien białkowych, dzięki którym skóra jest elastyczna i mechanicznie wytrzymała. O zaopatrzenie komórek w składniki odżywcze dbają liczne naczynia krwionośne. Te odprowadzają produkty przemiany materii komórek oraz biorą udział w tzw. procesach termoregulacji. W skórze właściwej znajdują się komórki, które odbierają bodźce dotyku, temperatury, ucisku czy bólu. To tzw. receptory, których najwięcej znajduje się na wargach i opuszkach palców. 

3. Tkanka podskórna źródłem energii

Tkanka podskórna to wewnętrzna warstwa skóry położona pod skórą właściwą. Zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej luźnej. Przez to, że charakteryzuje się luźnym utkaniem, pozwala na częściowe przesuwanie się skóry nad podłożem kostnym oraz mięśniowym. Znajduje się na niej także tkanka tłuszczowa, która zależy u każdego człowieka od płci, hormonów, stylu życia itd. To właśnie tłuszcz znajdujący się w tkance podskórnej jest źródłem energii. Stanowi też bardzo istotną warstwę izolacyjną. 

4. „Gęsia skórka” – co to takiego?

Często na skórze pojawia się tzw. „gęsia skórka”. Co to takiego i jakie są przyczyny jej powstawania? „Gęsia skórka” to inaczej skurcz mięśni, które mieszczą się u podstawy mieszków włosowych. Wszyscy wiedzą, że „gęsia skórka” to reakcja na zimno, ale skąd tak naprawdę się bierze? Wynika z naszych uwarunkowań genetycznych. „Gęsia skórka” zabezpieczała naszych przodków, którzy byli o wiele bardziej owłosieni niż my, przed zimnem. Włosy prostowały się i w ten sposób zatrzymywały ogrzane powietrze. 

5. Kurz powstaje z… naszych włosków?

Czy wiesz, że kurz znajdujący się w Twoim domu pochodzi z martwych komórek skóry? Każdy człowiek gubi ich kilkadziesiąt tysięcy na minutę! 

6. Miliony, miliony bakterii

Na Twoje skórze znajdują się miliony bakterii. Już na jednym centymetrze kwadratowym „mieszka” ich milion! Naszych rodzajów bakterii jest około tysiąca. Oczywiście regularna higiena pozwala się ich pozbyć. Po kilku godzinach jednak odnawiają się. Co ciekawe pot wydzielający się ze skóry człowieka sam w sobie nie ma zapachu. Za nieprzyjemną woń odpowiadają bakterie. 

7. Za kolor skóry odpowiada melanina

Co odpowiada za nasz kolor skóry? To oczywiście melanina produkowana przez komórki zwane melanocytami. Kolor skóry nie zależy od ich ilości, ponieważ każdy człowiek ma ich tyle samo. Różnica tkwi w aktywności melanocytów. Albinizm wynika z zaburzeń produkcji melaniny. U człowieka z białą skórą jest ich po prostu bardzo mało. Sytuacja może być te odwrotna. Wówczas mówimy o melanizmie czyli nadprodukcji melaniny. 

8. Najczęstsza choroba skóry to…

…trądzik! Okazuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć nawet 90% populacji. Oczywiście większość tych osób zetknęła się z problemem w okresie dojrzewania.

9. Ile ruchów potrzeba, aby utrwalić zmarszczkę mimiczną?

Okazuje się, że trzeba powtórzyć około 200 tysięcy razy dany ruch, aby zmarszczka mimiczna została utrwalona. Zatem musisz tyle razy zmarszczyć czoło, aby została w tym miejscu nieestetyczna bruzda.

10. Najlepszy lek na regenerację skóry

Wcale nie chodzi o wysokiej jakości kosmetyki i maści. Najlepszym lekiem dla skóry jest… sen. To kolejny przykład na to, że warto się wysypiać. Nie tylko dla zdrowia, samopoczucia, ale i urody.  

tułów kobiet ze zgiętymi rękoma dotykającymi brody

Po czym poznać, że skóra jest zdrowa?

Po czym poznać, że dana skóra nie ma problemów? Często można to zauważyć już na pierwszy rzut oka. Skóra pozostająca w dobrej kondycji jest miękka, elastyczna i bardzo dobrze ukrwiona. Trudno zauważyć na niej zmarszczki czy niedoskonałości w postaci krost, przebarwień czy porów. Nie jest sucha ani przetłuszczona. Oczywiście tak idealną skórę możemy zauważyć przede wszystkim u osób bardzo młodych, głównie dzieci i nastolatków. Z wiekiem skórze ubywa wody – jest coraz bardziej sucha i pełna zmarszczek. Warto więc na każdym etapie prowadzić odpowiednią pielęgnację, a w razie większych problemów – zgłosić się po pomoc do gabinetu kosmetologicznego. 

Skóra człowieka – jak osiągnąć pełną gładkość na stałe?

Skóra, nawet ta najbardziej zadbana, nie cieszy, gdy pokryta jest niechcianym owłosieniem. Warto zadbać o efekt gładkości na stałe. W tym pomoże depilacja laserowa – jedyna tak skuteczna metoda usunięcia niechcianych włosków. Sprawdź szczegóły na temat depilacji laserowej na stronie internetowej Depilacja.pl. Możesz również umówić się na darmową konsultację z kosmetologiem Depilacja.pl. Sprawdź szczegóły