Konsekwencją skaleczenie paznokcia, np. podczas wykonywania manicure, może być zanokcica. To choroba wału paznokciowego, który staje się bolesny, zaczerwieniony i opuchnięty.
Zanokcica to dolegliwość paznokci, a dokładnie wałów oraz płytek paznokciowych. Podczas trwania tej choroby powstaje zapalenie pod częścią skóry, która przykrywa przyśrodkową oraz boczną część paznokcia. Jak powstaje zanokcica? Jakie jeszcze towarzyszą jej objawy i przede wszystkim – jak ją leczyć? Sprawdź.
Co to jest zanokcica?
Jeżeli okolice paznokcia stają się zaczerwienione, bolesne i obrzmiałe, to być może doszło do zakażenia bakteryjnego i powstania zanokcicy, czyli choroby płytki i wału paznokciowego. To dolegliwość zapalna, ropna, która dotyczy nie tylko palców u rąk, ale też u stóp. Przyczyną choroby są bakterie – przede wszystkim bakterie Gram-ujemne oraz bakterie gronkowca.
Rodzaje zanokcicy
Zanokcica występuje pod postacią ostrą oraz przewlekłą. Ta pierwsza dotyczy wału paznokciowego w palcach u rąk oraz u stóp. Przyczyną jej powstania są różne paciorkowce oraz bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), bakterie Gram ujemne, czy pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), u dzieci zazwyczaj są to różne bakterie beztlenowe z jamy ustnej wskutek ssania palca.
Zanokcica przewlekła rozwija się pod wpływem grzybów, przede wszystkim Candida albicans. Przyczyną jej powstania jest wieloczynnikowa reakcja zapalna powstała na skutek działania różnych środków drażniących, przyczyniając się do oddzielenia płytki paznokcia od wału paznokciowego, co zwiększa ryzyko zakażenia.
Przyczyny zanokcicy
Bakterie, odpowiadające za powstanie zanokcicy, dostają się do organizmu głównie przez urazy naskórka (powstałe np. przy wycinaniu skórek, podczas prac domowych itd.). Często przyczyną choroby jest obgryzanie paznokci. Zanokcica rozwija się głównie w wilgotnym środowisku. Dlatego osoby, które np. codziennie w pracy mają mokre ręce, muszą szczególnie dbać o higienę. Powodem powstania i rozwoju tej uciążliwej dolegliwości mogą być też wrastające paznokcie i ogólny brak higieny. Przyczyny zanokcicy mogą być też bardzo poważne, np. choroby endokrynologiczne, otyłość czy przyjmowanie niektórych leków.
Zanokcica – objawy
Przy występowaniu zanokcicy, zarówno ostrej jak i przewlekłej, mogą pojawiać się następujące objawy:
– ropnie,
– obrzęki wokół wału paznokciowego,
– brązowe zabarwienie (głównie przy zanokcicy przewlekłej),
– ból wału paznokciowego,
– zaczerwienienie wału paznokciowego,
– łuszczenie się skóry,
– siny kolor paznokcia i okolic.
Zanokcica paznokcia – jak rozpoznać?
Rozpoznanie choroby nie jest skomplikowane. Chorujący często sam, po przeczytaniu tego artykułu, jest w stanie rozpoznać doskwierającą mu dolegliwość. Jeżeli nie, to z pewnością zrobi to lekarz, który zdiagnozuje pacjenta na bazie wywiadu medycznego i oceny stanu paznokci. W bardzo skrajnych przypadkach rozpoznanie zanokcicy w ten sposób nie będzie możliwe. Wówczas rozwiązaniem okazują się badania laboratoryjne, na podstawie których określa się rodzaj zakażenia i na tej bazie dobiera odpowiednie leki.
Zanokcica – jak leczyć?
Jak wyleczyć zanokcicę? W tym przypadku najważniejsze będzie chirurgiczne oczyszczenie ropnia. Gdy ten charakteryzuje się pokaźnymi rozmiarami, konieczne będzie założenie sączka. W ten sposób rana dokładnie się oczyści. Zabieg przeprowadza lekarz, który przepisuje również leki (antybiotyki), które pacjent musi przyjmować przez jakiś czas.
Często przyczyną powstania zanokcicy jest wirus. Wówczas nacinanie ropnia nie będzie konieczne. Niezbędne okaże się jednak przyjmowanie leków przeciwwirusowych. W przypadku zanokcicy przewlekłej pacjent powinien brać antybiotyki oraz leki przeciwgrzybiczne. Niestety często terapia trwa bardzo długo, nawet do 6 tygodni. Mimo leczenia efekty mogą nie być szybko zauważalne. Wówczas warto uzbroić się w cierpliwość i działać według zaleceń lekarza.
Dobrym sposobem na towarzyszące zanokcicy ostrej zaczerwienienie i obrzęki mogą być ciepłe okłady z wody i szarego mydła. Wystarczy do ciepłej wody dodać nieco szarego mydła. Ta prosta metoda może okazać się bardzo efektywna w łagodzeniu stanów zapalnych i obrzęków. Należy pamiętać, że przy zanokcicy przewlekłej nie wolno moczyć zmian chorobowych.
Moczenie chorych miejsc może pomóc uśmierzyć objawy. Warto namaczać też dłonie i stopy w ciepłej wodzie (nie gorącej). Dodaj do kompresu sól, sól epsom lub sól fizjologiczną, szczególnie wtedy gdy skóra jest naruszona. Nie namaczaj dłoni i stóp w żadnych roztworach alkoholu czy nadtlenku wodoru. Takie działanie nie tylko Ci nie pomoże, ale też nasili objawy.
Moczenie powinno trwać maksymalnie 20 minut. Czynność tę najlepiej powtarzać 3-4 razy dziennie. Już po kilku dniach zobaczysz efekty – ostra zanokcica może ustąpić, a Ty odzyskasz poczucie komfortu. Po kąpieli dokładnie osusz stopy i dłonie czystym ręcznikiem (nie pomijaj przestrzeni między palcami).
Powikłania zanokcicy
Niestety zanokcicy często towarzyszą powikłania. Tym bardziej nie można tej dolegliwości bagatelizować. W przeciwnym razie choroba będzie się rozwijać, w efekcie czego dojdzie do całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej i powstania uciążliwych ropni. To zaś może skończyć się powstaniem przebarwień, które będą wręcz niemożliwe do usunięcia.
Jak przeciwdziałać zanokcicy?
Nie chcesz, by Twoje paznokcie czy palce dopadła zanokcica? Leczenie tej dolegliwości jest żmudne i uciążliwe. Lepiej zatem zapobiegać niż leczyć. Jak wygląda profilaktyka w tym przypadku? Jak się okazuje wcale nie jest skomplikowana.
Oto istotne zasady, o których musisz na co dzień pamiętać:
– do prac domowych, zarówno tych w środku jak i na zewnątrz, zakładaj ochronne rękawiczki. Dzięki temu bezpośrednio na skórę nie będą działać negatywnie środki chemiczne i zmniejszy się też ryzyko uszkodzeń naskórka np. podczas pielenia ogródka czy drobnych napraw. Chroń skórę, by nie doprowadzać jej do uszkodzeń i co za tym idzie – dostania się bakterii do organizmu;
– zakładaj rękawiczki gdy często i na długo namaczasz skórę. Przez to jesteś bardzo narażony na atak bakterii, wirusów czy grzybów;
– regularnie, jak najczęściej myj ręce;
– nie obgryzaj paznokci i nie odrywaj skórek;
– jeżeli zależy ci na skutecznej pielęgnacji dłoni i stóp oddaj się w ręce specjalistów. W dzisiejszych czasach nie brakuje renomowanych gabinetów kosmetycznych, gdzie skorzystasz z profesjonalnych i co za tym idzie skutecznych zabiegów;
– jeżeli samodzielnie piłujesz czy obcinasz paznokcie, pamiętaj aby swoje domowe akcesoria co jakiś czas dezynfekować. Najlepiej byś posiadał swoje cążki czy nożyczki. W ten sposób przeciwdziałasz przenoszeniu zakażenia;
– dokładnie wycieraj przestrzenie pomiędzy palcami po umyciu dłoni czy stóp;
– jeżeli Twoje stopy bardzo się pocą, stosuj kremy antyperspiracyjne;
– paznokcie przycinaj najlepiej tuż po kąpieli, gdy te są miękkie;
– przycinaj paznokcie regularnie – u rąk raz w tygodniu, u stóp raz w miesiącu.
Zanokcica to choroba, która częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Głównie zmagają się z nią pracownicy fizyczni albo osoby, które muszą przez dłuższy czas zanurzać dłonie lub stopy. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, to koniecznie jak najszybciej zastosuj wszystkie porady z listy działań profilaktycznych. A w razie objawów udaj się do lekarza. Powodzenia!