Twój koszyk jest pusty!

Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji

22 sierpnia 2018
Ciekawostki

Depilacja laserowa to zabieg polegający na trwałym usuwaniu owłosienia. Przed rozpoczęciem walki z niechcianym elementem naszej skóry warto dowiedzieć się o budowie naszego „przeciwnika” i o tym jak jego cykl życia wpływa na skuteczność zabiegu.

undefined

Każdy włos na naszym ciele składa się z dwóch najważniejszych elementów: łodygi oraz korzenia ukrytego głęboko w skórze, który otoczony jest w torebce powszechnie znanej jako mieszek włosowy. W budowie włosa wyróżniamy również cebulkę, która zawiera elementy macierzy odpowiedzialnej za wzrost włosa. Jest umiejscowiona na dnie mieszka i stanowi żywy fragment włosa. Melanina (barwnik włosa) wytwarzana jest przez komórki zwane melanocytami, które wchodzą w skład macierzy.

Owłosienie na każdej partii ciała posiada różną długość życia. Cykl wzrostu włosa dzielimy na fazy: wzrostu (anagen)przejścia (katagen) oraz spoczynku (telogen)Depilacja laserowa działa na włosy znajdujące się w fazie wzrostu poprzez niszczenie mieszka włosowego wraz z cebulką oraz macierzą. Czas trwania fazy wzrostu na ciele waha się od 6 do 12 tygodni i ma on kluczowy wpływ na skuteczność depilacji laserowej. Im więcej owłosienia znajduję się w etapie wzrostu tym zabieg jest skuteczniejszy.

Katagen obejmuję fazę przejściową w której cebulka odizolowuje się od brodawki i przesuwa się ku górze, powodując zatrzymanie wzrostu owłosienia. Dodatkowo na tym etapie zatrzymana jest produkcja melaniny co przyczynia się do tego, że promieniowanie laseroterapii nie ma już możliwości przepływu do macierzy włosa. Wiązka lasera, która przepływa do włosów znajdujących się w Katagenie jest bardzo niewielka i nie wystarcza do całkowitego zniszczenia. Efektem działania laseroterapii na tym etapie wzrostu jest podgrzanie mieszka oraz jego wykruszenie.

Ostatni element cyklu wzrostu stanowi faza spoczynku (telogen), w której następuje obumieranie włosa oraz jego powolne usunięcie z powierzchni skóry. Depilacja laserowa podczas tej fazy jest całkowicie bezskuteczna.

Grafika przedstawiająca cykl rozwoju włosa i jego trzy fazy: anagen, katagen i telogen.

W celu sprawdzenia budowy owłosienia oraz tego, jak włosy reagują na wiązkę lasera zapraszamy na bezpłatne konsultacje do salonów Depilacja.pl.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.35
Ilość ocen: 17
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi