Twój koszyk jest pusty!

Dlaczego włosy siwieją? Wyjaśniamy przyczyny siwienia!

16 listopada 2020
Ciekawostki
Spis treści

Czemu włosy siwieją? Odpowiedź wydaje się oczywista. Siwienie włosów to oznaka starzenia. Jednak czy aby na pewno?

Ciekawostki na temat włosów

Włosy pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu. Przyjęło się, że ich podstawową funkcją jest ta estetyczna. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że włosy pokrywają całe ciało – nie znajdziemy ich tylko na spodach dłoni, stóp oraz na wargach. Na innych fragmentach ciała są włoski – zazwyczaj to mało widoczny meszek. A to oznacza, że włosy pełnią funkcję ochronną i termoregulującą. Dzisiaj nadal jest to istotne, choć nie da się ukryć, że kiedyś miało większe znaczenie, kiedy jeszcze sami nie ochranialiśmy się ubraniami, nie stosowaliśmy ogrzewania itd. 

Kolejna ciekawostka dotyczy elastyczności włosów. Większość osób nie wie, że kosmyki rozciągają się nawet o 10 procent (a jeżeli są zniszczone to nawet więcej). Skład włosów to 80% keratyny oraz 10-15% wody. Pozostałe składniki to pigmenty, minerały oraz lipidy. Ile włosów może znajdować się na ludzkim ciele? Nawet 5 milionów mieszków włosowych! Ich ostateczna liczba znana jest już na etapie życia płodowego. Każdy z mieszków w ciągu życia wytworzy około 20-30 kosmyków. Gdy jesteśmy zdrowi i wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegają tak jak należy, to tracimy dziennie około 100 włosów. Jeżeli więcej to wówczas warto zainteresować się tematem – najlepiej udać się do trychologa. 

Gdy włosy są zdrowe i grube to potrafią być naprawdę odporne. Jeden pojedynczy kosmyk może wytrzymać nawet 100-gramowy ciężar. A z czego wynika kolor włosów? Odpowiada za niego melanina – czyli specjalny barwnik. Z czasem włosy mogą tracić swój kolor i siwieć. Jakie są przyczyny siwienia? Czy zawsze jest to rozpoczęcie procesów starzenia? Niekoniecznie. Poniżej dokładnie wyjaśniamy ten temat.

Skupiona starsza kobieta z krótkimi siwymi włosami, dotyka swojej twarzy w zamyśleniu.

Kiedy włosy siwieją?

Siwienie włosów na pewnym etapie życia jest procesem fizjologicznym. Kiedy pojawiają się siwe włosy? Siwienie może rozpoczynać się już u osób w wieku 30-40 lat. Wówczas chodzi o naturalne siwienie, które jest oznaką starzenia się organizmu. Oczywiście trudno jednoznacznie odpowiedzieć o tym, kiedy włosy zaczną siwieć. W każdym organizmie proces ten przebiega inaczej i w innym momencie. Zazwyczaj jednak nie należy się martwić, kiedy włosy zaczną siwieć około 30 roku życia. To zupełnie normalne. Niegdyś, gdy nie istniały jeszcze farby do włosów (albo stosowano je rzadko i tylko te z naturalnych składników) już głowy młodych osób były pokryte siwizną i nikogo to nie dziwiło. 

Warto też pamiętać, że niegdyś wiek 30-40 lat wcale nie oznaczał późnej młodości (jak dzisiaj). Kiedyś taka osoba była już uznawana za bardzo dojrzałą. Warto również dodać, że rozpoczęcie procesu siwienia jest związane z genami. Jeżeli, np. Twój ojciec zaczął siwieć około czterdziestki, to najpewniej Ty też wtedy zaczniesz. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na środku głowy oraz na skroniach. 

Dlaczego włosy siwieją? 

Zatem już wiemy, dlaczego włosy siwieją – gdy wszystko jest w porządku, srebrne kosmyki pojawiają się z racji procesów starzenia. Czasem jednak przyczyny mogą być inne, niestety niebezpieczne. Warto pamiętać, że prowadzony przez nas tryb życia może wpływać na przyspieszenie procesu siwienia. Stres to główny winowajca, ale dotyczy to również takich kwestii, jak chroniczne zmęczenie, niedobory witamin czy (co za tym idzie) brak suplementacji. 

Gdy włosy siwieją w młodym wieku (już przed trzydziestym rokiem życia) to koniecznie trzeba udać się do lekarza. Taki stan nie jest normalny i trzeba znaleźć przyczynę. Być może chodzi o anemię złośliwą, chorobę Wernera, a może jednak powodem jest genetyka. Za przedwczesny proces siwienia może odpowiadać także nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, nadmierne stosowanie antybiotyków, nieodpowiedni sposób odżywiania albo niedobór witaminy B5 oraz miedzi. Najczęściej jednak szybkie siwienie wynika z nadmiernego przemęczenia i życia w stresowej atmosferze (do objawów towarzyszących można wtedy zaliczyć m.in. migrenę). Jednak gdy u Ciebie pojawia się przedwczesne siwienie to nie diagnozuj się sam – udaj się do lekarza, by dokładnie zgłębić tę kwestię. 

Czy można zatrzymać proces siwienia?

Czy można zatrzymać proces siwienia? Albo jeszcze dalej – czy możliwe jest przywrócenie naturalnego koloru włosów? Najważniejsze w leczeniu siwienia jest zachowanie właściwej profilaktyki. Należy zacząć od wyeliminowania ze swojej codzienności czynników, które wpływają na przyspieszenie procesu siwienia. Oczywiście nie należy zapominać o uzupełnianiu witamin czy składników mineralnych, które wpływają na ten proces. Może się okazać, że rzeczywiście włosy przestaną siwieć albo nawet aktywność ta zostanie cofnięta. 

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie to możliwe – jeśli włos jest już martwy, to nic z tym nie zrobimy. Warto również sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Dzisiaj na rynku znajdziemy sporo produktów, które mają na celu przywrócenie naturalnego pigmentu siwym włosom. Tego rodzaju specyfiki pobudzają włosy do produkcji melaniny, a to sprawia, że włos zachowuje swój naturalny kolor. 

A jakie witaminy czy składniki pomogą w przywróceniu naturalnego koloru włosów? Są to między innymi:

  • witamina B12, która wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego u człowieka,
  • kwas foliowy – u osób, u których siwieją włosy, nierzadko zauważa się niedobór kwasy foliowego. Warto go uzupełnić, gdyż niedobory doprowadzają do anemii (która również może być przyczyną siwizny),
  • biotyna – inaczej witamina B7, która doprowadza do opóźniania oraz ograniczania procesów siwienia poprzez stymulację mieszków włosowych,
  • cynk oraz selen – ich niedobór może negatywnie wpływać na cebulki włosów.

Lista ta jest znacznie dłuższa. Nie warto jednak dobierać suplementów oraz leków samodzielnie – pomoże nam w tym lekarz na podstawie wyników badań. 

Koloryzacja siwych włosów

Wspomnieliśmy już, że nawet wiele, wiele lat temu farbowano siwe włosy. Oczywiście nie na taką skalę jak dzisiaj, ale już dwa tysiące lat temu uważano siwiznę za coś, co warto maskować. Niegdyś stosowano nanokryształy siarczku ołowiu. Przygotowano na ich podstawie miksturę. Po nałożeniu na włosy nanokryształki przenikały do trzonu włosa i barwiły go na ciemny kolor. Współczesne farby działają podobnie, choć oczywiście nie zawierają w swoim składzie ołowiu. Siwe włosy obecnie farbują najczęściej brunetki i szatynki – u nich „srebrne” kosmyki są po prostu najbardziej widoczne. Pokrycie siwych włosów wcale nie jest takie proste – trzeba przede wszystkim zakupić farbę, a nie środek do czasowej koloryzacji. By zafarbować swoją czuprynę bezpiecznie i skutecznie, warto udać się do sprawdzonego fryzjera.

Dlaczego włosy siwieją? Podsumowanie tematu

Jak widać siwienie włosów w wielu przypadkach jest naturalnym procesem, którym nie należy się martwić. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach pojawienie się „srebrnych” kosmyków może oznaczać nieprawidłowe zmiany w organizmie. Trzeba wówczas skonsultować je z lekarzem.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.67
Ilość ocen: 9
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?
Witamina A - zadbaj o młody wygląd swojej twarzy
Witamina A odgrywa szereg kluczowych ról w naszym ciele, m.in. wpływa korzystnie na zdrowie oczu, wzmacnia nasz system o...

Proponowane zabiegi