Twój koszyk jest pusty!

Hirsutyzm – co to jest i jak rozpoznać? Dowiedz się!

29 września 2020
Ciekawostki
Spis treści

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie u kobiet. To zaburzenie, które objawia się na niektórych obszarach ciała. Na czym dokładnie polega hirsutyzm? Co to takiego? Jakie są przyczyny? Wyjaśniamy temat!

Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet

Hirsutyzm to pojęcie, które nie jest specjalnie znane. Okazuje się jednak, że problem nadmiernego owłosienia u kobiet pojawia się dość często. Dotyczy zazwyczaj konkretnych partii ciała, np. pleców. Kiedy najczęściej pojawia się hirsutyzm? Badania pokazują, że już w okresie dojrzewania. Predyspozycje mogą być dziedziczne, jednak nie ma reguły. Zatem skąd jeszcze może brać się hirsutyzm? 

Przyczyny mogą być różne, np. nadmierne owłosienie mogą wywoływać konkretne leki, ale też problemy emocjonalne, nadprodukcja męskich hormonów (hiperandrogenizm). Wówczas może to dotknąć kobiety w każdym wieku, nie tylko te bardzo młode. Schorzenie to często łączone jest z problemami emocjonalnymi. Na szczęście istnieje wiele metod, które pomagają poradzić sobie z hirsutyzmem. Dzisiaj opowiemy o tym więcej. 

Hirsutyzm – co to jest?

Hirsutyzm często określany jest jako owłosienie męskie u kobiet. Na ciele pojawiają się sztywne, ciemne włoski w miejscach, w których zazwyczaj skóra pokryta jest niemal niewidocznymi włoskami. Miejsca te to między innymi: twarz (tzw. “wąsik”), klatka piersiowa, brzuch, plecy, pośladki, wewnętrzna strona ud. Nie zawsze jednak kobiety wiedzą, że dotknął je hirsutyzm. Objawy nie sugerują im, że problem ten może mieć podłoże chorobowe. Przyczyny hirsutyzmu to wysoki poziom męskich hormonów płciowych, czyli androgenów albo stosowanie leków o działaniu androgennym. Nierzadko problem bierze się z predyspozycji genetycznych lub dziedzicznych. Jak wiele kobiet boryka się z tym problemem? Szacuje się, że około 5-10%. U niektórych nadmierne owłosienie pojawia się w wieku dojrzewania, u niektórych znacznie później, nawet w okresie menopauzy. Często schorzenie to rozpoznaje się u kobiet w ciąży, zazwyczaj w trzecim trymestrze. 

Hirsutyzm – jak go rozpoznać? 

Jakie są dokładnie objawy hirsutyzmu? Oczywiście podstawa to nadmierne owłosienie – grube, ciemne, określane często jako “męskie”. Wysoki poziom androgenów w organizmie kobiety może doprowadzić także do innych objawów określanych jako wirylizacja. O jakie dokładnie objawy chodzi? Są to:

 • łysienie typu męskiego,
 • obniżony, gruby głos,
 • trądzik,
 • powiększenie łechtaczki,
 • zwiększenie masy mięśniowej,
 • zmniejszenie biustu.

Dlaczego w ogóle dochodzi w organizmie kobiety do nadprodukcji androgenów? Tutaj przyczyn może być kilka:

 • zespół Cushinga – choroba spowodowana nadprodukcją kortyzolu w nadnerczach,
 • zespół policystycznych jajników – to schorzenie może doprowadzać nie tylko do nadmiernego owłosienia, ale także nieregularnych miesiączek, otyłości, a czasem nawet niepłodności,
 • insulinooporność – schorzenie, o którym mówi się coraz częściej. Objawia się niemożnością wykorzystania przez organizm insuliny. Może doprowadzać do wystąpienia cukrzycy, jak również wspomnianego już zespołu policystycznych jajników,
 • guz np. w nadnerczach albo jajnikach – może produkować androgeny,
 • nadwaga albo otyłość,
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych z androgennym progestagenem.

Jak sobie radzić z nadmiernym owłosieniem? 

Jak leczyć hirsutyzm? Leczenie naturalne? A może metody bardziej standardowe? Przede wszystkim istotne jest unormowanie poziomu androgenów. Kto leczy hirsutyzm? 

Większość kobiet, które dotyka ta przypadłość, kieruje swoje pierwsze kroki do dermatologa, skupiając się na kosmetycznym charakterze tego, co je dotknęło. To dobry kierunek, ale warto pamiętać, że zarówno diagnostykę, jak i terapię można rozpocząć także u lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli będą potrzebne jakieś dodatkowe konsultacje specjalista pokieruje do odpowiedniego miejsca. 

Nadmierne owłosienie bardzo często związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego nierzadko potrzebna będzie wizyta u endokrynologa, by zdiagnozował ewentualny hirsutyzm. Hormony mogą odpowiadać za wiele aspektów nasze życia. Nie warto również bagatelizować innego specjalisty, mianowicie dietetyka. Hirsutyzm może wynikać z nadwagi czy otyłości – wówczas pomoc fachowca w tym temacie może okazać się nieoceniona. 

Jak zdiagnozować hirsutyzm?

Jak wygląda diagnostyka hirsutyzmu? Po pierwsze wywiad lekarski, następnie obserwacja objawów i oczywiście badania. Specjaliści, oceniając nasilenie nadmiernego owłosienia stosują tzw. skalę Ferrimana-Gallwaya – to skala punktowa stosowana w tym przypadku. 

Czasem jednak postać hirsutyzmu jest łagodna, tj. nie ma objawów, które wskazywałyby na nadprodukcję androgenów. Wtedy nie trzeba robić kolejnych badań. Te będą jednak konieczne przy jednoczesnym występowaniu problemów menstruacyjnych. Nierzadko stosowane są tomografia komputerowa czy USG. Wykorzystuje się również wiele innych metod, które potwierdzają występujący hirsutyzm.

Leczenie nadmiernego owłosienia

Leczenie jest kompleksowe. Stosuje się przede wszystkim usuwanie włosów oraz farmakoterapię. Warto również wprowadzić zdrową dietę, która może pomóc w złagodzeniu objawów. W hirsutyzmie leczy się przyczynę. 

Jeżeli za nadmierne owłosienie odpowiada otyłość – leczona jest otyłość, jeżeli guz, stosuje się zabieg operacyjny itd. W leczeniu stosowane są hormonalne środki antykoncepcyjne (z estrogenem i progestagenem), antyandrogeny, kremy do stosowania miejscowego. Kiedy widać pierwsze efekty leczenia? Nieprędko. Należy uzbroić się w cierpliwość, choć można spodziewać się poprawy już po kilku miesiącach. 

Sposób na hirsutyzm – depilacja laserowa

Nadmierne owłosienie najlepiej usunąć za pomocą depilacji laserowej. Standardowe metody usuwania niepożądanych włosków, takie jak golenie, depilacja woskiem czy kremem mogą być zbyt uciążliwe – trudno będzie osiągnąć oczekiwany efekt, dodatkowo włosy będą bardzo szybko odrastać. Dlatego tak istotne jest ich całkowite usunięcie, a to jest możliwe tylko i wyłącznie za pomocą lasera. Nie jesteś przekonany/przekonana? 

Sprawdź ofertę salonów depilacja.pl. Za pomocą tej strony internetowej możesz umówić się na bezpłatną konsultację z profesjonalnym kosmetologiem. Ten przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, wykona próbę laserową i odpowie na wszelkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Dzięki temu nabierzesz pewności, że depilacja laserowa jest właśnie dla Ciebie.

Hirsutyzm – podsumowanie 

W temacie hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia najistotniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny. Na pewno nie należy lekceważyć żadnych objawów. W razie wątpliwości od razu udaj się do lekarza pierwszego kontaktu albo dermatologa. 

Pamiętaj, że uciążliwe owłosienie możesz zawsze skutecznie usunąć za pomocą profesjonalnego lasera. Dzięki temu problem zniknie, a Ty odzyskasz komfort codziennego życia. Masz jakieś doświadczenia w tym temacie? Daj koniecznie o nich znać!

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.89
Ilość ocen: 9
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi