Twój koszyk jest pusty!

Jak szybko rosną włosy? Sprawdziliśmy to!

29 września 2020
Ciekawostki
Spis treści

Jak szybko rosną włosy na ciele? Jakie są etapy wzrostu włosa? Tematy te wydają się bardzo ciekawe, szczególnie w kontekście depilacji laserowej. Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły!

Porost włosów – podstawowe informacje 

Włosy rosną w różnych miejscach na ciele człowieka. Bardzo często jest ich mnóstwo i w związku z tym bywają bardzo uciążliwe, szczególnie dla kobiet, które marzą o gładkim ciele. W dzisiejszych czasach kanon urody, o ile taki istnieje, wprost mówi, że na ciele kobiety nie powinny rosnąć włosy, chyba, że są mało widoczne, jasne i cienkie. Te czarne, grube i gęste – mogą znajdować się ewentualnie w miejscach, na co dzień niewidocznych. 

Nie zmienia to jednak faktu, że depilacja laserowa bikini cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Depilacja pozostałych miejsc takich jak uda, łydki, twarz, plecy itd. to norma już od lat. Zresztą nie tylko w przypadku pań. Mężczyźni także coraz częściej ulegają trendom i wykonują depilację np. pod pachami czy na klatce piersiowej. Ma to przecież duże znaczenie nie tylko pod względem estetycznym, ale także higienicznym. Jak funkcję w ogóle spełniają włosy na ciele? Jaką pełnią dzisiaj, a jaką pełniły kiedyś? To bardzo ciekawy temat.

Natura wymyśliła włosy po to, aby pełniły funkcję ochronną, przede wszystkim głowy. Chodzi też o kwestie temperatury – włosy chronią głowę oraz organizm przed uciekającym ciepłem. Podczas upału zupełnie odwrotnie – chronią przed przegrzaniem. 

Co w przypadku rzęs? Również zabezpieczają tym razem przed brudem czy kurzem. Niewiele osób wie, że brwi chronią zaś przed potem, który mógłby spływać z czoła do oczu. Jeśli chodzi o pozostałe włosy na ciele – zazwyczaj jest ich mniej na ciele kobiet niż u mężczyzn (u panów wynika to z dużej ilości testosteronu). A czy wiesz, że włosy pod pachami emitują zapachy, które dają znać o lęku, stresie (potliwość) i przede wszystkim gotowości seksualnej? Z tym ostatnim związane są też oczywiście włosy łonowe. Poza tym chronią też przed zanieczyszczeniami, wirusami czy bakteriami. 

Fazy wzrostu włosa

Jak wygląda cykl wzrostu włosa? Warto zacząć od tego, że każdy z włosów na naszym ciele składa się z łodygi i korzenia, który otoczony jest mieszkiem włosowym. Mówiąc o budowie włosa nie można zapomnieć także o cebulce, która zawiera elementy macierzy odpowiedzialnej za wzrost włosa. 

Barwnik włosa, czyli melanina, wytwarzana jest przez komórki wchodzące w skład macierzy. Owłosienie na każdej partii ciała posiada odmienną długość życia. Czas trwania fazy wzrostu na ciele wynosi od ok. 6 do 12 tygodni.  Cykl wzrostu włosa dzielony jest na 3 fazy:

  • wzrostu (anagen) – okres włosu włosa, w którym dochodzi do namnażania się komórek macierzy cebulek włosa,
  • przejścia (katagen) – okres, w którym włos przestaje rosnąć,
  • spoczynku (telogen) – okres, w którym włos wypada.

To, jakie są fazy wzrostu włosa oraz to, jak szybko rosną włosy to tematy interesujące przede wszystkim w kontekście depilacji laserowej. Wiązka depilatora działa bowiem na włosy znajdujące się w fazie wzrostu (tylko wtedy laser dociera bezpośrednio do brodawki włosa). By włos został usunięty na stałe, trzeba zniszczyć mieszek włosowy wraz z macierzą oraz brodawką. 

Grafika przedstawiająca cykl rozwoju włosa i jego trzy fazy: anagen, katagen i telogen.

Nie da się jednak usunąć wszystkich włosów podczas jednej wizyty w gabinecie kosmetycznym. Włosy ludzkie rosną w różnym tempie i nie wszystkie będą zawsze znajdowały się w jednej fazie jednocześnie. Dlatego istotne będzie powtórzenie zabiegu depilacji laserowej. Liczbę wizyty estymuje się podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego. Takowe możesz umówić (za darmo) na stronie depilacja.pl

Jak szybko rosną włosy?

Jaka jest szybkość wzrostu włosów? Przede wszystkim warto powiedzieć, że nie ma tak naprawdę jednej odpowiedzi na to pytanie, gdyż u każdego wygląda to inaczej. Możemy jednak podać pewne wartości przybliżone, jeżeli chodzi o poszczególne włosy. Jak szybko rosną te na głowie? Ok. 1 centymetra na miesiąc. Statystycznie włosy u mężczyzn rosną szybciej niż u kobiet, jednak ze względu na to, że faza anagenu jest u nich krótsza, często nie osiągają (zanim wypadną) takiej długości jak włosy u kobiet. Włosy dziecięce rosną znacznie wolniej – nawet o połowę. 

A jak szybko rosną włosy na innych częściach ciała, np. na nogach? Gdy człowiek jest młody i dojrzewa to włosy w takich miejscach jak nogi, pachy czy włosy łonowe rosną w bardzo szybko. W końcu proces ten ulega zwolnieniu. Tempo wzrostu włosa ciężko określić, gdyż zależy to od wielu czynników, m.in. prowadzonego trybu życia, a przede wszystkim genetyki.

Tempo wzrostu włosa – czy można na nie wpłynąć?

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie czy można wpłynąć na porost włosów. Oczywiście większość ma na myśli te na głowie – zazwyczaj te w innych partiach ciała chcemy usunąć (stąd popularność depilacji laserowej). 

Rzeczywiście można wpłynąć na tempo wzrostu włosa – metod jest sporo, ale oczywiście nie należy nastawiać się, że którakolwiek z nich sprawi, że włosy zaczną rosnąć po kilka centymetrów na miesiąc. Nie jest to możliwe, ale jeżeli Twoje włosy mają tendencję do szybkiego wzrostu plus trochę się postarasz, to możesz liczyć na to, że będa zwiększały swoją długość nawet o 2 centymetry na miesiąc! Sprawdź kilka sposobów:

  • wcierki domowe oraz apteczne – grunt to przetestować co najmniej kilka, by wiedzieć, które najbardziej służą Twoim włosom, tj. nie obciążają ich i nie przesuszają,
  • masaż z głową w dół (także podczas mycia) – w ten sposób poprawisz krążenie i będziesz stymulować cebulki,
  • suplementy diety – najlepiej te mało inwazyjne i naturalne, np. herbatki z pokrzywy i skrzypu, drożdże,
  • picie siemienia lnianego – nawet już miesięczna kuracja daje świetne rezultaty, nie tylko pod kątem włosów, ale też np. paznokci (świetnie jest wzmacnia). Jak to działa? 1 łyżkę siemienia lnianego należy zalać gorącą wodą i zostawić na noc. Rano wypić z ziarenkami.
  • właściwa pielęgnacja – to temat rzeka. Wybieraj produkty bez SLS i parabenów – dobrej jakości, które będą odżywiać Twoje włosy, a nie je przesuszać czy obciążać. 

Pamiętaj również, by nie obciążać włosów zbyt długo czapkami, chustkami itd. Oczywiście nie chodzi o to, aby w zimie nie zakładać nic na głowę. Niekoniecznie jednak przez długi czas rób to w cieplejsze dni. Nie zapominaj również o zdrowej diecie – ta ma pozytywny wpływ na cały czas organizm. Dużo warzyw, owoców, picie odpowiedniej ilości wody – to pomoże w różnych kwestiach. 

Tempo wzrostu włosów – podsumowanie tematu 

Temat włosów, zarówno tych na głowie, jak i w innych partiach ciała, to temat rzeka. Fazy wzrostu włosa są istotne w depilacji laserowej – warto o nich wiedzieć, by zrozumieć sam proces zabiegu. Jeżeli masz więcej pytań, chcesz rozwiać swoje wątpliwości – koniecznie umów się na bezpłatną wizytę konsultacyjną do salonów depilacja.pl. Kosmetolog wytłumaczy Ci cały proces i podpowie, ile zabiegów będzie Ci potrzebnych, aby całkowicie pozbyć się uciążliwego owłosienia z całego ciała. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.05
Ilość ocen: 18
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi