Twój koszyk jest pusty!

Lanolina – gdzie i kiedy można jej używać?

9 grudnia 2022
Ciekawostki
Spis treści

Lanolina jest bardzo często wykorzystywana nie tylko w branży kosmetycznej, ale także farmaceutycznej. Jakie właściwości ma lanolina i do czego warto stosować ją na co dzień? Odpowiadamy.

Lanolina znana jest od wieków. Stanowiła i stanowi składnik wielu maści i wykorzystywana jest do produkcji środków opatrunkowych. Często znajduje się również w składzie błyszczyków, balsamów do ciała, różnego rodzaju kremów czy środków do prania. Lanolina jest tak naprawdę naturalnym woskiem, który uzyskujemy dzięki owcom. Poznaj więcej informacji na jej temat i przede wszystkim dowiedz się, jak ją stosować. Na pewno nie pożałujesz!

 czym_jest_lanolina_do_czego_sluzy

Czym jest lanolina?

Lanolina to po prostu wosk, czyli tak zwany tłuszczopot. Wytwarzana jest przez owce, jak również inne zwierzęta posiadające wełnę. Najczęściej jednak do produkcji lanoliny wykorzystuje się właśnie wełnę owczą. Lanolina to tłuszcz odkładany przez gruczoły łojowe tych zwierząt. Ma stanowić zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Nietrudno się zatem domyślić, że lanolina nie jest wytwarzana przez owce przez cały rok, a tylko wtedy, gdy występuje taka potrzeba – najczęściej gdy panuje niekorzystna pogoda, np. jest bardzo upalnie, albo temperatura sięga poniżej zera.

Zresztą sama nazwa “lanolina” nie jest przypadkowa. Pochodzi od łacińskiego słowa “lana”, co oznacza wełnę. Lanolina czysta charakteryzuje się barwą żółto-brązową lub ciemnożółtą. Ma bardzo specyficzny zapach, który zanika w trakcie dalszej obróbki termicznej. Żeby uzyskać lanolinę nie należy bowiem tylko ostrzyc owcę. To zaledwie pierwszy etap do przygotowania lanoliny, aby nadawała się do dalszego użytku. Kolejny krok to wypranie wełny i oddzielenie tłuszczu od wody poprzez proces wirowania. W końcowym procesie lanolina jest oczyszczana.

lanolina_gdzie_i_kiedy_mozna_jej_uzywac

Lanolina – rodzaje

Jakie rodzaje lanoliny wyróżniamy? Są to lanolina bezwodna czysta oraz uwodniona. Ta pierwsza nie wydaje się atrakcyjna. Jest kleista, gęsta, a jej aromat może nieco przypominać ten alkoholowy. To właśnie ten rodzaj lanoliny dodawany jest do kosmetyków oraz maści. Drugi rodzaj lanoliny? Lanolina uwodniona, która zawiera do 30% wody i wykorzystywana jest do olejów emulgujących czy smarów. Dodatkowo też ma właściwości uszlachetniania wielu materiałów, np. tkanin czy drewna.

Lanolina – właściwości

Jakie są właściwości lanoliny? Ma dosyć ciężką konsystencję i charakterystyczny zapach. Po poddaniu odpowiednim procesom, gotowa lanolina uzyskuje twardą konsystencję, która często jest modyfikowana przez producentów różnego rodzaju preparatów i mieszana z tłuszczami, olejami czy woskami. Lanolina, pod różnymi postaciami, ma właściwości natłuszczające, ochronne, nawilżające oraz zmiękczające. Więcej na ten temat dowiesz się z rozdziału o zastosowaniu lanoliny.

 zastosowanie_linoliny_i_jej_rodzaje

Zastosowanie lanoliny – gdzie można jej używać?

Jak wykorzystuje się lanolinę? Można zastosować ją na wiele sposobów. Nic dziwnego, że ten rodzaj tłuszczu wykorzystywany jest od lat w branży kosmetycznej. Lanolina ma właściwości nawilżające i zabezpieczające – chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Nałożenie lanoliny na skórę powoduje powstanie specjalnego filmu, który nie tylko stanowi barierę, ale również sprawia, że skóra staje się znacznie gładsza. Jej skład jest podobny do składu warstwy lipidowej naszego naskórka. Dlatego doskonale chroni nas przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych takich jak wiatr czy niska temperatura. Powoduje, że skóra staje się elastyczna i miękka. Z tego powodu wosk ten dodawany jest do środków piorących.

Lanolina charakteryzuje się zdolnością do wiązania z wieloma substancjami rozpuszczalnymi w wodzie. Dzięki temu, nakładając ją, możesz liczyć na to, że wszelkie witaminy czy substancje odżywcze bardzo głęboko wchłoną się w Twoją skórę. Lanolina doskonale sprawdza się również jako stabilizator – sprawia, że kosmetyki nie rozwarstwiają się.

Lanolina łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza gojenie ran. Często wykorzystywana jest do produkcji opatrunków i preparatów do miejsc na skórze poranionych oraz popękanych. Bardzo często wykorzystują ją kobiety karmiące, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Lanolina stosowana jest także poza branżą farmaceutyczną i kosmetyczną. Na przykład natłuszcza się nią mechanizmy broni, konserwuje skórę, stosuje jako smary narciarskie, czy w procesach produkcji prezerwatyw.

Lanolina – do czego dla matek karmiących?

Lanolina do brodawek i sutków u matek karmiących? Tak, sprawdzi się wręcz doskonale. Smarowanie brodawek lanoliną przed porodem zabezpieczy te wrażliwe miejsca przed przyszłym karmieniem noworodka. Taka czynność bardzo często wiąże się bowiem spękaniem skóry, a nawet powstawaniem poważnych ran. Lanolina w ciąży jest w pełni bezpieczna. Lanolina do sutków polecana jest w codziennej pielęgnacji po porodzie u matek karmiących. Nawilży, zabezpieczy i zwiększy codzienny komfort nadwrażliwej w tym miejscu skóry.

Lanolina – gdzie można ją kupić?

Gdzie można zakupić lanolinę? Każdy znajdzie ją w dobrze zaopatrzonej aptece oraz drogerii. Oczywiście tego typu substancje można nabyć również w sklepach internetowych. Ile kosztuje? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ostateczna cena zależy od producenta i konkretnego poziomu czystości. Lanolina kosmetyczna nie powinna być specjalnie droga. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych za 10 g. Warto wspomnieć, że substancja ta jest bardzo wydajna. Nie trzeba jej kupować w dużych ilościach, aby odczuć jej pozytywne działanie.

Lanolina – przeciwwskazania do jej stosowania

Czy występują przeciwwskazania do stosowania lanoliny? Z pewnością nad jej wykorzystaniem powinny zastanowić się osoby uczulone na wełnę. Lanolina może bowiem w tym przypadku odpowiadać za reakcje alergiczne. Warto również zwrócić uwagę na stosowanie balsamów do ust z dodatkiem lanoliny. Substancja ta nie powinna dostać się do naszego układu pokarmowego w zbyt dużych ilościach. Może to się bowiem skończyć zatruciem, a co za tym idzie biegunką, wysypką, wymiotami czy opuchlizną.

Czy lanolina uczula? Może dojść do takiej sytuacji, ale z pewnością nie jest to powszechne. Badania wykazują, że uczulenie na ten rodzaj wosku może posiadać około 2% populacji. Dowodem na to, że jest to substancja raczej hipoalergiczna, jest to, że specjaliści rekomendują ją do stosowania u noworodków m.in. na odparzenia pieluszkowe czy suche usta. Lanolina nie jest także przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów depilacji laserowej.

depilacja_laserowa_dlaczego_warto_ja_stosowac

Teraz już wiesz, że warto sięgnąć po lanolinę

Lanolina to świetny produkt, który sprawdzi się w codziennej pielęgnacji, czy nawet w procesach gojenia poważnych ran. Szczególnie rekomendowana jest mamom karmiącym, do pielęgnacji brodawek i sutków. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?

Proponowane zabiegi