Twój koszyk jest pusty!

Pieprzyk a czerniak – jak je rozpoznać?

27 października 2022
Ciekawostki
Pielęgnacja
Spis treści

Szczególnie w okresie wakacyjnym pojawia się bardzo wiele informacji o czerniaku, czyli nowotworze nabywanym głównie wskutek nadmiernego eksponowania skóry na słońce. Zmiana ta może przypominać pieprzyk. Jak odróżnić je od siebie?

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Niestety często nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Warto jednak pamiętać, że nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, natomiast każdy czerniak przybiera formę pieprzyka. Warto poznać szczegóły na ten temat, by w razie wątpliwości natychmiast udać się do specjalisty. Przyda się również porównanie fotografii pieprzyków oraz typowych czerniaków.

Pieprzyk a czerniak – czym są?

By umieć odróżniać od siebie te dwie zmiany skórne, trzeba poznać szczegóły na ich temat. Na początek weźmiemy na tapete pieprzyki. To po prostu znamiona barwnikowe, które powstają na skutek namnażania się komórek pigmentowych. Dzieje się tak przede wszystkim pod wpływem promieniowania UV. Zdecydowana większość pieprzyków jest neutralna dla zdrowia, tj. nie szkodzi mu, a ewentualnie stanowi defekt kosmetyczny. U większości osób nie stanowi problemu, choć dla części może oznaczać kompleksy. Na rynku istnieje sporo metod na zmniejszenie widoczności pieprzyków, albo całkowite ich usunięcie. Warto o tym pomyśleć, jeżeli zmiany te rzeczywiście wyglądają bardzo nieestetycznie i sprawiają, że ich właściciel czy właścicielka odczuwa dyskomfort.

Właściwie każdy człowiek ma na swojej skórze pieprzyki. Mogą przybierać różnego rodzaju kształty oraz rozmiary. Czasem występują pojedynczo, a czasem w skupiskach. Właściwie nie ma części ciała, na której nie można by ich było znaleźć. Prawidłowa nazwa pieprzyków to znamiona. Jaki kolor najczęściej przybierają? Głównie barwę kawy z mlekiem i właściwie wszystkie odcienie brązu. Mogą również być koloru czarnego – wszystko zależy od melaniny, ale również od warstwy skóry, w której została ona nagromadzona. Istnieje zależność – im głębsza warstwa skóry, tym odcień pieprzyka może być jaśniejszy.

Wyróżniamy sporo rodzajów oraz klasyfikacji znamion. Mogą być wrodzone albo nabyte. Inny podział to skórne albo naskórkowe. Podziałów jest znacznie więcej i tworzone są na bazie różnych kryteriów. Charakter większości znamion jest łagodny, ale niektóre z nich mogą transformować do czerniaka czyli tzw. znamion dysplastycznych.

Już wiesz mniej więcej czym jest znamię skórne potocznie określane jako pieprzyk. Czerniak, czyli zmiana nowotworowa i niebezpieczna dla zdrowia, ma kilka cech charakterystycznych.

Warto uświadomić sobie, że czerniak to groźny nowotwór złośliwy, który wywodzi się z barwnikowych komórek. Może występować w obrębie skóry, ale także błon śluzowych. Rzadko występującym rodzajem czerniaka jest czerniak gałki ocznej. Co uaktywnia powstanie czerniaka? Głównie jest to ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Wiele osób, chcąc zyskać atrakcyjny odcień skóry, przebywa zbyt długo na słońcu, głównie w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania. Jednak zbyt długie opalanie i nie stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia np. w postaci ubrań czy filtrów ochronnych, może skończyć się wręcz tragicznie. Niektóre z badań wskazują również, że korzystanie z solarium także może przyczynić się do powstania czerniaka.

Wyróżniamy sporo rodzajów czerniaków. Są to np. czerniak guzkowy, czerniak akralny, czy czerniak szerzący się powierzchownie. Bardzo rzadko dochodzi do powstania czerniaka bezbarwnikowego.

Z racji tego, że czerniak jest nowotworem złośliwym, w ramach rozwoju choroby może dotykać okolicznych struktur, a nawet dawać przerzuty do wątroby, mózgu, tkanki podskórnej, płuc czy węzłów chłonnych. Tym samym wyniszcza organizm, pozbawia zdrowia i powoduje śmierć.

Jak wygląda czerniak? Pieprzyk ten, bo nim również jest tego rodzaju zmiana, pojawia się w postaci guza o specyficznym zabarwieniu – od koloru ciemnej wiśni do czarnego. Zyskuje także nieregularny kształt, a jego brzegi są nierówne. Do tego warto wspomnieć o niejednorodnej grubości, asymetrii oraz możliwych owrzodzeniach.

Najczęściej występujące objawy czerniaka to owrzodzenie, zaczerwienienie wokół znamienia oraz krwawienie. W przypadku czerniaka niezwykle istotne jest to, aby wykryć chorobę na jak najwcześniejszym etapie. Wówczas jego wyleczenie jest jak najbardziej możliwe.

 pieprzyk_a_czerniak_jak_je_rozpoznac_i_odroznic

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Czerniak czy pieprzyk? Jak zdefiniować występuje na naszym ciele zmiany? Oczywiście kluczowe jest badanie dermatoskopowe. Polega na dokładnym sprawdzeniu znamion za pomocą specjalnego aparatu czyli dermatoskopu. Wówczas zmiana zostaje oceniona w powiększeniu oraz w świetle spolaryzowanym lub niespolaryzowanym. Tak naprawdę tylko powiększenie daje możliwość dokładnej obserwacji oraz analizy charakterystycznych wzorów i wzorców, które charakteryzują daną zmianę. W badaniu tym ocenia się również kształt zmiany, jej symetrii oraz kolor. W tym ostatnim chodzi o ilość barw, równomierność czy wysycenie. Zmiany łagodne zazwyczaj przybierają symetryczne kształty i posiadają maksymalnie dwa kolory. Są również dość równomiernie wysycone barwnikiem. Zmiany charakterystyczne dla nowotworu to nierównomierne wysycenie, asymetria oraz w wielobarwność.

Pieprzyk czy czerniak? Jak odróżnić te zmiany pod kątem objawów? Pieprzyk właściwie nie daje żadnych objawów. W przypadku nowotworu spotykamy się ze świądem, owrzodzeniem, zaczerwienieniem oraz ogólnie tendencją do krwawienia. Na początku czerniak nie jest bolesny. Ból pojawia się w przypadku zaawansowanych stanów chorobowych i przy przerzutach. Głównym, niepokojącym objawem jest zmiana charakteru dotychczas występującego znamienia. Jeżeli to zacznie szybko się powiększać, a jego symetria nagle stanie się zaburzona, to natychmiast należy udać się do lekarza. Warto również uważać na bezpiecznie wyglądające pieprzyki. Ich uszkodzenie np. poprzez pocieranie ubraniami, może zaktywizować transformację do formy złośliwej.

 pieprzyk_a_czerniak_czym_sa

Podejrzany pieprzyk – czerniak. Czy musi zostać usunięty?

Jak leczyć pieprzyki? Te o łagodnym charakterze nie wymagają z medycznego punktu widzenia leczenia. Tak jak wspomnieliśmy – stanowią tylko defekt estetyczny. Można jednak pozbyć się ich laseroterapią. Jeżeli jednak znamię zyskuje podejrzenie formy dysplastycznej, to zaleca się usunięcie chirurgiczne wraz z badaniem histopatologicznym, które ostatecznie stwierdza to czy dana zmiana skórna ma formę nowotworową czy też nie.

W przypadku zaawansowanego czerniaka konieczne jest leczenie chirurgiczne. Zmiany usuwa się z odpowiednim marginesem zdrowej skóry. Oczywiście wykonuje się także badanie histopatologiczne, a po jego potwierdzeniu – biopsję węzła wartowniczego. W ten sposób określa się możliwe przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Jeżeli przerzuty zostają wykluczone, leczenie kończy się na tym etapie. W przypadku stwierdzenia przerzutów, usuwa się grupę węzłową. Jeżeli choroba zostanie rozsiana do zaawansowanego poziomu lub niewykryta w stadium przerzutowym, to najprawdopodobniej nie będzie wyleczalna. Na rynku dostępnych jest dzisiaj coraz więcej terapii oraz leków, które mimo wszystko wydłużają czas życia i poprawiają komfort codzienności pacjenta.

podejrzany_pieprzyk_czerniak_czy_musi_zostac_usuniety

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi