Prosaki na twarzy – czym są i jak się ich pozbyć?

Spis treści

1. Czym są prosaki?

2. Prosaki - przyczyny powstawania

3. Jak usunąć prosaki? Domowe sposoby

3.1. Peeling z dodatkiem kwasu glikolowego

3.2. Kremy z kwasami

3.3. Olejek herbaciany

3.4. Sauna

4. Prosaki na twarzy - jak usunąć je u kosmetyczki?

4.1. Peeling chemiczny i inne zabiegi złuszczające

4.2. Nakłuwanie

4.3. Elektrokoagulacja

4.4. Terapia laserem

5. Prosaki na twarzy a depilacja laserowa

6. Prosaki na twarzy - podsumowanie

Z pewnością wiesz, czym są prosaki na twarzy. To specyficzne zmiany skórne w formie kilku milimetrowych kulek w kolorze białym, żółtym albo kremowym. Czym są prosaki? Jak się pozbyć tych specyficznych defektów? Sprawdź poniżej.

Prosaki na czole, ustach czy powiekach to zmora wielu osób. Powstają na skutek zaburzeń procesów mających miejsce w strukturach skóry. Skąd się biorą i przede wszystkim jak usunąć prosaki? Poniżej znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat.

Czym są prosaki?

Prosaki na powiece, czole czy ustach powstają w wyniku zrogowacenia mieszka włosowego. Często gruczoły łojowe zatykają się doprowadzając do nagromadzenia wydzieliny łojowej czyli sebum. Gdy ta nie ma jak wydostać się na zewnątrz, dochodzi do powstania prosaków, które bardzo często przybierają również nazwę kaszaków. Prosak staje się twardy pod wpływem rogowacenia. Wówczas nie ma możliwości jego wyciśnięcia. Ogranicza się także od otaczających go tkanek. Prosaki przybierają formę małych kulek w kolorze żółtym, białym lub kremowym. Zazwyczaj ich rozmiar wynosi maksymalnie kilka milimetrów.

Prosaki – przyczyny powstawania

Zmiany te nie są bolesne i nie swędzą. Mimo to przeszkadzają bardzo wielu osobom, gdyż wyglądają po prostu nieestetycznie. Trudno jednoznacznie powiedzieć, skąd biorą się prosaki. Być może chodzi o zaburzenia hormonalne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, albo po prostu o uwarunkowania genetyczne.

Prosaki pod oczami i w innych miejscach na twarzy czy ciele to zmiany bardzo charakterystyczne dla niemowląt. U nich dochodzi bowiem często do zaczopowania wydzieliny w niedojrzałych gruczołach łojowych. Nie zmienia to faktu, że kaszaki bardzo często dotykają także dorosłych. U nich zlokalizowane są przede wszystkim w okolicach oczu, tj. przede wszystkim na powiekach, w okolicach skroni, policzków, na czole lub nosie. Niewiele osób wie, że mogą pojawiać się także w rejonach narządów płciowych.

Jeżeli na twojej twarzy pojawią się tak specyficzne zmiany, warto skonsultować je z lekarzem. Ten może bowiem pomóc w ich usunięciu. Konieczne jest jednak postawienie odpowiedniej diagnozy i zlecenie leczenia.

wizyta_u_ginekologa_a_depilacja_laserowa

Jak usunąć prosaki? Domowe sposoby

Dotknęły Cię specyficzne zmiany na twarzy? Są to małe, trudne do wyciśnięcia kulki w kolorze kremowym, żółtym lub białym? Najprawdopodobniej chodzi o prosaki. Jak usunąć te specyficzne zmiany? Możesz spróbować to zrobić za pomocą domowych sposobów. Tych jest cała masa, jednak najlepsze efekty osiągniemy wybierając się do profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej.

Peeling z dodatkiem kwasu glikolowego

Peelingi z dodatkiem kwasu glikolowego, migdałowego i tym podobne świetnie radzą sobie z wygładzaniem struktury skóry i często także pozbyciem się prosaków. Możesz kupić taki specyfik w drogerii, albo przygotować go samodzielnie łącząc na przykład cytrynę, oliwę z oliwek i cukier. Peeling wykonuj systematycznie najlepiej dwa-trzy razy w tygodniu. Uważaj jednak, aby nie podrażnić skóry.

Prosaki_na_twarzy_jak_sie_ich_pozbyc_peeling_z_kwaskiem_glinkowym

Kremy z kwasami

Na rynku znajdziesz też sporo kremów z kwasami. Te specyfiki posiadają silne właściwości złuszczające. Szybko i skutecznie wnikają w skórę i zwalczają nieestetycznie wyglądające krostki. Stosuj tego typu preparaty przez około 3 miesiące. Najlepiej zrealizuj tę terapię jesienią lub wczesną wiosną. W czasie stosowania kremu nie należy bowiem nadto wystawiać skóry na słońce. Krem stosuj punktowo, aby nie podrażnić czy nie przesuszyć całej twarzy.

pielegnacja_twarzy_starzenie

Olejek herbaciany

Olejek herbaciany również może Ci pomóc w walce z prosakami. Przykładaj go do skóry na około 3 godziny dziennie. Jego właściwości sprawiają, że dojdzie do złuszczania skóry, a często także do usunięcia prosaków właśnie. Weź pod uwagę także olejek rycynowy, który charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym. Doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych, co zwiększa Twoje szanse na wygraną z kaszakami. Olejek rycynowy aplikuj na wacie, a następnie przykładaj go raz dziennie do prosaków. Poczekaj, aż całkowicie się wchłonie. Na rezultaty poczekaj do dwóch miesięcy. Pierwsze efekty możesz już zauważyć tak naprawdę w pierwszych dniach.

Sauna

Pod wpływem wysokiej temperatury skóra wydziela pot, a wraz z nim zanieczyszczenia i toksyny. Dochodzi do odblokowania gruczołów łojowych i wydalenia nadmiaru łoju, który jak już wspomnieliśmy, jest głównym powodem powstawania prosiaków. Możesz stosować też parówki na twarz. Po prostu nalej gorącej wody do miski i nachyl się nad nią. Przykryj głowę ręcznikiem i odczekaj chwilę. Po parówce natrzyj krostki olejkiem herbacianym lub nałóż krem z kwasami.

Prosaki_na_twarzy_jak_sie_ich_pozbyc

Prosaki na twarzy – jak usunąć je u kosmetyczki?

Mimo zastosowania powyższych metod na Twojej twarzy nadal widnieją prosaki? Jak się pozbyć tego typu krostek za pomocą bardziej profesjonalnych metod? Oczywiście należy pojawić się w gabinecie kosmetycznym. Jakie metody stosowane są w profesjonalne w placówkach?

Peeling chemiczny i inne zabiegi złuszczające

Świetne metody w walce z prosakami to przede wszystkim peeling chemiczny, mikrodermabrazja oraz inne profesjonalne zabiegi, których głównym celem jest złuszczenie skóry. Dzięki nim udaje się usunąć martwą warstwę naskórka i wraz z nią krostki. Warto pokusić się o wykonywanie mikrodermabrazji czy peelingu regularnie. Wówczas struktura skóry i jej koloryt będą ujednolicone.
Zabiegi złuszczające najlepiej jest wykonywać jesienią lub zimą, kiedy nie eksponujemy skóry zbytnio na słońce. Dodatkowo takie zabiegi najlepiej jest wykonywać w serii. Dzięki złuszczaniu chemicznemu nie tylko pozbędziesz się niechcianych prosaków, ale ujędrnisz skórę, wygładzisz zmarszczki oraz zwiększysz syntezę kolagenu poprawiając tym samym jej jędrność i elastyczność. Jeśli jesteś zainteresowana peelingiem przy użyciu kwasów odwiedź stronę Kliniki Enviedowiedz się więcej o Peelingu TRANEX lub Peelingu MANDEL T

zabieg_na_twarz_peeling_chemiczny_nawilzenie_skory

✅ Dowiedz się więcej o zabiegach: Peeling TRANEX lub Peeling MANDEL T

Nakłuwanie

Prosiaki można także nakłuwać igłą pod odpowiednim kątem. Wówczas dojdzie do odblokowania ujścia łoju i tym samym zlikwidowania prosaków. Nie warto jednak stosować tej metody samodzielnie w domu. Nieprawidłowo wykonane nakłucia mogą bowiem doprowadzić do przykrych objawów, nawet do powstania blizn czy zakażenia. Ta metoda powinna być wykonana przez profesjonalistę, to jest kosmetyczka czy dermatologa.

Elektrokoagulacja

To technika, w której wykorzystuje się prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. W ten sposób usuwa się różnego rodzaju zmiany nie tylko prosaki na ustach czy w innych częściach twarzy, ale też na przykład brodawki, włókniaki czy rozszerzone naczynka. W trakcie zabiegu wytwarzane jest ciepło, które doprowadza do termicznego uszkodzenia białek mieszczących się w tkance powodując jednocześnie uszkodzenie brzydko wyglądających zmian na skórze.

Terapia laserem

Z prosakami może poradzić sobie także PICOLASER lub profesjonalny LASER FRAKCYJNY CO2.Ten pobudza skórę do całkowitej przebudowy oraz regeneracji, w efekcie skóra z prosakami zostaje wymieniona na zdrową tkankę. Jest to jedna z droższych technik, ale na pewno bardzo skuteczna.

zabiegi_laserowe_na_twarz__usuwanie_zmarszczek_usuwanie_przebarwien_usuwanie_owlosienia_zamykanie_naczynek_usuwanie_tatuazy_i_blizn_laser_frakcyjny

✅ Dowiedz się więcej o zabiegach: PICOLASER lub LASER FRAKCYJNY CO2.

Prosaki na twarzy a depilacja laserowa

Czy prosaki na twarzy stanowią przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej? Najprawdopodobniej nie. Nie są to bowiem niebezpieczne zmiany, które mogą zmniejszyć skuteczność depilacji czy doprowadzić do jakichś niebezpiecznych sytuacji. Ostatecznie jednak do zabiegu depilacji laserowej kwalifikuje specjalista. W salonach depilacja.pl przed każdą laseroterpaią pacjenci odbywają wstępne konsultacje z ekspertami. Odpowiadają na pytania z zakresu medycznego i poddają się badaniu skóry. Specjalista depilacji laserowej ostatecznie kwalifikuje do zabiegu. Jeżeli masz prosaki na twarzy, to koniecznie wspomnij o tym podczas tej wstępnej wizyty. Zarezerwujesz ją na stronach depilacja.pl za darmo. Umów ją już dziś w salonie depilacja.pl znajdującym się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Prosaki na twarzy – podsumowanie

Prosaki na twarzy, choć nieestetyczne, nie są niebezpieczne. Jak widzisz możesz się ich pozbyć – na rynku znajdziemy sporo mniej lub bardziej profesjonalnych metod, które pomogą Ci wygrać z tym problemem. W klinikach Envie możesz umówić się na darmową konsultację i skorzystać z zabiegów z użyciem kwasów. Kosmetolodzy z pewnością dobiorą odpowiedni kwas do Twojej cery, więc nie bój się podrażnień jeżeli posiadasz delikatną skórę.