Twój koszyk jest pusty!

Czy po goleniu włosy odrastają mocniejsze? Wypowiedź eksperta

14 lutego 2023
Depilacja
Spis treści

Masz wrażenie, że po goleniu Twoje włosy odrastają jeszcze gęstsze, ciemniejsze i grubsze? Wiele kobiet i mężczyzn ma podobne spostrzeżenia. Czy są one prawdziwe? Wyjaśniamy.

Okazuje się, że powyższe wrażenie jest mylne. To, że włosy po goleniu odrastają mocniejsze to mit, który jest bardzo powszechny. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wygląda cykl wzrostu włosa?

Zanim przejdziemy do dokładnego wyjaśnienia powyższego tematu, przypomnijmy, jak wyglądają fazy cyklu wzrostu włosów. Pierwsza z nich to faza anagenowa, która trwa od dwóch do ośmiu lat i to właśnie ona ma główny wpływ na to, jaką długość osiągnie włos. Na jego tempo wzrostu wpływa ciśnienie krwi – im jest wyższe, tym na dłuższe zapuszczenie włosów możemy liczyć. Już w jeden miesiąc włoski mogą stać się dłuższe nawet o 2 cm.

Kolejna faza? To faza katagenowa czyli faza regresji. Ta trwa tylko kilka tygodni. Oddziałuje tylko na korzeń włosa i uniemożliwia jego wzrost.

Wreszcie następuje faza telogenowa, czyli faza spoczynku. Trwa około dwóch miesięcy i to właśnie podczas niej w brodawce, powstałej w fazie regresji, kształtuje się kolejny włos. Najprawdopodobniej około 15% włosów na naszym ciele znajduje się właśnie w tej fazie.

Golenie włosów - jak na nie wpływa?

Jak widzisz w powyższym opisie procesu wzrostu włosów, nie ma mowy o ich goleniu i jego wpływie na wzrost czy kondycję owłosienia. Okazuje się bowiem, że ten proces zupełnie nie ma pod tym względem znaczenia. Po prostu – po goleniu włosy nie ulegają zmianie. Ich gęstość, tempo wzrostu czy grubość nie są identyczne u wszystkich i zależą od uwarunkowań genetycznych.

Dla wielu osób powyższa informacja może okazać się prawdziwą nowością. Są bowiem przekonani, że po goleniu włosy są znacznie grubsze, mocniejsze i ciemniejsze. Z jednej strony to dobra wiadomość – bardzo często usuwamy przecież niechciane włoski z nóg, pach czy na przykład pleców. Z drugiej strony chodzi też o włosy na głowie. Gdyby powyższa teoria była prawdziwa, to osoby narzekające na rzadkie włosy, albo nawet ich małą ilość, po zgoleniu mogłyby chwalić się bardzo gęstą czupryną. A tak się przecież nie dzieje, prawda?

undefined

Czy po goleniu włosy odrastają mocniejsze?

Czy włosy odrastają mocniejsze? Nie. Dlaczego zatem odnosimy takie wrażenie? Chodzi bowiem o to, że nowo powstały włos posiada równo ciętą oraz płaską końcówkę. Przez to ta wydaje się znacznie grubsza. Kolejna kwestia – nowy włos najczęściej jest zdrowy. Nie uległ jeszcze żadnym modyfikacjom i zniszczeniom pod wpływem czynników zewnętrznych.

Włosy, które dłużej znajdują się na naszym ciele, z czasem stają się też cieńsze, jaśniejsze i bardziej podatne na wypadanie.

Czy golenie włosów przyspiesza wzrost? 

To, czy włosy po goleniu czy innym rodzaju depilacji odrastają szybciej czy wolniej, jest kwestią w pełni indywidualną. Zjawisko to zależy nie tylko od hormonów, ale również genów. Zatem usuwanie zbędnego owłosienia nie przyspieszy jego ponownego wzrostu. Czasem odnosimy takie mylne wrażenie. Uwaga! Pamiętaj, że włoski pod pachami mogą rosnąć nawet o 50% szybciej niż te na nogach.

Wyrywanie włosków a pojawianie się kolejnych

W kontekście usuwania owłosienia pojawia się bardzo często jeszcze jeden mit. Czy słyszałeś, że wyrywanie włosków sprawia, że na ich miejscu błyskawicznie wręcz pojawią się kolejne? Niestety nie jest to prawdą, a szkoda. Byłby to powiem świetny sposób, aby poradzić sobie z rzadkimi włosami, a nawet prawie łysiną. Jeżeli będziesz regularnie wyrywać włoski, to możesz doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych i tym samym utraty włosów. W kontekście włosków na twarzy czy na ciele informacja ta wydaje się bardzo dobra.

Teraz już wiesz, czy po goleniu włosy odrastają mocniejsze!

Czy po goleniu twarzy włosy odrastają mocniejsze? Albo pojawiają się na ciele czy głowy znacznie szybciej niż mogłoby się wydawać? Te teorie to mity. Powyżej znajdziesz wytłumaczenie dlaczego. Jeżeli zależy Ci na tym, aby usunąć owłosienie na długo albo nawet na stałe, to koniecznie skorzystaj z depilacji laserowej. To jedyny tak skuteczny zabieg, który jest nie tylko bardzo efektywny, ale także bezpieczny. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej depilacja.pl. Już dziś umów bezpłatną wizytę konsultacyjną ze specjalistą depilacji laserowej.

undefined

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.18
Ilość ocen: 17
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

rodzaje_skory_a_depilacja_laserowa
Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównuj...
Depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez kobiety i coraz częściej także przez mę...
golenie_wlosow_na_rekach
Czy można golić włosy na rękach? Poznaj za i przeciw!
Golenie włosów na rękach może wzbudzać nie tylko wiele wątpliwości, ale nawet kontrowersji. Niektórzy odczuwają silną po...
pielegnacja_okolic_bikini_po_depilacji_laserowej
Bikini po depilacji laserowej - jak dbać o wrażliwą skórę po...
Depilacja laserowa to dzisiaj bardzo popularna metoda usuwania owłosienia także ze strefy bikini. Jednak każdy sposób na...

Proponowane zabiegi