Twój koszyk jest pusty!

Czym są piegi i czy mogą być przeciwwskazaniem do depilacji?

18 lutego 2023
Depilacja
Spis treści

Każdy wie, czym są piegi, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak powstają. Nie warto ufać krążącym na ten temat mitom. Dowiedz się, czym dokładnie są, co odpowiada za piegi, czy można je zniwelować i czy są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej.

Piegi to po prostu występujące na skórze brązowe plamki skoncentrowanej melaniny, czyli barwnika skórnego. Przyczyny ich powstawania mogą być bardzo różne. Często piegi posiadają osoby z jasną karnacją. Duże znaczenie w kwestii ich powstawania mają promienie słoneczne. Co ciekawe piegi nie występują u małych dzieci. Dlaczego? W młodym wieku skóra nie produkuje dużych ilości melaniny.

Czym są piegi na twarzy?

Piegami nazywamy ciemniejsze plamy na skórze, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny - pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Piegi mogą być genetycznie uwarunkowane lub powstać w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce. Mogą być różnej wielkości, kształtu i koloru (od jasnobrązowego do ciemnobrązowego). 

Istnieją dwa główne typy piegów: piegi ogólnoustrojowe i piegi plamiste. Piegami ogólnoustrojowymi nazywamy piegi, które występują z racji genetycznych uwarunkowań od młodego wieku. Z kolei piegi plamiste powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce i są często widoczne na twarzy, ramionach i plecach.

Piegom można zapobiegać poprzez unikanie ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia, oraz stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Warto także pamiętać o noszeniu odzieży ochronnej, takiej jak kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

W przypadku, gdy piegi już powstały, istnieją sposoby na ich usunięcie, takie jak: krioterapia, laseroterapia, dermabrazja i usuwanie chemiczne. Warto jednak pamiętać, że te metody mogą być inwazyjne i powodować powikłania, dlatego zanim zdecydujemy się na ich wykonanie, należy dokładnie zapoznać się z ich skutkami i wybrać najlepszą opcję dla naszej skóry (więcej szczegółów znajdziesz poniżej). 

Warto także wiedzieć, że piegi są bezpieczne dla zdrowia i rzadko stanowią powód do niepokoju. Zdarzają się jednak przypadki, gdy piegi przekształcają się w zmiany nowotworowe, dlatego warto ich wystąpienie skonsultować ze specjalistą.

undefined

Jak powstają piegi? 

Masz piegi na rękach, nogach czy twarzy? To normalne. Warto jednak poznać przyczynę pojawiania się tego typu zmian. Od czego są piegi? Te powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny - pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Melanina jest wytwarzana w komórkach zwanych melanocytami, a jej ilość jest regulowana przez układ hormonalny i ekspozycję na światło słoneczne.

Gdy nasza skóra jest narażona na działanie słońca, melanocyty produkują więcej melaniny, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nadmiar melaniny gromadzi się w określonych obszarach skóry, tworząc np. piegi na nogach. 

U niektórych osób piegi są genetycznie uwarunkowane i pojawiają się już od młodego wieku. W innych przypadkach piegi powstają w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, szczególnie u osób o jasnej karnacji.

Jak pozbyć się piegów? 

Masz piegi od słońca albo zmiany te pojawiają się u Ciebie w rodzinie? Nie oznacza to, że nie możesz ich usunąć. Niektórzy uwielbiają swoje piegi i bardzo dobrze się z nimi czują. U niektórych zaś te charakterystyczne kropeczki mogą stać się przyczyną kompleksów. Zatem czy usuwanie piegów jest możliwe i czy będzie bezpieczne? Wyjaśniamy. Istnieje kilka sposobów, które możesz wypróbować. Oto kilka popularnych opcji:

  • kremy i maści - istnieją specjalne kremy i maści, które zawierają składniki, takie jak kwas kojowy i kwas azelainowy, które mogą rozjaśniać plamy na skórze. Niektóre z nich wymagają użycia przez kilka tygodni, aby zobaczyć zmiany, więc ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w ich stosowaniu, 
  • peelingi chemiczne - peelingi chemiczne to zabiegi, które polegają na nałożeniu na skórę specjalnych substancji, które pomagają złuszczać martwe komórki skóry. Peelingi te mogą być wykonane w gabinecie kosmetycznym lub w domu, ale ważne jest, aby przestrzegać wszystkich instrukcji i ostrożnie stosować produkty, aby uniknąć uszkodzenia skóry, 
  • domowe sposoby - istnieją również naturalne sposoby na usuwanie piegów, takie jak używanie soku z cytryny, mieszanki cynamonu i miodu, lub soku z aloesu. Niektóre z tych metod mogą być skuteczne, ale ważne jest, aby uważać, aby nie uszkodzić skóry.

Usuwanie piegów laserem. Czy to bezpieczne? 

Piegi na ciele można usunąć także laserem. Czy metoda ta jest bezpieczna? Zabieg ten polega na użyciu lasera, aby usunąć warstwę skóry zawierającą plamę. Choć jest to skuteczna metoda, to jednak nie jest bezpieczna dla wszystkich.

Zaletą laserowego usuwania piegów jest to, że zabieg jest bardzo precyzyjny i pozwala na dokładne usunięcie plamy. W rezultacie skóra wokół niej jest mniej narażona na uszkodzenia i blizny. Zabieg ten jest również bardzo szybki i może być wykonany w kilka minut.

Jednakże, laserowe usuwanie piegów może powodować poważne działania niepożądane, takie jak oparzenia i blizny. Niektórzy ludzie mogą również odczuwać ból lub dyskomfort podczas zabiegu. Ponadto, laserowe usuwanie piegów może być kosztowne i nie jest refundowane przez większość ubezpieczeń zdrowotnych.

Ważne jest, aby wybrać doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę, który będzie w stanie zapewnić bezpieczny i skuteczny zabieg. Zanim zdecydujesz się na laserowe usuwanie piegów, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie związane z nim ryzyka i korzyści oraz uzyskać pełną informację od swojego lekarza.

Podsumowując, laserowe usuwanie piegów jest skuteczną metodą, ale nie jest bezpieczne dla wszystkich. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie związane z nim ryzyka i korzyści oraz uzyskać pełną informację od swojego lekarza przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Czy piegi mogą być przeciwwskazaniem do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest jednym ze skutecznych sposobów na trwałe usunięcie niechcianych włosów. W trakcie zabiegu laser emituje światło, które jest absorbowane przez melaninę (pigment) znajdujący się w mieszku włosowym. Światło jest przekształcane w ciepło, które niszczy mieszek włosowy, co powoduje trwałe usunięcie włosa.

Piegi stanowią jednak pewne wyzwanie dla procesu depilacji laserowej. Pielęgnacja skóry i wybór odpowiedniego lasera są kluczowe dla uzyskania bezpiecznego i skutecznego zabiegu. Laser powinien być dobrze dobrany do koloru skóry i typu włosa, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia skóry i piegów.

undefined

Jednak ostatecznie o możliwości skorzystania z zabiegu depilacji laserowej w przypadku występowania piegów powinien zdecydować wykwalifikowany specjalista. Mniejsze plamy pigmentacyjne w czasie depilacji laserowej są zamalowane specjalną kredką kosmetyczną na biało, to umożliwia bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. W salonach depilacja.pl możesz skorzystać z porady eksperta zupełnie za darmo. Wystarczy, że zarezerwujesz konsultację wstępną za pomocą specjalnego formularza. Taka wizyta jest zupełnie darmowa i nie zobowiązuje Cię do skorzystania z oferty salonów depilacja.pl.

Naturalne piegi. Teraz już wszystko o nich wiesz!

Podsumowując, piegi to naturalne zmiany barwnikowe na skórze, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny. Są często uważane za defekt kosmetyczny, ale nie chorobę. Istnieją różne sposoby ich usuwania, takie jak kremy do usuwania piegów, peelingi chemiczne i metoda laserowa. Przed podjęciem decyzji o niwelacji piegów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby ocenić, czy dana metoda jest odpowiednia i bezpieczna dla Twojego typu skóry.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

rodzaje_skory_a_depilacja_laserowa
Czy rodzaj skóry ma wpływ na efektywność depilacji? Porównuj...
Depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez kobiety i coraz częściej także przez mę...
golenie_wlosow_na_rekach
Czy można golić włosy na rękach? Poznaj za i przeciw!
Golenie włosów na rękach może wzbudzać nie tylko wiele wątpliwości, ale nawet kontrowersji. Niektórzy odczuwają silną po...
pielegnacja_okolic_bikini_po_depilacji_laserowej
Bikini po depilacji laserowej - jak dbać o wrażliwą skórę po...
Depilacja laserowa to dzisiaj bardzo popularna metoda usuwania owłosienia także ze strefy bikini. Jednak każdy sposób na...

Proponowane zabiegi