Twój koszyk jest pusty!

Depilacja całego ciała? Czy są obszary, których nie powinniśmy golić

19 stycznia 2024
Depilacja
Spis treści

W dzisiejszych czasach depilacja całego ciała stała się powszechną praktyką, a gładka skóra uważana jest za standard estetyczny. Niezależnie od płci, wiele osób decyduje się na usuwanie owłosienia z różnych części ciała, stosując różne metody depilacji. Jednakże, wraz z popularnością tego rytuału pielęgnacyjnego, pojawiają się także pytania dotyczące obszarów, które warto pozostawić nietknięte. Czy istnieją miejsca, których nie powinniśmy golić, ze względu na zdrowie, higienę czy po prostu komfort? Sprawdźmy!

Czy istnieją obszary na ciele, których nie powinniśmy golić lub depilować? Ten artykuł przybliży różne aspekty depilacji całego ciała, zastanawiając się, czy istnieją wyjątki, gdzie owłosienie może być korzystne lub nawet zalecane z perspektywy zdrowia czy higieny. Odkryjmy razem, czy depilacja całego ciała jest zawsze najlepszym wyborem, czy może istnieją obszary, które powinny pozostać w naturalnym owłosieniu.

Depilacja całego ciała – co należy wiedzieć?

Depilacja całego ciała to popularny proces usuwania niechcianego owłosienia, który zdobył ogromną popularność zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych. Istnieje wiele różnych metod depilacji, a wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdej osoby.

Golenie jest szybkie i łatwe, chociaż efekt jest krótkotrwały. Depilacja kremami depilacyjnymi stanowi alternatywę, eliminującą ryzyko skaleczeń, jednak również o krótkotrwałym efekcie. Woskowanie to bardziej trwała opcja, choć może być bolesna, a depilacja laserowa czy elektroliza oferują długotrwałe rezultaty, chociaż wymagają regularnych sesji.

Istnieją również nowoczesne metody, takie jak IPL (Intense Pulsed Light), które wykorzystują światło do redukcji owłosienia. Niezależnie od wybranej metody warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po depilacji, aby uniknąć podrażnień.

Ostateczny wybór metody depilacji zależy od osobistych preferencji, poziomu tolerancji bólu, oraz oczekiwanej trwałości efektu.

Części ciała, które powinny pozostać nietknięte

Chociaż decyzja o depilacji danego obszaru ciała jest kwestią indywidualną i zależy od preferencji estetycznych, warto wiedzieć, że istnieją obszary, które zazwyczaj pozostawia się naturalne ze względów zdrowotnych lub estetycznych. 

Włosy nosowe, pełniące funkcję ochronną przed drobinami kurzu i bakteriami, są zazwyczaj nieruszane, aby zapobiec zwiększonemu ryzyku infekcji. Podobnie włosy wokół uszu, spełniające podobną rolę ochronną, są często pozostawiane w stanie naturalnym.

Włosy łonowe również pełnią funkcję ochronną, chroniąc delikatną skórę okolic intymnych przed bakteriami i podrażnieniem. Niektórzy eksperci uważają, że naturalne owłosienie w tym obszarze pomaga utrzymać zdrową mikroflorę bakteryjną.

Włosy na brwiach, oprócz swojej roli estetycznej, pełnią funkcję ochrony oczu przed potem i deszczem.

W przypadku mężczyzn i niektórych kobiet, włosy na ramionach i plecach mogą pełnić funkcję ochronną przed słońcem i innymi czynnikami atmosferycznymi, co sprawia, że niektórzy decydują się na ich pozostawienie w stanie naturalnym.

Zdrowe podejście do depilacji obejmuje świadome podejście do decyzji, co i dlaczego chcemy zrobić z naszym ciałem. Ważne jest słuchanie swojego ciała i przestrzeganie zaleceń profesjonalistów, zwłaszcza jeśli chodzi o obszary, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Nie ma jednoznacznych zasad - każda osoba ma prawo decydować o swoim ciele zgodnie z własnymi preferencjami.

Przeczytaj rownież: Depilacja laserowa a potliwość - czy zabiegi mogą pomóc w regulacji nieprzyjemnych zapachów? 

Najpopularniejsze metody depilacji ciała

Depilacja ciała to proces usuwania niechcianego owłosienia z różnych obszarów ciała. Istnieje wiele różnych metod depilacji, z różnymi korzyściami i potencjalnymi skutkami ubocznymi. Oto ogólne zasady depilacji całego ciała, z uwzględnieniem wpływu różnych metod na różne części ciała:

Golenie:

 • obszary - najczęściej stosowane do depilacji nóg, pach, okolic bikini oraz innych obszarów ciała, 
 • zalety - szybkie i łatwe do wykonania, dostępność narzędzi, brak bólu,
 • wady - krótkotrwały efekt, możliwość podrażnień skóry, ryzyko wrastających włosków.

Depilacja kremami depilacyjnymi:

 • obszary - mogą być stosowane na większości obszarów ciała, ale ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta,
 • zalety - łatwe w użyciu, skuteczne na krótki okres, brak ryzyka skaleczeń,
 • wady - możliwość podrażnień lub alergii, krótkotrwały efekt.

Woskowanie:

 • obszary - popularne do depilacji nóg, okolic bikini, ramion i twarzy,
 • zalety - dłuższy okres bez włosków, włosy stają się cieńsze po kilku zabiegach,
 • wady - ból podczas zabiegu, ryzyko podrażnień i wrastających włosków, wymaga pewnej długości włosków do skutecznego zastosowania.

Depilacja laserowa:

 • obszary - skuteczna na większości obszarów ciała, idealna do trwałego usuwania owłosienia,
 • zalety - długotrwały efekt, zmniejszenie ilości włosków, mniejsze ryzyko podrażnień w porównaniu do innych metod,
 • wady - wymaga kilku sesji, kosztowna, niektóre skóry mogą reagować podrażnieniami.

Elektroliza:

 • obszary - skuteczna na wszystkich obszarach ciała,
 • zalety - trwałe usunięcie włosków, skuteczna nawet na jasnych włosach,
 • wady - ból, czasochłonna, możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry.

IPL (Intense Pulsed Light):

 • obszary - stosowany na większości obszarów ciała,
 • zalety - skuteczny na większych obszarach, długotrwałe efekty,
 • wady - kosztowny, może wymagać kilku sesji, ryzyko podrażnień.

Warto pamiętać, że skuteczność i skutki uboczne różnych metod depilacji mogą różnić się w zależności od typu skóry i włosów danej osoby. Przed przystąpieniem do depilacji warto skonsultować się z profesjonalistą, zwłaszcza jeśli mamy skłonności do podrażnień skóry czy inne problemy dermatologiczne.

Jak odpowiednio dbać o skórę po depilacji

Prawidłowa pielęgnacja skóry po depilacji jest kluczowa dla zapobiegania podrażnieniom, zaczerwienieniom i innych problemów skórnych. Oto kilka porad dotyczących pielęgnacji skóry po depilacji:

 • unikaj ekspozycji na słońce - zarówno po goleniu, woskowaniu, jak i depilacji laserowej skóra staje się bardziej podatna na działanie promieni UV. W związku z tym ważne jest unikanie ekspozycji na słońce przez co najmniej 24 godziny po depilacji. Jeśli nie jest to możliwe, stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF, 
 • unikaj gorących kąpieli - gorące kąpiele mogą prowadzić do podrażnień skóry. Zalecane są neutralne temperaturowo prysznice, a nie gorące kąpiele, szczególnie w pierwszych dniach po depilacji, 
 • unikaj środków chemicznych - unikaj stosowania produktów chemicznych, takich jak dezodoranty z alkoholem lub produkty zawierające substancje zapachowe, w obszarach poddanych depilacji. Te substancje mogą podrażniać skórę, 
 • unikaj ciasnych ubrań - noszenie luźnych ubrań po depilacji pozwala skórze swobodnie oddychać i zmniejsza ryzyko podrażnień, 
 • stosuj kremy łagodzące - po depilacji warto używać łagodzących kremów lub żeli zawierających aloes, rumianek lub pantenol. Te składniki pomagają złagodzić podrażnienia i nawilżyć skórę, 
 • unikaj dotykania depilowanych obszarów - po depilacji skóra może być bardziej wrażliwa. Staraj się unikać nadmiernego dotykania depilowanych obszarów, aby uniknąć podrażnień i infekcji, 
 • unikaj depilacji przed treningiem - unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych tuż po depilacji, ponieważ pot i tarcie mogą prowadzić do podrażnień skóry, 
 • unikaj depilacji przed snem - jeśli to możliwe, lepiej dokonywać depilacji wieczorem, aby dać skórze czas na regenerację przed rano.

Pamiętaj, że każda osoba ma inną skórę, więc ważne jest dostosowanie tych zaleceń do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli skóra reaguje nadmiernie, skonsultuj się z ekspertem, aby uzyskać spersonalizowane rady i produkty.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 0.00
Ilość ocen: 0
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online