Twój koszyk jest pusty!

Depilacja laserowa a fototyp skóry – czy to ma znaczenie? Kosmetolog odpowiada!

28 września 2020
Depilacja
Depilacja
Spis treści

Fototyp skóry to nic innego jak nasza zdolność do opalania. Jakie mamy fototypy skóry? Kosmetologia dokładnie wyjaśnia nam ten temat również w kontekście depilacji laserowej. Przybliżamy go w prostych słowach!

Fototyp skóry a depilacja laserowa – wprowadzenie do tematu

Depilacja laserowa to dzisiaj coraz częściej stosowana metoda, która ma na celu usunięcie niepożądanego owłosienia z wybranych partii ciała, takich jak plecy, nogi, pachy czy np. okolice bikini. Trudno się dziwić, że sposób ten zyskuje tak wielu zwolenników. Depilacja laserowa daje naprawdę świetny efekt – skóra staje się gładka już po kilku zabiegach. Włosy zostają usunięte na stałe – już nie odrosną, co zapewni komfort podczas codziennego życia oraz ogromną oszczędność czasu i nerwów.

Depilacja laserowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem – trudno się dziwić. Po tego typu zabiegi sięgają już nie tylko kobiety, ale także coraz większe grono mężczyzn. Dla niektórych to przede wszystkim kwestia estetyki, dla niektórych zaś głównie higieny i komfortu. Każdy ma inną motywację, ale wszystkie łączy to, by po prostu żyło się lepiej. Depilacja laserowa doskonale odpowiada na potrzeby ludzi z nowoczesnym podejściem do codzienności.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny – w tym każda skóra inaczej będzie reagowała na laser. Niektórzy mają jasną karnację i ciemne, gęste włosy, inni wręcz przeciwnie. Dlatego zanim zdecydujesz się na zabieg depilacji laserowej (a wcześniej konsultację z kosmetologiem), dowiedz się więcej na temat fototypów skóry. W depilacji laserowej, i nie tylko, ma to bardzo duże znaczenie!

Czym są fototypy skóry?

Fototypy skóry to określenie, który nadal może wydawać się nieco zagadkowe. Na pewno nie jest zbyt popularne. Zazwyczaj ludzie zaczynają  zgłębiać tę kwestię, gdy są zainteresowani depilacją laserową – nowoczesnym i bardzo efektywnym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia. Czym dokładnie jest fototyp skóry?Tym terminem określa się zdolność do opalania – to jak nasza skóra reaguje na działanie promieni słonecznych, a także działanie lasera stosowanego w depilacji laserowej. Fototyp to nic innego jak typ skóry. Jakie wyróżniamy fototypy skóry? Charakterystyka fototypów to bardzo ciekawych temat, więc zapraszamy do zanurzenia się w lekturze!

Fototyp skóry – schemat klasyfikacji

Jak określić swój fototyp skóry? Fitzpatrick określił schemat klasyfikacji, który wyróżnia 6 fototypów skóry, które są zależne od ilości melaniny. Klasyfikacja ta została wprowadzona przez doktora Thomasa Fitzpatricka z Harvard Medical School w 1975 roku. Wygląda ona następująco:

  • Fototyp 1 – skóra bardzo jasna, wręcz biała, włosy rude albo blond; piegi, oczy niebieskie
  • Fototyp 2 – skóra lada, biała, włosy blond lub rude, oczy zielone, niebieskie lub piwne
  • Fototyp 3 – kremowo – biała skóra, blada, każdy kolor włosów oraz oczu
  • Fototyp 4 – skóra brązowa, w typie śródziemnomorskiej
  • Fototyp 5 – skóra ciemnobrązowa, środkowo–wschodni rodzaj skóry
  • Fototyp 6 – czarna skóra
Śniada dziewczyna w okularachuśmiecha się szeroko pokazując zęby.

Dlaczego tak bardzo istotne jest to, aby sprawnie poruszać się w tematyce fototypów skóry? Dzięki temu, np. wiesz, ile możesz się opalać. Jeżeli jesteś świadomy swojego fototypu skóry, to wiesz na przykład jakich filtrów używać, wystawiając swoją skórę na słońce. Temat ten ma ogromne znaczenie w kontekście depilacji laserowej. Eksperci podkreślają, że w przypadku I i VI fototypu skóry (czyli karnacja najciemniejsze i najjaśniejsza) depilacja laserowa niekoniecznie powinna być stosowana.

Fototyp 1 (czyli bardzo, bardzo jasna skóra i jasne włosy) można osiągnąć zaledwie minimalny efekt. Gorzej w przypadku fototypu nr VI – tutaj znajduje się bowiem bardzo duża barwnika, co może doprowadzić do poparzeń. W Polsce najpopularniejsze fototypy to fototyp 2 oraz fototyp 3 – to rodzaje skóry, które bardzo dobrze reagują na działanie lasera.

Fototyp a wpływ na depilację laserową

Jeszcze do niedawna wykonanie depilacji laserowej w przypadku pierwszego fototypu skóry było wręcz awykonalne. Niska efektywność skutecznie zniechęcała posiadaczki jasnych włosów i skóry. Niska zawartość melaniny uniemożliwiała całkowite usunięcie niepożądanego owłosienia. W drugą stronę sytuacja także nie przedstawiała się za ciekawie. Mianowicie w przypadku ciemnych fototypów istniało ryzyko poparzenia. Wszystko zależy od rodzaju stosowanego sprzętu, te najnowocześniejsze radzą sobie z różnymi fototypami.

Depilacja laserowa a fototyp skóry – rozwiej swoje wątpliwości

Nadal masz wątpliwości, czy depilacja laserowa jest dla Ciebie? A może obawiasz się, że Twój fototyp skóry jest “nieodpowiedni” i że zabieg nie przyniesie pożądanych efektów? Nie obawiaj się, tylko skorzystaj z oferty depilacja.pl i umów się na darmowe spotkanie konsultacyjne z kosmetologiem. Możesz to zrobić na stronie depilacja.pl – wybierz miejsce, które znajduje się najbliżej Ciebie – opcji jest sporo.

Na takiej wizycie kosmetolog przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, na podstawie którego wykluczy wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Specjalista oceni też fototyp skóry, sprawdzi znamiona/pieprzyki (przed działaniem lasera trzeba je zabezpieczyć).

Na podstawie wywiadu i oceny skóry stwierdzi, ile mniej więcej zabiegów będzie potrzebnych do osiągnięcia pożądanego efektu. To doskonała okazja, by zadać specjaliście pytania, które Cię nurtują. Kosmetolog na pewno rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Dlatego dobrze wykorzystaj tę okazję, by nabrać pewności, że depilacja laserowa jest zabiegiem dla Ciebie.

Fototypy skóry – podsumowanie

Jak widać fototypy skóry mają duże znaczenie w kontekście depilacji laserowej. Większość laserów jednak nie sprawdza się w przypadku bardzo jasnych oraz bardzo ciemnych fototypów skóry. A Ty, jaki masz fototyp skóry?

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 4
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online