Depilacja przed porodem – jaką metodę wybrać?

Spis treści

1. Czy depilacja przed porodem jest wskazana?

2. Depilacja przed porodem – na co się zdecydować?

3. Depilacja przed porodem - która metoda najlepsza?

4. Depilacja przed porodem - o czym warto pamiętać?

5. Depilacja przed porodem - podsumowanie

Depilacja miejsc intymnych przed porodem – tak czy nie? Kiedy jest odpowiedni moment i dlaczego nie warto czekać zbyt długo? Sprawdź w poniższym tekście.

Depilacja przed porodem nie powinna być odkładana zbyt długo. Z czasem pozbycie się owłosienia w intymnych miejscach czy na całym ciele może okazać się problematyczne. Warto pomyśleć o tym zawczasu. Kiedy dokładnie? To wszystko zależy od konkretnej metody depilacji.

depilacja_brzucha_lub_bikini_przed_porodem_kiedy_warto_sie_zdecydowac

Czy depilacja przed porodem jest wskazana?

Depilacja czy golenie miejsc intymnych do porodu – tak czy nie? Jeżeli chodzi o usunięcie owłosienia z całego ciała, to decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Lekarze czy pielęgniarki nie mogą wymagać od Ciebie, że usuniesz włoski z nóg, pleców czy innych części ciała. Inaczej może to wyglądać w przypadku depilacji bikini. Tutaj jednak zdania specjalistów mogą być podzielone. Niektórzy ginekolodzy są zdania, że owłosienie może chronić okolice intymne przed bakteriami. A to oznacza, że włoski należy pozostawić. Zdecydowana większość specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa rekomenduje jednak depilacje intymną przed porodem. Włoski, zwłaszcza te naprawdę obfite, mogą bowiem przeszkadzać nie tylko w trakcie porodu, ale także szycia krocza, które często ma miejsce po porodzie. Bakterie znajdujące się na włoskach mogą też przenieść się do rany, co może grozić infekcją. Depilacja jest szczególnie wskazana przed cesarskim cięciem. Jeżeli jest ono w Twoim przypadku zaplanowane, to musisz usunąć włoski. Pamiętaj też, że depilacja znacznie ułatwi Ci higienę w trudnym okresie połogu. Mniej włosków na ciele, zwłaszcza w miejscach intymnych, zapewni po prostu lepszy komfort i co za tym idzie – samopoczucie.

W przypadku braku pozbycia się owłosienia z miejsc intymnych, może dojść do sytuacji, iż personel medyczny dokona depilacji samodzielnie. Jednak w tym przypadku słowo “depilacja” to spore nadużycie. Zazwyczaj pielęgniarka po prostu ogoli miejsca intymne maszynką, nierzadko na sucho. Taki zabieg może być wstydliwy, bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny.

Depilowanie lub golenie miejsc intymnych przed porodem – kiedy warto się na nie zdecydować?

Wszystko zależy tak naprawdę od wybranej metody. Różnica pomiędzy dostępnymi na rynku sposobami na usunięcie owłosienia dotyczy głównie trwałości. Niektóre metody pozwalają pozbyć się włosków na dłużej, a niektóre muszą być powtarzane bardzo często. Poznaj dostępne opcje.

Depilacja przed porodem – na co się zdecydować?

Bardzo popularnym sposobem na pozbycie się owłosienia jest golenie maszynką. Tego typu zabieg należy wykonać dzień albo maksymalnie dwa przed planowanym terminem porodu. Nie jest to jednak do końca odpowiednia metoda. Samodzielnie trudno ją wykonać z dużym brzuchem i łatwo, szczególnie w ciąży o podrażnienia, a nawet ból czy dyskomfort. Poza tym nie zawsze przyszła mama jest w stanie przewidzieć termin porodu. Wówczas ciężko zaplanować depilację – przy skurczach taka kwestia odchodzi przecież na dalszy plan.

Depilacja woskiem przed porodem? Metoda ta zdecydowanie nie jest zalecana w tym przypadku. Może się wiązać bowiem z dużym bólem i dyskomfortem, a tego typu reakcje nie są wskazane przed narodzinami dziecka. Mogą bowiem dostarczyć niepotrzebnego stresu i bólu przyszłej mamie. Ewentualnie o metodzie tej mogą pomyśleć ciężarne, które stosowały ją już wielokrotnie i są do niej przyzwyczajone. To samo tyczy się depilatora. Trzeba jednak pamiętać, że skóra w okolicach intymnych jest bardzo wrażliwa, szczególnie w okresie przedporodowym. Dość inwazyjne metody depilacji mogą sprawić ogromny ból, a nawet spowodować siniaki. Z drugiej strony metody te zapewniają dłuższe efekty – nawet do trzech tygodni.

Czy przed porodem sprawdzi się pasta cukrowa? To dzisiaj dość popularna metoda na usunięcie niepożądanego owłosienia. Sposobem tym można pozbyć się włosków na kilka tygodni. Możesz zatem tego typu zabieg wykonać na początku 9 miesiąca. Dostępne pasty cukrowe zazwyczaj nie zawierają chemicznych składników i mogą zadziałać podobnie do tych gabinetowych. Nabierz potrzebną ilość pasty, rozgrzej ją, umieść w wybranej okolicy i energicznie usuń wraz z włoskami. Niestety także i ta metoda może być bolesna, więc jeżeli nie stosowałaś jej wcześniej – dobrze przemyśl to, czy będzie dla Ciebie odpowiednia przed porodem.

A co z depilacją laserową? Ta nie jest wykonywana w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Co prawda żadne badania nie potwierdziły, że laser działający dogłębnie pod skórę może nieść ze sobą jakieś konsekwencje u kobiet ciężarnych i nienarodzonego dziecka. Mimo wszystko specjaliści dmuchają na zimne i absolutnie nie zalecają tego typu metody u kobiet w ciąży. W salonach depilacja.pl nie wykonujemy zabiegów przy użyciu lasera kobietom w ciąży i karmiących piersią.Trzeba jednak pamiętać, że depilacja laserowo zapewnia trwałe efekty. Jeżeli więc planujesz ciążę, ale jeszcze w niej nie jesteś, możesz skorzystać z serii zabiegów i cieszyć się potem gładką skórą na stałe. Nie będziesz musiała martwić się usuwaniem owłosienia w trakcie ciąży czy tuż po niej. Oczywiście w stanie błogosławionym hormony szaleją, przez co mogą pojawić się nowe, pojedyncze włoski. Najprawdopodobniej jednak nie będziesz musiała się nimi martwić. Będą bowiem jasne i cienkie, a przez to mało widoczne.

Depilacja przed porodem – która metoda najlepsza?

Zatem jaka metoda depilacji przed porodem okaże się najlepsza? Każda ma swoje wady i zalety, ale finalnie warto chyba wybrać tę najmniej inwazyjną, czyli golenie maszynką. Oczywiście wybieramy golarkę jednorazową i zgodnie z przeznaczeniem – stosujemy ją tylko raz. Wykonanie tego zabiegu może być trudne ze względu na duży brzuch, ale istnieje kilka sposobów na to, aby pozbyć się włosków bez przykrych konsekwencji. Warto rozłożyć się na łóżku albo na dywanie, aby nie stracić równowagi. Można również oprzeć się o ścianę. Przyda się lusterko, dzięki któremu bez problemu będzie można zobaczyć miejsce golenia. Jeżeli wcześniej goliłaś się maszynką, to nawet ze sporym brzuszkiem z pewnością Ci się to uda. Znając swoją anatomię i mając wprawę nie będzie problemu. Oczywiście maszynka musi być ostra, czyli tak jak wspomnieliśmy wcześniej – nowa.

Warto pomyśleć także o elektrycznej maszynce do golenia. Niektóre modele wyposażone są w ochronną siateczkę na ostrzach. To rozwiązanie dość bezpieczne, które najprawdopodobniej nie wywoła podrażnień. O pomoc w kwestii golenia można poprosić również partnera. W skrajnych przypadkach warto udać się do zaufanej kosmetyczki, która zapewni sympatyczną i intymną atmosferę podczas zabiegu.

depilacja_w_ciazy

Depilacja przed porodem – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj – nic na siłę! Jeżeli masz problem z usunięciem niepożądanych włosków, albo po prostu chcesz je zostawić – nie odczuwaj presji. W niektórych szpitalach nie ma obowiązku golenia włosów. Jeżeli jednak personel medyczny będzie na to naciskał – poproś o delikatny i intymny zabieg, koniecznie nie na sucho.

Depilacja przed porodem – podsumowanie

Depilacja nie jest oczywiście najważniejszą kwestią przed porodem. Warto jednak o niej pomyśleć zawczasu, szczególnie jeżeli przyszła mama lubi mieć gładką i zadbaną skórę. Tuż przed porodem, szczególnie jeżeli pojawią się skurcze, nie będzie czasu i głowy do tego, aby myśleć o pozbyciu się niechcianego owłosienia. Jeżeli chcesz zostać mamą w przyszłości, pomyśl o depilacji już teraz. Laserowe usuwanie owłosienia daje efekty gładkiej skóry na długie lata. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej depilacja.pl.