Czy depilacja zero waste jest możliwa? Jak usuwać niepożądane owłosienie i nie generować zbędnych plastików, które niszczą naszą planetę? Depilacyjnych rozwiązań zero waste jest sporo. Sprawdź je wszystkie.
Obecnie dostępnych jest wiele metod usuwania zbędnego owłosienia. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim maszynki jednorazowe. Są łatwo dostępne i tanie, a przy tym pozwalają na szybkie usunięcie włosków. Zabieg ten trzeba jednak powtarzać bardzo często (nawet codziennie), zużywając przy tym dużo maszynek. Nie jest to zatem rozwiązanie w duchu zero waste.
Termin ten oznacza modny dzisiaj styl życia, który ma na celu chronić naszą planetę przed nadmiarem plastiku i innych zanieczyszczeń. Jakie metody depilacji są bardziej ekologiczne? Które z nich generują najmniej śmieci i nie są szkodliwe dla środowiska podczas procesu produkcji? Sprawdź nasze zestawienie.
Styl życia zero waste – o co chodzi?
Zanim opowiemy Ci o bardziej ekologicznych metodach depilacji, przypomnimy, o co chodzi z ruchem zero waste. W ostatnich kilkudziesięciu latach ludzie zaczęli prowadzić bardzo konsumpcjonistyczny styl życia. Skupia się on tylko na zaspokajaniu potrzeb jednostki, a nie planecie, która ma przecież służyć pokoleniom. Jego wyznacznikami są plastikowe produkty jednorazowe, zanieczyszczenie, nadmierne spożycie mięsa (do produkcji którego zużywa się mnóstwo wody) i wszechobecne marnotrawstwo. Nic dziwnego, że w końcu w ludziach zakwitło przekonanie, że taki styl życia musi się zakończyć. Zasoby ziemi są przecież ograniczone, a nadmierna konsumpcja szybko spowoduje katastrofę ekologiczną.
Style zero waste (czyli brak odpadów) oraz less waste (ograniczenie odpadów do minimum) mają na celu stopniowe eliminowanie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko. Chodzi o to, by jak najmniej wyrzucać, a wszelkie materiały przetwarzać i odzyskiwać. Dzięki temu, do ziemi, wody czy powietrza dostanie się mniej szkodliwych substancji. Często o ruchu zero waste mówi się w kontekście mody, która szybko przeminie. Trzeba jednak przyznać, że temat interesuje coraz większą liczbę osób i coraz chętniej podejmowany jest przez różne marki. Pandemia COVID-19 nieco spowolniła rozwój idei zero waste (wszechobecne maseczki, jednorazowe rękawiczki), ale trend nadal pozostał. I oby przybrał na sile.
Pielęgnacja zero waste na topie
Chcesz żyć w duchu zero lub less waste? To świetnie! Możesz zacząć od swojej łazienki. Tutaj gromadzimy bardzo duże ilości plastiku, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest inaczej. Na szczęście dzisiaj marki kosmetyczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują coraz więcej kosmetyków w szklanych słoiczkach. Możesz sprawdzić również takie rozwiązania jak mydła czy szampony w kostce.
A gdyby tak stać się kosmetyczną minimalistką? Zastanów się, czy te wszystkie kosmetyki są Ci potrzebne. Ograniczenie ich liczby zwolni sporo miejsca w łazience (która zazwyczaj jest małym pomieszczeniem). Pozwoli Ci także zaoszczędzić pieniądze, a w dodatku przyczyni się do ochrony planety. Lepiej kupić mniej, a rozsądniej, gdyż produkty z lepszym składem zazwyczaj są droższe. To samo tyczy się również produktów do depilacji. Czy ekologiczna depilacja jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej!
Ekologiczna depilacja ciała
Jesteś fanką maszynek do golenia? W takim razie wybierz tę wielorazową. Mnóstwo kobiet kupuje maszynki jednorazowe, generując tym samym duże ilości śmieci. Ktoś może powiedzieć, że w takim razie lepiej stosować je wielokrotnie. Nie w przypadku tradycyjnych maszynek – jak sama nazwa wskazuje, są to produkty jednorazowe. Ich kolejne zastosowanie może doprowadzić do podrażnień i alergii. Na rynku znajdziesz duży wybór maszynek wielorazowych, np. metalowych lub z bambusową rączką (by nie były zbyt ciężkie). Jeżeli zainwestujesz w dobry produkt, to może Ci on służyć nawet kilka miesięcy.
Innym eko rozwiązaniem w depilacji jest pasta cukrowa. Gotowe produkty tego typu znajdziesz w internetowych drogeriach. Przykładem może być pasta składająca się tylko z wody, cukru i soku z limonki. Taki specyfik łatwo nałożyć na skórę – nie klei się i usuwa nie tylko włoski, ale też wierzchnią warstwę martwych komórek. Tym samym skóra staje się bardzo miękka oraz gładka w dotyku.
Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także krem do golenia w kostce, wyprodukowany tylko z naturalnych składników. Tego typu produkty zazwyczaj nie posiadają opakowania, dzięki czemu są specyfikami w 100% zero waste. W ofercie coraz liczniejszych drogerii znajdziesz również olejki do golenia (np. do sfer intymnych). Wybierając kosmetyki do pielęgnacji przed depilacją i po depilacji, zwróć uwagę na ich jakość i skład. Ważne, by nie zawierały toksycznych dodatków, w tym konserwantów oraz substancji zapachowych. Dzisiaj mnóstwo marek oferuje preparaty oznaczone jako EKO, więc bez trudu znajdziesz odpowiednie produkty.
Przeczytaj również:Krem do depilacji – co musisz wiedzieć
Depilacja zero waste a depilacja laserowa
Czy depilacja laserowa może być zaliczana do ekologicznych metod usuwania zbędnego owłosienia? Naszym zdaniem, jak najbardziej tak. Z kilku powodów:
- Depilacja laserowa to jedyna metoda na rynku, która zapewnia trwałe efekty. Jeżeli zakończysz serię zabiegów laseroterapii, nie musisz już kupować żadnych kosmetyków i akcesoriów do golenia. Dzięki temu, nie generujesz już w tym temacie żadnych śmieci!
- Podczas pojedynczego zabiegu depilacji laserowej również nie wytwarza się śmieci. Kosmetolog wykorzystuje do usuwania owłosienia laser – urządzenie wielokrotnego zastosowania.
- Po zabiegu depilacji laserowej nie ma potrzeby podejmowania żadnych aktywności, które mogą generować odpady. Warto nakładać na depilowany obszar skóry kosmetyki nawilżające – produkty te muszą być jednak dobrej jakości. Bez problemu możesz więc znaleźć te w szklanych słoiczkach.
Przeczytaj również:Postępowanie, pielęgnacja i zalecenia po depilacji laserowej
Depilacja laserowa a oszczędność pieniędzy
Depilację laserową błędnie określa się jako bardzo drogą. Pojedynczy koszt zabiegu depilacji laserowej w salonach depilacja.pl zaczyna się od 89 zł. Żeby jednak cieszyć się gładką skórą na stałe, należy odwiedzić gabinet kilka lub kilkanaście razy (zależy od rodzaju owłosienia, karnacji i wielkości partii ciała poddawanej depilacji laserowej). Wszystko dlatego, że laser usuwa tylko włoski znajdujące się w fazie wzrostu, czyli w tzw. anagenie. Dlatego po każdym zabiegu należy odczekać około 3 tygodnie. Tym samym cała laseroterapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Więcej o fazach wzrostu włosa przeczytasz w tym artykule.
Suma kilku lub kilkunastu zabiegów to koszt rzędu kilkuset złotych, a nawet więcej. Z drugiej strony, metoda ta zapewnia efekty na stałe. Po ukończeniu laseroterapii nie trzeba będzie już kupować żadnych produktów do depilacji – plastrów, wosków, maszynek czy depilatorów elektrycznych. Finalnie oznacza to oszczędność pieniędzy.
Interesuje Cię depilacja zero waste? To świetnie! Każdy powinien mieć coraz większą świadomość na temat naszych codziennych działań, które negatywnie wpływają na naszą planetę. Jak widać, ekologicznych rozwiązań w kwestii depilacji jest sporo. Wybierz metodę idealną dla siebie, mając na względzie nie tylko zero waste, ale też oszczędność pieniędzy.