Sposobów na pozbycie się niechcianych włosków jest mnóstwo. Gładkie nogi, plecy czy okolice intymne możesz uzyskać za pomocą jednorazowej maszynki, wosku kremu czy depilatora elektrycznego. Czy wiesz, jak golić się prawidłowo? Opowiemy Ci o tym przytaczając najpopularniejsze błędy.
Czego dowiesz się z artykułu:
- czym najlepiej się golić
- najczęściej popełniane błędy podczas golenia
- jak się golić prawidłowo
Krostki po goleniu, zraniona skóra, mocne zaczerwienienie i pieczenie – znasz to? Być może źle dobrałeś metodę depilacji, a może robisz to nieprawidłowo. Teoretycznie każdy wie, jak się golić maszynką jednorazową, za pomocą plastrów z woskiem, kremu do depilacji czy depilatora elektrycznego. Jednak sporo osób popełnia przy tych czynnościach masę błędów. Sprawdź, czy Ty też należysz do tego grona.
Maszynka, wosk, a może krem? Jak golić się w domu?
W jaki sposób Ty usuwasz niepożądane owłosienie z twarzy czy ciała? Większość osób sięga po jednorazową maszynkę do golenia. Trudno się dziwić – jest łatwo dostępna i tania. Golenie, szczególnie gdy owłosienie jest zbyt grube i ciemne, nie trwa długo. Niestety włoski są tylko skracane, a nie usuwane wraz z cebulkami. Dlatego mogą odrosnąć nawet w dniu depilacji. Golenie maszynką nie jest też trudne. Rzeczywiście nie trzeba tu specjalnej filozofii, choć nawet przy najlepszych zamiarach czy umiejętnościach zabieg może skończyć się lekkim uszkodzeniem skóry.
Jak golić włosy pod pachami czy w innych częściach ciała? Bardzo znany sposób to również plastry z woskiem. Te należy rozgrzać między dłońmi, przykleić do skóry i szybko zerwać. Niestety to bardzo bolesna metoda, ponieważ wyrywa włosy wraz z cebulkami. Wiele osób jednak ceni ten sposób za skuteczność działania. Niektórzy od razu go odrzucają nie tylko ze względu na bolesność, ale podrażnienia.
Zaczerwienienie skóry i alergie często wywołują też kremy do depilacji. Mimo to warto zainteresować się tą metodą, bo również usuwa włoski z cebulkami, a nie jest bolesna (oczywiście mówimy o osobach, u których nie wywoła reakcji alergicznych). Wystarczy nałożyć krem na skórę pokrytą owłosieniem, chwilę odczekać i ściągnąć preparat wraz z usuniętymi włoskami specjalną szpatułką.
Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też golarka elektryczna. Urządzenie to wyposażone jest w ostrza, które bardzo szybko się obracają łapiąc włoski u nasady i wyrywając je wraz z cebulką. Końcówka depilatora nie zawsze jest taka sama. Każdy model posiada inny kształt w zależności od typu i oczywiście producenta. Niektóre depilatory elektryczne wyposażone są w specjalne nakładki, np. chłodzące, aby zmniejszać ból podczas golenia. Nie ma jednak co liczyć na to, że będzie to metoda całkowicie bezbolesna. Niestety to technika wywołująca dość duży dyskomfort, szczególnie u osób z niskim progiem bólu.
Jak się golić na twarzy i w innych miejscach ciała? Sprawdź najczęściej popełniane błędy.
Choć golenie (usuwanie włosków z powierzchni skóry) czy depilacja (pozbycie się włosów wraz z cebulkami) mogą wydawać się proste, to jednak łatwo przy tego typu czynnościach popełnić sporo błędów. Postanowiliśmy przytoczyć te najpopularniejsze. Sprawdź je i postaraj się ich unikać. Wówczas Twoja skóra Ci podziękuje!
1. Co nagle to.. czyli o błyskawicznym goleniu słów kilka.
Zbyt pospieszne golenie może skończyć się bardzo negatywnie. Łatwo wówczas o zacięcia, a nawet poważne uszkodzenia skóry. W niektórych przypadkach zbyt małe poświęcenie czasu i uwagi okaże się bardzo… nieefektywne. Weźmy np. plastry do golenia. Jeżeli za krótko będziesz je rozgrzewać, a po naklejeniu za wcześnie zerwiesz, to najprawdopodobniej nie pozbędziesz się niechcianego owłosienia, a jeśli już to nie w satysfakcjonującym stopniu. Stosując maszynkę jednorazową czy elektryczną również poświęć sporo swojego czasu i uwagi. A wszystko po to, by nie tylko uzyskać pożądany efekt, ale też nie uszkodzić skóry.
2. Mydło zamiast pianki do golenia.
W sklepach nie bez powodu dostępnych jest sporo produktów do golenia. W tym przypadku nie są tylko wytworem strategii marketingowej. Pomogą Ci skutecznie się ogolić, nie podrażniając przy tym skóry. Niestety wiele osób uważa pianki czy żele za produkty zbędne i zamiast nich stosuje np. żele do kąpieli, a nawet zwykłe mydło. Pamiętaj, że takie specyfiki mogą jeszcze bardziej wysuszać skórę (a ta wówczas szybciej ulega podrażnieniu, a nawet uszkodzeniu). Specyfiki do mycia ciała mogą też osadzać się pomiędzy ostrzami maszynki, co powoduje ich sklejenie. Wówczas golenie będzie utrudnione. Pamiętaj też, że produkty do golenia mają za zadanie przede wszystkim zmiękczyć włoski. Suche będą cienkie i co za tym idzie – trudne do ścięcia.
Przeczytaj również: Depilacja z włosem czy pod włos? Czy kierunek golenia ma znaczenie?
3. Tępe ostrza.
Maszynka jednorazowa, najczęściej stosowane akcesorium do usuwania niepożądanego owłosienia, jak sama nazwa wskazuje – jest jednorazowe. Mało kto jednak bierze ten fakt na poważnie. Maszynki do golenia używane są kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy. To bardzo niebezpieczne. Na ostrzach może bowiem osiadać mnóstwo bakterii, które mogą doprowadzić do infekcji. Z czasem maszynka, a właściwie jej ostrza, ulegają stępieniu. Wówczas golenie staje się coraz mniej efektywne. Tak samo w golarkach elektrycznych – te oczywiście nie są jednorazowe, ale to nie oznacza, że ostrzy nie trzeba regularnie wymieniać. Tępe nie tylko utrudniają zadanie, ale mogą też uszkadzać skórę.
4. Brudna maszynka.
Używasz do golenia maszynek jednorazowych? Wyrzucaj każdą po jednym zastosowaniu, albo kup tę z wymiennymi ostrzami. Stosowanie brudnych akcesoriów do golenia to bardzo zły pomysł. Może skończyć się podrażnieniem, albo infekcją, szczególnie jeżeli ostrza trzymasz w wilgotnym miejscu (np. blisko wanny). To idealne siedlisko dla rozwoju bakterii. Maszynka, niezależnie od jej typu, musi znajdować się w suchym miejscu. Nie można jej też suszyć, gdy ostrza położone są do dołu. Może to bowiem doprowadzać do rdzewienia.
Przeczytaj również: Czarne kropki po goleniu – jak się ich pozbyć?
5. Golenie pod włos.
Jak się golić w okolicach intymnych? Oczywiście z włosem. To bardzo delikatne miejsca, które wymagają specjalnego traktowania. To wie niemal każdy, prawda? W przypadku innych części ciała dopuszczamy golenie pod włos, a to błąd! Jak się golić maszynką, by zminimalizować ryzyko podrażnień? Niezależnie od depilowanej części ciała – najlepiej robić to z włosem. Szczególnie gdy skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa. Niektórzy panowie świadomie golą się pod włos. Wiedzą jednak, że potem nie spotkają ich konsekwencje np. w postaci zaczerwienionej poważnie skóry.
6. Brak przygotowania.
Każdy sposób golenia czy depilacji wymaga przygotowania. Warto przeczytać kilka poradników i wykonać trening, np. na małym, słabo widocznym fragmencie skóry. Na takim odcinku przetestuj, jak Twoja skóra reaguje na kremy do depilacji oraz czy “lubi” się z maszynką. To bardzo ważna porada dla panów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z goleniem maszynką na żyletki. Zawsze można poprosić bliską, wprawioną osobę, by pokazała, jak to zrobić. Zastanawiasz się, jak się golić maszynką na żyletki? Na start rób to powoli, ostrożnie i z włosem. Z czasem będzie robić to sprawniej, a może nawet zdecydujesz się na golenie pod włos. Daj sobie czas, a wówczas unikniesz poważnego podrażnienia, a to tylko jedna z mini konsekwencji nieodpowiedniego golenia.
7. Brak pielęgnacji po goleniu.
Samo golenie to nie wszystko. Nie wszyscy pamiętają o odpowiednim zakończeniu całego procesu. Warto opłukać ogoloną skórę zimną wodą, która pomoże zamknąć pory i najprawdopodobniej zapobiegnie problemowi wrastających włosków. Konieczne będzie też zastosowanie kosmetyków łagodzących. W sklepach znajdziesz sporo balsamów np. z aloesem w składzie. Sięgnij po te wysokiej jakości.
Przeczytaj również: 6 sposobów na podrażnienia skóry po goleniu
Jak się golić prawidłowo? Podsumowanie.
Już wiesz, jakich błędów unikać przy goleniu. Jeżeli jest to dla Ciebie zbyt skomplikowana czynność, albo zabiera Ci za wiele czasu – spróbuj depilacji laserowej w profesjonalnym salonie. Dzięki temu możesz na zawsze zapomnieć o zbędnym owłosieniu. Tylko teraz możesz przekonać się na własnej skórze jak działa laser diodowy! Umów się na bezpłatną konsultację online z naszym kosmetologiem, aby rozwiać wszystkie wątpliwości nie wychodząc z domu!
Do wyboru masz aż 50 salonów w całej Polsce – na pewno znajdziesz gabinet blisko siebie.