Zastanawiacie się, czy istnieją nietypowe metody depilacji, takie jak na przykład depilacja ogniem lub taśmą? Jeśli istnieją – czy są bezpieczne? Postaramy się przybliżyć Wam kilka oryginalnych sposobów na pozbywanie się niechcianych włosków, więc zapraszamy do czytania!
Ludzkość od setek lat walczy z nadmiernym owłosieniem, które otrzymaliśmy w spadku po naszych pradawnych przodkach. Zanim pojawiła się depilacja laserowa, ludzie chwytali się przeróżnych, nierzadko dziwnych i groźnych sposobów na usunięcie niechcianych włosków na ciele, takich jak tytułowa depilacja ogniem. Początkowo stosowane nietypowe metody depilacji podyktowane były działaniem na zasadzie prób i błędów. W obecnych czasach stanowią sposób na zaoszczędzenie, poprzez wykorzystanie materiałów posiadanych w domu lub wyjątkowo tanich.
Nietypowe sposoby depilacji
W poniższym tekście poznacie nietypowe sposoby depilacji, ich metodykę oraz ocenę skuteczności. Postaramy się wymienić możliwe do zaistnienia skutki uboczne, abyście mogli samodzielnie i świadomie ocenić wartość poszczególnych metod.
Depilacja taśmą
Istnieją specjalne taśmy do depilacji, w większości zawierające wosk. Jednak my skupimy się w tym miejscu na pomyśle wyrywania włosków przy pomocy taśmy klejącej, plastrów opatrunkowych lub tak zwanego przylepca. Pomysł ten zrodził się zapewne w związku z bolesnym usuwaniem plastrów włókninowych, których klej może wyrwać kilka włosków. Metoda ta, bez względu na zastosowane „narzędzia”, jest wysoce zawodna, ponieważ jest w stanie wyrwać niewielką ilość najsłabszych włosów.
Zagrożenie, jakie niesie ze sobą stosowanie na skórę taśmy klejącej, to możliwość pojawienia się reakcji alergicznej i uszkodzeń naskórka. W przypadku pomysłu depilacji plastrami lub przylepcem należy pamiętać, że ulegają one rozciąganiu, co znacząco utrudnia płynne usunięcie. Dodatkowo zmywanie resztek lepkiej substancji zazwyczaj odbywa się na zasadzie silnego tarcia, co powoduje zaczerwienienie i ból. Aby pozbyć się całości najsłabszych włosków, na przykład tych znajdujących się na górnej wardze, należałoby wykonać nawet kilkanaście ruchów!
Nitkowanie
Sposób ten jest chętnie wykorzystywany do depilacji brwi, wąsika oraz pozostałych części twarzy. Polega na operowaniu na skórze dwoma skręconymi ze sobą nitkami w taki sposób, aby ich skręty chwytały drobne włoski i wyrywały je. Sposób jest chwalony za jego precyzyjność, znikomy koszt oraz skuteczne usuwanie włosków wraz z cebulkami. Sztuka nitkowania wymaga jednak wprawy i zwinnych palców, do tego ten sposób wiele osób określa jako bolesny. Dzieje się tak w głównej mierze ze względu na to, że jednorazowo wyrywacie zaledwie kilka włosów, inaczej, niż przy woskowaniu.
Nitkowanie nie chroni przed zjawiskiem wrastania włosków w tkankę podskórną, szczególnie u osób początkujących. Poprzez niewłaściwy chwyt łatwo urwać włos, a nie usunąć go w całości. Nitkowanie ma też jeden poważny minus – nadaje się jedynie do wyrywania drobnych włosów. Nie sprawdzi się w przypadku próby depilacji nóg lub okolic bikini. Ze względu na konieczność korzystania z dwóch rąk nie ma możliwości samodzielnego wykonania zabiegu na skórze pod pachami.
Pasta do zębów
Wątpliwej jakości poradniki zalecają pastę do zębów jako specyfik rzekomo rozpuszczający osłonki włosów. Po nałożeniu kosmetyku na ciało, zgodnie z instrukcjami z Internetu, należałoby odczekać ponad pół godziny, aby następnie usunąć resztki owłosienia ze skóry razem z nałożoną miksturą. Niektóre pasty do zębów mogą posiadać w swoim składzie chemikalia, które są w stanie uszkodzić strukturę włosa, jednak absolutnie nie należy traktować ich jako tańszego zamiennika kremów do depilacji!
Żadna pasta do zębów nie jest przystosowana do pozostawania na skórze dłużej, niż kilka minut lub do smarowania nią naskórka. Ponadto kosmetyki te znacząco różnią się od siebie składem, zatem należałoby bardzo uważnie wybierać właściwy kosmetyk. Pasty trzymane na skórze tak długo mogą spowodować powstanie silnej i bolesnej reakcji alergicznej, a nawet spowodować wolno gojące się oparzenia. Dodatkowo usuwanie rozpuszczonych włosów poprzez tarcie tkanek podrażnionych przez pastę do zębów, należy do wyjątkowo bolesnych.
Depilacja ogniem – na czym polega?
Na wstępie pragniemy zdecydowanie podkreślić, iż metoda ta jest bardzo niebezpieczna. Może spowodować oparzenia, silny ból, a dodatkowo zagrożenie w postaci…pożaru. Sposób na golenie ogniem przedstawiamy jedynie jako ciekawostkę, jednocześnie odradzamy wszelkie próby i testy tej całkowicie nieskutecznej metody.
Ten rodzaj depilacji jest często wykorzystywany przez barberów w celu usunięcia włosów z męskich uszu. Przypalanie polega na bardzo szybkim omiataniu ucha płomieniem z zapalniczki, który ma spalić włosy rosnące na płatkach uszu. Takie postępowanie niesie ze sobą ryzyko podpalenia włosów na głowie i brodzie oraz poparzenia wnętrza ucha. Nagły powiew wiatru może skierować płomień w niekontrolowanym przez barbera kierunku.
Przypalanie włosów jest mniej skuteczne, niż ich golenie, ponieważ rzadko kiedy niszczy włos dokładnie przy samej skórze. Nie można zatem powiedzieć, że możecie go stosować jako zamiennik golenia maszynką lub trymerem. Pozbycie się owłosienia przy pomocy ognia z innych części ciała, takich jak nogi, pachy lub okolice bikini jest albo całkowicie niepraktyczne ze względu na bardzo długi czas, jaki należałoby poświęcić na zabieg, albo niemożliwe do wykonania ze względu na budowę ciała.
Teraz już wiesz, czy golenie ogniem jest skuteczne
Depilacja ogniem to wyjątkowo niebezpieczna i mało skuteczna metoda usuwania niechcianego owłosienia. Jeśli chcecie pozbyć się włosów z dowolnej części ciała, wybierzcie najkorzystniejszy i przynoszący dodatkowe korzyści sposób – depilację laserową. Metodę tę nie bez powodu zalecają lekarze medycyny estetycznej oraz dermatolodzy, jako jedyną niwelującą problem ropnych krostek po goleniu. Obecnie jest to jedyna droga do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych, a zatem trwałego pozbycia się włosa.
Jak działa depilacja laserowa? W trakcie zabiegu kosmetolog przykłada do wyznaczonych obszarów głowicę generującą skoncentrowane wiązki światła o określonej długości fal. Energia świetlna przekształca się w cieplną, gdy laser trafia w melaninę, czyli komórki barwnika znajdujące się we włosie. Cząstki te nagrzewają się do temperatury powodującej poważne uszkodzenie lub całkowite zniszczenie mieszka włosowego. Długość fali jest opracowana tak, aby nie uszkadzała tkanek sąsiadujących.
Przeczytaj również: Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Rozwiewamy wątpliwości!
Większość nowoczesnych urządzeń do depilacji świetlnej nie powoduje niebezpieczeństwa przypadkowego przekierowania promienia lasera na cząstki melaniny znajdujące się bezpośrednio w skórze. Dzięki temu zabiegowi mogą poddać się posiadacze dowolnego fototypu skóry, bez niebezpieczeństwa powstania przebarwień. Głowice profesjonalnych depilatorów laserowych posiadają końcówki chłodzące. Zapewniają one praktycznie całkowite zniesienie uczucia bólu, które mogłoby pojawić się u osób o wrażliwszej skórze lub w silnie unerwionych miejscach.
Jak sami widzicie, warto omijać nietypowe sposoby usuwania niechcianych włosków, takie jak depilacja ogniem lub taśma do depilacji. Nie należą one ani do metod skutecznych, ani bezpiecznych dla Was i otoczenia. Bez wątpienia najlepiej postawić na sprawdzone, nieobarczone szeregiem zagrożeń, trudności i możliwych powikłań sposoby depilacji, takie jak depilacja laserowa. W tym przypadku będziecie pewni efektu, a do osiągnięcia upragnionej gładkiej skóry wystarczy zaledwie kilka wizyt w profesjonalnym salonie depilacji laserowej.