Twój koszyk jest pusty!

Pierwsze golenie - porady dla nastolatków

24 stycznia 2024
Depilacja
Spis treści

Okres dojrzewania to czas wielu nowych doświadczeń i wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się nastolatkowie. Jednym z momentów, który często pojawia się w tym okresie, jest konieczność pierwszego golenia. Dla wielu młodych ludzi jest to istotny krok w procesie dorastania, jednak może również budzić pewne obawy i pytania. Dlatego przygotowaliśmy poradnik zawierający przydatne wskazówki dotyczące pierwszego golenia.

Omówimy nie tylko praktyczne aspekty związane z samym procesem golenia, ale także udzielimy kilku cennych rad dotyczących pielęgnacji skóry i ogólnego samopoczucia. Dzięki tym informacjom, młodzi ludzie będą mogli podjąć decyzje związane z pielęgnacją swojego ciała w sposób świadomy i komfortowy.

Kiedy zacząć pierwsze golenie? Znalezienie odpowiedniego momentu

Kiedy chłopak powinien zacząć się golić? Decyzja o pierwszym goleniu jest indywidualna. Młodzi ludzie podejmują ją w różnym wieku. Zwykle jednak jest to etap, który pojawia się w okresie dojrzewania, gdy ciało zaczyna ulegać zmianom hormonalnym. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta mogą zaczynać zauważać wzrost owłosienia, zwłaszcza w obszarach twarzy, pod pachami i na nogach. Oto kilka wskazówek, które pomogą zorientować się, kiedy nadszedł odpowiedni moment na pierwsze golenie:

 • wzrost owłosienia - gdy nastolatek zaczyna zauważać wzrost włosów w obszarach, gdzie wcześniej nie były one tak wyraźne, może to być sygnał, że nadszedł czas na rozważenie golenia, 
 • indywidualna gotowość - każdy rozwija się indywidualnie, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zacząć się golić. Nastolatek powinien czuć się gotowy i komfortowy z podjęciem tej decyzji, 
 • rozmowa z opiekunem - warto omówić z opiekunem, na przykład rodzicem czy opiekunem prawnym, rozpoczęcie procesu golenia. Warto wesprzeć się doświadczeniem starszych osób,
 • zauważalne zmiany - jeśli nastolatek zaczyna odczuwać dyskomfort związany z owłosieniem, na przykład uczucie swędzenia, to może to być sygnał, że warto rozpocząć dbanie o higienę poprzez golenie.

Wybór odpowiednich narzędzi do pierwszego golenia

Oto kilka porad dotyczących wyboru narzędzi do golenia dla nastolatków:

 • maszynka do golenia - zaleca się rozpoczęcie od prostych maszynek jednorazowych lub wielokrotnego użytku, zwłaszcza jeśli to pierwsze doświadczenie z goleniem. Są łatwe w użyciu i mniej wymagające pod względem konserwacji,
 • krem do golenia lub pianka - wybierz delikatny krem do golenia lub piankę, które pomogą złagodzić owłosienie i ułatwią ruch maszynki po skórze. Unikaj produktów zawierających substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę, 
 • żel pod prysznic - alternatywnie, można użyć delikatnego żelu pod prysznic jako substytutu kremu do golenia. Pomoże to utrzymać nawilżenie skóry i ułatwić ślizg maszynki, 
 • balsam po goleniu - po zakończeniu golenia zaleca się stosowanie łagodnego balsamu po goleniu. Pomaga to zmiękczyć skórę i redukuje ryzyko podrażnień, 

niezbędne akcesoria - przygotuj miękkie ręczniki, aby delikatnie osuszyć skórę po goleniu,

 • jeśli to możliwe, zainwestuj w lustro o odpowiedniej wielkości, aby monitorować proces golenia, 
 • instrukcje obsługi - zanim rozpoczniesz golenie, zapoznaj się z instrukcjami obsługi maszynki. Nauka prawidłowej techniki golenia jest kluczowa dla uniknięcia skaleczeń i podrażnień, 
 • higiena - zawsze upewnij się, że maszynka i wszystkie narzędzia są czyste przed rozpoczęciem golenia. Regularna wymiana ostrzy maszynki jest równie ważna.

Pamiętaj, że każdy może mieć swoje preferencje co do narzędzi do golenia, dlatego warto eksperymentować, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom i komfortowi.

Technika golenia dla początkujących

Podczas pierwszego golenia istotne jest zrozumienie podstawowych technik, aby uniknąć skaleczeń i podrażnień skóry. Przed rozpoczęciem procesu, zawsze nawilż skórę ciepłą wodą, aby otworzyć pory i zmiękczyć włosy. Następnie nałóż delikatny krem do golenia lub piankę, dostosowaną do rodzaju skóry.

Golenie powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, co zmniejsza ryzyko wrastania włosów i podrażnień. Trzymaj skórę napiętą, aby zapewnić równomierne i gładkie ślizgi maszynki, unikając jednocześnie mocnego dociskania. Lekkie naciskanie maszynki wystarczy do efektywnego usuwania włosów.

Podczas golenia stosuj krótkie, kontrolowane ruchy, unikając długich pociągnięć, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Unikaj również golenia tego samego obszaru wielokrotnie bez potrzeby, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Golenie pod różnymi kątami, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, pozwoli osiągnąć dobre rezultaty.

Cierpliwość i kontrola są kluczowe podczas golenia. Nie spiesz się, a każdy ruch wykonuj dokładnie. Po zakończeniu procesu zastosuj łagodny balsam po goleniu, aby złagodzić skórę i zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Eksperymentuj z różnymi technikami, ponieważ każda skóra jest inna, a praktyka pozwoli na osiągnięcie większej pewności siebie i skuteczności w procesie golenia.

Pielęgnacja skóry po goleniu

Pielęgnacja skóry po goleniu jest równie istotna jak sama procedura golenia. Oto kilka porad dotyczących właściwej pielęgnacji skóry po goleniu, które pomogą utrzymać skórę zdrową, gładką i wolną od podrażnień.

Po zakończeniu golenia, przemyj skórę chłodną wodą, aby zamknąć pory. Unikaj gorącej wody, ponieważ może to zwiększyć podrażnienia. Delikatnie osusz skórę przy użyciu miękkiego ręcznika, unikając tarcia, co mogłoby podrażnić świeżo ogoloną skórę.

Następnie zastosuj łagodny balsam po goleniu. Balsamy te często zawierają substancje łagodzące, takie jak aloes czy witamina E, które pomagają złagodzić skórę i redukować ewentualne podrażnienia. Wybieraj produkty bez alkoholu, ponieważ ten często prowadzi do wysuszenia skóry.

Jeśli skóra jest szczególnie sucha, rozważ użycie specjalnych kremów nawilżających lub olejków. Staraj się unikać produktów zawierających sztuczne zapachy i substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę.

Jeśli doświadczasz podrażnień po goleniu, unikaj stosowania produktów perfumowanych lub zawierających alkohol. Możesz również rozważyć zastosowanie kremów łagodzących ze składnikami kojącymi, np. kamforą. 

Regularna pielęgnacja skóry po goleniu pomoże utrzymać ją w dobrej kondycji, zapobiegając podrażnieniom, wysuszeniu i wrastaniu włosków. Pamiętaj, aby dostosować produkty do indywidualnych potrzeb swojej skóry i regularnie monitorować jej reakcje, aby utrzymać zdrowy i komfortowy stan skóry.

Kiedy zacząć golić nogi?

Pozostaje jeszcze jeden dylemat. Kiedy powinno się zacząć golić nogi? To pytanie zadaje sobie wiele dziewczynek. Decyzja ta, podobnie jak w przypadku golenia twarzy, jest indywidualną kwestią i zazwyczaj zależy od osobistych preferencji oraz kulturowego kontekstu. Nie ma ściśle określonego wieku, w którym kobieta powinna zacząć golić nogi. Wiele dziewcząt i młodych kobiet zaczyna eksperymentować z tym zabiegiem, gdy zaczyna się okres dojrzewania, co zwykle ma miejsce w okolicach wieku 9–16 lat.

Warto zauważyć, że presja społeczna, media czy otoczenie mogą wpływać na decyzję w tej kwestii. Niektóre osoby decydują się golić nogi, gdy zauważają pierwsze oznaki owłosienia, podczas gdy inne czekają, aż włosy staną się bardziej widoczne lub gęstsze. Depilacja.pl rekomenduje wykonanie pierwszego zabiegu po pojawieniu się pierwszej miesiączki wówczas uznajemy, że gospodarka hormonalna jest ustabilizowana co nie będzie miało wpływu na efekty depilacji laserowej. 

Przeczytaj również: Bezbolesna depilacja laserowa - czy to mozliwe? 

Dlaczego depilacja laserowa jest lepsza niż golenie?

Depilacja laserowa jest często uważana za bardziej korzystną w porównaniu do golenia z kilku powodów. Po pierwsze depilacja laserowa zapewnia długotrwałe efekty, co oznacza, że po serii sesji istnieje możliwość znacznego zmniejszenia ilości owłosienia lub nawet trwałego usunięcia włosów w niektórych obszarach ciała. W przeciwieństwie do golenia, które usuwa jedynie część widocznego włosa, depilacja laserowa działa na poziomie mieszka włosowego, co ma wpływ na sam proces wzrostu włosa.

Kolejnym aspektem jest mniejsze podrażnienie skóry w przypadku depilacji laserowej. Golenie może prowadzić do różnych problemów, takich jak skaleczenia, wrastanie włosków czy podrażnienia skóry, szczególnie w przypadku osób o wrażliwej skórze. Depilacja laserowa jest mniej inwazyjna, co zazwyczaj przekłada się na mniejsze ryzyko podrażnień.

Korzyścią depilacji laserowej jest brak konieczności codziennego golenia. Proces ten jest bardziej trwały, co oznacza, że nie trzeba regularnie sięgać po maszynkę czy krem do golenia. Dla wielu osób jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy chodzi o obszary, które są trudno dostępne do regularnego golenia.

Podsumowując, choć depilacja laserowa może wymagać większego nakładu finansowego na początku oraz kilku sesji, wiele osób uznaje ją za bardziej efektywną i wygodną metodę usuwania owłosienia w porównaniu do tradycyjnego golenia. Dowiedz się więcej w salonach Depilacja.pl umawiając się na bezpłatną wizytę wstępną. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 0.00
Ilość ocen: 0
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i in...
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i inne. Warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Dzisiaj sku...
Depilacja laserowa a alkohol. Czy po depilacji laserowej moż...
Zabiegi z użyciem lasera raczej nie wymagają długiej rekonwalescencji, ale istnieją ograniczenia, których nie należy ign...
Swędzenie nóg po goleniu maszynką - czy depilacja to lepsza ...
Gładka skóra (najlepiej na jak najdłuższy czas) to marzenie wielu kobiet i także mężczyzn. Metod pozbywania się niepożąd...

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online