Wrastające włoski po depilacji – jak się ich pozbyć?

Spis treści

1. Jakie czynniki wpływają na wrastanie włosków?

2. Skuteczne sposoby na pozbycie się wrastających włosków

3. Jak zapobiec wrastaniu włosków?

4. Pamiętajmy również o profilaktyce.

Problem wrastających włosków po depilacji dotyczy wielu osób. Wiąże się to nie tylko z nieprzyjemnym swędzeniem, ale również pojawieniem się na ciele wielu zaczerwienionych krostek i wypełnionych ropą grudek. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwolą pozbyć się kłopotu z wrastającymi włoskami raz na zawsze.

kobieta na basenie, blog depilacja.pl

Jakie czynniki wpływają na wrastanie włosków?

Wrastające włoski stanowią naturalny efekt depilacji, szczególnie jeśli polegała ona na usuwaniu owłosienia wraz z cebulkami. Odrastające ponownie włosy mają bardzo cienką i miękką strukturę. Aby znalazły się po stronie zewnętrznej skóry, muszą odpowiednio się przez nią przebić. Po zabiegu depilacji są jednak na tyle osłabione, że skręcają się pod skórą tworząc czarne punkciki. Kiedy w końcu włoski przebiją się na powierzchnię mogą wywołać zapalenie mieszka włosowego, które objawia się mocno zaczerwienioną, podrażnioną i opuchniętą skórą, a także wystąpieniem licznych, wypełnionych ropą krostek. W niektórych przypadkach, może to doprowadzić do rozwinięcia dużo poważniejszego stanu zapalnego albo skutkować trwałymi bliznami.  Problem wrastających włosków dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. U pań najczęściej pojawiają się na nogach, pachach czy w okolicach bikini. Z kolei Panowie borykają się z włoskami, które wrastają na brodzie oraz szyi.

Skuteczne sposoby na pozbycie się wrastających włosków

Na szczęście istnieją sposoby, zalecane zarówno przez dermatologów jak i kosmetologów, które pomogą skutecznie walczyć z problemem wrastających włosków. Zdecydowanie najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Niektóre osoby, chcąc na własną rękę pozbyć się tego wstydliwego kłopotu, próbują wyciskać nasiąknięte ropą krostki. To kategoryczny błąd, który nie dość, że w żaden sposób nie rozwiąże problemu, to na dodatek może jedynie doprowadzić do zaostrzenia objaw zapalenia. Co należy w takim razie zrobić, aby pozbyć się wrastających włosków?

Jak zapobiec wrastaniu włosków?

depilacja laserowa vectus

Zabieg depilacji laserowej z pewnością raz na zawsze pomoże uporać się z wrastającymi włoskami. Laser nie tylko usuwa całe włoski, ale jednocześnie leczy skórę. Podczas zabiegu likwidowane jest nie tylko widoczne owłosienie, ale również to, które znajduje się jeszcze pod skórą. Cebulki włosów zostają całkowicie zniszczone i w żaden sposób się nie odnawiają. Aby jednak uzyskać taki efekt należy pamiętać o wykonaniu pełnej serii zabiegów depilacji laserowej. Takie rozwiązanie jest polecane nie tylko przez kosmetologów, ale również przez lekarzy dermatologów.

Pamiętajmy również o profilaktyce.

Regularne stosowanie peelingów – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów, chociażby cukrowe, kawowe, solne czy sodowe. Można również pokusić się o samodzielne wykonanie takiego produktu, wykorzystując w pełni naturalne składniki takie jak olej kokosowy, miód czy oliwę z oliwek. To jaki peeling wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji i upodobań. Wszystkie jednak spełniają to samo zadanie – ścierają stwardniały naskórek, ułatwiając tym samym poprawne odrastanie nowych włosków.

Rękawice, gąbki i szczoteczki do ciała – mogą być alternatywą dla peelingów. Dają bardzo podobny efekt z tą różnicą, że ich stosowanie nie wpłynie w żaden sposób na odżywianie skóry. Dlatego tak ważna jest, aby po szorowaniu dodatkowo nawilżyć skórę naturalnym i wysokiej jakości balsamem, chociażby takim zawierającym w składzie Masło Shea lub zmielone pestki moreli. Należy również pamiętać, aby zabiegu z użyciem artykułów pielęgnacyjnych nie stosować częściej niż raz na dwa tygodnie, ponieważ zbyt regularne szorowanie może doprowadzić do nadmiernego zniszczenia naskórka.

olejki w buteleczkach

Soda oczyszczona – wykazuje wiele działań pielęgnacyjnych jak i przeciwzapalnych. Znacząco łagodzi wszelkie podrażnienia skórne i odpowiednio złuszcza naskórek. Aby przygotować się do tego małego zabiegu, wystarczy jedynie szklanka wody oraz jedna łyżka sody oczyszczonej. Sodę należy wsypać do szklanki z wodą, zamieszać, a następnie za pomocą wacika przyłożyć do miejsca, w którym pojawiły się wrastające włoski. Po kilku minutach trzeba całkowicie zmyć substancję ze skóry zimną wodą. Taka metoda musi być jednak stosowana co najmniej trzy razy dziennie.