6 skutecznych metod na usuwanie blizny po cesarskim cięciu.

Spis treści

1. Czym jest blizna po cesarce?

2. Jak wygląda blizna po cesarce?

3. Czym jest bliznowiec po cc?

4. Usuwanie blizny po cesarce - 4 skuteczne metody

4.1. Laseroterapia

4.2. Mezoterapia igłowa

4.3. Karboksyterapia

4.4. Peelingi medyczne 

5. Jak usunąć bliznowca?

5.1. Korekta blizny 

5.2. Radiofrekwencja mikroigłowa 

6. Podsumowanie

Poród metodą cesarskiego cięcia pozostawia na skórze podłużną ranę, a z biegiem czasu także i bliznę. Gdy ta nieprawidłowo się goi, może utworzyć się bliznowiec– rozległa narośl o nieregularnym kształcie. Na szczęście, blizny poporodowe można próbować skutecznie zredukować.

Narodziny dziecka to ważne, ale i bardzo stresujące wydarzenie dla każdej przyszłej mamy. Odnotowuje się, że ponad 40% wszystkich z nich, z różnych powodów ginekologicznych, odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego precyzyjnie rozcina się skórę powłoki brzusznej oraz mięśnie macicy, aby móc z powodzeniem wyjąć niemowlę z łona matki. Na skórze w miejscu cięcia powstaje rana, która z biegiem czasu przemienia się w bliznę. Połóg to szczególny czas, kiedy blizna po cesarce zaczyna się zrastać, dlatego warto jak najszybciej o nią zadbać. Regularne odkażanie i stosowanie dedykowanych ku zabliźnianiu maści oraz plastrów może przyczynić się do jej rozjaśnienia. Sama jednak nie zniknie, a wiele kobiet traktuje ją jako nieestetyczny wizualny defekt. Na szczęście, do dyspozycji mam pozostaje szereg różnych sposobów na usuwanie blizn po cesarskim cięciu. 

Czym jest blizna po cesarce?

Blizna po cesarskim cięciu powstaje w konsekwencji porodu zabiegowego. Jest to położniczo-chirurgiczna metoda rozwiązywania ciąży, praktykowana od lat. W zależności od wielu czynników, np. tygodnia ciąży, wielkości płodu czy dostępu do macicy, położnik może zadecydować o rodzaju cięcia. 

Jak wygląda blizna po cesarce?

Za sprawą rozwijającej się medycyny blizny po cesarce są znacznie mniej widoczne niż jeszcze kilka lat wcześniej. Nie zmienia to faktu, że ciało w miejscu cięcia nosi znamię o podłużnym, wahającym się między 10-15 cm długości, kształcie. Sam wygląd blizny może się różnić w zależności od tego, jak goi się rana pooperacyjna. Szczególnie pożądana, to tzw. blizna prawidłowa. Zwykle płaska, co oznacza, że nie powstaje w jej miejscu zgrubienie na skórze bądź jest ono znikome. Po kilku latach ledwo widoczna – z czasem blednie. Świeża blizna naturalnie ma kolor lekko czerwony, co nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Jednak modelowo wyglądająca blizna może znacznie odbiegać od tych, które rzeczywiście zostają po zabiegu. 

Czym jest bliznowiec po cc?

Wiele z blizn nawet po dłuższym okresie pozostaje czerwona i wypukła, a niekiedy towarzyszy im uczucie bólu. Przerośnięte blizny po cesarce tworzą bliznowce, tak zwane keloidy. Powstają one na skutek niewłaściwego gojenia się uszkodzonej skóry. Cechą charakterystyczną takiego rodzaju szramy jest to, że wykracza poza obręb właściwej rany. Ma ona także wyraźne wybrzuszenie i ciemny odcień. To wynik nadmiaru tkanki łącznej oraz włókien kolagenowych, z której bliznowiec ostatecznie się kształtuje. Bliznowiec po cesarskim cięciu może powodować dyskomfort w postaci świądu, a jego nieestetyczny wygląd skłania wiele kobiet do próby jego usunięcia. 

 

Usuwanie blizny po cesarce – 4 skuteczne metody

Bogata oferta medycyny estetycznej umożliwia dobranie sposobu usuwania blizny po cesarce z wielu równie skutecznych. W zależności od dostępnego budżetu, a także zaleceń lekarza (warto najpierw z nim skonsultować chęć usuwania blizny po cc), można wybrać opcję dla siebie. Oto zestawienie kilku propozycji, które warto uwzględnić przed ostatecznym wyborem.

Laseroterapia

Jedną z najbardziej popularnych oraz wykazujących największą skuteczność metod na usuwanie blizny po cesarce jest poddanie jej laseroterapii. Co to właściwie oznacza? Bliznę po cesarskim cięciu podczas zabiegu laseroterapii naświetla się mikrowiązkami laseru, a te skrupulatnie i precyzyjnie przenikają w głąb skóry. Najczęściej używanym narzędziem podczas tej metody jest tzw. laser frakcyjny, który mimo silnego oddziaływania oraz penetrowania warstw skóry, nie przerywa delikatnej powierzchni naskórka. Powstałe w wyniku naświetlenia mikrouszkodzenia w miejscu blizny są niewidoczne, jednak to one są niezwykle istotne w dalszej regeneracji oraz odbudowie tkanek skórnych. Martwe i zdeformowane komórki są zastępowane świeżymi oraz zdrowymi. Pobudzenie tkanki do odnowy skutkuje produkcją nowej porcji włókien kolagenowych, które są budulcem skóry. Dzięki kolagenowi skóra odzyskuje swoją sprężystość i elastyczność, a jej warstwy zostają skutecznie zrekonstruowane. Zaletą metody kontrolowanego uszkadzania komórek skóry za pomocą lasera jest bezbolesność. W medycynie estetycznej używa się jeszcze innych rodzajów laserów. Ich działanie opiera się jednak na podobnej zasadzie, czyli pobudzaniu mikrokrążenia oraz tkanki w celu naturalnej jej odnowy. 

Mezoterapia igłowa

Inną z metod usuwania blizny po cesarce może być mezoterapia igłowa. Jest to jeden z popularniejszych zabiegów, szczególnie lubiany przez osoby poszukujące w medycynie estetycznej efektów nawilżenia, liftingu oraz regeneracji. Sam zabieg polega na iniekcji specjalnie przygotowanej mieszanki preparatów na bazie składników aktywnych, takich jak aminokwasy i witaminy, w głąb skóry. Wprowadzone substancje działają czynnie na poprawę krążenia oraz metabolizm komórek, a także na ich sukcesywną odbudowę. Z jednej strony, blizna po cesarskim cięciu jest stymulowana wewnętrznie za sprawą wstrzykniętej mikstury, z drugiej zaś mechanicznie przy użyciu kaniuli. To rodzaj igły, potocznie zwanej ,,tępą igłą” lub wenflonem. 

Przeczytaj również: 3 hitowe zabiegi odmładzające skórę twarzy

Karboksyterapia

Zabieg karboksyterapii polega na iniekcji w okolicę blizny odpowiedniej dawki medycznego dwutlenku węgla. Ten wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, co aktywizuje mikrokrążenie oraz komórki do odnowy. 

Peelingi medyczne 

Rewolucją w walce z przebarwieniami i bliznami, również tymi powstałymi w wyniku cc, są peelingi. W zależności od potrzeb używa się w tym celu różnych substancji chemicznych np. retinolu czy kwasów, np. AHA, BHA lub kwasu migdałowego. Za pomocą właściwości złuszczających usuwają one toksyny i zrogowacenia z warstw skóry, co umożliwia wydalanie martwych i produkcję nowych komórek 

Jak usunąć bliznowca?

Usuwanie bliznowca po cesarce jest bardzo trudne, a niekiedy w stu procentach i niemożliwe. Warto jednak dać szansę powyższym metodom, dlatego że bliznowiec po cc można w znacznej mierze zredukować, a jego widoczność skutecznie zniwelować. Można w tym przypadku rozpatrzyć także inne metody, takie jak korekta blizny lub radiofrekwencja mikroigłowa

Korekta blizny 

Korekta blizny to chirurgiczna ingerencja w strukturę blizny, którą początkowo zmiękcza się za pomocą specjalistycznych środków, a następnie poddaje wycięciu. Pacjentka przyjmuje znieczulenie miejscowe (rzadziej jest pod narkozą). Kolejnym etapem zabiegu jest ponowne zszycie tkanki skórnej, z dbałością o szczegóły i zadowalający efekt końcowy. Poprawiona blizna ma szansę lepiej się zagoić, a tym samym być właściwie niewidoczną. 

Radiofrekwencja mikroigłowa 

Radiofrekwencja mikroigłowa łączy w sobie dobrodziejstwa emisji fal radiowych i mikronakłuć. Te pierwsze za sprawą działania termoaktywnego pobudzają tkankę skórną do stymulacji za pomocą ciepła, co rozpoczyna proces rekonstrukcji włókien kolagenowych. Mikronakłucia pobudzają krążenie i tkankę do wytwarzania nowych komórek.

Podsumowanie

Blizny po cesarskim cięciu nie muszą być powodem do kompleksów. Można z nimi skutecznie walczyć. Warto jednak uprzednio zasięgnąć porady u lekarza, by dobrać skuteczną metodę. Najczęściej wybieraną jest laseroterapia. My, jako specjaliści od laserów, służymy radami w tej kwestii oraz zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą