Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym jest łysienie androgenowe u kobiet, trafiliście w odpowiednie miejsce! Opowiemy Wam, skąd się bierze, jakie są jego pierwsze objawy oraz oczywiście – czy łysienie androgenowe damskie można leczyć. Życzymy miłej lektury!
Hormony – chyba nie ma w ludzkim organizmie substancji, które odgrywają tak ważną rolę, a jednocześnie są w stanie w takim stopniu uprzykrzyć nam życie. Ich nadmiar, niedobór bądź nieregularne wytwarzanie mogą rozregulować organizm i bardzo negatywnie wpłynąć na nasz wygląd. Zaburzenia endokrynne znacznie częściej dotykają kobiety, co można uznać za sporą ironię, biorąc pod uwagę to, jak ważny dla nas jest wygląd zewnętrzny. Weźmy na przykład łysienie androgenowe – u kobiet potrafi wywołać depresję, ogromny wstyd, a niekiedy całkowite wycofanie się z życia towarzyskiego i uczuciowego. Wypadanie włosów może mieć oczywiście różne podłoża, w tym związane z niewłaściwą dietą bądź stresem. Jednak my dziś omówimy zagadnienie związane z androgenowym wypadaniem włosów u kobiet.
Czym jest łysienie androgenowe u kobiet?
Łysienie androgenowe, nazywane również łysieniem typu kobiecego, to nadmierna utrata włosów u kobiet. Jest to przypadłość podobna do męskiego łysienia, z tą różnicą, iż u kobiet włosy mogą wypadać w różnych miejscach na głowie, a początek łysienia nie pojawia się tylko na jej czubku lub przy czole (zakola). Zmniejszenie ilości i objętości włosów jest zjawiskiem normalnym, które u większości kobiet pojawia się wraz z wiekiem. Ponad 60% Pań doświadcza utraty części włosów po menopauzie. Ze statystyk wynika, że jedynie niecała połowa z nas pozostanie z tak samo bujną fryzurą, jak w młodości, po 65-tym roku życia.
Łysienie androgenowe u kobiet jest kwestią dziedziczną. Najczęściej pojawia się po okresie przekwitania, kiedy to poziomy hormonów zmieniają swoje wartości. Jeśli zauważycie u siebie nadmierne wypadanie włosów lub ich powolne odrastanie, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Szczególnie, jeśli Wasz wiek nie tłumaczy wzmożonej utraty włosów. Dermatolog lub endokrynolog będzie mógł określić, z czego ona wynika i czy macie do czynienia z łysieniem androgenowym damskim. Im szybciej odwiedzicie specjalistę i zaczniecie terapię ukierunkowaną na konkretną przyczynę problemu, tym szybciej powstrzymacie utratę włosów i odwrócicie jej bieg.
Łysienie androgenowe u kobiet – objawy
W przypadku androgenowego łysienia u kobiet objawy są możliwe do zauważenia dość szybko, szczególnie u posiadaczek dłuższych włosów. Ich duże ilości pozostające na szczotce lub w odpływie po myciu są ciężkie do przeoczenia. Łysienie androgenowe powoduje spowolnienie wzrostu włosów oraz wyhamowanie procesu odrastania po wypadnięciu poprzedniego. Mieszki włosowe obkurczają się i są słabiej odżywione, co z kolei niekorzystnie wpływa na grubość włosów. Gdy są one cienkie i kruche, z łatwością łamią się, nie tylko na samych końcówkach. Standardowa utrata włosów sięga od 50 do 100 dziennie. W przypadku łysienia androgenowego wypaść może nawet kilkukrotnie więcej.
Jak już wspominaliśmy, u kobiet włosy wypadają z różnych części głowy, często równomiernie na całej powierzchni skóry. Można zaobserwować stopniowe przesuwanie się ku tyłowi głowy linii włosów na twarzy i karku. Na szczęście w przypadku androgenowego łysienia u kobiet niezbyt często dochodzi do całkowitej utraty włosów, aczkolwiek w większości przypadków zmiana objętości fryzury jest zauważalna. Lekarze wyróżniają 3 typy łysienia. Typ I to pojawienie się dużo cieńszych i delikatniejszych włosów, szczególnie wokół twarzy i na karku. Typ II charakteryzuje nie tylko zwiększenie łamliwości, ale również przerzedzenie na linii włosów na poziomie lekkim lub średnim. Typ III to najpoważniejsza forma łysienia, w której włosy stają się cienkie, kruche a na głowie widać ewidentne przerzedzenia i łyse miejsca.
Androgenowe wypadanie włosów u kobiet – przyczyny
Ten typ łysienia u kobiet jest przekazywany dzieciom przez rodziców. Za androgenową utratę włosów odpowiadają różne geny, jednak jej przyczyny w przypadku kobiet nie są znane. Wiadomo natomiast, jak wygląda mechanizm opisywanej przez nas przypadłości. Nazwa „androgenowe” odnosi się do grupy hormonów męskich, które w niewielkich ilościach występują również w kobiecych organizmach. Enzym 5-alfa-reduktaza jest odpowiedzialny za przekształcanie się testosteronu w jego produkt uboczny, czyli dihydrotestosteron (DHT). Niektórzy ludzie dziedziczą wrażliwość mieszków włosowych na tę substancję organiczną. Styczność z DHT doprowadza do obkurczania, a ostatecznie zaniknięcia tych struktur. Odkryto również, że jedno z białek należących do grupy keratyn, określane jako KRT37, jest jako jedyne regulowane właśnie przez androgeny. Hormony te mogą powodować u kobiet nadmierne owłosienie na ciele, przy jednoczesnym wywoływaniu dość dotkliwego łysienia.
Co może wpływać na zaburzenia gospodarki hormonalnej związanej z produkcją androgenów? Bardzo często są to choroby tarczycy, która ulega u kobiet nieonkologicznemu powiększeniu lub pojawiają się na niej guzki. Kolejną przyczyną mogą być nowotwory nadnerczy, które powodują nadczynność lub niedoczynność tych organów. Częstą przyczyną łysienia u kobiet jest Zespół Cushinga, o którym mówimy, gdy w organizmie występuje długotrwałe, podwyższone stężenie kortyzolu. Zaburzenia gospodarki hormonalnej są typowe dla guzów i torbieli jajników, jak również zespołu jajników policystycznych (tzw. wielotorbielowatość jajników). Łysienie androgenowe bardzo często wywołane jest przez problemy endogenne spowodowane nowotworami organów produkujących androgeny, w tym przede wszystkim jajników.
Łysienie androgenowe u kobiet – leczenie
Jak zapobiec łysieniu androgenowemu? Istnieje szereg terapii, których celem jest wzmocnienie mieszków włosowych, aby powróciły do produkowania włosów mocnych i o normalnej grubości. Leczenie ma na celu również przyspieszenie procesu tworzenia nowych włosów oraz mocniejsze ich zakotwiczenie w mieszkach. Oto 6 metod szeroko stosowanych przez trychologów oraz specjalistów medycyny estetycznej na całym świecie:
Antyandrogeny
Jest to grupa związków chemicznych, mających na celu przeciwdziałanie nadmiernej produkcji androgenów w kobiecym organizmie. Zmniejszenie ich stężenia przywraca równowagę gospodarki hormonalnej i cofa efekty łysienia androgenowego.
Laseroterapia
Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej ma za zadanie pobudzenie mieszków włosowych do pracy, poprzez ich delikatną stymulację przy pomocy energii świetlnej, zamienianej w cebulce włosa w energię cieplną. Poprawa ukrwienia struktur ma pomóc w zatrzymaniu procesu zmniejszania mieszków włosowych.
Minoksydyl
Ten związek chemiczny pochodzi z leku na…obniżenie ciśnienia. Zastosowany miejscowo na skórę, pobudza mieszki włosowe, wyhamowuje ich obkurczanie, a także przyspiesza tworzenie nowej łodygi włosa. Nie należy on do kortykosteroidów, a zatem jest bezpieczny i nie posiada zbyt długiej listy przeciwwskazań.
Mezoterapia igłowa – witaminy i osocze bogatopłytkowe
Mezoterapia polega na nakłuwaniu skóry przy pomocy bardzo drobnych igieł. W przypadku terapii mającej powstrzymać wypadanie włosów, podczas zabiegu podaje się skoncentrowane preparaty zawierające witaminy bądź pobrane od pacjenta osocze bogatopłytkowe, mające odżywić mieszki włosowe i skórę głowy.
Mezoterapia – komórki macierzyste
Podczas tego zabiegu podaje się podskórnie wcześniej pobrane od pacjenta komórki macierzyste, których zadaniem jest podział w obrębie struktur produkujących włosy i odbudowa mieszków. Iniekcje wpływają również na ogólną poprawę kondycji skóry głowy.
Przeszczep włosów
Chirurgiczny przeszczep włosów jest metodą ostateczną i inwazyjną. Polega na umieszczeniu pod skórą wyciętych wcześniej pacjentowi mieszków włosowych wraz z wyrastającymi z nich nowymi włosami. Pobiera się je z rejonów głowy, które są w danym okresie najintensywniej owłosione.
Pamiętajcie, że łysienie androgenowe kobiet nie powinno być powodem do wstydu – nie wynika ono z Waszych błędów pielęgnacyjnych bądź żywieniowych. Dotknięte są nim rzesze kobiet na całym świecie. Możecie śmiało udać się z tym problemem do lekarza specjalisty, zamiast ukrywać się w domu przed całym światem. Jak widzicie, są sposoby na leczenie tej przypadłości i da się powstrzymać jej objawy.