Twój koszyk jest pusty!

Asymetria twarzy - czy da się ją skorygować?

20 marca 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Asymetria twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób. Niewielkie różnice między prawą a lewą stroną twarzy są naturalne, jednak w przypadku znacznych dysproporcji mogą one wpłynąć na samoocenę i zniekształcać proporcje twarzy. Asymetria twarzy może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak wady rozwojowe, urazy, nieprawidłowości zgryzu czy choroby.

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją sposoby na skorygowanie asymetrii twarzy i poprawę jej proporcji. W tym wpisie przyjrzymy się najczęstszym przyczynom asymetrii twarzy i metodom ich korekcji.

Asymetria twarzy - czym się charakteryzuje i skąd się bierze?

Asymetria twarzy to nie proporcjonalność między lewą a prawą stroną twarzy. Każdy człowiek posiada pewne różnice między obiema stronami twarzy, ale jeśli te różnice są znaczne, mogą wpłynąć na estetykę i harmonię całej twarzy.

Asymetria twarzy może być spowodowana różnymi czynnikami. Wady rozwojowe, takie jak wady wzrostu kości, mogą powodować asymetrię twarzy od urodzenia. Mogą wpływać na to również choroby, np. zapalenie stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto, urazy, takie jak złamania kości twarzy lub urazy mózgu, mogą również przyczynić się do asymetrii twarzy.

Inne przyczyny? Niekorzystne nawyki, takie jak żucie gumy tylko z jednej strony ust, długa praca przed komputerem lub spanie tylko na jednym boku. W niektórych przypadkach, asymetria twarzy może być spowodowana przez nieprawidłowości zgryzu, takie jak zbyt szeroki lub zbyt wąski zgryz.

Należy jednak pamiętać, że asymetria twarzy to naturalna cecha ludzkiego ciała i nie zawsze wymaga korekcji. W przypadku, gdy asymetria jest bardzo widoczna i wpływa na samoocenę i jakość życia, warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem, aby omówić możliwości korekcji asymetrii twarzy.

undefined

Asymetria twarzy po niciach

Asymetria po liftingu nićmi może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak:

  • błędne umiejscowienie nici podczas zabiegu,
  • nieodpowiednio dobrana ilość i rodzaj nici do potrzeb pacjenta,
  • indywidualne cechy budowy twarzy i tkanki skórnej pacjenta.

Symptomy asymetrii po liftingu nićmi mogą obejmować widoczne nierówności, zgrubienia lub zagłębienia na skórze, różnicę w napięciu i elastyczności skóry na różnych obszarach twarzy, a także nieregularny kształt i kontur twarzy.

Aby uniknąć asymetrii po liftingu nićmi, ważne jest, aby wybrać doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego lekarza, który przeprowadzi zabieg zgodnie z zasadami sztuki medycznej i dobierze odpowiednie nici do potrzeb pacjenta. Ponadto, po zabiegu należy przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji i unikać nadmiernego napięcia mięśni twarzy, aby nie wpłynęło to na efekt końcowy zabiegu.

Joga twarzy - dlaczego może Ci pomóc?

Joga twarzy to technika ćwiczeń, które pomagają wzmacniać mięśnie twarzy, zwiększać ich elastyczność i poprawiać ukrwienie skóry. Z tego powodu joga twarzy może pomóc w redukcji asymetrii twarzy poprzez wyrównanie napięcia mięśni i poprawienie ich równowagi.

Podczas ćwiczeń jogi twarzy, wykonywane są różne ruchy, które angażują mięśnie twarzy w różne sposoby. Dzięki regularnym ćwiczeniom, mięśnie twarzy stają się silniejsze i bardziej elastyczne, co pozytywnie wpływa na ich wygląd i funkcjonowanie.

Ponadto, joga twarzy może pomóc w poprawie krążenia krwi w skórze, co przyczynia się do lepszego odżywienia tkanek i redukcji stanów zapalnych. To może pomóc w redukcji obrzęków i poprawie jędrności skóry, co również wpłynie pozytywnie na estetykę twarzy.

Należy jednak pamiętać, że joga twarzy może pomóc w redukcji niewielkiej asymetrii twarzy. W przypadku, gdy asymetria jest bardzo widoczna, konieczna może być korekcja chirurgiczna lub kosmetyczna.

undefined

Ćwiczenia mięśni twarzy na asymetrię twarzy

Gimnastyka twarzy na asymetrię ma sens. Istnieją różne ćwiczenia twarzy, które mogą pomóc w redukcji asymetrii twarzy poprzez wyrównanie napięcia mięśni i poprawienie ich równowagi. Oto kilka przykładów:

Uśmiech

Uśmiechnij się szeroko, tak żeby czuć napięcie w mięśniach twarzy

przytrzymaj uśmiech na kilka sekund, a następnie powoli rozluźnij mięśnie

powtórz ćwiczenie kilka razy.

Kąciki ust

Uśmiechnij się, a następnie podnieś kąciki ust w górę i w dół, jakbyś chciał wykonać ruchy węża. Powtórz ruch kilkanaście razy, a następnie zrelaksuj mięśnie.

Szczęki

Zamknij usta i napnij mięśnie twarzy, następnie wykonaj ruchy szczęką, tak jakbyś gryzł kawałek gumy. Powtórz ruch kilkanaście razy, a następnie zrelaksuj mięśnie.

Oczy

Zamknij oczy i wykonaj ruchy gałkami ocznymi w różne strony, tak jakbyś chciał patrzeć na boki. Po kilku sekundach wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ruch w drugą stronę. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Broda

Odchyl głowę do tyłu i unieś brodę w górę. Napnij mięśnie szyi i brody, 

przytrzymaj pozycję na kilka sekund, a następnie powoli rozluźnij mięśnie

Ćwiczenia jogi twarzy powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie przez kilka minut. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia same w sobie nie zawsze są wystarczające do redukcji asymetrii twarzy i w przypadku poważniejszych przypadków może być konieczna korekcja kosmetyczna lub chirurgiczna.

Endermologia - dobry sposób na defekty twarzy

Endermologia to nieinwazyjna metoda masażu mechanicznego, która wykorzystuje urządzenia do mechanicznej stymulacji skóry i tkanki podskórnej. Technika ta jest popularna w celu poprawy wyglądu skóry, redukcji cellulitu, ujędrnienia i modelowania sylwetki.

W przypadku asymetrii twarzy, endermologia może okazać się pomocna w pewnym stopniu, ale nie jest to sposób, który daje w pełni zadowalające efekty. Metoda ta może pomóc w poprawie elastyczności i jędrności skóry na obszarach twarzy, ale nie wpłynie na asymetrię spowodowaną różnicami w strukturze kości i mięśni.

Jeśli asymetria twarzy jest spowodowana dysproporcją między mięśniami twarzy, to ćwiczenia mięśni twarzy lub terapia manualna, takie jak masaż limfatyczny, mogą okazać się bardziej skuteczne. W przypadku asymetrii spowodowanej różnicami w strukturze kości, chirurgiczne metody korekcji, takie jak zabiegi ortognatyczne, mogą być jedyną skuteczną opcją.

W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o konkretnym zabiegu lub terapii, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę asymetrii twarzy i doradzić najlepsze metody leczenia. Zobacz jakie zabiegi oferują kliniki ENVIE. 

undefined

Asymetria twarzy - teraz już wiesz, jak sobie z nią poradzić!

Podsumowując, asymetria twarzy jest powszechnym problemem, który może wpłynąć na nasze poczucie pewności siebie i samooceny. Istnieje wiele przyczyn asymetrii twarzy, w tym różnice w strukturze kości, mięśni czy tkanki tłuszczowej. Na szczęście istnieje wiele metod korekcji asymetrii twarzy, które pozwalają na uzyskanie bardziej zharmonizowanego wyglądu twarzy.

Joga twarzy, ćwiczenia mięśni twarzy, terapia manualna i niektóre zabiegi estetyczne, takie jak kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa, mogą pomóc w poprawie wyglądu twarzy. W przypadku asymetrii spowodowanej różnicami w strukturze kości, jedynym skutecznym sposobem korekcji może być jednak zabieg chirurgiczny.

Niezależnie od wybranej metody, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który pomoże nam zdiagnozować przyczyny asymetrii twarzy i dobierze najlepsze metody leczenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybieramy najlepsze dla nas rozwiązanie i uzyskamy piękny, harmonijny wygląd twarzy.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi