Twój koszyk jest pusty!

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?

29 marca 2024
Pielęgnacja
Spis treści

Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium wiedzy. Białe plamy na ciele często są wynikiem chorób, zaburzeń czy urazów związanych z hipopigmentacją, na przykład albinizmem. Czy białe plamy pojawiające się na ciele są niebezpieczne? Dlaczego często “wychodzą” po opalaniu? Czy mogą być objawem grzybicy? Jak pozbyć się tego typu przebarwień, które są po prostu nieestetyczne i przez to powodują kompleksy?

Czym są jasne plamy na skórze?

Białe plamki na ciele - co to jest? Odpowiada za nie niedobór barwnika w skórze czyli melaniny. To pigment wpływający nie tylko na kolor skóry, ale także tęczówek oczu czy włosów. Melaninę produkują komórki o nazwie melanocyty. Nadprodukcję melaniny może powodować na przykład promieniowanie słoneczne. Nic dziwnego, że pod wpływem opalania nasza skóra staje się ciemniejsza. Niestety bardzo często dochodzi do zaburzeń melanogenezy, czego wynikiem mogą być właśnie białe plamy na skórze po opalaniu.

Białe plamy na skórze – co mogą oznaczać?

Co mogą oznaczać białe kropki na skórze? Tak jak wspomnieliśmy - zazwyczaj są rezultatem zaburzeń pigmentacji. Te zaś mogą powodować zaburzenia emocjonalne, hormonalne czy autoimmunologiczne. Białe przebarwienia na skórze mogą być również wynikiem bielactwa. Warto jednak pamiętać, że białe plamy na nogach, plecach czy innych częściach ciała często powstają na skutek takich schorzeń jak łupież, łuszczyca czy grzybica. Skóra może także odbarwiać się pod wpływem poparzeń słonecznych, chemicznych czy innych czynników środowiskowych.

Nietrudno zatem zauważyć, że białe plamki na plecach czy w innych częściach ciała są nie tylko problemem estetycznym, ale często medycznym. Dlatego warto tę kwestię skonsultować z dermatologiem. Na szczęście bardzo często tego typu zmiany są odwracalne.

Białe plamy na skórze – przyczyny

Jedną z przyczyn występowania białych plam na skórze jest bielactwo, które występuje u maksymalnie 4% ludzi w zależności od populacji. Podstawą tego schorzenia jest hipopigmentacja, czyli nic innego jak brak lub niewystarczające zabarwienie skóry. Przyczyną takiej sytuacji jest uszkodzenie melanocytów. Dlaczego tak się dzieje? Kwestia ta nie została jeszcze do końca zbadana. Najprawdopodobniej bielactwo przybiera charakter autoimmunologiczny. Powstaje zatem w wyniku niewłaściwej reakcji układu odpornościowego, który doprowadza do destrukcji komórek własnego organizmu. Niektórzy naukowcy uważają, że przyczyną bielactwa jest aktywność wolnych rodników, albo substancje pochodzące z zakończeń nerwowych.

Powodem występowania białych plam na skórze może być także nadmierne eksponowanie skóry na słońce. Może wówczas dojść do uszkodzenia melanocytów i tym samym zaburzenia ich funkcji. Melanina chroni bowiem głębokie warstwy skóry przed falami UVB. Zbyt silna ekspozycja na promieniowanie może doprowadzić do hiper- albo hipopigmentacji. W tym pierwszym przypadku ciało zabarwia się na brązowo, a w tym drugim powoduje powstawanie białych plam.

Jasne plamy mogą pojawiać się także na skórze głowy. Tutaj odbarwieniu na skórze bardzo często ulegają także włosy, szczególnie u nasady. To nic innego jak zazwyczaj przedwczesne siwienie, które może mieć miejsce nawet już w trzeciej dekadzie życia. Białe plamy na głowie to jednak nie zawsze zaburzenia pigmentacji, a na przykład schorzenia typowo dermatologiczne, takie jak wspomniany łupież czy łuszczyca. W przypadku tego typu schorzeń dodatkowo dochodzi także do powstania, np. łusek.. Problem ten jak najszybciej należy skonsultować ze specjalistą.

Białe plamki na skórze - grzybica

Białe plamy na skórze mogą być również wynikiem grzybicy. Wówczas pojawiają się głównie na tułowiu, nogach, rękach czy skórze głowy. To choroba zakaźna, która z dużą łatwością przenosi się z jednego człowieka na drugiego. Dlatego szczególnie w tym przypadku należy jak najpilniej zastosować diagnostykę i odpowiednie leczenie.

Białe plamki na skórze po opalaniu

Białe plamy po opalaniu to efekt uszkodzenia melanocytów, które są odpowiedzialne za pigmentację skóry. Nadmierne narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do zjawiska hipopigmentacji. Uszkodzenie melanocytów w wyniku opalania może wystąpić także w przypadku stosowania leków, które posiadają właściwości fotouczulające. Należą do nich preparaty przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybicze, moczopędne, sulfonamidy, beta-blokery oraz hormonalne środki antykoncepcyjne. Osoby przyjmujące te leki powinny unikać ekspozycji na słońce oraz regularnie stosować kremy z filtrem SPF 50.

Białe plamy na skórze - alergia

Białe plamy na skórze mogą być objawem alergii. Występują zwykle w wyniku reakcji skórnej na substancje uczulające, zwane alergenami. Alergiczne plamy mogą być jednym z wielu symptomów alergii skórnej, która może obejmować także swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę lub inne zmiany skórne. Ważne jest zidentyfikowanie alergenu i podjęcie odpowiednich działań, takich jak unikanie kontaktu z substancją uczulającą i leczenie objawów alergii. W przypadku utrzymujących się objawów lub nasilenia się reakcji alergicznych zaleca się konsultację z lekarzem dermatologiem.

Przeczytaj również: Plamy wątrobowe - skąd birą się te zmiany i jak je usunać? 

Odbarwienia skóry – białe plamy – czy mogą być groźne?

Czy białe plamy na skórze mogą być groźne? Te powstałe w wyniku bielactwa zazwyczaj są okrągłe, owalne, albo przybierają nieregularne kształty. Mogą pojawiać się symetrycznie albo jednostronnie głównie w zagłębieniach, na błonach śluzowych, wokół otworów ciała czy w miejscach eksponowanych na słońce, na przykład na szyi, twarzy czy dłoniach. Same w sobie zazwyczaj nie są niebezpieczne, ale trzeba pamiętać, że bielactwo bardzo często łączy się z innymi chorobami przez co może być niebezpieczne dla zdrowia albo życia. Głównie chodzi o schorzenia onkologiczne, cukrzycę, niedokrwistość sierpowatą czy schorzenia autoimmunologiczne takie jak niedoczynność i nadczynność tarczycy czy łysienie plackowate.

Jasne plamy na skórze – leczenie

Białe plamy na skórze leczone są w zależności od przyczyny ich powstawania. W przypadku bielactwa stosuje się między innymi glikokortykosteroidy czyli silne środki przeciwzapalne działające miejscowo. Często wykorzystuje się także fototerapię, laseroterapię, a nawet leczenie chirurgiczne. To ostatnie opiera się głównie na przeszczepach naskórka. W grzybicy stosuje się przede wszystkim środki o działaniu miejscowym, a czasem także ogólnoustrojowym. Są to głównie antybiotyki grzybobójcze czy preparaty grzybobójcze takie jak Ketokonazol. Leczenia wymagają także łupież czy łuszczyca. Zazwyczaj stosuje się tutaj maści, kremy czy specjalny szampony. W wielu przypadkach, także i tutaj, dermatolog może przepisać odpowiednie leki, w tym antybiotyki.

Białe plamy na skórze a depilacja laserowa

Borykasz się z białymi plamami na skórze, a chciałbyś skorzystać z depilacji laserowej? Spokojnie, jasne plamy na rękach, brzuchu, nogach czy plecach nie muszą dyskwalifikować Cię przed skorzystaniem z tej nowoczesnej i bardzo skutecznej metody na pozbycie się niechcianego owłosienia. Pamiętaj jednak, że wszystko tak naprawdę zależy od przyczyny występowania jasnych plam. Wiele dolegliwości to jednak tzw. przeciwwskazania względne, czyli czasowe. Wystarczy zatem, że je wyleczysz, a będziesz mógł poddać się depilacji laserowej. Ostatecznie do zabiegu kwalifikuje specjalista podczas wstępnej konsultacji. W salonach depilacja.pl tego typu spotkania odbywają się bezpłatnie. Podczas wstępnej konsultacji specjalista zbada stan Twojej skóry i przeprowadzi wywiad medyczny. Pamiętaj, aby szczerze i otwarcie odpowiadać na wszystkie pytania. Chodzi bowiem nie tylko o samą skuteczność zabiegu, ale przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo.

Białe plamy na skórze – podsumowanie

Już wiesz, co oznaczają białe plamy na skórze. Czasem są to niegroźne schorzenia, z którymi możesz sobie poradzić nawet bez pomocy specjalisty. Nierzadko wszelakie plamy będą jednak wymagać profesjonalnej pomocy. Wszystkie swoje wątpliwości z tego zakresu konsultuj ze specjalistą.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi