Twój koszyk jest pusty!

Czym jest bariera hydrolipidowa i jak ją odbudować?

18 listopada 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Twoja skóra jest ściągnięta, bardzo przesuszona i podrażniona? Oznacza to, że najprawdopodobniej bariera hydrolipidowa naskórka uległa uszkodzeniu. Jak ją odbudować i czy jest to w ogóle możliwe?

Warto pamiętać, że skóra składa się z wielu warstw. Te różnią się od siebie funkcjami oraz strukturami. Jedną z najistotniejszych warstw, obok skóry właściwej i naskórka, jest naskórek. Pełni on funkcje zabezpieczające. To właśnie na nim mieści się płaszcz hydrolipidowy, który chroni organizm przed niebezpiecznymi mikroorganizmami oraz utratą wody. Niestety bardzo często zdarza się, że płaszcz hydrolipidowy zostaje uszkodzony. Wtedy łatwo podrażnić naskórek i spowodować stany zapalne. Jest jeszcze jeden poważny minus – skóra traci atrakcyjny wygląd. Jak zabezpieczać się przed uszkodzeniem bariery hydrolipidowej? I jak można ją odbudować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Bariera hydrolipidowa – co to jest?

Czym jest bariera hydrolipidowa? Inaczej nazywana jest płaszczem hydrolipidowym, warstwą hydrylipidową albo warstwą lipidową czy wodno-tłuszczową. Mieści się bezpośrednio w warstwie rogowej naskórka, a więc tej najbardziej zewnętrznej skórnej warstwie. Pełni bardzo istotne role. Jest m.in. pewnym rodzajem izolacji. Oddziela organizm od czynników zewnętrznych, które mogą na niego negatywnie wpływać. Zapobiega także utracie wody. To wszystko oznacza, że jeżeli zależy Ci na pięknym, młodym wyglądzie skóry, to musisz dbać o płaszcz hydrolipidowy skóry. Bez tego może bowiem dochodzić nie tylko do powstawania niedoskonałości, albo również niekomfortowych, a nawet bolesnych podrażnień.

Bariera hydrolipidowa to po prostu ochronna warstwa skóry działająca na zasadzie filmu ochronnego. Broni przed:

  • czynnikami zewnętrznymi,
  • czynnikami fizycznymi,
  • czynnikami biologicznymi,
  • czynnikami chemicznymi,
  • drobnoustrojami chorobotwórczymi (bakteriami, wirusami czy grzybami),
  • toksynami,
  • wolnymi rodnikami,
  • stresorami środowiskowymi.

Bariera ochronna skóry – najważniejsze funkcje

Wspomnieliśmy już, że najważniejsze funkcje płaszcza hydrolipidowego to ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wilgoci. Sprawdź inne zadania warstwy wodno-tłuszczowej skóry:

  • ochrona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych – kurzu, zanieczyszczeń, smogu, wiatru, mrozu itp.,
  • ochrona przed odparowywaniem wilgoci z naskórka,
  • utrzymywanie stabilnego pH skóry,
  • utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia,
  • transportowanie składników aktywnych z produktów kosmetycznych do głębszych warstw skóry.

Zaburzona bariera hydrolipidowa – objawy

Jak objawia się naruszona bariera hydrolipidowa? Sygnały mogą być dość wyraźne. Są to przede wszystkim:

  • suchość i ściągnięcie skóry,
  • zaczerwieniona skóra,
  • swędząca skóra,
  • uczucie pieczenia,
  • szary i ziemisty kolor skóry,
  • nadprodukcja sebum,
  • nadwrażliwość na znane skórze kosmetyki,
  • częste alergie,
  • podrażnienia skóry.

bariera_hydrolipodowa_zaburzenia

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – przyczyny

Niestety dość łatwo może dojść do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry. To doprowadza do zaburzeń jej funkcjonowania, a co za tym idzie – przykrych dolegliwości skórnych związanych z dyskomfortem, a nawet bólem. Co doprowadza do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego? Przyczyn może być wiele.

Głównie chodzi o czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, niska i wysoka temperatura, wahania temperatur, wiatr, smog, zanieczyszczenia, promieniowanie UV itp. Płaszcz hydrolipidowy może naruszyć także niewłaściwa pielęgnacja, w tym wykorzystywanie zbyt agresywnych peelingów czy wysuszających kosmetyków (np. z alkoholem w składzie). Nadal wiele osób nie ma świadomości, że stosowanie ochrony UV powinno mieć miejsce nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok.

Bariera ochronna często ulega zniszczeniu pod wpływem nieumiejętnego korzystania z kwasów czy innych agresywnych składników, np. retinolu. Warto wykonywać tego typu zabiegi mając wiedzę i doświadczenie. Na początku najlepiej skorzystać z fachowej pomocy.
Bariera hydrolipidowa – jak odbudować?

Jak odbudować barierę hydrolipidową? Czy jest to w ogóle możliwe? Naturalnie, że tak. Oczywiście zniszczona bariera hydrolipidowa to ostateczność – nie warto do niej doprowadzić. Zaleca się stosowanie wszelkich środków ostrożności i właściwej pielęgnacji. Co jednak zrobić, gdy już doszło do zaburzenia warstwy wodno-tłuszczowej?

Zacznij od właściwej pielęgnacji. Punkt pierwszy to delikatne środki myjące o fizjologicznym pH, które nie będą powodowały uczucia ściągnięcia czy pieczenia. Wybieraj te przeznaczone do mycia wysuszonej twarzy, bez alkoholu w składzie. Ważne, by stosowane preparaty zawierały substancje naturalnie tworzące barierę hydrolipidową, które będą wiązać wodę w warstwie rogowej naskórka. Chodzi przede wszystkim o: ceramidy, mocznik, sole kwasu mlekowego, aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowej, woski itd. Nie zapomnij o ochronie przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Kremy z filtrem SPF50+ do twarzy to konieczność – nie tylko latem!

Uwaga! Na czas regeneracji, czyli procesu odbudowy płaszcza hydrolipidowego skóry, warto odstawić peelingi, szczoteczki myjące, kosmetyki z kwasami i retinolem. Pielęgnacja powinna być minimalistyczna i bardzo delikatna. Do zabiegów złuszczających itd., wrócisz już po odbudowie warstwy lipidowej.

Nie bez znaczenia jest także sama dieta. Warto pić minimum 2 litry wody dziennie (w trakcie upałów zdecydowanie więcej) i spożywać posiłki bogate w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3-6-9.

Jak długo powinna trwać kuracja lipidowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy bowiem od stopnia zniszczenia naskórka. Jeżeli doszło do tego pod wpływem kuracji retinolem – to okres naprawczy może potrwać nawet kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Czasem płaszcz hydrolipidowy ulega podrażnieniu pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce – wówczas również należy uzbroić się w cierpliwość. Kluczem do sukcesu jest regularność stosowanych działań – zresztą nie tylko w okresie kuracyjnym, ale na co dzień.

 prawidlowa_bariera_hydrolipidowa

Teraz już wiesz, czym jest bariera hydrolipidowa

Nie wiesz do końca, czy kondycja Twojego płaszcza hydrolipidowego utrzymuje się na dobrym poziomie? Jeżeli stan Twojej cery jest w porządku, to najprawdopodobniej nie musisz się martwić. Skóra nie powinna być ściągnięta i najlepiej jeśli naturalnie lekko się błyszczy i dobrze reaguje na kosmetyki, szczególnie te myjące. Oczywiście warto dbać o cerę i zabezpieczać ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja – odpowiednio dobrane kosmetyki i delikatne zabiegi. Pielęgnacja ma służyć cerze, a nie ją naruszać czy osłabiać. Wybieraj produkty bogate w substancje odżywcze, witaminy i lipidy.

Jeżeli jednak zauważasz, że po umyciu Twoja cera jest ściągnięta, łuszczy się i czerwieni, to niestety – najprawdopodobniej warstwa hydrolipidowa została uszkodzona. Wówczas warto zastosować się do powyższych zasad.

 pielegnacja_skory_odbudowa_bariery_hydrolipidowej

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Pieprzyki - rodzaje, których należy się obawiać
Podczas codziennych rytuałów często zapominamy o monitorowaniu powierzchni ciała pod kątem zmian, które mogą wskazywać n...
Trądzik hormonalny - rodzaje, objawy, leczenie
W trądziku hormonalnym, rodzaje, objawy i skuteczne leczenie stanowią istotny element dla osób borykających się z tą uci...
depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?

Proponowane zabiegi