Twój koszyk jest pusty!

Czym jest skóra pergaminowa i jak o nią zadbać?

18 stycznia 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Określenie “skóra pergaminowa” to termin występujący dość rzadko. Tymczasem warto się z nim zaznajomić, gdyż oznacza niebezpieczną chorobę skóry, która może prowadzić nawet do rozwoju raka (także czerniaka czyli nowotworu złośliwego). Skąd bierze się pergaminowa skóra i jak można ją leczyć? Wyjaśniamy.

W skórze pergaminowej nie odbywa się regeneracja uszkodzonego przez promienie słoneczne DNA komórek oczu i skóry. Przez to może dochodzić do rozwoju nowotworów w organizmie. Z tego powodu pergaminowa skóra zaliczana jest do bardzo poważnych schorzeń. Skąd w ogóle bierze się ta dolegliwość i jak można ją rozpoznać po objawach? I przede wszystkim – czy można ją wyleczyć? A jeżeli tak, to w jaki sposób? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań z tego zakresu.

Co to znaczy skóra pergaminowa? Rozwiewamy wątpliwości

Skóra pergaminowa to bardzo rzadko występująca genodermatoza, czyli choroba skóry wynikająca z uwarunkowań genetycznych. Kluczowe w tej dolegliwości jest upośledzenie rekonstrukcji błędów w łańcuchu DNA. Przez to dochodzi do rozwoju poważnych chorób, w tym niebezpiecznych dla zdrowia i życia nowotworów.

O co dokładnie chodzi w istocie skóry pergaminowej? Gdy dochodzi do kontaktu skóry ze słońcem, to DNA komórek skórnych pochłania promieniowanie. W ten sposób dochodzi do procesu tzw. naskórkowej kancerogenezy. W zdrowym organizmie komórki przeprowadzają naprawcze mechanizmy i usuwają uszkodzone miejsca w DNA, a w kolejnym kroku uzupełniają tymi prawidłowymi. Oznacza to, że promieniowanie słoneczne stale uszkadza nasz materiał genetyczny, ale po krótkim czasie, zazwyczaj po kilku godzinach, jest on naprawiany. Podobnie dzieje się w DNA komórek oczu. Niestety w przypadku pergaminowej skóry nie dochodzi do uruchomienia procesów naprawczych. Jeżeli już te rozpoczynają się, to przebiegają nieprawidłowo. Przez to dochodzi do rozwoju komórek nowotworowych.

undefined

Skóra pergaminowa - objawy i przyczyny

Co powoduje powstanie skóry pergaminowej? Przyczynami tego schorzenia jest osiem mutacji genetycznych. Skóra pergaminowa to choroba dziedziczna. Dziedziczona jest w autosomalny recesywny sposób. Co to oznacza? Skórę pergaminową mają tylko i wyłącznie osoby, które odziedziczyły nieprawidłowe kopie genów od ojca i matki. W przypadku odziedziczenia jednej ze zmutowanych kopii, zostaje się tylko nosicielem.

Jak dokładnie objawia się skóra pergaminowa? Aż u połowy chorych objawy uwidaczniają się pierwszych tygodniach życia. Są to przede wszystkim: piegi, długotrwały rumień, często występujące poparzenia słoneczne, nadwrażliwość na promienie słońca, odbarwienia skóry, cętkowana hiperpigmentacja, utrata właściwego kolorytu skóry czy przedwczesne starzenie się skóry.

Bardzo często dochodzi także do problemów ze wzrokiem, a dokładnie zapalenia rogówki, światłowstrętu czy zapalenia spojówek. To jednak nie wszystko. Przy skórze pergaminowej często dochodzi również do zaburzeń neurologicznych takich jak małogłowie, utrata słuchu, ataksja, ataki padaczki czy spastyczność. 

undefined

Skóra pergaminowa - choroba do zdiagnozowania

W jaki sposób stawia się diagnozę skóry pergaminowej? Dokonuje się jej na podstawie objawów oraz wyników testu komórkowego dotyczącego naprawy uszkodzonego DNA. Istotne jest również wykonanie testu na nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. W rodzinach, w których choruje się na skórę pergaminową, dokonuje się tak zwanej diagnostyki prenatalnej. Chodzi o test kometowy, dzięki któremu możliwe jest określenie naprawy łańcucha DNA.

Papierowa skóra - leczenie i pielęgnacja

Pergaminowa skóra u starszych czy u młodszych to choroba uwarunkowana genetycznie. Nie ma zatem możliwości zastosowania leczenia przyczynowego. W terapii chodzi tylko i wyłącznie o złagodzenie objawów. Chory nie może eksponować skóry na słońce, a jeżeli wychodzi na zewnątrz, to kluczowe jest zastosowanie kremu z wysokim filtrem. Co ciekawe tego typu kosmetyki pacjenci powinni również stosować przebywając w pomieszczeniach. Nierzadko wykorzystuje się również odzież ochronną. Warto też pamiętać, że osoby chorujące z racji tego, że nie przebywają na słońcu, to często cierpią na niedobór witaminy D, która jest kluczowa do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tutaj może pomóc suplementacja, która zresztą zalecana jest nie tylko chorym. W Polsce często cierpimy na niedobór promieni słonecznych, więc powinniśmy wspomagać się odpowiednimi preparatami. Najlepiej by zostały dobrane przez specjalistę. 

Depilacja laserowa a pergaminowa skóra

Depilacja laserowa jest bezinwazyjną techniką usuwania zbędnego owłosienia. Zabiegi opierają się na podgrzaniu mieszka włosowego przy użyciu skoncentrowanej wiązki światła, która jest emitowana z lasera. Wiązka światła dobierana jest w taki sposób, żeby podgrzanie mieszka zniszczyło zarodek włosa i jednocześnie nie uszkodziło pobliskich tkanek. Niestety w przypadku tej choroby wykonanie zabiegu depilacji laserowej jest niemożliwe. Jest to przeciwwskazanie bezwzględne. Wykonanie zabiegu u takiej osoby mogłoby doprowadzić do mocnego poparzenia i uszkodzenia skóry. W salonach depilacja.pl na wstępie przeprowadzana jest darmowa konsultacja, mająca na celu wyeliminowanie wszystkich przeciwwskazań.

Skóra pergaminowa – jak wygląda?

Niezależnie czy to pergaminowa skóra dłoni czy pergaminowa skóra na nogach, wygląda dość charakterystycznie. Ze względu na wysoką nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, często pojawiają się na niej nawet bardzo rozległe oparzenia słoneczne i piegi, jak również plamy. Nierzadko na skórze pergaminowej występują również przebarwienia oraz odbarwienia.

Genodermatoza - choroba, z którą możesz walczyć!

Skóra pergaminowa to bardzo rzadko występująca choroba. Już wiesz, jakie są jej objawy i przyczyny występowania. Jeżeli tylko masz wątpliwości, że dolegliwość ta może dotyczyć Ciebie, koniecznie zwróć się po poradę do specjalisty. Choroba ta może być bardzo niebezpieczna, gdyż zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Tak naprawdę nie można jej wyleczyć, ale jak najbardziej można żyć z tą dolegliwością łagodząc objawy odpowiednimi metodami. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 1
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Keratyna na włosy - to musisz wiedzieć!
Włosy od zawsze były symbolem urody i zdrowia. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, każdy z nas pragnie, aby nasza czu...
Czy wypełnienie bruzd nosowo wargowych jest przeciwwskazanie...
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, popularnie nazywanych "liniami marionetek", to jedna z popularnych procedur estetycz...
Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne?
Tatuaże są wyjątkowym sposobem na wyrażenie siebie i zachowanie wspomnień, ale czasem życie i preferencje zmieniają się ...

Proponowane zabiegi