Depilacja laserowa a tatuaż

Spis treści

1. Laser a tatuaż

2. Czym skutkuje oddziaływanie depilacji laserowej na tatuaż?

3. Czy posiadacze tatuażu muszą całkowicie zrezygnować z depilacji laserowej?

Jak widać na polskich ulicach miłośników tatuażu jest coraz więcej i więcej. Ale czy tatuaż w jakikolwiek sposób przeszkadza w wykonaniu depilacji laserowej? Albo czy depilacja laserowa może uszkodzić tatuaż?

Laser a tatuaż

Zabieg depilacji laserowej w głównej mierze polega na detekcji barwnika włosków, jakim jest melanina i trwałym zniszczeniu go poprzez selektywne skierowanie wiązki lasera w macierz włosa. Laser usuwa komórki odpowiadające za wzrost włosków, przez co możemy cieszyć się wyjątkowo gładką skórą. Wszystkie te działania doprowadzają do tego, że po minięciu kilkunastodniowego okresu, włos zaczyna opuszczać mieszek włosowy.  Ważnym elementem jest również tutaj ilość melaniny w cebulkach włosków. Im większa zawartość barwnika, tym efektem końcowy depilacji jest lepszy. Ponieważ najnowsze technologie coraz częściej wyłapują również i bardzo jasne owłosienie, odcień skóry i poddawanych depilacji włosków nie ma już aż tak dużego znaczenia. Z pewnością jednak najskuteczniejszy okaże się zabieg wykonywany na bardzo ciemnych, wręcz czarnych włoskach, znajdujących się na jasnej, porcelanowej skórze. Dzieje się tak dlatego, że promień lasera koncentruje się głównie na najciemniejszym kolorze. Identyczna sytuacja występuje również w przypadku posiadanych tatuaży na ciele. Pigment tatuażu jest aplikowany mocno w głąb skóry. W trakcie zabiegu laserem, zachowa się więc w taki sam sposób jak naturalny barwnik owłosienia. Promień lasera lub światła, całkowicie pochłonie więc cały pigment, doprowadzając do widocznego odbarwienia lub zniekształcenia tej  ozdoby. Takie rozwiązanie często stosowane jest również w przypadku osób, które chcą pozbyć się niechcianego tatuażu ze skóry. W przypadku takiego zabiegu jednak, laser oraz natężenie strumienia są odpowiednio dobrane do sytuacji, więc nie można liczyć na to, że w trakcie depilacji laserowej uda nam się również pozbyć zbędnego tatuażu. Nie powinno się więc narażać na zabieg depilacją laserową fragmentów ciała, na których znajdują się tatuaże.

Dziewczyna z wytatuowaną ręką i zielonymi włosami pije napój przez słomkę.

Czym skutkuje oddziaływanie depilacji laserowej na tatuaż?

Zastosowanie zabiegu depilacji laserowejna skórę ozdobioną tatuażem posiada wiele negatywnych skutków. W takim wypadku z pewnością dojdzie do podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. Może również wystąpić znaczne poparzenie, które nie tylko będzie sprawiało ból, ale również doprowadzi do pojawienia się niechcianych pęcherzy. Takie uszkodzenia i strupki mogą z czasem zejść z ciała wraz z barwnikiem tatuażu. Bardziej groźniejsze poparzenia, mogą skutkować pozostawieniem po sobie blizn na całe życie. Oczywiście dla posiadacza tatuaży, najważniejsze okaże się być trwałe jego uszkodzenie. W niektórych sytuacjach, zniszczony pigment może jedynie spowodować wyblaknięcie ozdoby, w innym wypadku barwnik rozleje się na skórze tworząc nieestetyczne plamy, a czasami dłuższe oddziaływanie lasera na tatuaż, spowoduje trwałe usunięcie pigmentu, pozostawiając po sobie tylko jasną lub czerwoną otoczkę.

Czy posiadacze tatuażu muszą całkowicie zrezygnować z depilacji laserowej?

Oczywiście, że nie! Należy jedynie stosunkowo wcześniej zadbać o właściwą jego pielęgnacje i zabezpieczenie. Aby odpowiednio chronić tatuaż przed działaniem promieni laserowych wystarczy zakleić lub zakryć miejsce, na którym znajduje się ozdoba. Standardem w Depilacja.pl jest zakrycie tatuażu białą kredką, która całkowicie odbija wiązkę lasera oraz omijanie ozdobionego fragmentu skóry. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju maści i kremy, wspomagające ochronę tatuaży. Warto o szczegóły zapytać kosmetologa w salonie, w którym będzie przeprowadzony zabieg depilacji laserowej.