Twój koszyk jest pusty!

Higiena intymna u mężczyzn – jak o nią dbać i co robić?

24 marca 2023
Pielęgnacja
Spis treści

Higiena intymna to temat, który dotyczy każdej osoby niezależnie od płci. Jednak w przypadku mężczyzn wciąż pojawia się wiele wątpliwości i mitów na temat tego, jak właściwie dbać o tę sferę. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje czy choroby skóry. W niniejszym artykule przedstawimy zasady dbania o higienę intymną mężczyzn oraz wyjaśnimy, jakie są najczęstsze błędy popełniane w tej kwestii. Omówimy także najskuteczniejsze sposoby na zapobieganie infekcjom i innym problemom zdrowotnym związanym z obszarem intymnym u mężczyzn. Jeśli chcesz poznać podstawowe zasady dbania o higienę intymną i uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, ten artykuł jest dla Ciebie.

Higiena intymna u mężczyzn – wprowadzenie do tematu

Wielu panów pomija temat higieny intymnej. Oczywiście nie oznacza to, że na co dzień nie myją okolic bikini, ale często robią to pobieżnie i niewłaściwie. Tymczasem męska skóra jest znacznie grubsza od tej kobiecej. Zawiera też gęstsze owłosienie i o wiele częściej się poci. A to oznacza, że wymaga znacznie dokładniejszej pielęgnacji i higieny. Nie inaczej jest w okolicach intymnych. W tym temacie w kontekście kobiet powiedziano już bardzo wiele, można by powiedzieć, że wszystko. Tymczasem kwestie te w męskim wydaniu są dość często pomijane. Warto się nimi zainteresować – nie tylko dla codziennego komfortu i lepszego samopoczucia (chociaż to też bardzo ważne), ale przede wszystkim dla zdrowia.

Dlaczego dbanie o sferę bikini u mężczyzn jest tak istotne? Jakich kosmetyków używać? A jak pielęgnować miejsca intymne po stosunku płciowym? Odpowiadamy na te i wiele innych kwestii związanych z tematem. 

Dlaczego mężczyźni powinni skrupulatnie dbać o higienę intymną?

Główne powody odpowiedniego dbania o okolice intymne to wspomniane już komfort oraz zdrowie. Warto wiedzieć, że zaniedbywanie tych okolic na ciele może mieć bardzo przykre konsekwencje. Wielu mężczyzn myje codziennie okolice intymne, ale robi to „przy okazji” prysznica, stosując tylko i wyłącznie żel do mycia. 

Warto zmienić podejście i przede wszystkim – poświęcić nieco dłużej na tę higienę oraz wybierając właściwe, dedykowane do tych miejsc na ciele kosmetyki. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu i rozwijaniu się uciążliwych infekcji. Te mogą powstać nie tylko u mężczyzny, który nie do końca przykłada wagę do higieny okolic intymnych, ale również u ich partnerek seksualnych. U pań tego typu dolegliwości powstają częściej i o tym warto pamiętać. Higiena intymna u mężczyzn przeciwdziała rozwojowi bakterii powodujących infekcje. A te w środowisku mało zadbanym, gdzie pot (w szczególności z okolic pachwin) miesza się z wydzielinami charakterystycznymi dla genitaliów, mają szerokie pole do rozwoju. 

Jak dbać o higienę intymną mężczyzn?

Jak dbać o higienę intymną mężczyzn? Męska higiena intymna to przede wszystkim – odpowiednia pielęgnacja, właściwie dobrane kosmetyki i prawidłowo dobrana bielizna (bawełniana i nieuciskająca). Warto decydować się na produkty myjące o odpowiednim pH (dedykowane pielęgnacji okolic intymnych). Dzięki temu zmniejszysz ryzyko występowania infekcji u Ciebie i Twojej partnerki. Więcej informacji o kosmetykach znajdziesz w dalszej części tekstu. 

A jak to jest z samą pielęgnacją? Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby utrzymywać higienę okolic intymnych regularnie – tj. codziennie, a czasem nawet częściej (szczególnie w lato, po stosunku, po aktywności fizycznej, po wizycie na pływalni itd.) Systematyczność to jedno, ale równie ważna jest także dokładność mycia. Nie warto robić tego w pośpiechu. Należy pamiętać o odsunięciu napletka prącia – to właśnie tutaj gromadzi się mastka, czyli wydzielina, którą należy usuwać. Gdy będzie zalegać zbyt długo, konsekwencją może być zapalenie dróg moczowo–płciowych. Do higieny intymnej okolic płciowych nie stosuje się gąbek czy myjek, gdyż te są siedliskiem bakterii. Poza tym wykorzystywanie tego typu akcesoriów może uszkodzić delikatne okolice krocza. Dlatego miejsca intymne najlepiej myć dłonią. Bardzo duże znaczenie ma również temperatura wody. Nie należy stosować tej zbyt gorącej, gdyż może podrażnić okolice intymne. Po umyciu okolice intymne należy osuszyć, stosując do tego specjalny ręcznik (nie ten, który wykorzystywany jest do wycierania całego ciała). 

Męska higiena krok po kroku – jakie kosmetyki będą idealne dla mężczyzn?

Warto zacząć od tego, jakich kosmetyków nie używać. Higiena intymna u mężczyzn to odpowiednio dobrane produkty, które dokładnie myją, ale nie podrażniają. Dlatego odpadają klasyczne żele pod prysznic używane do higieny całego ciała, szczególnie te które są kolorowe i zapachowe. Nie należy także stosować klasycznego mydła, które bardzo wysusza i podrażnia naturalną florę bakteryjną, która chroni okolice intymne przed infekcją. Zatem jakie kosmetyki do pielęgnacji i higieny okolic krocza wybrać? 

Najłatwiejsze w wyborze i najpewniejsze są produkty dedykowane okolicom intymnym. Kosmetyki te są łagodne i mają kwaśny odczyn pH. To istotne nie tylko, by zapobiegać rozwojowi infekcji, ale też przykremu zapachowi, z którym zmaga się wielu panów. Gdzie kupować wyżej wymienione preparaty? W drogeriach znajdziemy coraz szerszy wybór tego rodzaju produktów. Oczywiście nadal nie ma ich tyle, co tych dedykowanych kobietom, nie zmienia to jednak faktu, że oferta stale się powiększa. Na ten moment wybór już jest spory, więc śmiało można udać się na zakupy. Warto zwrócić uwagę, czy dany kosmetyk zawiera kwas mlekowy oraz łagodzące składniki takie jak d–panthenol czy alantoina.

Higiena intymna po stosunku – co warto wiedzieć?

Higiena intymna u mężczyzn po stosunku – to kolejny bardzo istotny temat. Wspominaliśmy, jak bardzo istotna jest systematyczność w higienie tych okolic na ciele. Warto jednak pamiętać, że czasem mycie raz dziennie nie będzie wystarczające. Higiena intymna powinna odbywać się po wielu czynnościach, np. wizycie w toalecie, po treningu, po kąpieli w jeziorze czy basenie i oczywiście po stosunku seksualnym. Zresztą temat ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale jest tak samo ważny w przypadku kobiet. Jeżeli będziesz o tym zapominać, to konsekwencje mogą być bardzo przykre – podrażnione (i nawet bolesne) miejsca intymne, nieprzyjemne infekcje, a nawet zakażenie układu moczowo–płciowego. 

Co zrobić, by utrudnić drobnoustrojom rozprzestrzenianie się? Umyć okolice intymne przed stosunkiem oraz zaraz po nim. Oczywiście, tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, z zastosowaniem odpowiednich preparatów o właściwym pH. Po wytrysku należy oddać także mocz – tym samym dojdzie do wypłukania cewki moczowej i tym samym – pozbyciu się z organizmu patogenów. Higiena intymna po stosunku jest istotna szczególnie wtedy, gdy został zastosowany lubrykant. Choć ten jest bardzo pomocny, może wysuszać i tym samym uszkadzać miejsca intymne. Wybierając produkty tego rodzaju warto decydować się na te produkowane na bazie wody. Tego rodzaju żele będą łagodniejsze dla okolic intymnych oraz łatwiejsze w usunięciu. 

Młody mężczyzna w rozpiętych jeansach na tle ceglanej ściany.

Męska higiena intymna - najczęściej popełniane błędy

Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia higiena intymna i jakie błędy popełnia w tym zakresie. Oto kilka najczęstszych błędów, których należy unikać:

  • zbyt częste mycie - nadmierne mycie może prowadzić do uszkodzenia naturalnej flory bakteryjnej, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji. Zaleca się mycie obszaru intymnego mężczyzn dwa razy dziennie, używając łagodnego mydła bez substancji drażniących, 
  • niedostateczne mycie - brak odpowiedniej higieny może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu, podrażnień skóry i infekcji. Należy dokładnie umyć cały obszar intymny, pamiętając, że higiena odbytu u mężczyzn jest równie istotna,
  • nieprawidłowe suszenie - wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, co zwiększa ryzyko infekcji. Po umyciu należy dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem, pamiętając, że genitalia męskie są delikatnie i nie należy ich zbyt mocno pocierać itd.,
  • używanie zbyt ciasnych ubrań - zbyt obcisłe ubrania utrudniają cyrkulację powietrza i zwiększają ryzyko pocenia się, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Należy wybierać ubrania, które zapewniają swobodę ruchów i umożliwiają oddychanie skóry, 
  • zaniedbywanie higieny po stosunku - po stosunku należy dokładnie umyć obszar intymny, aby uniknąć infekcji i zapobiec rozwojowi bakterii.

Pamiętajmy, że odpowiednia higiena intymna jest kluczowa dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Unikanie powyższych błędów oraz regularne dbanie o higienę intymną to proste sposoby na zapobieganie wielu problemom zdrowotnym związanym z obszarem intymnym mężczyzn.

Infekcje intymne u mężczyzn - jak z nimi walczyć?

Infekcja intymna u mężczyzn może być poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do nieprzyjemnych objawów i powikłań. Najczęstszymi przyczynami infekcji intymnej u mężczyzn są bakterie, wirusy i grzyby. Sprawdź, jak pozbyć się infekcji intymnej u mężczyzn:

  • leki przeciwgrzybicze - w przypadku infekcji grzybiczych (np. drożdżakowych) lekarz może przepisać leki przeciwgrzybicze, takie jak klotrimazol czy mikonazol. Leki te są dostępne w formie maści, kremów i tabletek, 
  • leki przeciwwirusowe - w przypadku infekcji wirusowych (np. opryszczki) lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir czy walacyklowir. Leki te są dostępne w formie tabletek, kremów i maści, 
  • antybiotyki - w przypadku infekcji bakteryjnych lekarz może przepisać antybiotyki, takie jak amoksycylina czy doksycyklina. Leki te są dostępne w formie tabletek, kapsułek i syropów, 
  • higiena intymna - odpowiednia higiena intymna jest kluczowa dla zapobiegania infekcjom intymnym. Należy regularnie myć obszar intymny, używając łagodnego mydła bez substancji drażniących, dokładnie osuszać skórę i unikać zbyt ciasnych ubrań, 
  • unikanie czynników ryzyka - należy unikać czynników ryzyka infekcji intymnych, takich jak nieregularne partnerstwo seksualne, stosunek bez zabezpieczenia, korzystanie z publicznych toalet czy basenów.

Depilacja laserowa bikini u mężczyzn

W gabinetach depilacja.pl coraz częściej wykonuje się zabiegi z zakresu usuwania zbędnego owłosienia okolic intymnych u mężczyzn. Świadomość mężczyzn w tym zakresie wzrasta i coraz więcej panów chętnie decyduje się na depilację laserową bikini. Depilacja pozwala osiągnąć bezboleśnie zamierzone efekty bez podrażnienia skóry, nawet w tych wysoko wrażliwych miejscach jak pachy i okolice bikini. Charakterystyczna skuteczność i długotrwałość zabiegu, jest sporą przewagą nad innymi metodami usuwania zbędnego owłosienia. Po wykonaniu pełnej serii zabiegów zyskamy oszczędność czasu, komfort oraz pewność siebie. Każdy spontaniczny wyjazd, wyjście na basen, siłownię, kolację nie będzie już problemem. Brak owłosienia przede wszystkim pomaga także zachować higienę i czystość okolic intymnych. 

W salonach depilacja.pl stosujemy najnowszą technologię laserową oraz profesjonalnie i dokładnie przeprowadzony zabieg. W naszych gabinetach zabiegi depilacji poprzedzamy wcześniej wykonaną darmową konsultacją, na której omawiamy wszystkie aspekty zabiegu i wykonujemy próbę laserową. Zabiegi depilacji przeprowadzane są w miłej i intymnej atmosferze. W czasie zabiegu każdy klient otrzymuje jednorazową bieliznę ochronną, następnie kosmetolog wykonuje depilację wzgórka łonowego, pachwin i wedle życzenia dodatkowo szpary międzypośladkowej.

Higiena miejsc intymnych u mężczyzn - podsumowanie

Higiena intymna u mężczyzn to temat bardzo istotny. Warto traktować go poważnie dla własnego komfortu (pozbycie się nieprzyjemnego zapachu) i zdrowia (unikanie infekcji a nawet zakażenia układu moczowego). 

Zbliżenie na namydlone dłonie mężczyzny trzymające białe mydło w kostce.


Oceń artykuł:
Średnia ocena: 3.80
Ilość ocen: 25
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie
TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online

Najnowsze artykuły

Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?
Witamina A - zadbaj o młody wygląd swojej twarzy
Witamina A odgrywa szereg kluczowych ról w naszym ciele, m.in. wpływa korzystnie na zdrowie oczu, wzmacnia nasz system o...

Proponowane zabiegi

TYLKO TERAZ 20% RABATU NA WSZYSTKIE ZABIEGI depilacji laserowej
KOD RABATOWY przy rezerwacji online