Higiena intymna u mężczyzn – jak o nią dbać i co robić?

Spis treści

1. Higiena intymna u mężczyzn – wprowadzenie do tematu

2. Dlaczego mężczyźni powinni dbać o higienę intymną?

3. Jak dbać o higienę intymną mężczyzn?

4. Męska higiena krok po kroku – jakie kosmetyki będą idealne dla mężczyzn?

5. Higiena intymna po stosunku – co warto wiedzieć?

6. Podsumowanie tematu higieny intymnej mężczyzn

Higiena intymna mężczyzn to temat niezwykle ważny. Dlatego dzisiaj prezentujemy kompendium wiedzy na ten temat. Sprawdź!

Higiena intymna u mężczyzn – wprowadzenie do tematu

Wielu panów pomija temat higieny intymnej. Oczywiście nie oznacza to, że na co dzień nie myją okolic bikini, ale często robią to pobieżnie i niewłaściwie. Tymczasem męska skóra jest znacznie grubsza od tej kobiecej. Zawiera też gęstsze owłosienie i o wiele częściej się poci. A to oznacza, że wymaga znacznie dokładniejszej pielęgnacji i higieny. Nie inaczej jest w okolicach intymnych. O tym temacie w kontekście kobiet powiedziano już bardzo wiele, można by powiedzieć, że wszystko. Tymczasem kwestie te w męskim wydaniu są dość często pomijane. Warto się nimi zainteresować – nie tylko dla codziennego komfortu i lepszego samopoczucia (chociaż to też bardzo ważne), ale przede wszystkim dla zdrowia.

Dlaczego dbanie o sferę bikini u mężczyzn jest tak istotne? Jakich kosmetyków używać? A jak pielęgnować miejsca intymne po stosunku płciowym? Odpowiadamy na te i wiele innych kwestii związanych z tematem. 

Młody mężczyzna w rozpiętych jeansach na tle ceglanej ściany.

Dlaczego mężczyźni powinni dbać o higienę intymną?

Główne powody odpowiedniego dbania o okolice intymne to wspomniane już komfort oraz zdrowie. Warto wiedzieć, że zaniedbywanie tych okolic na ciele może mieć bardzo przykre konsekwencje. Wielu mężczyzn myje codziennie okolice intymne, ale robi to „przy okazji” prysznica, stosując tylko i wyłącznie żel do mycia. 

Warto zmienić podejście i przede wszystkim – poświęcić nieco dłużej na tę higienę oraz wybierając właściwe, dedykowane do tych miejsc na ciele kosmetyki. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu i rozwijaniu się uciążliwych infekcji. Te mogą powstać nie tylko u mężczyzny, który nie do końca przykłada wagę do higieny okolic intymnych, ale również u ich partnerek seksualnych. U pań tego typu dolegliwości powstają częściej i o tym warto pamiętać. Higiena intymna u mężczyzn przeciwdziała rozwojowi bakterii powodujących infekcje. A te w środowisku mało zadbanym, gdzie pot (w szczególności z okolic pachwin) miesza się z wydzielinami charakterystycznymi dla genitaliów, mają szerokie pole do rozwoju. 

Jak dbać o higienę intymną mężczyzn?

Jak dbać o higienę intymną mężczyzn? Męska higiena intymna to przede wszystkim – odpowiednia pielęgnacja, właściwie dobrane kosmetyki i prawidłowo dobrana bielizna (bawełniana i nieuciskająca). Warto decydować się na produkty myjące o odpowiednim pH (dedykowane pielęgnacji okolic intymnych). Dzięki temu zmniejszysz ryzyko występowania infekcji u Ciebie i Twojej partnerki. Więcej informacji o kosmetykach znajdziesz w dalszej części tekstu. 

A jak to jest z samą pielęgnacją? Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby utrzymywać higienę okolic intymnych regularnie – tj. codziennie, a czasem nawet częściej (szczególnie w lato, po stosunku, po aktywności fizycznej, po wizycie na pływalni itd.) Systematyczność to jedno, ale równie ważna jest także dokładność mycia. Nie warto robić tego w pośpiechu. Warto pamiętać o odsunięciu napletka prącia – to właśnie tutaj gromadzi się mastka, czyli wydzielina, którą należy usuwać. Gdy będzie zalegać zbyt długo, konsekwencją może być zapalenie dróg moczowo–płciowych. Do higieny intymnej okolic płciowych nie stosuje się gąbek czy myjek, gdyż te są siedliskiem bakterii. Poza tym wykorzystywanie tego typu akcesoriów może uszkodzić delikatne okolice krocza. Dlatego miejsca intymne najlepiej myć dłonią. Bardzo duże znaczenie ma również temperatura wody. Nie należy stosować tej zbyt gorącej, gdyż może podrażnić okolice intymne. Po umyciu okolice intymne należy osuszyć, stosując do tego specjalny ręcznik (nie ten, który wykorzystywany jest do wycierania całego ciała). 

Zbliżenie na namydlone dłonie mężczyzny trzymające białe mydło w kostce.

Męska higiena krok po kroku – jakie kosmetyki będą idealne dla mężczyzn?

Warto zacząć od tego, jakich kosmetyków nie używać. Higiena intymna u mężczyzn to odpowiednio dobrane produkty, które dokładnie myją, ale nie podrażniają. Dlatego odpadają klasyczne żele pod prysznic używane do higieny całego ciała, szczególnie te które są kolorowe i zapachowe. Nie należy także stosować klasycznego mydła, które bardzo wysusza i podrażnia naturalną florę bakteryjną, która chroni okolice intymne przed infekcją. Zatem jakie kosmetyki do pielęgnacji i higieny okolic krocza wybrać? 

Najłatwiejsze w wyborze i najpewniejsze są produkty dedykowane okolicom intymnym. Kosmetyki te są łagodne i mają kwaśny odczyn pH. To istotne nie tylko, by zapobiegać rozwojowi infekcji, ale też przykremu zapachowi, z którym zmaga się wielu panów. Gdzie kupować wyżej wymienione preparaty? W drogeriach znajdziemy coraz szerszy wybór tego rodzaju produktów. Oczywiście nadal nie ma ich tylu co tych dedykowanych kobietom, nie zmienia to jednak faktu że oferta stale się powiększa. Na ten moment wybór już jest spory, więc śmiało można udać się na zakupy. Warto zwrócić uwagę, czy dany kosmetyk zawiera kwas mlekowy oraz łagodzące składniki takie jak d–panthenol czy alantoina. 

Higiena intymna po stosunku – co warto wiedzieć?

Higiena intymna u mężczyzn po stosunku – to kolejny bardzo istotny temat. Wspominaliśmy, jak bardzo istotna jest systematyczność w higienie tych okolic na ciele. Warto jednak pamiętać, że czasem mycie raz dziennie nie będzie wystarczające. Higiena intymna powinna odbywać się po wielu czynnościach, np. wizycie w toalecie, po treningu, po kąpieli w jeziorze czy basenie i oczywiście po stosunku seksualnym. Zresztą temat ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale jest tak samo ważny w przypadku kobiet. Jeżeli będziesz o tym zapominać, to konsekwencje mogą być bardzo przykre – podrażnione (i nawet bolesne) miejsca intymne, nieprzyjemne infekcje, a nawet zakażenie układu moczowo–płciowego. 

Co zrobić, by utrudnić drobnoustrojom rozprzestrzenianie się? Umyć okolice intymne przed stosunkiem oraz zaraz po nim. Oczywiście, tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, z zastosowaniem odpowiednich preparatów o właściwym pH. Po wytrysku należy oddać także mocz – tym samym dojdzie do wypłukania cewki moczowej i tym samym – pozbyciu się z organizmu patogenów. Higiena intymna po stosunku jest istotna szczególnie wtedy, gdy został zastosowany lubrykant. Choć ten jest bardzo pomocny, może wysuszać i tym samym uszkadzać miejsca intymne. Wybierając produkty tego rodzaju warto decydować się na te produkowane na bazie wody. Tego rodzaju żele będą łagodniejsze dla okolic intymnych oraz łatwiejsze w usunięciu. 

Podsumowanie tematu higieny intymnej mężczyzn

Higiena intymna u mężczyzn to temat bardzo istotny. Wielu panów nie traktuje go poważnie. Warto zmienić podejście dla własnego komfortu (pozbycie się nieprzyjemnego zapachu) i zdrowia (unikanie infekcji a nawet zakażenia układu moczowego).