Konsultacja online z kosmetologiem

Twój koszyk jest pusty!

Jak pozbyć się wągrów i zaskórników? Skuteczne metody

1 sierpnia 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Drobne krostki znajdujące się w porach skóry, określane jako wągry lub zaskórniki, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą stanowić też poważny problem natury dermatologicznej. Jak pozbyć się wągrów na zawsze?

Wągry i zaskórniki to dość charakterystyczne zmiany występujące na skórze. Przybierają postać małych, jasnych albo ciemnych kropeczek. Najczęściej pojawiają się w okolicy czoła, brody lub nosa. Zazwyczaj nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, choć zaniedbane mogą wywołać stan zapalny i zmiany trądzikowe. Poza tym są nieestetyczne i przez to często powodują kompleksy. Tym bardziej warto się nimi zająć.

zaskorniki_na_twarzy

Przeczytaj również: Blizny po trądziku – jak sobie z nimi poradzić?

Czym są wągry? Wągry a zaskórniki – różnice

Określenia wągry i zaskórniki są często stosowane zamiennie. Czy rzeczywiście są to identyczne zmiany? Warto przywołać tutaj pojęcie porów skórnych. To ujścia mieszków włosowych, które odpowiadają za odprowadzanie łoju skórnego czyli sebum. To, w optymalnych ilościach, jest nam potrzebne, gdyż utrzymuje odpowiedni poziom natłuszczenia oraz nawilżenia skóry. Czasem jednak w tych malutkich otworach gromadzi się jego nadmiar i wtedy pory zostają zatkane. W efekcie dochodzi do powstania drobnych, ale bardzo licznych zaskórników. Te dzielimy na:

  • zaskórniki zamknięte – to białe punkty prześwitujące pod skórą, powstają na skutek nawarstwienia się masy rogowej naskórka, która zamyka ujście porów skórnych. Zalegające w ich wnętrzu łój zaczyna gęstnieć,
  • zaskórniki otwarte – te zmiany powstają na skutek nagromadzenia się martwego naskórka, sebum i zanieczyszczeń w porach, ale bez zamknięcia ujścia przez warstwę rogową. To właśnie wobec zaskórników otwartych najczęściej stosuje się nazwę wągry. Ten rodzaj zaskórników przybiera ciemną barwę, która jest dowodem na utlenienie i nadkażenie zanieczyszczeń, które zalegają w porach.

zaskorniki_i_wagry_na_twarzy

Przeczytaj również: Prosaki na twarzy – czym są i jak się ich pozbyć?

Dlaczego wągry pojawiają się głównie na twarzy?

Wągry i zaskórniki pojawiają się przede wszystkim na policzkach, brodzie oraz nosie. Dlaczego właśnie tutaj? W tym miejscu znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Z drugiej strony zaskórniki mogą pojawić się również na plecach czy klatce piersiowej. Tak naprawdę możesz je zauważyć w każdym miejscu na swoim ciele. Dlatego tak istotna jest właściwa, codzienna pielęgnacja skóry. Chodzi nie tylko o oczyszczanie, ale także nawilżanie i oczywiście złuszczanie martwego naskórka.

Przyczyny powstawania wągrów i zaskórników

Wągry i zaskórniki powstają z powodu nadprodukcji sebum i zamknięcia ujść gruczołów łojowych. Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się zaskórnikow i wągrów na twarzy? Oto kilka z nich:

  • niewłaściwa pielęgnacja twarzy na co dzień,
  • brak regularnej pielęgnacji twarzy,
  • stosowanie za ciężkich kosmetyków,
  • zaburzenia hormonalne,
  • cera mieszana lub tłusta,
  • stosowanie preparatów z alkoholem etylowym,
  • nieodpowiednia dieta, tj. spożywanie tłustych, przetworzonych i słodkich potraw.

Dlaczego warto pozbyć się wągrów i zaskórników?

Zaskórniki i wągry, zwłaszcza te ciemne, należy systematycznie usuwać. Na kwestie te powinny zwrócić uwagę przede wszystkim posiadaczki cery tłustej. W ich przypadku najczęściej jest to problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny. Brak właściwej pielęgnacji bardzo często kończy się rozwojem stanu zapalnego, powstawanie wykwitów i kolejnych nadkażeń. A to krótka droga do powstania cery trądzikowej i co za tym idzie – bardzo problematycznej.

Właściwa pielęgnacja skóry ze skłonnościami do powstawania wągrów i zaskórników jest niezbędna do utrzymania atrakcyjnego wyglądu, również pod kątem makijażu. Wyżej opisanym zmianom skórnym często towarzyszy miejscowa suchość naprzemiennie z tłustymi strefami. To sprawia, że równomierne nałożenie podkładu czy innych kosmetyków kolorowych jest nie tylko problematyczne, ale czasem po prostu niemożliwe.

Warto pamiętać, że problem wągrów i zaskórników dotyczy nie tylko nastolatków, ale także osób dorosłych. Co więcej zanieczyszczenia tego typu mogą gromadzić się także w ujściach mieszków włosowych niemowląt i małych dzieci. Co w tym przypadku? Zazwyczaj sprawdzą się wysokiej jakości kosmetyki dla najmłodszych, ale w skrajnych przypadkach warto skonsultować się z dermatologiem.

Jak pozbyć się wągrów?

Najlepszy sposób na pozbycie się wągrów i zaskórników to oczywiście zastosowanie wysokiej jakości preparatów peelingujących i oczyszczających. Szeroki wybór dostępny jest w drogeriach oraz aptekach. Dokładne, jednorazowe oczyszczanie twarzy bardzo często pozwoli pozbyć się większości wągrów. Jeżeli jednak pory są bardzo zapchane, to należy uzbroić się w cierpliwość. Regularna pielęgnacja na pewno pozwoli uzyskać ładnie wyglądającą twarz.

Czy wągry i zaskórniki należy wyciskać?Nie, gdyż może to nie tylko spowodować stan zapalny, ale pogorszyć ogólną kondycję cery. W skrajnych przypadkach na twarzy mogą pozostać nawet blizny, które będą niemożliwe do usunięcia (chyba że za pomocą zabiegów medycyny estetycznej). O wiele bezpieczniej jest oczyszczać skórę za pomocą dedykowanych preparatów.

Jak pozbyć się wągrów – domowe sposoby

Jak pozbyć się zaskórników domowymi sposobami?Można zastosować tzw. parówki, które świetnie otworzą pory, przez co usunięcie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń z ujść mieszków włosowych nie będzie problematyczne. Do wody warto dodać nieco ziół lub olejków, np. olejek pichtowy. Teraz pozostaje już tylko nachylić się nad misą z naparem i nakryć głowę ręcznikiem. Ciepła para kojąco wpłynie na skórę, rozluźni ją, otworzy pory i ułatwi oczyszczenie. Wystarczy, że zabieg potrwa kilka minut. Po “parówce” należy przystąpić do oczyszczania.

Jak pozbyć się wągrów z nosa?

Jak się pozbyć wągrów z nosa? Wystarczy zastosować te same sposoby, co do oczyszczania całej twarzy. Niektóre z preparatów na zaskórniki i wągry, dostępne w drogeriach, przeznaczone są do stosowania punktowego. W sklepach znajdziesz także specjalne plastry, które nakleja się na nos. Zawierają substancje, które wnikają do porów skóry i mieszają się zanieczyszczeniami. Gdy preparat zaschnie (po kilku lub kilkunastu minutach) należy go usunąć. W ten sposób pozbędziemy się wągrów.

Wągry – jak się pozbyć i jak zapobiegać? Podstawy pielęgnacji

Jak się pozbyć zaskórników oraz jak im zapobiegać? Oczywiście stosując odpowiednią i systematyczną pielęgnację. Bez właściwej profilaktyki utrzymanie zdrowej skóry będzie trudne, a w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Skóra “spotyka” się bowiem z zanieczyszczeniami każdego dnia. Dlatego tak istotna jest właściwa, regularna pielęgnacja. Na czym dokładnie polega? Punkt pierwszy to oczywiście dokładne oczyszczenie, a w razie potrzeby stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych. Kolejny krok to tonizacja, która przywraca właściwe pH skóry. Następnie stosujemy odpowiednie kremy, najlepiej te obkurczające pory skóry oraz normalizujące procesy rogowacenia się naskórka. Dwa razy w tygodniu należy stosować peelingi oraz maski oczyszczające.

domowe_sposoby_na_wagry_i_zaskorniki

Przeczytaj również: Jak zlikwidować suche skórki na twarzy? 5 sprawdzonych sposobów!

Zaskórniki a depilacja laserowa

Czy zaskórniki oraz wągry stanowią przeciwwskazania do depilacji laserowej? W wielu przypadkach nie, chyba że doszło do powstania stanów zapalnych czy poważniejszych zmian skórnych. Każdy przypadek powinien zostać oceniony przez specjalistę. Jeżeli zdecydujesz się na depilację laserową w salonach Depilacja.pl, to możesz liczyć na fachową pomoc i konsultację. Ekspert oceni stan Twojej skóry oraz przeprowadzi wywiad medyczny. Dokona także próby laserowej, aby zorientować się, jak Twoja skóra reaguje na tego typu urządzenie. Na podstawie uzyskanych informacji i wniosków zakwalifikuje Cię (bądź nie) do zabiegu. Niektóre z przeciwwskazań okażą się względne czyli czasowe. Jeżeli będą to np. zmiany skórne, to wystarczy, że je wyleczysz i wrócisz do gabinetu depilacji laserowej, by spełnić swoje marzenia o gładkiej skórze na stałe.

 zaskorniki_i_wagry_a_zabieg_depilacji_laserowej_twarzy

Przeczytaj również: Jak usunąć meszek z twarzy? 5 najlepszych sposobów

Teraz już wiesz, jak się pozbyć wągrów

Twoja codzienność to głębokie wągry? Usuwanie tego typu zmian na skórze oraz przeciwdziałanie ich powstawaniu nie jest tak problematyczne, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji. To kwestia nie tylko estetyczna, ale też zdrowotna.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 2
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły