Twój koszyk jest pusty!

Okres a basen, czyli pływanie podczas miesiączki. O czym musisz pamiętać?

24 października 2022
Pielęgnacja
Spis treści

Czy podczas okresu można iść na basen? Sprawdź, czy istnieją jakieś przeciwwskazania. Jeżeli nie – to przeczytaj, jak przygotować się do pójścia na pływalnię podczas miesiączki.

Basen a okres – takie sformułowanie w wielu kobietach wywołuje niemały stres. Nierzadko mają wizję przesiąkania krwi przez strój kąpielowy i do wody basenowej. Może się również wydawać, że istnieją medyczne przeciwwskazania do pływania w trakcie miesiączki. Sprawdź, jak przetrwać okres na basenie i czy w ogóle warto brać pod uwagę pływanie w tym specyficznym czasie w miesiącu.

basen_i_okres_praktyczne_wskazowki_o_czym_trzeba_pamietac

Okres a basen – czy to bezpieczne?

Czy podczas okresu można iść na basen? Oczywiście, że tak. Miesiączka nie stanowi przeciwwskazania do pójścia na pływalnię. Wokół tematu basenu, a miesiączki powstało wiele mitów. Nie warto jednak brać ich pod uwagę, tylko słuchać specjalistów. Ginekolodzy nie mają wątpliwości – z okresem można iść na basen i pływać.

Wielu osobom wydaje się, że wysiłek fizyczny podczas okresu nie jest wskazany, gdyż w tym czasie tracimy wiele krwi. Nie jest to do końca prawdą, gdyż całe krwawienie menstruacyjne oznacza wypłynięcie od 50 do 80 ml krwi. Oczywiście w zależności od fazy cyklu krwawienie może być silniejsze albo słabsze. Średnio jednak tracimy od 20 do 40 ml dziennie. To wcale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

Pozostaje jeszcze jedna wątpliwość – odpowiednie zabezpieczenie się przed okresem w trakcie pływania. Tu bariera psychiczna może być naprawdę duża, szczególnie jeżeli na co dzień nie stosujemy tamponów czy kubeczków menstruacyjnych, które w tym przypadku będą kluczowe. Podpaska przecież nie nadaje się na pływalnię. W tym przypadku wystarczy poznać kilka prostych sposobów i zasad, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

miesiaczka_a_basen_jak_sie_przygotowac_do_plywania

Basen a okres – co masz do wyboru?

Sama widzisz, że basen podczas okresu jest jak najbardziej możliwy. Jak poradzić sobie z miesiączką na basenie? Przygotowanie wcale nie jest problematyczne, Tym bardziej, że dzisiaj na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji.

Tampon na basen

To bardzo powszechna forma zabezpieczenia się przed okresem stosowana nie tylko nad wodę, ale również na co dzień. Tampon działa w środku ciała i wchłania płyn menstruacyjny podobnie jak gąbka. Może się zdarzyć, że ten środek higieniczny nasiąknie wodą z basenu, która zawiera bakterie zaburzające PH pochwy. Co wtedy? Warto pamiętać, że tampon należy wymienić bezpośrednio przed i zaraz po kąpieli. To powinno pomóc uniknąć infekcji.

Kubeczek menstruacyjny na pływalnię

Basen podczas okresu bez tamponu? Kubeczek menstruacyjny, choć nadal wzbudza sporo kontrowersji, stanowi najbardziej higieniczne zabezpieczenie. W jego przypadku nie należy martwić się o to, że woda basenowa przedostanie się do pochwy. Inna zaleta to spora pojemność, znacznie większa niż w przypadku tamponu. Nie musisz zatem mieć wątpliwości, że dojdzie do przecieku. To bardzo istotna informacja szczególnie dla kobiet, które narzekają na bardzo intensywne miesiączki.

Menstruacyjny strój kąpielowy

Majtki menstruacyjne istnieją na rynku już jakiś czas i zyskały spore zainteresowanie. Niedawno pojawiła się również oferta menstruacyjnych strojów kąpielowych. Kostium ten został wyposażony w wielowarstwową wyściółkę w dolnej części, która ma znacznie lepszą i większą chłonność niż podpaski. Dodatkowo materiał zewnętrzny jest szybkoschnący. Oczywiście zaraz po kąpieli strój należy wyprać, ale tuż po tej czynności jest znowu gotowy do użycia.

Miesiączka a basen – czy to higieniczne?

Pływanie w trakcie okresu będzie higieniczne, o ile zastosujesz właściwe zabezpieczenie. Zdarza się, że ciśnienie wody chwilowo zatrzymuje miesiączkę w trakcie pływania. Najczęściej chodzi po prostu o wolniejsze krwawienie. Jeżeli podczas pobytu w wodzie zaśmiejesz się, kichniesz czy kaszlesz, to możesz wydalić na raz trochę więcej krwi, gdyż po luzujesz zaciśnięte wcześniej mięśnie. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie to podstawa.

Co z ryzykiem zachorowania na infekcje intymne? Tutaj kluczowe jest to, o czym wspomnieliśmy wcześniej, czyli wymiana tamponu przed i po pływaniu. Mimo to znajdujący się w wodzie basenowej chlor może zaburzać równowagę pH pochwy i tym samym ją podrażnić doprowadzając do zapalenia pochwy, czy na przykład infekcji drożdżakowej. Jeżeli masz skłonności do infekcji w miejscach intymnych, możesz stosować tampony probiotyczne. Wówczas wprowadzisz do pochwy dodatek żywych kultur bakterii, które wzmacniają florę bakteryjną. Pamiętaj również, aby po zakończeniu pływania nie przebywać zbyt długo w mokrym stroju. Ściągnij go, weź prysznic, wymień tampon i nie przejmuj się ryzykiem infekcji.

Okres a basen – praktyczne wskazówki. O czym trzeba pamiętać?

Basen w trakcie okresu nie musi być problematyczny, o ile zastosujesz się do tych kilku prostych porad. Jeżeli bardzo stresujesz się wizytą na pływalni w trakcie miesiączki, to załóż ciemniejszy strój kąpielowy. Oczywiście ryzyko przedostania się krwi na zewnątrz przy dobrym zabezpieczeniu jest właściwie niemożliwe, ale jeżeli to ma zwiększyć Twój komfort psychiczny – jak najbardziej zastosuj się do tej porady.

Czy warto przed pójściem na pływalnię w trakcie miesiączki zażyć leki rozkurczowe? Jeżeli nic Cię nie boli, to zupełnie nie ma takiej potrzeby. Woda jeszcze bardziej rozluźni Twoje mięśnie i sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeżeli nagle zacznie boleć Cię brzuch, to po prostu zrezygnuj z pływania. Zrób tak również wtedy, jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie miesiączki. Pierwsze dni okresu u niektórych są intensywne pod kątem bólu i krwawienia. Wówczas nie ma sensu zmuszać się do różnego rodzaju czynności, w tym pływania.

Okres a termy? Wbrew często powtarzanym opiniom, ciepła kąpiel wcale nie rozrzedza krwi i nie powoduje krwotoku. Jeżeli masz ochotę posiedzieć w basenie termalnym w trakcie miesiączki – możesz to zrobić. Obserwuj jednak swoje ciało i samopoczucie. Jeżeli tylko poczujesz dyskomfort – przerwij gorącą kąpiel.

basen_a_okres_czy_to_bezpieczne_higieniczne

Miesiączka a basen – już wiesz, jak przygotować się do pływania w trakcie okresu

Jak widzisz w trakcie okresu jak najbardziej możesz chodzić na basen. Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu i pozytywnym nastawieniu. To ostatnie na pewno się przyda – od lat bo wiem panuje błędne przekonanie, że korzystanie z basenu w trakcie miesiączki jest niehigieniczne i ryzykowne. 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4.69
Ilość ocen: 16
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Oczyszczanie wodorowe
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

Proponowane zabiegi