Gdy nadchodzą pierwsze zimne dni, bardzo często uświadamiamy sobie, że nasza pielęgnacja twarzy nie jest wystarczająca. Skóra staje się bardzo wrażliwa i podrażniona. Niska temperatura i wiatr mogą bardzo negatywnie wpływać na skórę. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy zimą. Jak zrobić to z głową? Odpowiadamy!
Pielęgnacja cery zimą i latem – jakie są różnice?
Niskie temperatury, wiatr czy śnieg wpływają negatywnie na cerę, szczególnie gdy dorzucimy do tego przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach. Ta różnica temperatur doprowadza do swego rodzaju szoku termicznego. Tym samym dochodzi do naprzemiennego kurczenia i rozkurczania naczyń krwionośnych. Efektem tego nierzadko są problemy z naczynkami. I kolejny minus – naruszenie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Ta osłabia się i tym samym staje się o wiele bardziej wrażliwa. Jak dbać o cerę zimą?
Zimą potrzebujemy zupełnie innej pielęgnacji skóry niż latem. Z czego to wynika? Przede wszystkim chodzi o czynniki atmosferyczne, które różnią się w tych porach roku. Latem występuje dużo słońca, a temperatura jest zazwyczaj wysoka. Zimą zupełnie na odwrót. Mało promieni słonecznych, niskie temperatury (w tym mróz) i oczywiście sporo deszczu, wiatru, a nawet śniegu. W zimnym okresie trzeba dbać o przesuszoną skórę i przede wszystkim – chronić ją przed tym negatywnym wpływem czynników pogodowych. A jak wygląda to latem? Tutaj także chodzi o ochronę, ale tym razem przed słońcem. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może cerę podrażnić, a w dłuższej perspektywie bardzo zniszczyć. Efekt? Skóra będzie szybciej się starzeć, a tego przecież każdy chce uniknąć.
Dlatego warto stosować wieloetapową pielęgnację. Zaczynamy od oczyszczania, najlepiej delikatnym żelem lub pianką. Warto również regularnie stosować peelingi do twarzy, które złuszczają martwy naskórek. Dzięki temu stosowane kremy nawilżające będą o wiele lepiej się wchłaniać. No właśnie kremy. Warto wybierać te nawilżające, które pomogą utrzymać dobrą kondycję skóry, która w tym okresie wybitnie narażona jest na przesuszenie. Nie chodzi przecież tylko o słońce, ale też o klimatyzowane pomieszczenia, w których spędzamy sporo czasu. Oczywiście nie należy zapominać o regularnym kremowaniu – nie tylko rano, ale także na noc. Tutaj niezmiernie istotna jest regularność. Dlatego warto, by te kroki pielęgnacji weszły w nawyk. Jeżeli będziesz je stosować przez co najmniej kilkanaście/kilkadziesiąt dni to powinny wejść do Twojej codziennej rutyny.
Pielęgnacja twarzy zimą
Warto wiedzieć, że zimowe powietrze pozbawione jest wilgoci. Podobnie jak mieszkania, w których grzeją kaloryfery. Jakie są konsekwencje dla skóry przebywania w takich miejscach? Utrata nawilżenia, a co za tym idzie – uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Efekty tego mogą być opłakane: skóra będzie nadmiernie przesuszona, może zacząć się łuszczyć, mogą pojawić się widoczne naczynka, cera stanie się mało elastyczna o brzydkim, ziemistym kolorze. Dodatkowo można spodziewać się różnorakich infekcji, a nawet wyprysków. Dlatego nie warto leczyć, ale zapobiegać!
Zimową pielęgnację skóry trzeba rozpocząć już wcześniej – zanim dojdzie do konsekwencji. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie odpowiedniej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jakimi są niskie temperatury czy wiatr. Następnie – uzupełnienie niedoborów nawilżenia. Przejdźmy ten proces krok po kroku – to ważne, aby pamiętać o poszczególnych etapach.
Pielęgnacja twarzy zimą krok po kroku
Cera zimą wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednak w tym okresie, jak i przy pozostałych porach roku, należy pamiętać przede wszystkim o kilkuetapowej pielęgnacji. Krok pierwszy – oczyszczanie, ale nie wysuszanie. Dobrze wiesz, że w pielęgnacji kluczowe jest oczyszczanie. Możesz stosować najlepsze i najdroższe kosmetyki, ale jeśli zapomnisz o tym kroku, to nie spodziewaj się oczekiwanych efektów. Oczyszczanie powinno być dokładne, ale też delikatne. W zimie warto wykorzystać pianki, mleczka albo kremy do mycia. Silniejszy żel myjący zostaw na inne pory roku. Podobnie jak mydło w kostce, którego nie powinno się stosować do mycia twarzy czy ciała niezależnie od pory roku. Tego typu produkty silnie wysuszają skórę, co szczególnie zimą może doprowadzić do przykrych skutków. Możesz pomyśleć także o oczyszczaniu cery bez wody. Tutaj sprawdzą się delikatne płyny micelarne, które nie podrażniają skóry, a dobrze ją oczyszczą.
Pamiętaj, aby oczyszczać twarz dopóki wacik nie będzie czysty. Dlatego warto ten proces przeprowadzić w kilku krokach. Jeżeli na co dzień stosujesz makijaż, to najpierw zrób demakijaż (np. mleczkiem i wacikiem), a następnie zastosuj produkt do mycia, po to by dokładnie oczyścić twarz i po prostu ją zdezynfekować. Kolejny krok to złuszczanie. Spokojnie tego nie musisz (a nawet nie powinieneś) robić codziennie. Peelingi wykonuj 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu jej nie podrażnisz i nie naruszysz naskórka. Złuszczanie pomoże Ci pozbyć się zrogowaciałego naskórka oraz sebum.
Kolejny krok? Tonizacja. Często o tym zapominamy, szczególnie gdy wykorzystujemy płyn micelarny. Tymczasem płyn micelarny i tonik to nie to samo. Ten drugi przywraca skórze właściwe pH, który zostało zaburzone podczas oczyszczania. I wreszcie odżywianie. Maseczki (w zimie warto sięgać po te mocno odżywcze i nawilżające) również nakładaj 2-3 razy w tygodniu. Na co dzień nawilżaj i odżywiaj skórę dobrym kremem. Stosuj go rano i wieczorem (po uprzednim dokładnym oczyszczeniu). Dobry produkt tego rodzaju uzupełnia w skórze wodę i zabezpieczy ją. Wieczorem możesz nałożyć grubszą warstwę – skóra w nocy będzie miała więcej czasu, by wchłonąć wszystkie potrzebne jej składniki.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy zimą
Pielęgnacja skóry twarzy zimą wymaga dobrych kosmetyków. Najważniejszy kosmetyk na tę porę roku to krem. Ważne, by zawierał substancje, które pomagają zatrzymać wodę w skórze. Są to takie składniki jak np. kwas hialuronowy, gliceryna, kwasy tłuszczowe czy ceramidy. Zwróć uwagę także na alantoinę, aloes, wyciąg z rumianku czy owsa – te składniki pomagają w łagodzeniu podrażnień. I wreszcie antyoksydanty, czyli wyciąg z zielonej herbaty, koenzym Q10, olej arganowy czy witamina E.
Jeżeli masz cerę suchą, to zdecyduj się na gęsty krem, jeśli zaś Twoja cera ma bardziej skłonności w kierunku tłustej czy mieszanej – dobrą opcją będzie raczej lekka emulsja. Warto pomyśleć także o ochronie przed promieniami słonecznymi. Choć wydaje nam się, że te w zimie nam nie grożą, tymczasem mogą podrażniać skórę. Inne produkty, które wybierasz do zimowej pielęgnacji, takie jak mleczko, płyn micelarny, peelingi czy maseczki również powinny zawierać wyżej wymienione składniki. Grunt to dobra, kompleksowa pielęgnacja.
Cera zimą – sposoby na piękną cerę przez cały rok
Jak widzisz pielęgnacja twarzy zimą jest kluczowa, by zapewnić sobie młodo wyglądającą, promienną i co za tym idzie – zdrową skórę na twarzy. Zastosuj nasze porady, a efekty na pewno się pojawią! Pamiętaj, że niezmiernie istotna jest systematyczność działań. Dlatego nie pomijaj żadnego z etapów pielęgnacji.