Depilacja twarzy u kobiet – wąsik i broda

Spis treści

1. Wąsik i broda u kobiet – jak sobie z nimi poradzić?

2. Metody usuwania włosków z twarzy u kobiet

3. Depilacja laserowa twarzy – tak czy nie?

4. Depilacja twarzy u kobiet laserem

5. Nadmierne owłosienie u kobiet

Depilacja twarzy u kobiet to od dawna gorący temat. Ciemne włoski wyrastające w okolicach ust czy na brodzie są powodem wielu kompleksów i ogromnego dyskomfortu. Kiedyś kobiety nie usuwały tego typu owłosienia ze względu na ograniczone metody, później goliły je lub wyrywały (wiele pań robi tak do dzisiaj), ale efekt nie był zadowalający. Włoski szybko odrastały, często jeszcze gęstsze, ciemniejsze i mocniejsze. Sam zabieg usuwania owłosienia powodował ogromny ból i co najważniejsze – podrażniał skórę. A stąd już krótka droga do nieestetycznego zaczerwienienia, a nawet do silnych reakcji alergicznych. Nic przyjemnego. Na szczęście dzisiaj kobiety nie muszą już żyć na co dzień z wąsikiem czy brodą, gdyż depilacja twarzy nabrała nowego wymiaru. Nowoczesne metody depilacji laserowej wychodzą naprzeciw ważnym potrzebom.   

Wąsik i broda u kobiet – jak sobie z nimi poradzić?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że włosy na twarzy ma każda kobieta. Nie wszystkie panie jednak muszą się tym martwić – zazwyczaj jeśli mają jasne włosy i karnację, ich owłosienie na twarzy nie jest po prostu widoczne, a co za tym idzie – nie muszą martwić się jego usuwaniem. Wąsik czy np. broda są dostrzegalne, czasem niezwykle wyraźnie, zazwyczaj u brunetek. Tak było np. u znanej malarki Fridy Kahlo, na twarzy której wyraźnie rysowały się ciemny wąsik i broda. Co ciekawe uchodziła za ikonę piękna i była podziwiana nie tylko za swój talent i dokonania, ale także za urodę. Dzisiaj te kanony znacznie się zmieniły. Chwalimy sobie gładką, nieowłosioną skórę, co jest dla nas znacznie bardziej estetyczne i higieniczne. Wróćmy jednak do brunetek – te panie mają często włosy ciemne, twarde i grube. Teoretycznie można by je było po prostu rozjaśnić (tak jak robimy z włosami na głowie). Ale to zabieg nietrwały, który trzeba będzie często powtarzać. Najprościej byłoby włoski usunąć. I tutaj pojawia się do wyboru wiele metod, niektóre bardziej skuteczne, inne mniej.

Metody usuwania włosków z twarzy u kobiet

Pęseta – czasochłonne, bolesne i wymaga ogromnej cierpliwości. Nie polecamy tej metody, chyba, że ktoś ma kilka włosków. Wyrywanie pojedynczych nie będzie tak męczące. Taki zabieg stosowany jest na brwi – wszystko dlatego, że ta część twarzy wymaga solidnej precyzji.

Plastry z woskiem – na samą myśl od razu czujemy ból! Metoda ta polega na przyklejeniu na skórę lekko rozgrzanego plastra z woskiem. Następnie, gdy wosk zastygnie, trzeba szybko usunąć plaster, a wraz z nim włoski. Po zabiegu skóra jest mocno podrażniona i co za tym idzie zaczerwieniona nawet do kilku godzin. To jednak nie największy minus. Trzeba pamiętać, że zabieg z zastosowaniem plastra, czy to w zaciszu domowym czy w profesjonalnym salonie, ma sens tylko wtedy, gdy włosy mają 3-4 milimetry długości. A to oznacza, że musimy je… zapuścić. 

Golenie nożykiem do brwi – to także zabieg, który wymaga tzw. „pewnej ręki”. Skórę, z której chcemy usunąć włoski, delikatnie napinamy, następnie usuwamy włoski i meszek delikatnie pod kątem 45 stopni. Brzmi dobrze, ale trzeba pamiętać, że taki zabieg musi być stosowany bardzo często. Jest jeszcze inny minus – łatwo tutaj o podrażnienia, a nawet o zapalenie mieszka włosowego. 

Krem do depilacji – łatwość wykonania, praktycznie zero bólu i… efekt utrzymujący się (w najbardziej pozytywnym scenariuszu) tylko kilka dni. Warto odpowiedzieć sobie samemu, czy taka metoda ma sens, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko podrażnienia

Pasta cukrowa – brzmi egzotycznie, prawda? I trochę tak jest. Pasta cukrowa do depilacji to mieszanka cukru, ziół i soku z cytryny. Taki mikstura, po nałożeniu na skórę, tylko okleja włosy (a nie skleja ich). Usunięcie pasty następuje za pomocą pasków materiałów. Jest to proste, szybkie i bezbolesne i co najważniejsze – w ten sposób wydepilujemy nawet bardzo krótkie włoski. Brzmi niemal idealnie dopóki nie dowiemy się o ryzyku – podrażnienia, zaczerwienienia i możliwość… jasnych plam na skórze. Taki zabieg może powodować bowiem delikatne odbarwienia, które u osób opalonych lub o ciemnej karnacji, mogą być wyraźnie widoczne.  

Depilacja laserowa brody u kobiety.

Depilacja laserowa twarzy – tak czy nie?

I wreszcie przechodzimy do zabiegu, który jest najskuteczniejszy. Depilacja laserowa twarzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet. Jak działa taki zabieg? W depilacji tego typu, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się laser, który doprowadza do zaprzestania wyrastania owłosienia. Wiązka lasera o odpowiedniej długości fali pochłaniana jest przez pigment znajdujący się w mieszkach. Następnie przekształca się energię cieplną, która doprowadza do spalenia mieszków razem z cebulką. Nie ma zatem mowy o długotrwałym dyskomforcie i bólu, tak jak w przypadku wcześniej wymienionych metod. Efektem zabiegu depilacji laserowej jest zaprzestanie wyrastania włosów. Trzeba jednak pamiętać, że pełny efekt osiągniemy dopiero po serii zabiegów – około 6-8 w odstępach około 6-tygodniowych. 

Depilacja twarzy u kobiet laserem

Przed dokonaniem zabiegu depilacji laserowej twarzy ma miejsce konsultacja ze specjalistą. Kosmetolog zadaje sporo pytań, które mają na celu ustalić czy nie ma przeciwwskazań do depilacji. Wywiad jest także pomocny w stwierdzeniu typu oraz stanu skóry i włosów. Na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednie wiązki lasera. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, wykonuje się tzw. próbę laserową. Następnie dochodzi do właściwej depilacji. Gdy skóra w okolicach wąsika, brody czy policzków zostanie poddana zabiegowi, niektórzy mogą odczuwać delikatne kłucie i mrowienie. Trzeba jednak pamiętać, że w salonach depilacja.pl stosowane są najnowocześniejsze urządzenia (np. SPEC3hybrid lub laser diodowy LightSheer), czyli te które właściwie nie powodują żadnego dyskomfortu. 

Nadmierne owłosienie u kobiet

Musimy też pamiętać, że bardzo duże, nadmierne owłosienie warto skonsultować z ginekologiem lub endokrynologiem. Być może przyczyną są problemy hormonalne, np. zbyt duża produkcja prolaktyny, która może być objawem poważnych dolegliwości zdrowotnych, szczególnie tych „kobiecych” (np. niedoczynność tarczycy, problemy z karmieniem piersią itd.). Nadmiernie rosnące włoski mogą być także efektem anoreksji, przerostu kory nadnerczy, choroby Cushinga czy zespołu policystycznych jajników. Oczywiście finalnie może okazać się, że taka jest po prostu natura, ale lepiej sprawdzić kwestie zdrowotne. 

Jak widać istnieje wiele metod depilacji twarzy – wiele z nich można tanim kosztem zastosować w zaciszu domowej łazienki. Trzeba jednak liczyć się m.in. z ryzykiem podrażnień i krótkotrwałym efektem. Nic dziwnego, że wiele pań jest zmęczonych takimi tymczasowymi rozwiązaniami i wybiera sposób skuteczny, trwały, bezpieczny i bezbolesny, czyli laserową depilację twarzy.