Twój koszyk jest pusty!

Popękane naczynka – dlaczego tak się dzieje i jak je wyleczyć?

11 stycznia 2021
Pielęgnacja
Spis treści

Popękane naczynka na twarzy czy tzw. pajączki na nogach to bardzo częsty widok. Z tego rodzaju dolegliwościami zmaga się wiele kobiet.Popękane naczynka na nogach czy twarzy są powszechne. Jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśniamy!

Trzeba pamiętać, że popękane naczynka to nie tylko problem wizualny. Pod nimi kryje się coś więcej. Tzw. pajączki są bowiem objawem niewydolności żył, zaś popękane naczynka na twarzy oznaczają często początek alergii albo trądziku różowatego. Dlaczego jeszcze naczynka pękają, jak można sobie z nimi poradzić i jak im przeciwdziałać? Sprawdź dalszą część artykułu!

Dlaczego naczynka pękają?

Skóra z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi, czyli tzw. skóra naczynkowa (lub cera naczynkowa) to problem dotykający wiele kobiet w różnym wieku. Często powtarza się informację, jakoby ten problem dotyczył przede wszystkim pań dojrzałych. Nie ma jednak reguły – sporo młodych dziewczyn zmaga się z podobnymi dolegliwościami. Z czego one wynikają? Skąd się biorą? 

Do głównych przyczyn zaliczamy predyspozycje genetyczne. Okazuje się, że to powód powtarzający się aż w 80 procentach! Jeżeli jeden z rodziców miał lub ma tendencję do pękających naczynek, to szanse, że u jego dziecka pojawią się podobne dolegliwości, wynoszą 40%. Jeżeli problem ten dotyczył lub dotyczy i mamy i taty, to szansa, że dziecko też będzie miało pajączki, wynosi 90%. 

Jakie są inne przyczyny pękających naczynek? Zaburzenia krążeniowe, zaburzenia hormonalne, schorzenia przewodu pokarmowego czy nadciśnienie tętnicze. Warto też pamiętać, że do powstawania naczynek może przyczynić się opalanie, noszenie przez długi czas butów na wysokich obcasach czy siedzący tryb życia. Lekarze coraz częściej mówią także o przyczynach o podłożu cywilizacyjnym. Okazuje się bowiem, że z roku na rok przybywa pacjentów, którzy mają problem z pękającymi naczynkami. Warto pamiętać, że osoby palące papierosy, czy te z nadwagą są obarczone większym ryzykiem pękających naczynek. Dolegliwość ta dotyka także mnóstwa kobiet w ciąży. 

W jakim okresie najczęściej dochodzi do powstawania tego typu zmian na skórze? Głównie w trakcie mroźnej zimy lub latem. Dlaczego tak się dzieje? Czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz czy ostre słońce sprawiają, że naczynia włosowate się rozszerzają. Ścianki stają się bardziej kruche, a sama przepuszczalność naczynek się zwiększa. Przez to dochodzi do powstawania stanów zapalnych. Gdy objawy te nie są jeszcze bardzo nasilone, może dojść do ich cofnięcia. Z czasem jednak będzie to już niemożliwe. Wtedy mówimy o tak zwanej teleangiektazji. 

Mimo że osób z pękającymi naczynkami przybywa, to jednak są też dobre wiadomości. Dzisiaj znamy ten problem już na tyle, że wiemy, jak sobie z nim poradzić. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby!

Co na popękane naczynka na nogach?

Już wiemy, dlaczego pękają naczynka na nogach. W jaki sposób je leczyć? Każdą z metod warto dopasować, biorąc pod uwagę przede wszystkim stopień zaawansowania problemu. O tym, jak zniwelować pajączki powinien zadecydować lekarz. Najbardziej znane metody na pękające naczynka na nogach to:

  • laseroterapia,
  • skleroterapia (lekarz wstrzykuje środek farmakologiczny, który doprowadza do zamknięcia naczyń krwionośnych),
  • elektrokoagulacja,
  • przyjmowanie witaminy C,
  • podanie escyny pochodzącej z nasion kasztanowca),
  • podanie witaminy K,
  • podanie miłorzębu japońskiego.

Te trzy ostatnie substancje przyjmuje się w gotowych preparatach – znajdziesz je w aptece bez recepty. Każda osoba zmagająca się z pękającymi naczynkami nie może zapominać też o codziennym nawilżaniu skóry na nogach. Dlaczego to takie istotne? Tego typu działanie będzie zapobiegać podrażnieniom, przesuszaniu naskórka czy uszkodzeniom. 

Warto pomyśleć także o domowych sposobach na pękające naczynka. Do tych zaliczamy między innymi stosowanie maseczek, które można przygotować samemu ze składników takich jak zielona glinka, miód, olejek różany czy siemię lniane. Pomoże także przemywanie twarzy naparem z rumianku czy nagietka. 

Sposoby na popękane naczynka na twarzy

A jak radzić sobie z popękanymi naczynkami na twarzy? Przede wszystkim warto pamiętać, że skóra z popękanymi naczynkami powinna być poddawana odpowiedniej pielęgnacji. Ta musi być przede wszystkim regularna oraz bardzo delikatna. Konieczne będzie zastosowanie właściwych produktów, które nie zawierają w swoim składzie substancji drażniących, takich jak sztuczne barwniki czy alkohol etylowy. Nie chodzi tutaj jednak o żadne skomplikowane zabiegi, a po prostu o demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie (rano i wieczorem). 

Jeżeli masz tendencję do pękających naczynek, to nie stosuj peelingów mechanicznych, niezależnie od tego, czy są to gotowe produkty ze sklepów, czy te przygotowane w zaciszu domowym. Takie zabiegi mogą powiększyć podrażnienia na skórze i doprowadzić do pękania naczynek. Nie oznacza to jednak, że nie możesz korzystać z żadnych peelingów. Świetnym rozwiązaniem okażą się te enzymatyczne. Inne sposoby na poradzenie sobie z pękającymi naczynkami? Suplementowanie witaminy C, zdrowia dieta (składająca się przede wszystkim z warzyw oraz owoców) oraz stosowanie specjalistycznych kremów na popękane naczynka. 

Czego nie powinny robić osoby z pękającymi naczynkami?

Jeśli twoje naczynka mają skłonność do pękania, to na pewno powinieneś unikać:

  • gorących kąpieli,
  • opalania (także w solarium),
  • chodzenia w wysokich obcasach,
  • spędzania wielu godzin w siedzącej pozycji,
  • korzystania z sauny,
  • stosowania pikantnych przypraw,
  • samodzielnego wyciskania krostek i zaskórników

Osoby z pękającymi naczynkami po zastosowanej terapii powinny szczególnie o siebie dbać. To, że na chwilę udało się zażegnać problem, nie oznacza, że można osiąść na laurach. Wręcz przeciwnie! Skóra wymaga nadal szczególnej troski. Trzeba też dbać o siebie od wewnątrz – jeść dużo owoców i warzyw oraz pić spore ilości wody.

Kosmetyki na pękające naczynka

Bardzo ważne przy cerze naczynkowej i pajączkach jest stosowanie odpowiednich kremów ochronnych, które są wzbogacone o filtry przeciwsłoneczne. Wieczorem warto sięgać po kojące produkty, których zadaniem będzie wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Nie wiesz, jakie produkty wybrać? Zapytaj swoją kosmetyczkę!

Popękane naczynka – podsumowanie

Już wiesz, czemu na nogach czy twarzy mogą pojawiać się popękane naczynka. Zdajesz sobie też sprawę, jak możesz im przeciwdziałać lub jak z nimi walczyć. A jakie są Twoje doświadczenia związane z pękającymi naczynkami? Masz z tym problem? A może ktoś z Twoich bliskich zmaga się z podobnymi dolegliwościami? Czekamy na Wasze historie! 

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5.00
Ilość ocen: 3
Podziel się:
facebook-icontweet-icon
Kategorie
Wszystkie
Depilacja
Ciekawostki
Em-spec
Endermologia
Nowinki
Pielęgnacja
Porady
Technologia
Wszystkie

Najnowsze artykuły

depilacja_laserowa_sportowcow_kolarz
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Depilacja laserowa sportowców – moda czy obowiązek?
Białe plamy na skórze – skąd się biorą i co mogą oznaczać?
Skąd biorą się na skórze białe plamy i przede wszystkim co mogą oznaczać? Czy są niebezpieczne? Sprawdź nasze kompendium...
Jakie ćwiczenia na obwisłą skórę na ramionach?

Proponowane zabiegi